Strona główna Kultura Trzemeszeńskie slajdy sprzed 44 lat

Trzemeszeńskie slajdy sprzed 44 lat

8384
21

Słowo „slajd” kojarzy nam się dzisiaj głównie z prezentacjami komputerowymi. Kiedyś miało ono zupełnie inne znaczenie. Po polsku nazywano je również przezroczami.

Były to kolorowe błony fotograficzne, wywołane jako obraz pozytywowy. Oglądało się je w specjalnych przeglądarkach, przez rzutnik lub bezpośrednio pod światło. Obecna technika pozwala skanować je i przetwarzać na obraz cyfrowy.

Niedawno otrzymaliśmy od naszego Czytelnika serię zdjęć wykonanych właśnie tą techniką. Przedstawiają one nawiedzenie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w 1978 roku – wydarzenie, o którym pisaliśmy niedawno |TUTAJ|.

Wśród fotografii znajduje się m.in. jedna, przedstawiająca bloki przy ulicy 22 Stycznia. Jak widać na niej, swoje domy dekorowali na tę okoliczność nie tylko mieszkańcy na trasie procesji z obrazem. Świątecznie przystrojone budynki można było wówczas zobaczyć w całym mieście.

Zdjęcia może nie są idealnej jakości, ale trzeba pamiętać w jakich warunkach były wykonywane. Jak nam powiedział autor zdjęć, stosowane przez niego klisze enerdowskiej firmy ORWO były stosunkowo drogie. Ich wywoływaniem zajmowały się nieliczne zakłady fotograficzne w większych miastach.

Aby otrzymać gotowe przezrocza trzeba było zawieźć je np. do Bydgoszczy i odebrać po pewnym czasie. „Pstrykanie” musiało być więc bardzo oszczędne, a efekt był widoczny dopiero po odbiorze wywołanej błony.

Dziękujemy bardzo autorowi fotografii za podzielenie się nimi z naszymi Czytelnikami.

21 KOMENTARZE

  1. Oczywiście,lata ’70-te ubiegłego wieku to początki amatorskiej fotografii kolorowej w Polsce. Jakość przeźroczy pomimo upływu tylu lat nie jest zła a obecna technika cyfrowa pozwala na odświeżenie.

  2. Za sprawą zatrzymanych w kadrze ujęć widzimy odświętny urok Trzemeszna, a niektórzy uczestników uroczystości. Może zechcecie podzielić się informacjami.
    Jednocześnie świetne wprowadzenie wobec planowanej peregrynacji kopii cudownego Obrazu Matki Bożej. Pani Jasnogórska odwiedzi Trzemeszno ponownie.

  3. Lewactwo – co to takiego? Rodzice nie rozmawiają o polityce, a zapewne lepiej, gdyby ulubiona karkówka nie kosztowała 6 razy tyle ile obecnie.
    Tak więc, co Antylewak proponuje, tj. popiera?
    Jak to się ma do tematu „slajdy sprzed 44 lat” ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj