Strona główna Kultura Trzemeszno w dobie powstania wielkopolskiego – promocja nowej publikacji

Trzemeszno w dobie powstania wielkopolskiego – promocja nowej publikacji

2894
19

W auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie odbyło się spotkanie promocyjne książki „Trzemeszno w dobie powstania wielkopolskiego 1918 – 1919”. Redaktorem naczelnym opracowania jest Andrzej Leśniewski – jednocześnie autor rozdziału „Trzemeszno i jego mieszkańcy w obliczu zrywu niepodległościowego”.

Pozostałe rozdziały tworzyli: Dariusz Leśniewski – „Szlak bojowy trzemeszeńskich powstańców”, Krystian Jabłoński – „Wzory osobowe doby powstania”, Patryk Pietraszak, Andrzej Leśniewski – „Pamięć pokoleniowa w stuletniej perspektywie lokalnej”.

Wydawcą jest Stowarzyszenie Miłośników Zabytków Historycznych położonych na terenie Miasta i Gminy Trzemeszno. Książkę sfinansował samorząd trzemeszeński przy wsparciu fundacji „Kierunek Kultura” i poznańskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem – aula zapełniła się po brzegi. Każdy z obecnych otrzymał egzemplarz książki. W organizację wydarzenia włączyły się pracownice trzemeszeńskiej biblioteki oraz członkowie stowarzyszenia „Trzemeszeńscy Patrioci”.

W spotkaniu uczestniczyli między innymi – senator Robert Gaweł, burmistrz Krzysztof Dereziński i przewodniczący Rady Miejskiej Benedykt Nitka z grupą radnych.

Autorzy przybliżyli tematykę poszczególnych rozdziałów dzieląc się ciekawymi spostrzeżeniami z pracy nad publikacją. Twórcom książki podziękowali i pogratulowali samorządowcy, senator R. Gaweł oraz przedstawicielki „Civitas Christiana”.

Miłą dla nas niespodzianką jest wspomnienie w opracowaniu wkładu naszej redakcji w kultywowanie pamięci o powstaniu wielkopolskim. Dziękujemy za to całemu komitetowi redakcyjnemu.

19 KOMENTARZE

 1. Gratuluję wszystkim Twórcom książki. Jestem dumna,że pracuję z Patrykiem, jednym z Twórców, jest On inteligentnym młodym człowiekiem, posiadającym olbrzymią wiedzę w różnych dziedzinach. Życzę dalszych sukcesów !!!

 2. To publikacja nieoceniona- dla historii naszego miasta,dla tożsamości trzemeszeńskiego społeczeństwa, dla nas. To publikacja nie tylko na 100 lat niepodległości tych minionych, ale i na 100 następnych. Dziękujemy autorom.

 3. Dzień dobry,
  wspaniała inicjatywa! Brawa dla Autorów i wszystkich, którzy wsparli ten projekt.
  Historia Trzemeszna Wam tego nie zapomni- wpisaliście się w nią złotymi zgłoskami.
  Jeszcze raz gratuluję i pozdrawiam
  TDi

 4. Świetną prace wykonaliście Panowie!Gratulacje!!!Żałuję,że z przyczyn zapewne obiektywnych,nie można było zadawać pytań.Brakowało mi jasnej i czytelnej informacji dla wszystkich zebranych i nie tylko,iż setna rocznica niepodległości Polski,która już minęła,nie jest tożsama z niepodległością Wielkopolski.Nie dla wszystkich jest to oczywiste,co widać także po niektórych komentarzach.Skutek?-świadome lub nie, umniejszanie roli Powstania Wlkp.

    • Odpowiadamy.
     Choć setna rocznica uzyskania przez Polskę niepodległości nie jest tożsama z niepodległością Wielkopolski, to na promocji w/w książki nie zauważyliśmy, ani przez moment nie odczuliśmy – świadomego lub nie – umniejszania roli powstania wielkopolskiego.
     Znów pozdrawiamy serdecznie Pana Sebastiana.

     • Proszę wskazać,w którym miejscu napisałem,iż na promocji umniejszano rolę Powstania?Wyraźnie zaznaczyłem,że to jest skutek braku jasnego przekazu.Dzieci,a także wielu dorosłych,nie rozumieją dlaczego tak ważny dla Wielkopolan był ten zryw.Skoro 11 listopada była setna rocznica odzyskania niepodległości to po co mają wywieszać flagi pod koniec grudnia i marznąć na cmentarzu…?Pozdrawiam Wszystkich:)

 5. Świetna robota, jak było widać i słychać można zrobić porządną książkę o Trzemesznie. Gratulacje dla autorów. To miasto ma potencjał!

 6. Panie Sebastianie , posypujemy głowę popiołem. Po dokładnym wczytaniu się w Pana komentarze, nie widzimy powodu do niezgody z Panem. Ma pan rację , a my wyszliśmy na niedouczone w czytaniu kołki z płotów. Zrozumieliśmy po czasie Pańską intencję, zawartą w pierwszym komentarzu. Znowu pozdrawiamy i mówimy : „przybij pionę.”
  Na zgodę.

 7. Dołączam się do uznania dla autorów. Książka i zaprezentowana wiedza podczas jej promocji były wydarzeniem patriotycznym i oczekiwanym – przynajmniej z mojej strony.
  Każdy mieszkaniec mógł przyjść i otrzymać egzemplarz. Wydarzenie zapowiadano od kilku miesięcy, a w ostatnim czasie pisała o tym prasa, wywieszono ogłoszenia, kolportowano ulotki, rozsyłano zaproszenia, o spotkaniu promocyjnym informowały media społecznościowe, strona urzędu i niniejszy portal. Pełen profesjonalizm. Dziękuję

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here