Strona główna Polityka Trudny budżet 2020

Trudny budżet 2020

5260
35

Wczoraj odbyło się pierwsze posiedzenie połączonych komisji Rady Miejskiej poświęcone w całości przyszłorocznemu budżetowi gminy. Na początek radni wzięli na tapet dochody budżetowe.

Z informacji przedstawionej przez burmistrza i skarbnika wynika, że sytuacja finansowa trzemeszeńskiego samorządu nie zapowiada się na przyszły rok optymistycznie. Trzeba liczyć się z mniejszymi wpływami, m.in. na skutek zwolnienia z podatku dochodowego osób poniżej 26. roku życia oraz obniżenia skali podatkowej z 18% do 17%. Wydatki zwiększą się też miedzy innymi w związku z podwyżkami dla nauczycieli.

Wprawdzie 68.703.242 zł planowanych dochodów może wydawać się sumą imponującą, to jednak znaczna ich część to pieniądze zewnętrzne, przeznaczone na określony konkretnie cel.

Gmina ma otrzymać z budżetu centralnego ponad 22 mln dotacji, z czego 13 mln zostanie przeznaczonych na program 500+, a ponad 7 mln na pozostałe zadania z zakresu pomocy społecznej. W dochodach zaplanowano także subwencję z budżetu państwa na kwotę ponad 14 mln, z czego ponad 12 mln to subwencja oświatowa. Jak z tego wynika, ponad połowa budżetu to środki, które gmina musi wykorzystać zgodnie z ich – określonym w przepisach – przeznaczeniem.

Większą swobodę samorząd posiada przy wykorzystaniu środków pochodzących z własnych dochodów. W przedstawionym przez burmistrza projekcie budżetu szacuje się, że z podatków i opłat do kasy miejskiej wpłynie prawie 17 mln, z czego większość – ponad 10 mln – to podatek od nieruchomości, natomiast 2,6 mln to wpływ z opłat za śmieci. Gmina ma też swój udział w podatkach PIT i CIT. Ma on zasilić gminny budżet o ponad 12 mln.

W tej sytuacji coraz trudniejsze staje się zbilansowanie przyszłorocznych dochodów i wydatków. Jak się okazuje, na oświatę trzeba będzie wydać ponad 22 mln złotych. Wspomniana wyżej subwencja oświatowa wynosi 12 mln. Pozostałe środki samorząd musi wygospodarować w ramach własnych dochodów. Samo dopłacanie do subwencji przez gminę nie jest niczym nowym, jednak kwoty te są coraz wyższe.

Powody takiej sytuacji często nie leżą po stronie gminy. W dyskusji jako przykład wskazywano między innymi wprowadzenie przez rząd obowiązku zatrudniania nauczycieli wspomagających uczniów, którzy posiadają orzeczenia o niepełnosprawności. Jak zauważył burmistrz Krzysztof Dereziński, w efekcie w niektórych klasach na lekcji jest dwóch nauczycieli. To oczywiście pociąga za sobą koszty dodatkowych etatów, czego – według samorządowców – subwencja państwowa w pełni nie pokrywa.

Burmistrz wskazał też na duże koszty utrzymania Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. „Przejęliśmy szkołę średnią od powiatu, taka była wola rady, nie do końca moja” – przypomniał K. Dereziński.

Wielkim zagrożeniem dla gminnych finansów jest system unieszkodliwiania odpadów. Przypomnijmy, niedawno burmistrz zwrócił się do Rady Miejskiej z propozycją podwyżki opłaty z 13 do 19 złotych za osobę. Jak zauważył zastępca burmistrza Dariusz Jankowski, biorąc pod uwagę drastyczny wzrost opłaty za odbiór odpadów w zakładzie w Lulkowie, a jednocześnie pozostając przy dotychczasowych stawkach, do zbilansowania kosztów pozostanie 1,7 mln złotych. Te środki trzeba będzie wygospodarować z przyszłorocznego budżetu kosztem innych wydatków lub zdecydować się jednak na podwyżki.

Jakie decyzje podejmie ostatecznie Rada Miejska trudno przewidzieć. Wczorajsze obrady komisji były pierwszymi, na których rozmawiano na ten temat. Żadne konkretne propozycje nie padły. Następne spotkanie zaplanowano na przyszły tydzień.

35 KOMENTARZE

 1. Jak było można szkolić kadrę odpowiadającą za finanse gminy i odzysk podatków z tytułu vat za kasę ministerstwa, przy zmianie centralnych przepisów to Panowie Burmistrzowie brali zewnętrzne podmioty i rok rocznie płacili im miliony – teraz znajdują argumenty, że przez centralę jest tak trudno …

  Czyli wszystko po staremu, nic się nie zmieniło – tylko metody uzasadniania swojego dziadostwa jako Zarządców ewoluowały – Tytania hipokryzji …

  Gmina w głębokiej d.pie – od 12 lat – i to nie jest problem, że tam jako mieszkańcy byliśmy – tylko, że pięknie w tej d.upie się urządzamy za sprawą Władz … Parafrazując Klasyka.

  • Panie Macieju super to zdiagnozowałeś, placyki ławeczki , parki i rzekomo środki z unii z których nie było tylko jak w przypadku parku była gonitwa pod koniec roku ubieglego do banku po kredyt komercyjny,przed wyborami burmistrz chodzil po miescie i pokazywał jak sie rozwija co oszołomy chcą a lud to kupił

 2. Zlikwidował Pan szkoły na wsiach. Mówił Pan , że z tego tytułu będą duże oszczędności. Teraz widzę że najlepiej zlikwidował by Pan Liceum i Zawodówkę. Miał by Pan święty spokój. Komentarz dalszy chyba zbędny. Katastrofa pańskich rządów dopiero nadchodzi p. Burmistrzu . Po pańskich 3 kadencjach mieszkańcy niczego się nie nauczyli. Tym miastem rządzą imprezy, układy i wódka czyż nie ?

 3. Powiem krotko i na temat wstrzymac sie z inwestycjami nie palacymi sie remiza tez moze poczekac i wiele innych po co ogrzewanie po bylej zawodowce skoro nie przynosi dochodu tylko straty itd. itd.Nie wydawac pieniedzy na szybko sa inwestycje ktore nie musza byc juz realizowane.A zadluzyc sie po uszy idzie szybko wiedzialem ze bedzie ciezko za nim cos zadecydujesz pomysl nie dwa razy a cztery .

 4. taki budzet jaki GOSPODARZ, a radni na to pozwalali zeby tak gospodarowal – mieszkancy trzemeszna sa sami sobie winni a byli tacy radni przypomne co to na podwojnym gazie jezdzili i radni ktorzy wiele nie wnosili na sesjach tylko cicho siedzieli, szewc tez sie interesuje tematami typu sklep 24h no i wszystko w rezultacie jest wazniejsze niz finanse gminy to macie na co glosowaliscie hahaha

 5. Miałem przyjemność oglądać obrady ostatniej sesji Rady Miejskiej. Pan Burmistrz Jankowski tłumaczy wszystkim , że system segregacji i wywozu odpadów się nie bilansuje . Co takiego kryje się pod „magicznym ” sformułowaniem system a no kryją się dwie firmy” Urbis ” i znany nam wszystkim ” Remondis” w którym Burmistrz ma 60 % udziałów. Do tego dochodzi opłata marszałkowska 2,50 zł. I sprawdziłem w Mogilnie gdzie śmieci wozi się do Inowrocławia na odległość 30 km. cena tam wynosi 18 zł a w Trzemesznie miała wynosić 19 zł przy czym do Lulkowa jest 5 km . Niech nam mieszkańcom Remondis przedstawi kalkulację kosztów gdzie jednym z głównych czynników są koszty paliwa. Chyba że 60 % udziałowiec utajni dane gdzie Burmistrz ma większość. Samochód z Mogilna do Inowrocławia i z powrotem przejeżdża 60 km, z Trzemeszna do Lulkowa i z powrotem przejeżdża 10 km. czyli 5 razy mniej. Urbis jeżeli przesadził z ceną należy wystąpić z tego chorego porozumienia i szukać tańszych odbiorców śmieci. Ale według p.Burmistrza Jankowskiego wszystkiemu winni są rządzący. Tylko to nie rząd podpisywał umowy z Remondisem i przystepował do porozumienia , chyba że coś przeoczyłem ? I na koniec przypominam opłata marszałkowska zdrożała o 2,50 zł. Cena na dzisiaj wynosi 13 zł a Wam ” bilansuje ” się dopiero przy 25 zł i najlepiej taką kwotą byście obciążyli mieszkańców.

  • Oj widzę, że sie obrońca rządu znalazł. W takim razie pokaż pisowski trolu jeden zakład zagospodarowania odpadów gdziej jest taniej niż w Lulkowie. Na tyle taniej, aby opłacało wozić sie dalej.

   • Tadziu do Lulkowa wozi sie pelnymi autami smieci bedzie mniejsze zluzycie paliwa tylko kto nad tym panuje i kontroluje za biurkiem to tylko mozna kawke wypic co to za auta jezdza z tymi smieciami burty 30 centrymetrowe to co oni moga zabrac i tyle a nie pisowski Trolu my wszyscy za to placimy chyba ze totalniacy maja ulge tosorrrry.Po drugie po co nam radni takie rzadzenie i uchwaly mowi wiele do myslenia park rozpoczety i co jak sie cos zaczyna to sie konczy a nie dziesiec inwestycji za ogon sie ciagnie a gdzie byl ogloszony przetarg na rozbudowe remizy chyba w gablocie w gminie nigdzie wiecej.

   • Szkoda słów na ciebie nie masz argumentów merytorycznych to zaczynasz wyzywać ludzi a my będziemy płacić za to.

    • Gdyby Mieszkaniec wskazał konkretny zakład gdzie śmieci przyjmowane są taniej, wtedy byłoby to merytorycznie. Ja tylko merytorycznie zapytałem. Pozdrawiam.

     • Tadziu ,czy Ty siebie słyszysz my mamy szukać Gminie zakładów ?
      Od czego jest ta cała świta w Urzędzie. Oni maja za to płacone z naszych podatków.

     • Tadziu taniej to bedzie jak wszyscy beda placic za smieci kasy bedzie ful tylko trzeba chciec przeprowadzic kontrole a nie placi jeden za dziesieciu pozdr.

 6. Strażacy. W Trzemesznie trzymają częśc sprzętu w garażach z blachy falistej jak amerykanie samoloty na pacyfiku w 1944 r. To mogą poczekać jeszcze przecież jest globalne ocieplenie . Kto z rady był zobaczyć w jakich warunkach działa straż w Trzemesznie? Kto zapytał co strażskom trzebaJakaś komisja czy inna grupa ? Oni nas chronią na wypadku pożarze po wichurach. Aby straż mogła być skuteczna potrzebuje wsparcia gminy. Po akcji trzeba się przebrać wysuszyć wyprać ubranie.

  • Ciekawe czy byłeś chociaż na jednym wydarzeniu kulturalnym. Na koncercie, wystawie itp. Pewnie nie byłeś. Bo byś wiedział jakie warunki ma trzemeszenska kultura.

  • Haha straż pożarna ma ogromny budynek i nie macie gdzie się umyć i wysuszyć ? To co tam się mieści w takim ogromnym budynku.? Zapytaj lepiej swojego przełożonego dlaczego biurokracja zajmuje większą część budynku, A dla was nie ma miejsca.

 7. Podobno wychodzą na jaw cały czas ponoszenie z budżetu gminy opłat na rzecz remondisu z etapu przekształcenia, czyli nabycia udziałów , czy to prawda że sięgają to kwoty nawet 100 tys zł.To chyba jakaś paranoja.Kto do tego dopuścił i kto za to odpowiada a teraz się dziwimy że państwo nas jeszcze dodatkowo obciąża jak my sami czyli nasza władza do takiej sytuacji doprowadziła na przestrzeni ostatnich lat.Do cholery mnóstwo linii kredytowych itp, dlaczego nie ma wypowiedzi obecnej p. skarbnik, czy nie było jej na tej komisji ?Panie Jankowski forsuj Pan droge do browaru za 1 mln zł, to jest gospodarka, czy chcemy załatwic sprawę dorgi dla remondisu?punkt zlewny? przecież mamy jeden na oczyszczalni a jak jest kłopot dojazdu to czy nie lepiej wybudować przejazd od strony ul. Mogileńskiej itp ?Opamietajcie się z tymi pomysłami a takich twórców odizolować od decyzji

  • Masz swieta racje a p.skarbnik co na to jaki jest stan kasy w Gminie prosimy informacje .Jak nie umieja rzadzic niech sie nie zabieraja co na to rada super rada Chyba ktos za budzet odpowiada .

 8. Macie feraz remondis jak trzeba było bronić Trzemeszno przed remondisem to każdy mial to w d…, A ludzie się śmiali z jednego pana który oskarżył burmistrza, o sprzedaż dobra Polski . Remondis stać na nowe auta A gminę wcześniej nie było na to stać. Ciekawe gdzie wcześniej szły na to pieniądze? W naszej gminie dziala wielka korupcja. Pracowników gminy stać na dobre auta. Ojciec matka córka wszyscy jeżdżą dobrymi autami i wszyscy pracują w naszej gminie to jest normalne. ? Ciekawe ile zarabiają że każdego z nich stać na dobre auto. Nie może być tak że w gminie pracuje Matka Ojciec i jeszcze córka albo syn. Takie coś mogło przejść za komunę ale nie w tych czasach. Nasz urząd to wielka rodzina panów. Którzy w d… mają mieszkańców.

 9. Panie Benedykcie Nitka, tylko w Panu jest nadzieja i grupie radnych od p.Piechowiaka aby powstrzymywać dalsze zadłużanie bo może to doprowadzić do tego co ma obecny burmistrz Strzelna.Jak Pan Paweł mocno podkreślał podczas wyborów w roku ubiegłym jak wyglądają nasze finanse i co trzeba działać aby to zmienić, to nie brano pod uwagę, nawet burmistrz drwił z tego , wiem bo byłam świadkiem tego jak przed wyborami na hali w Trzemżalu drwił z inicjatywy.Prawda wiec szybko pokazała jak jest to w rzeczywistości.Mamy więc efekty i długo będziemy to piwko spijać.
  Nie godzić się na żadne podwyzki !!!!!!!!!!!

 10. Może wystarczy tego narzekania ! Mamy przecież piękne placyki z ławeczkami no i ,,Jankowi,, skapnęło co nieco . Co tam jakiś budżet ! Ważne , że orkiestra dalej gra ! PRAWDA PANIE KRZYSZTOFIE ? !!!!!!!!!!!!!!!!!

 11. Co by nie robil Pan Burmistrz to zawsze sie znajda ludzie co lubią narzekać .Trzeba byc slepym zeby nie widziec ze nasza gmina pięknieje pewnie ze moglo by byc lepiej ale nie narzekajmy .To ze nie ktore rzeczy nam sie nie podobaja to nie do konca wina Burmistrza mamy chory system .Dodam tylko tyle ze przez 4lata dawali a teraz będą nas dojic jednych mniej drugich wiecej ci którzy sa wtajemniczeni wiedza kogo bardziej.

   • Gdzie są teraz te osoby,np. Pani Kociemba jak ona byla zachwalana przez burmistrza jak była powoływana na skarbnika, co to za wybitny specjalista , tak szczególnie jak chodziło o odzyskiwanie vatu, burmistrz wtedy zapewniał że ksiegowość się szybko wdroży i sama gmina będzie odzyskiwać a jak było, kancelaria p Leśnego do końca umowy brała wynagrodzenie jak się okazało przez wszystkie lata zapłacilismy z budżetu pokażną kwotę.
    A teraz się dziwimy co jest z naszym budżetem, może starczyloby na niejedną inwestycję bez kredytu????? czy się mylimy?A jak się rozstała p. Kociemba, burmistrz się wtedy wypowiadał że nic nie wie że już ta Pani nie pracuje, to była żenada.

 12. Drogi szakalu, nie rozumiesz, należy krytykować ten rzad co wyczynia i obciąża budżety gmin ale tą naszą trzemeszeńską sytuację finansową i ten olbrzymi nie przemyślany dług zaciagany po najprostszej linii oporu czyli kredyty bankowe komercyjne to kto nie urzadzil nam jak tylko władza samorzadowa, wiec rozumuj właściwie, czy w domu tez wydaje się na lewo i na prawo i byle jak ,nieprzemyślanie?a teraz nawet na nic nie starcza i nie ma rozwoju , gdzie sa środki unijne, gminy sąsiednie widac że działają , a srodki te niedługo się skończą a my co ??????

 13. Dobry wieczór,
  tak się zastanawiam: ile przez tych 13 lat rządów obecnej ekipy było budżetów „nietrudnych”… Może ktoś podpowie?
  Ale wracając do meritum: śmieci rujnują finanse gminy.
  Taki tytuł przeczytałem w Pałukach-prócz tego następujące dane przedstawione przez urzędniczkę Ratusza:
  -liczba mieszkańców (wg meldunków)- 13.899
  -liczba mieszkańców wg deklaracji „śmieciowych”-12.258
  Prosty rachunek: 1.641 osób mieszka, a nie płaci. To prawie 12% mieszkańców gminy.
  1.641 x 19 zł (nowa-nieuniknione stawka za wywóz)=374.148 zł w skali roku.
  Dokładnie o tyle można zmniejszyć dziurę budżetową – o ile właściwi urzędnicy przestaną ograniczać swoje działania do najprostszych(bo nie wymagających z ich strony żadnej aktywności) czyli podwyższania stawki opłaty.
  To tak na dobry początek.
  Pozdrawiam
  TDi

  • W sumie to całkiem dobry wynik, jak tylko różnica 1641 osób jest. Meldunek nie oznacza przecież że dana osoba mieszka w określonym miejscu – w tej liczbie masz całą masę np studentów, którzy mieszkają w dużych miastach i tam płacą za śmieci.

 14. A czy wiecie ze oczyszczalnia w Poznaniu tez ma awarie juz 9 miesiecy i osad jest rozwozony po calej Wielkopolsce i nie tylko to juz kumamy dlaczego kolo Trzemeszna tak smierdzi jak sie przejezdza.Dobre.

 15. cyt….”Wielkim zagrożeniem dla gminnych finansów jest system unieszkodliwiania odpadów. Przypomnijmy, niedawno burmistrz zwrócił się do Rady Miejskiej z propozycją podwyżki opłaty z 13 do 19 złotych za osobę. Drodzy Mieszkańcy, zwróćcie uwagę jak burmistrz podchodzi do sprawy budżetu gminy. Pytanie do Radnych o podwyżkę opłat za odpady z 13 do 19 złotych zapłaci mieszkaniec trzemeszna i po kłopocie dla budżetu i burmistrza. Tak jesteśmy potrzebni burmistrzowi i całej tej bezradnej Radzie do finansowania ich nieudolnych rządów. To przecież powinno być sprawdzone dlaczego trzeba płacić wyższe opłaty, to należy do Gminy do burmistrza do Rady Miasta do Przewodniczącego Rady. To nie nasza sprawa od tego wybraliśmy burmistrza i radnych żeby robili tak abyśmy my mieszkańcy czuli się bezpiecznie i żyli w czystym środowisku. A co robią nasi rządzący żeby im było dobrze to czekają na nasze pieniądze, które rozwiążą im sprawę Trudnego budżetu 2020. I lekko bez problemu jak zwykle …..gł..i ludzie zapłacą!!! CO GŁÓWKA PRACUJE, żeby lekko publiczne pieniądze brać i se sielankowo, bezproblemowo żyć, ale to wszystko LUDZIE za naszym przyzwoleniem. UWAŻAM, żę czara goryczy się przelała należy z tą samowolą zrobić porządek.

 16. nawet na dzialkowej smierdzi szambo i to caly rok idac na dzialke nos zatykam fetor nie do znesienia jakos to mieszlkancom nie pszeskadza

 17. Ciekawy jestem kiedy zrobią asfalt na punkt widokowy w Dusznie , gmina obiecuje od paru lat, a tylko są dziury łatane.Wycieczki , autobusy jeżdżą czy też turyści zobaczyć widoki i na samym wstępie zastają drogę rozwaloną którą muszą uważać żeby czegoś nie urwać… To jest skandaliczne

 18. Mieszkańcu ? Czy nie wymagasz zbyt wiele ? Na Kasprowy Wierch również nie ma drogi asfaltowej i jakoś ten fakt nikomu nie przeszkadza ! W Trzemesznie są ważniejsze inwestycje . Jeżeli rozmawiamy o drogach to w pierwszej kolejności naprawy wymaga jezdnia ułożona z kostki bazaltowej . Wiem , że temat nie interesuje Pana Krzysztofa . Nie tłucze on osobiście swojego autka z przyczyn wiadomych ( zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych ) a swoje działanie i zainteresowania skupia jedynie na zabawie , śmiechu , żarcie itp !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj