Od 15 grudnia bieżącego roku, na trasę kolejową z Poznania do Gniezna wyjadą nowoczesne, klimatyzowane i rozwijające prędkość do 150 km/h, składy Kolei Wielkopolskich. Spółka ta realizuje swoje zadania wspólnie z wielkopolskim Urzędem Marszałkowskim i przejmie dotychczasowe połączenia Przewozów Regionalnych.
W związku z tą sprawą dostajemy w ostatnim czasie wiadomości od zaniepokojonych czytelników, pytających czy i jak zmiana ta wpłynie na ich codzienny dojazd do pracy w Poznaniu. Na stronie Kolei Wielkopolskich odnajdujemy mapkę, na której widzimy, że faktycznie ich pociągi dojeżdżać będą jedynie do stacji Gniezno.
(źródło – http://koleje-wielkopolskie.com.pl/mapa-polaczen/)
Nasuwają się w tym momencie pytania, czy według Urzędu Marszałkowskiego, Trzemeszno nie leży już w województwie Wielkopolskim? Czy może dla tych setek mieszkańców, dojeżdżających każdego dnia do pracy, nie ma sensu wydłużyć trasy, aby zahaczała ona jeszcze o Trzemeszno i Wydartowo?
A jak wynika z zamieszczonej wyżej mapki, trasę da się wydłużyć. Pociągi Kolei Wielkopolskich kursują również do stacji takich jak Zbąszynek (województwo lubuskie) oraz Kutno (województwo łódzkie). Co stoi na przeszkodzie, aby trasę wydłużyć np do Mogilna?
Rzecznik prasowy spółki Przewozy Regionalne uspokaja jednak:
„Pociągi na trasie z Torunia i Bydgoszczy do Poznania, zatrzymujące się w Trzemesznie, kursować będą bez zmian. Przejęcie pociągów na odcinku Poznań – Gniezno przez spółkę Koleje Wielkopolskie, nie wpłynie w żaden sposób na mieszkańców Trzemeszna„.
Udało nam się również porozmawiać z działem marketingu Kolei Wielkopolskich. Dowiedzieliśmy się tam, że rozkład jazdy pociągów nie został ustalony przez pracowników ich spółki, a tylko i wyłącznie przez Urząd Marszałkowski.
Niemniej jednak niesmak odczuwamy – mieszkańcy Gniezna podróżować będą od grudnia nowoczesnymi, osiągającymi prędkość 150 km/h, przystosowanymi dla osób niepełnosprawnych pociągami EN76 „Elf”. Niesmak jest tym większy, że nowa spółka ma w swej nazwie słowo „wielkopolskie”. Mieszkańcom Trzemeszna, walczącym skutecznie kilkanaście lat temu o przyłączenie do województwa wielkopolskiego, pozostanie niezmieniony „komfort”, dość mocno wysłużonych już składów.
A może jest jeszcze szansa na zmianę? Liczymy w tej kwestii na aktywność naszych władz, tak gminnych jak i powiatowych.
Norma, tory nie są wyremontowane na trasie Gniezno Mogilno (i dalej) do prędkości 160 km/h, to i te nowe Elfy jezdzić tu nie będą i tyle. Ne ma warunków na to. Może w 2014 coś się ruszy. Trzeba się nadal meczyć z brudnymi, głośnymi, śmierdzącymi a dodatkowo w zimie zimnymi w środku Elfami EN52. Ale to wszak Polska, więc czego wymagać więcej.
Jak tory są nie wyremontowane? Remont był kilka lat temu. Z tego co zauważyłem to jest to jeden z odcinków (Jankowo Dolne – Wydartowo) na trasie Poznań – Mogilno gdzie pociągi jeżdżą najszybciej.
EN52 jest zimne? Przecież w nich grzeją tak że sobie jajka można ugotować.
a ktos wspominal o remontowaniu chodnika kolo PKP hahahah i po co ? niech wszystko bedzie po staremu to i Burmistrz nie bedzie musial nic zrobic 🙂
i wszystko w temacie 🙂
Stary kkka ważne, że śpiące Policjanty są ! (W miejscach niepotrzebnych )
He? Gdzie ten obszar jest niby remontowany (a w sumie to rewitalizowany bo tak ładnie brzmi). Tu masz mape gdzie widać co jest w remoncie (kolor zielony) a co nie http://abload.de/image.php?img=abyxjcs.gif. Nie mów o remontach tych robionych ileś lat temu bo ostatnie kładzenie torów w Trzemesznie było w roku 1991 (jeden pas w sumie) i można to łatwo sprawdzić. Jest czarny obszar na mapce (czyli brak inwestycjiw tej chwili) wprost od Jankowa Dolnego do Mogilna. Ponadto jest czarna „dziura” między Mogilnem a Inowrocławiem ale to raptem z 5-7 km maxymalnie więc mozna to wymienić szybko. To głównie blokuje te nowe składy (jak i inne bo nawet to i Pendolino mogło by przejazdem jechać po takiej trasie aczkolwiek to bezsesnu jechac 120, jesli Pendo idzie max 250, nawet jeśli na naszych trasach do określonego czasu będzie kursowało max 160, gdzieniegdzie 200 oraz te 250 km/h na fragmentach trasy CMK) aby jezdziły dalej za Gniezno, wprost do Inowrocławia a nawet do Bydgoszczy czy też Torunia (Inowrocław – Toruń to trasa w remoncie dostosowanie do 120 km/h). Pozdrawiam.
Nie opieram się na mapie tylko na tym co widziałem i co widzę. Pamiętam że kilka lat temu szyny były szlifowane i przerwy między szynami były zgrzewane (wymiany nie było)… miały jeździć jakieś szybkie pociągi.
A obecnie od tamtego remontu pociągi na odcinku z Mogilno – Jankowo Dolne jeżdżą szybko – z tego co pamiętam GPS wskazywał prędkość 120 km/h
z tego co od dawna słyszę na kolei to nowe pociągi mają jeździć aż do Mogilna. Pociągi regionalne nadal będą jeździć więc transport nadal będzie z Trzemeszna. Z tego co mi wiadomo to spółki należące do kolei wcale nie mogą się dogadać i trzeba będzie mieć osobny bilet na te nowe pociągi!
http://rozklad.plk-sa.pl/
Na tej stronie można się zapoznać z nowym rozkładem na 2014 rok. Szkoda, że InterRegio już się u nas nie zatrzymują od jakichś dwóch lat.
Aduch policjanty są bo ludzie gadali ze na miescie policjanta nie widac to i postawili 🙂 i juz sie nie rozpedzisz jak za dawnych dobrych lat pod LO 🙂 kiedys to mozna bylo zdazyc na lekcje teraz nie wiem jak oni zANżAją 😛
Rozbawiło mnie ostatnie zdanie. Liczymy na aktywność władz…
A kiedy Burmistrz jechał ostatni raz pociągiem? A który radny korzysta z PKP? A jak się zachce gównażerii dojeżdżać do szkół w Gnieźnie czy w Mogilnie? Nie, nie. Lepiej niech tak zostanie.