Strona główna Różne Trzemeszeński mural

Trzemeszeński mural

4668
17

Wiele osób pamięta z pewnością malowidło, jakie widniało na szczycie jednego z pawilonów trzemeszeńskiego liceum. To mural stworzony przez ówczesnego nauczyciela plastyki w LO – Bogumiła Olszewskiego.

Powstał w latach 80-tych XX wieku, gdy tego rodzaju sztuka nie była w naszym kraju jeszcze popularna. Obraz był często przedmiotem rozważań w rodzaju „co autor miał na myśli”. Prezentujemy dziś dwa unikatowe zdjęcia tego dzieła pozostawiając Czytelnikom interpretację wizji artysty.

Niestety, mural nie dotrwał do obecnych czasów. Został przykryty w trakcie jednego z remontów szkoły. Fotografie udostępnił nam ich autor Wojciech Walter. Serdecznie dziękujemy.

17 KOMENTARZE

 1. Mural, a w zasadzie fresk został przykryty, a to z kolei okryło hańbą ówczesną dyrekcję LO, ale i szerzej społeczność absolwentów, ale i miasta, że pozwoliliśmy na zniszczenie tego dzieła. Podobnie zresztą z remontem auli LO, czyli de facto zniszczeniem unikalnego wystroju, również autorstwa Bogumiła Olszewskiego. To były dwie „perełki” w nowoczesnych i zdaje się końcowych dziejach naszej szkoły. Perły, która sama też niebawem zniknie, tzn zostanie „przykryta” przez dzieje, medalowych włodarzy śpiącego społeczeństwa.

 2. Miałam okazje zapytać samego artysty co przedstawia dzieło. Pan Olszewski odpowiedział ze są to marzenia dziecka. Po środku widać zaokrąglone L pod spodem O gdyby przeciąć to na pół dało by 3. Co oznaczało w latach 80 dwie szkoły które tam się znajdowały zaszczytne w tych czasach LO i szkołę podstawowa nr 3.

  • Ja z kolei słyszałem od prof. Olszewskiego ,że dzieło przedstawia strach dziecka. To był prawdziwy artysta kto się zetknął z p. Bogumiłem jak sam o sobie mówił 'przez Boga umiłowanym” wie o czym mówię.

 3. mural był super wlasnie z tego powodu wybralem to LO a dzis …coz zyje w wielkim miescie sporo osiagnalem, a jak mnie kto pyta skad jestem to mowie jam rodowity Warszawiak tyle w temacie

   • wstyd ? powiedz to pan rzadzacym i zobacz pan jak ceny galopuja niczym Mustang przez łąki ! afery za afera a nadal przy korycie mam skad brac przyklad a rolnicy jak teraz skomla ze im zle to zapytam na kogos zescie glosowali to teraz tak macie i siedziec cicho.

    • Wstyd wygadywać głupoty nie rozglądając się po świecie. Proszę się rozejrzeć. My i tak nie odczuwamy dotkliwie skutków pandemii w ekonomii jak inne kraje. Proszę sobie uświadomić, że ta pandemia jest niczym wojna światowa i ma i będzie mieć nieprzewidywalne skutki. Przy okazji zalecam przestudiowanie zagadnienia inflacji. Co do afer, proszę sobie przypomnieć lata rządów tych, którzy dziś rwą się niecierpliwie do władzy, a raczej koryta.

 4. Bardzo dziękuję Panu Wojciechowi za udostepnienie zdjęć. Moje niesamowite liceum…
  Tyle wspomnień powróciło dzięki muralowi(co przedstawia interpretacja dowolna:) ). Miałem okazje być uczniem autora i oglądać jego dzieło. Pozdrawiam wszystkich trzemeszeńskich licealistów, obecnych i tych „ciut” starszych:)

 5. Miałem ogromną przyjemność być uczniem liceum kiedy to dzieło powstawalo, powiem więcej nawet asystowałem Panu Olszewskiemu. Oj ile wtedy jaboli poszło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj