Trzemeszeńska droga do niepodległości

0 Flares Facebook 0 Google+ 0 Filament.io 0 Flares ×

Trwają obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości i wybuchu powstania wielkopolskiego. W ubiegły piątek w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych odbyła się uroczysta sesja popularno – naukowa pt. “Trzemeszeńska droga do niepodległości”.

Jej uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji prof. Danuty Konieczki – Śliwińskiej na temat powstania wielkopolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem ówczesnych wydarzeń w Mogilnie. Drugi z prelegentów, Wiesław Hernacki – prezes Towarzystwa Pamięci Majora Palucha – wygłosił referat “Major Mieczysław Paluch. Przemilczany Bohater”.

Efektami swojej pracy podzielili się także uczniowie liceum. Można było obejrzeć prezentację Pauliny Brzewińskiej i Ewy Kubalskiej “Spacer patriotyczny miejscami pamięci ku niepodległości”, a także film zrealizowany przez Zuzannę Zielińską, Michała Czarnego, Bartosza Kiliana i Mateusza Kowalskiego pt. “Bracia. Rzecz o Jerzym, Bohdanie, Wacławie i Witoldzie Hulewiczach”.

Piątkowe wydarzenie było wspólną inicjatywą ZSOiZ oraz Wielkopolskiego Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum w Trzemesznie.

Honorowy patronat nad sesją objął wojewoda wielkopolski.

15 Komentarze do Trzemeszeńska droga do niepodległości

ogloszenia
 1. niepolityk napisał(a):

  Polska nie jest niepodległym krajem.

 2. Ja napisał(a):

  To Dyziu i Kupis powinni być w pierwszym rzędzie, ale to skromni ludzie Dyziu na burmistrza

 3. Marucha napisał(a):

  ZNÓW MARECZEK WALCZACZEK NA SZPICY, JAK ROZJUSZONY BAWÓŁ RYCZY, ZNÓW MARECZEK WALCZACZEK W PIERWSZYM RZĘDZIE, CIEKAWE CO SIĘ Z TEGO URODZI, CIEKAWE CO Z TEGO BĘDZIE ?
  MARECZEK WALCZACZEK, JAK ŻYDOWSKI RABIN, POTRAFI UKĄSIĆ, PTRAFI ROZBAWIĆ. CZY CHODZIŁ DO SZKOŁY, CZY TEŻ PASAł WOŁY ? Z ORTOGRAFIĄ JEST NA BAKIER, JEDNAK Z NIEGO KREWKI KLAKIER !!!

  • Walczak Marek napisał(a):

   Drogi Marucha informuje pana ze nie pozwole na takie słowa zloze zawiadomienia o publiczne szkalowanie nie jest pan anonimowy policja ustali kto to taki jeden już nie pisze nic zobaczymy jak będzie wygladala twoja twarz

 4. Ciekawy napisał(a):

  A może jakieś komentarze na temat sesji? Z tekstu artykułu wnioskuję że była ciekawa.

 5. Klecha napisał(a):

  Marucha niezły tekst

 6. Do niepolityk napisał(a):

  Zmień lekarza bo obecny cie w … robi.

 7. do Ciekawego napisał(a):

  sesja była niezwykle ciekawa – p. prof. Konieczka-Śliwińska, mówiąc o Mogilnie, wskazała, że w 1918 zgłoszono w tymże mieście 120 (!!!) kandydatów na burmistrza (a miasto liczyło wtedy niespełna 5 tys mieszkańców).
  Pan Hernacki z kolei wypunktował nam kontrowersje narosłe wokół postaci majora Palucha, prostując je w świetle dokumentów i ustaleń.

 8. Plus i Minus o Liceum napisał(a):

  Dobra wiadomość z naszego liceum!! Szkoda, że tak mało się chwalą. Młodzież i rodzice czytają wieści z liceum, a tu jak kot napłakał! I stąd się bierze słaby nabór.

 9. taki napisał(a):

  100 lat miepodległości, a ludzie siedzą jak za karę…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powered by WordPress | Designed by: SEO Consultant | Thanks to los angeles seo, seo jobs and denver colorado