Strona główna Różne Uchodźcy znajdą schronienie w gminie Trzemeszno?

Uchodźcy znajdą schronienie w gminie Trzemeszno?

6901
50

Otrzymujemy coraz więcej informacji o Ukraińcach, uciekających przed wojną. Jak wiemy, część z nich zmierza do swoich rodzin i znajomych, przebywających także w Trzemesznie.

Od rana dostajemy również wiadomości prywatne oraz telefony, w których pytacie nas o przygotowania samorządu do przyjęcia uchodźców. Wiele osób wskazuje na możliwość zaadoptowania na ten cel budynku po dawnym domu dziecka.

Jak się okazuje, rozmowy tej sprawie przeprowadzili dzisiaj starosta Piotr Gruszczyński i burmistrz Krzysztof Dereziński. Nieoficjalnie wiadomo, iż schronienie w obiekcie mogłoby znaleźć conajmniej 100 osób.

K. Dereziński przekazał nam, że poprosił starostę o możliwość wstrzymania sprzedaży tego obiektu. Jak dodał, w ramach potrzeby widzi możliwość przygotowania tymczasowego schronienia dla uchodźców także na terenie sal gimnastycznych, jak i w hali OSiR. W tym zakresie rozmawiał już z dyrektorem ośrodka, Mariuszem Kowalczykiem.

W ostatnim czasie Urząd Wojewódzki w Poznaniu zwrócił się do Urzędu Miejskiego z prośbą o wskazanie bazy noclegowej (hotelowej) oraz gastronomicznej na terenie naszej gminy.

Jutro (27 lutego) planowane jest spotkanie sztabu kryzysowego. O ewentualnych ustaleniach będziemy informować.

50 KOMENTARZE

 1. No i widzicie? Budynek jak znalazł. A nawet dwa budynki – bo drugi po szkole też się nada. No i jeszcze 4 wolne lokale w Jastrzębowie.

 2. Może zamiast sal gimnastycznych i hali OSiR, które mogą być zawsze wykorzystane warto wykorzystać w pierwszej kolejności świetlice wiejskie, które w większości czasu stoją puste. W każdym sołectwie taki budynek jest. W niektórych są one bardzo sporych rozmiarów, np. w Zieleniu po byłej szkole podstawowej. Przecież przez lata były one doposażane a ta w Zieleniu w ostatnim czasie była gruntownie remontowana. Jak był pożar domu w Wydartowie i rodzina straciła dach nad głową świetlica wiejska w Wydartowie okazała się bardzo pomocna. Budynki swietlic może nie posiadają łazienek ale to chyba dla uchodźców w tym momencie najmniejszy problem. Ciepła woda, ciepły kąt i kromka chleba to w tej chwili dla tych biednych ludzi marzenie.

 3. Wojna to bardzo zła „rzecz” A tym bardziej że przy naszej granicy . Pomagać należy. Tak sie tylko zastanawiam jak widzę komentarze na Facebooku naszych mieszkańców. Wszyscy teraz lamentują.. Oj pomóżmy Ukrainie ale jakiś czas temu . Ukraincy zabieraja nam pracę , Ukraińcy nie przeprosili za Wołyń itd .W tej sytuacji jaka teraz mamy normalne jest że trzeba w tych trudnych chwilach wspierać i pomagać sobie ale trochę tracą to zakłamaniem. Niech każdy sobie odpowie jak jeszcze parę miesięcy temu „jechał ” po Ukraińcach ” Pracuje a moze inaczej .. pracowałem z Tym narodem bo teraz wyjechali bronić swojej ojczyzny i to właśnie Oni tak mówili. Dodali jeszcze ze teraz każdy będzie na różnych portalach społecznościowych wstawiał komentarze z poparciem dla Nich ale przez cały czas kiedy Oni wiedzieli a świat mówił o zagrożeniu to nikt nic w kierunku pomocy Im nie zrobił. Wysyłanie broni na Ukrainę odebrali jako a radzcie sobie sami…

  • Owszem, nie wolno zapomieć ale nie można w nieskończoność wypominać komuś co ludzie z jego kraju robili 100 czy więcej lat temu. My kryształowi nie jesteśmy ale potrafimy nienawidzić kogoś tylko dlatego, że mieszka w kraju, w którym 200lat temu zabili Polaków… Co innego, jeżeli teraz ktoś podskakuje bez powodu…

   • Ale historie trzeba pamiętać. Naród Ukraiński znać na tyle by im pomoc. Ale nie dać osiedlać się na swoich ziemiach. Pomoc wstąpić do uni, NATO, dać prace, wsparcie finansowe. Nie nasz kraj. Bo za ileś lat żebyśmy tego nie żałowali. Dziś jest woja. Kiedyś już jej nie będzie. Musimy mądrze decydować.

 4. Wiecie dlaczego duża cześć naszego społeczeństwa w pomaganiu nigdy nie zawodzi? Pisze chwala Ukrainie, solidaryzuje się, pisze o tym ze pomaga, ile daje? Bo jako naród lubimy się popisywać bohaterstwem. Lubimy wzmacniać swoje narodowe poczucie wartości. Bardzo to przykre ale prawdziwe. Podkręcenie własnego ego.

  • A dałeś coś na kościół że tak piszesz ? To chyba dobrze że chcą pomódz. Nigdy nie wiadomo kiedy my będziemy potrzebować pomocy.

   • Wiesz gosciu…ze kryzys wojenny dotkliwie dopadnie nasze portfele? Przekonasz się o tym już niebawem. Ciekawe kto pomoże wtedy osobom, których nie stać na opłacenie mieszkania, na rachunki, które nie maja na jedzenie. Tacy chętnie nie jesteście wówczas. Teksty lecą „idź do roboty, zmień prace jak mało zarabiasz.” Zdolni jesteśmy jedynie do pomocy która odbija się szerokim echem. Przykład? Kumpel z Pozka chciał zawieźć produkty na Ukrainę. Bez echa, bez fejsa. Zebrać produkty i jechac. Nikt nie był chętny. Wszyscy radzili dołączyć się do istniejących akcji i udostępnić. To reklama dla pracodawcy i takie lepsze.

   • Dałem ja i kazdy z nas dał na kościół. Na ten rok przewidziano ponad 192 miliony złotych na kościół i każdy grosz idzie z naszych kieszeni, no chyba że jesteś z tych co wieżą, że państwo ma ,,swoje” pieniądze. Także jakby przeznaczyli milon (nie gotówką, tylko ubrania, woda, żywność) na pomoc uchodźcom wojennym to krzywda by im się nie stała. Modlitwą i dobrym slowem Ci ludzie dzieci nie nakarmią.

   • A czy kościołowi trzeba coś najpierw dać żeby kościół pomógł,czy tak ma działać kościół puknij się mocno w głowę może oprzytomniejesz.

   • taka prawda ze najbogatsi robia zbiorki od innych zeby tylko z wlasnej kasy nie dac a ja mam pytanie dlaczego skoo kosciol ma takie posiadlosci wielkie i tyle lokali nie przyjmie ukraincow ?/ alumnat , gniezno jakie ma wlosci i inne Smialo trzeba pomoc to pomozce a nie tylko przez mikrofon

 5. ale bysmy byli teraz w czarnej d..e gdyby nas PIS wyciagnal z UE i NATO – przejzeli moze na oczy te wszystkie komuchy co to glosowali na nich – płotek postawili za kupue milionow zl na granicy Bialoruskiej ktory byle stado żubrów rozwali a mogli za te kase nabyc 20 dronów zdolnych zrzucac bomby !!!

  macie teraz obraz jaka to Unia jest zla i kto stoi tam gdzie ZOMO

  • Tak to jest jeszcze niedawno nawet nasz Prezydent Duda huczał że Unia to jakaś wyamigowana sobie rzeczywistość ,wręcz krzyczał na południu naszego kraju a dzisiaj możemy dostrzec jaka wartość jest być we wspólnocie,jaka myśl przyświecała tym „komuchom” co wprowadzali nas do Nato i Unii to byli przewidujący ,trzeba zawsze ocenić kto co prezentuje nie zaś legitymacja partyjna przesądza że jedni to zdrajcy , my obecni przy władzy to bohaterowie,skura cierpnie jak niektórzy politycy z obecnego obozu władzy to hipokryci,powołują się na wartości wiary katolickiej a w życiu codziennym postępują jak niegodziwcy- nienawiść aż piana z ust płynie,wywoływanie konfliktów i podziały w narodzie .Wstydu nie mają

   • To spróbuj sobie wyobrazić teraz Polskę pod rządami Tuska, Komoriwskiego, Kopacz, Sikorskiego i innych – zamiast Orlenu Lukoil, zamiast Lotosu Gazprom, a KGHM tez już pewnie nosiłby rosyjską nazwę. Bez wojska, bez granicy z Bialorusia, z imigrantami przesyłanymi przez Lukaszenkę i teraz napływającymi z Ukrainy. Nad tym kryzysem miałby zapanować sztab kryzysowy z takimi tuzami jak Trzaskowski i Nowak vel Zegarek?!

    • co ty pier..sz Tusk i inni nie byli za Putinem tylko kaczor i zioberko zmien telewizje chlopie i przestan brac leki inflacha 2-u cyfrowa u nas a u niemcow 4-5 % zastanow sie i wez kalkulator do reki

     • To Ty bredzisz, zaczadzony propagandą. Umiesz w ogóle liczyć? Gdyby Tusk został dłużej przy władzy (choćby na tylnym siedzeniu) dziś miałbyś paliwo za 20zl litr na stacjach Lukoil. Gazu byś nie miał, bo Gazprom zamknąłby Ci kurek.

   • A jak teraz potrzeba jedności a nie nienawiści to tego największego prezesa gdzieś wywiało!!! Już uciekł gdzieś się schował żadnego pomysłu ?? Wyjdzie z nory jak będzie po wszystkim by przypisać sobie to co zwykli ludzie zrobili chełpić się to my PiS.

    • A może jednak zmień kanał tv i zobaczys człowieka tak poniżanego i osmieszanego w mediach, które „świadomie”’ wybierasz.

 6. Pytanie skad będzie kasa na finansowanie tych uchodźców skóra kasa gmina świeci pustkami. Kto to sfinansuje? Pan Nitka ma zawsze dużo do powiedzenia może da tym razem konkretne rozwiązanie a nie tylko za a może przeciw.

  • Niezbyt mądry jesteś, pokazujesz to każdym swoim wpisem… Kto się tulił z Putinem? Kto palik fajki na balkonie z Ławrowem? Kto chciał sprzedać kluczowe sektory polskiej gospodarki ruskim? Przyjacielu głupoty skrajnej, odpowiedz!

 7. Nagle wszyscy pokazują jak to pomagają jednoczą się. Nagle wszyscy kochają Ukrainę. Co ci dopiero. Zobaczymy ile czasu wam potrzeba ze zaczniecie ich obrażać. Takie to Polskie. Solidarność na pokaz, pomaganie na pokaz. Najwiecej pomagają ci którzy nie chwala się tym.

  • Zgadzam się.Pamieć chwili emocje.Ale co dalej.Pytać trzeba już teraz co dalej.
   Za chwilę możemy zostać bez pracy.
   Budowlanka to głównie źródło pracy w naszym regionie.
   Czy ten kryzys nie sięgnie tej branży.? Myślmy myślmy abyśmy wszyscy z ręką w nocniku nie zostali.(Nie pierwszy raz zresztą 😔)

 8. i gdzie teraz jest kaczor i jego elity co tak pluli na Unie i nato ???? pytam sie gdzie sie pochowali ? a moze ju zwalizy pakuja ?
  Dziadki i babcie dali sie omamic przed wyborami gdyby nie unia i Nato pewnie bysmy byli n amiejscu Ukrainy teraz !

  • Kto pluł na Unię i NATO? Czy Ty mógłbyś przestać kłamać? Ewentualnie z rozpędu walnij głową w scianę i poczekaj na przebudzenie?

   • ,,Wyimaginowana wspólnota z której dla nas niewiele wynika”. Wpisz to sobie w google to się dowiesz kto pluł na UE.

 9. Pracowałem w firmie która zatrudnia Ukrainę, bardzo duża firma. Wiecie Jak traktuje szef Ukrainiec Polaków? Zapytajcie jak im się pracuje z Ukraińcami. Zapytajcie jak są traktowani. Jak wyglądają imprezy firmowe.

  • Człowieku, ile krajów kupuje surowce z Rosji? Może sobie przypomnij jak PO chciało sprzedać wszystko, również Rosji. Dziś tankowalbys na Lukoilu za 20zl litr, a gaz dostarczałyby Ci Gazprom, tzn już nie, bo zakrecilby Ci kurek i marzł byś z zimna, bo żadnego gazoportu w Polsce, ani alternatywnych źródeł byś nie miał. Sponsorze Putina.

 10. Tacy jesteście wszyscy super? Jaracie się flagami kolorami. Gdzie byliście jak niedawno uchodźcy z innego kraju marzli i ginęli pod nasza granica?

  • Rusz głową, nie porównuj celowo kreowanego kryzysu na granicach UE z dzisiejszą fala uchodźców wojennych!

  • Rozumu kupić nie można, głupoty wstydzić się nie da. Chcesz coś jeszcze powiedzieć „od siebie”?

 11. Świetlica w Wydartowie została przystosowana dla pogorzelców, więc tam jest ubikacja i prysznic,oraz duża kuchnia tak więc dla kilku osób mogła by posłużyć jako mieszkanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj