Strona główna Kultura Trzemeszno w Muzeum Niepodległości

Trzemeszno w Muzeum Niepodległości

3383
24

W warszawskim Muzeum Niepodległości otwarto wczoraj wystawę pt. „Nasze zrywy powstańcze 1806 – 1918/19. Mogilno, Trzemeszno, Strzelno, Orchowo”.

Jak można przeczytać na stronie muzeum, w projekcie uczestniczy 5 gmin (Mogilno, Strzelno, Dąbrowa, Orchowo i Trzemeszno) oraz Powiat Mogileński. Wystawa, przedstawia chlubną przeszłość i dorobek gmin w temacie zrywów niepodległościowych. Stała się także okazją do promocji i zaprezentowania samorządów.

Prezentację przygotowały poszczególne samorządy, a dotyczy ona okresu od Powstania Wielkopolskiego 1806/1807 do Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, przez Powstanie Listopadowe, Powstanie Wielkopolskie i Powstanie Styczniowe.

Wernisażowi towarzyszyły występy artystyczne. Naszą gminę reprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha”. Trzemeszeńską część wystawy przygotował zespół w składzie Edyta Kubiak, Dariusz Jankowski, Marceli Konieczny i Andrzej Leśniewski.

Wystawę można będzie oglądać w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłów (siedziba Muzeum Niepodległości) przy al. Solidarności 62 w Warszawie do 30 września br.

Więcej zdjęć oraz relacja z wernisażu na stronie gminy Trzemeszno |LINK|.

fot. E. Kubiak

24 KOMENTARZE

 1. Kiedy głosowanie w sprawie wotum zaufania dla burmistrza? Kiedy po raz kolejny radni pokażą jak to są przeciw poczynaniom burmistrza? Bo to, że byli zbulwersowani jak ubiegali się o mandat radnego to wiadomo. Minęły prawie 4 lata od ich wyboru i co zrobili aby słowa zamienić w czyny?

 2. mogliscie od razu pokazac zdjecia jak wygladaly uloice za powstania a jak wygladaja teraz za rzadow rady i burmiSZCZUF to moze ci z Warszawki by jakas zbiorke zrobili dla CZEmeszna skoro wladza nie umie dzialac

  • W Warszawce inne problemy są – czaskoki i jego klika , a zbiórkę to do własnej kieszeni by zrobili.Ale za to długo ludzie żyją ,bo kamienice kupują mając 120 lat .

   • ty juz o polityce nie pisz idz zbierac ten chrust do lasu poki nie ma godzin dla seniorow bo ponoc tloczno sie juz tam robi bo wyngiel PIS porobil za 3 tysia za tone

    • Som jesteś jak tyn wyngiel.To opozycja krzyczała zamknąć kopalnie. Dobrze że władza miała
     gdzieś te krzyki ,bo teraz byś płacił 3 tysia za 1/3 tony,a i chrustu byś nie miał gdzie zbierać ani runa, bo jak byli przy władzy to lasy chcieli sprywatyzować (na szczeście im się nie udało). A w tym przypadku prywatyzacja znaczyła sprzedać niemcom.

     • Ten folksdojcz tego nie zrozumie. Sami chcieli zamknąć swoją kopalnię w Turowie a teraz zdziwieni, że węgiel drogi. Niech zapytają Holownie skąd mają wziąć węgiel do ogrzania domów.

 3. https://www.tvp.info/60701374/przekop-mierzei-wislanej-sondaz-jak-odpowiedzieli-wyborcy-po-zaskakujace
  Zdzichu, jesteś w mniejszości! Jak zresztą zawsze. Nawet wśród swoich stanowisz mniejszość… Przekop Mierzei Wiślanej stanowi o niezależności Polski od ruskich kacapów. Tunel pod Świną w Świnoujściu stanowi o niezależności od szwabów. Kolejne lata w opozycji czekają partie, które chcą zależności Polski od tych dwóch obcych państw. Folksdojcze i pachołki ruska nie macie szans na powrót do władzy.

  • W jaki sposób ,,Tunel pod Świną w Świnoujściu stanowi o niezależności od szwabów.”??????
   W TVP Info tak powiedzieli, więc pewnie tak jest 🤣🤣🤣🤣🤣

     • Jeśli dla ciebie połączenie promowe jest tym, co czyni niezależność Polski w tym zakresie to polecam abyś przesiadł się z auta i dojeżdżał autobusem PKS do roboty albo na pieszo. Kanał pod Świną daje Polakom możliwość nieograniczonego i ciągłego przemieszczania się pomiędzy dwoma obszarami naszego kraju a nie czekać na jakiś prom. Co ty możesz wiedzieć o potrzebach tamtejszego ludności. Mam tam znajomych, którzy odliczają dni kiedy będą mogli normalnie funkcjonować. A ty?

     • No ale gdzie jest ta dotychczasowa ,,zależność od szwabów” o której tu wspominałeś????? Wiadomo, że jak będzie tunel, to mieszkańcom będzie łatwiej się poruszać, ale co mają do tego Niemcy????
      Posypała się coś ta Twoja antyniemieckia teoria.

     • Odetchnąłeś z ulgą? Jedyna droga lądowa prowadzi przez obce państwo. Dla ciebie to nie jest zależność bo jesteś folksdojczem, który zrobi wszystko aby tylko osiągnąć swój interes.

     • I to obce państwo, które jest jednym z największych płatników netto do budżetu UE, bez problemu przyczyniło się do sfinansowania tunelu z funduszy unijnych. 85% dała Unia, resztę daje miasto. Tak to Niemcy strasznie chcieli aby dojazd do Świnoujścia był zależny od nich 🤣🤣🤣🤣.
      Ps. Nie odpisuj nawet już, bo nerwy Ci puszczają i brak argumentów doskwiera skoro zacząłeś obrażać, ale może ,,lepszy sort” tak już ma.

     • I na co w większości skierowane były te środki unijne? Na „zachodnie” w tym szwabskie produkty i technologie. Mechanizm jest więc prosty. Unia niby „daje” pieniądze ale jest niezadowolona jak te fundusze nie trafiają z powrotem do nich w formie zapłaty za zakupione produkty. Dam Tobie pieniądze ale pod warunkiem, że te pieniądze u mnie wydasz. Taka oto jest zasada tej całej UE. Wielka mi dobroczynność. Ty tego nie ogarniesz nigdy bo myślisz, że szwaby coś dają nie chcąc nic w zamian. Oni nigdy nie dali, nie dają i nie będą dawać nic za darmo. Folksdojcz nie zrozumie tego bo zawsze będzie bronił interesu szwabów a nie Polaków.

     • Antylewaku
      Bardzo chętnie przyjmę od Ciebie pieniądze i kupię za te pieniądze od Ciebie, powiedzmy dom. Wybudowany oczywiście tylko z polskich materiałów i przy użyciu tylko polskich narzędzi . Zadziała to na zasadach takich jak ty myślisz o zasadach działania Unii. Kto na tym wyjdzie jak idiota??? Ty, bez domu i pieniędzy ( zła UE) , czy ja, zwykły polski obywatel korzystający z ,,Twoich” środków? Także nie wiem kto tu nie ogarnia i nie myśli.
      Wymyśl coś ambitniejszego niż ,,folksdojcz” 🤣🤣

     • Powinno być ,,lub”, ale Ty i tak nie ogarniesz.
      ,,Ty, bez domu LUB pieniędzy ( zła UE) , czy ja, zwykły polski obywatel korzystający z ,,Twoich” środków? „

     • Nie ma nic za darmo. Wg Ciebie eurokołchoz pod wodzą szwabów daje coś Polakom za darmo?

    • To Ty wysnułeś tu teorię, że Unia „daje”.
     „Unia niby „daje” pieniądze ale jest niezadowolona jak te fundusze nie trafiają z powrotem do nich w formie zapłaty za zakupione produkty. Dam Tobie pieniądze ale pod warunkiem, że te pieniądze u mnie wydasz.”
     Ja napisałem, że pieniądze dostaliśmy od uni, a pieniądze w uni są od płatników netto. Kto jest płatnikiem netto, to sobie poszukaj w google, jak nie ogarniasz.

     • „Pieniądz w uni są od płatników netto. ”
      Teraz to pokazałeś jakim głąbem jesteś i na dodatek zatwardziałym folksdojczem.
      Dla twojej wiedzy. Pieniądze w eurokołchozie biorą się z tego, co obywatele wszystkich krajów należących do niego wpłaca w składce członkowskiej. Skoro Polacy swoje pieniądze wpłacają do tego eurokołchozu to chcą je z powrotem. Tylko ty widzisz w tym coś złego.

     • Czyli nie sprawdziłeś co znaczy płatnik netto. To Ci wyjaśnię niedouczony ,zaślepiony TVPisem tępaku:
      PŁATNICY NETTO
      – kraje członkowskie Unii Europejskiej, których wpłaty do budżetu ogólnego są większe od świadczeń z niego otrzymywanych. Największymi płatnikami netto są największe i najbardziej zamożne państwa UE (Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy)

     • Ty naprawdę jesteś niedouczonym matołem. Polska więcej pieniędzy dostaje z Uni niż wpłaca. Czyli tłumacząc to na Twój poziom wpłacamy do wspólnego budżetu UE około 5pln ( żeby Cię nie drażnić tym złym euro), a dostajemy 15pln. Te pieniądze są ze wspólnego budżetu UE na który składają się wszystkie państwa UE. No chyba nie myślisz, że ktoś te pieniądze walizkami wozi, żeby one potem fizycznie mogły do Polski wrócić. Ale jak Ci ulży, to można przyjąć, że każdy banknot przeznaczony do budżetu UE wraca do nas w walizce razem z banknotami które dorzuciła unia.

  • (Anty)lewaku ruski TROLLU- już tobie pisałem ale ty tylko cyrylicę znasz to nie zrozumiałeś😀😀Tym przekopem celebryci będą pływać, stateczki wycieczkowe itp.bo tylko do tego się nadaje i ta inwestycja zwróci się za setki lat bo koszty są dużo większe niż ci geniusze przewidzieli. Te pieniądze można był wykorzystać w lepszy sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj