Strona główna Różne Twoja marka musi dobrze wypaść w oczach odbiorców. Eksperci radzą, jak przygotować...

Twoja marka musi dobrze wypaść w oczach odbiorców. Eksperci radzą, jak przygotować firmę do targów i konferencji

197
0

Wyniki tzw. no-brands dobitnie pokazują, że nawet najwyższej jakości produkt potrzebuje skutecznej reklamy. Bez odpowiedniej promocji nie sposób osiągnąć takiego poziomu sprzedaży, który pozwoli długo utrzymać się w branży i systematycznie zwiększać swój udział na rynku. Duże wydarzenia, takie jak targi oraz konferencje, stwarzają idealne okoliczności do prowadzenia efektywnych działań marketingowych. Przedstawiciele firmy EXACT mają kilka praktycznych porad dla przedsiębiorców, którzy planują pojawić się na tego rodzaju eventach.

Wrażenia estetyczne to nie wszystko. Równie istotne są przekazywane przez reklamę treści oraz wartości

W powszechnym mniemaniu wszelkie nośniki – od wszelkiego rodzaju ścianek po systemy wystawowe – mają za zadanie przede wszystkim zwrócić na siebie uwagę. Problem w tym, że podczas targów odbiorcy, którzy nie mają konkretnego celu lub umówionego spotkania, trafiają w sam środek reklamowego chaosu. Ludzkie zmysły atakowane są silnymi bodźcami ze wszystkich stron, a w takiej sytuacji często włącza się naturalny mechanizm obronny: skrócenie koncentracji do minimum i poszukiwanie autentycznie interesujących materiałów. Jak tłumaczą specjaliści z polskiej firmy EXACT: firmy mają ekstremalnie mało czasu na zainteresowanie odwiedzających swoimi stoiskami. Nie zrobisz dobrego pierwszego wrażenia – zapomnij o nawiązaniu długotrwałej, wartościowej relacji. Przekaz marketingowy powinien być zwięzły, by mógł zostać szybko przetworzony i sprawnie przyswojony. Krótki, dobrze przemyślany slogan na pewno zostanie zapamiętany znacznie lepiej niż rozbudowane hasło w formie pełnego zdania.

Według fachowców z EXACT konkurencji nie należy ślepo naśladować, a starać się od niej odróżnić

Czy trzeba na każdym kroku podkreślać, że jest się najlepszym i największym na rynku? Niekoniecznie. Przywoływany w wielu marketingowych podręcznikach przykład amerykańskiej sieci wypożyczalni samochodowych, która potrafiła przekuć pozorną wadę w dużą i przekonywującą dla konsumentów zaletę, nie stracił nic na aktualności. W tym przypadku udało się przekonać odbiorców, że mniejsza firma bardziej się stara i nie pozwala sobie na żadne wpadki. Dlatego małe oraz średnie przedsiębiorstwa powinny szukać swoich przewag konkurencyjnych, największe atuty wysuwać na pierwszy plan. Naśladowanie branżowych liderów tylko dlatego, że oni są na czele i ich komunikacja marketingowa przynosi efekty, prowadzi donikąd. Aktualne warunki sprzyjają rebrandingowi, a kalendarz przesuwanych konferencji powoli się zapełnia. Warto pomyśleć nad nową koncepcją marki oraz zaprezentowaniem jej szerokiej publiczności w inny, niebanalny sposób.