Strona główna Kultura Trzemeszeńska droga do niepodległości

Trzemeszeńska droga do niepodległości

476
15

Trwają obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości i wybuchu powstania wielkopolskiego. W ubiegły piątek w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych odbyła się uroczysta sesja popularno – naukowa pt. „Trzemeszeńska droga do niepodległości”.

Jej uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji prof. Danuty Konieczki – Śliwińskiej na temat powstania wielkopolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem ówczesnych wydarzeń w Mogilnie. Drugi z prelegentów, Wiesław Hernacki – prezes Towarzystwa Pamięci Majora Palucha – wygłosił referat „Major Mieczysław Paluch. Przemilczany Bohater”.

Efektami swojej pracy podzielili się także uczniowie liceum. Można było obejrzeć prezentację Pauliny Brzewińskiej i Ewy Kubalskiej „Spacer patriotyczny miejscami pamięci ku niepodległości”, a także film zrealizowany przez Zuzannę Zielińską, Michała Czarnego, Bartosza Kiliana i Mateusza Kowalskiego pt. „Bracia. Rzecz o Jerzym, Bohdanie, Wacławie i Witoldzie Hulewiczach”.

Piątkowe wydarzenie było wspólną inicjatywą ZSOiZ oraz Wielkopolskiego Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum w Trzemesznie.

Honorowy patronat nad sesją objął wojewoda wielkopolski.

15 KOMENTARZE

  1. ZNÓW MARECZEK WALCZACZEK NA SZPICY, JAK ROZJUSZONY BAWÓŁ RYCZY, ZNÓW MARECZEK WALCZACZEK W PIERWSZYM RZĘDZIE, CIEKAWE CO SIĘ Z TEGO URODZI, CIEKAWE CO Z TEGO BĘDZIE ?
    MARECZEK WALCZACZEK, JAK ŻYDOWSKI RABIN, POTRAFI UKĄSIĆ, PTRAFI ROZBAWIĆ. CZY CHODZIŁ DO SZKOŁY, CZY TEŻ PASAł WOŁY ? Z ORTOGRAFIĄ JEST NA BAKIER, JEDNAK Z NIEGO KREWKI KLAKIER !!!

    • Drogi Marucha informuje pana ze nie pozwole na takie słowa zloze zawiadomienia o publiczne szkalowanie nie jest pan anonimowy policja ustali kto to taki jeden już nie pisze nic zobaczymy jak będzie wygladala twoja twarz

  2. sesja była niezwykle ciekawa – p. prof. Konieczka-Śliwińska, mówiąc o Mogilnie, wskazała, że w 1918 zgłoszono w tymże mieście 120 (!!!) kandydatów na burmistrza (a miasto liczyło wtedy niespełna 5 tys mieszkańców).
    Pan Hernacki z kolei wypunktował nam kontrowersje narosłe wokół postaci majora Palucha, prostując je w świetle dokumentów i ustaleń.

  3. Dobra wiadomość z naszego liceum!! Szkoda, że tak mało się chwalą. Młodzież i rodzice czytają wieści z liceum, a tu jak kot napłakał! I stąd się bierze słaby nabór.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here