Strona główna Kultura Uczcili bohaterów wojny polsko-bolszewickiej

Uczcili bohaterów wojny polsko-bolszewickiej

2877
17

Dziś Święto Wojska Polskiego. W naszym mieście uczczono je wczoraj. W samo południe, na Skwerze Hipolita Cegielskiego, zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Po nim burmistrz Krzysztof Dereziński odczytał Apel Pamięci.

Wymieniono prawie 100 nazwisk uczestników wojny bolszewickiej pochodzących z naszej gminy. Po apelu złożono znicze przy obelisku patrona skweru.

Po południu, w trzemeszeńskim Domu Kultury, odbyło się spotkanie, na którym przedstawiono dwie sylwetki bohaterów tamtych dni. To pochodzący z Trzemeszna Kawalerowie Orderu Virtuti Militari – Władysław Fornowski i Władysław Wlekliński. Historię ich szlaków bojowych przedstawiła Anna Golińska.

Spotkanie prowadzili Andrzej i Dariusz Leśniewscy z Fundacji Kierunek Kultura.

17 KOMENTARZE

  • podobno sylwestra beda obchodzic tez 31 grudnia 2023 zeby nie bylo tłoku tak jest bezpieczniej – poza tym podszedlbys i zadalbys niewygodne pytanie i co wtedy ?? no co co ? a tak to zdjecie i do domu – to caly obraz gminy jak bedziecie glosowac to pamietajcie

 1. Kilka wniosków:
  1. Dobrze, że są ludzie, którzy chcą i organizują takie wydarzenia – należą się Wam podziękowania
  2. Takie wydarzenia należy przemyśleć, dobrze i ciekawie zaplanować i odpowiednio wcześnie i szeroko ogłosić (nie opierać się i nie polegać na postpeerelowskiej sztampie typu pomnik, kwiaty, znicz i przemówienie/apel)
  3. Wydarzenia takie należy organizować w porze, która większości zainteresowanym mieszkańcom będzie odpowiadała (zatem nie w samo południe, nie gdy żar leje się z nieba, czyli lepiej wieczorem)
  4. Zwłaszcza dziś jest konieczne, by nie tylko dotrzeć do jak największej, idealnie całej lokalnej społeczności, ale potrzeba świeżej pomysłowości i wysiłku, by jak najwiecej ludzi zachęcić do udziału

  Szczerze dziękuję organizatorom i tym, którzy udział wzięli. Szczerze żałuję, że udziału nie wziąłem z powodów, które zasugerowane są w powyższych wnioskach.

 2. https://dzieje.pl/aktualnosci/w-ossowie-zostanie-odsloniety-pomnik-zolnierzy-armii-czerwonej-z-1920-r
  Tak oto czczono w 2010 roku … czerwoną hołotę.
  Kiedy to miało miejsce? Za czasów rządów PO. Do wszystkich, którzy nienawidzą Polski i Polaków. Poradziliśmy sobie jako naród z komunistami poradzimy sobie i z współczesną piątą kolumną.
  Jakby ktoś chciał poczytać o tym pomniku „patriotyzmu PO” odsyłam do Wikipedii (tu chyba nawet najbardziej zacietrzewieni i zaczadzeni przyznają mi rację, że PiS nie ma możliwości manipulacji).
  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Pomnik_nagrobny_%C5%BCo%C5%82nierzy_bolszewickich_w_Ossowie

  • cmentarz Żydowsci tez bys pewnei chcial zaorac , mamy rowniez cmentarz niemiecki nieopodal pomysl zanim zaczniesz cudze groby kopac niech juz zmarli sobie spoczywaja – ale ty zapewne w pierwszych ławlach zasiadasz w kosciele zeby cie dobrze ksiadz widział – jestes jak to TVP cale obłuda i tylko gniew, msciwosc zacznij budowac cos w Polsce interesy robic z sąsiadami a nie tylko sie użerać z kazdym kogo napotkasz … oby Bóg ci wybaczyłte zlosliwosci

  • w Izraelu krzyczą na ulicach miliony ludzi ze „Tu jest Israel a nie Polska” w Swiat idzie przekaz ze u nas mozna łamac konstytucje legalnie – brawo zmierzamy drogą Orbana do dyktatury Nataniachu chcial zrobic tak samo z sądownictwem ale mu ludzie nie pozwolili

  • ale co to sa za pytania referendalne jak budowali plot to nie pytali ? a inne partie wprost mowia ze jak juz zbudowany plot to niech sobie stoi 🙂 kogo ty chcesz nastraszyc tymi pytaniami ? dziwie ze ze nie ma pytania czy Czce Pan Pani zeby Polska dostala pieniadze z KPO z UE wielkie miliardy i 6 pytanie czy chcesz zeby PL otrzymala odszkodowanie w wysokosci kilku miliardow PL tak jak USA i inne panstwa od Volkswagena za oszustwo ws spalania w nowych autach inni dostali my nie to gdzie ten nasz rzad ? 7 lat na darmo ehhh czemu nie biora pieniedzy ? moze ktos juz dostal coo ???? nieladnie nieladnie

 3. Na spotkaniu przedstawiono sylwetki dwóch kawalerów Orderu Virtuti Militari zwiazanych z tamtymi wydarzeniami…. Jeden z nich leży na naszym cmentarzu, a znicze stawiane są pod Cegielskim?? W tej gminie już nic nie dziwi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj