Strona główna Wyróżnione Tragiczna rocznica, wstrząsający dokument

Tragiczna rocznica, wstrząsający dokument

2877
5

Dzisiaj przypada 82. rocznica wkroczenia Niemców do Trzemeszna. Z tej okazji prezentujemy dokument władz okupacyjnych dotyczący jednego z mieszkańców, a jednocześnie ukazujący w jakiej sytuacji znalazło się w tym czasie wielu Polaków.

To rozkaz natychmiastowego opuszczenia swojego domu wraz z rodziną przez Jana Andrzejewskiego, sołtysa Niewolna, aktywnego uczestnika obrony miasta we wrześniu 1939 roku.

W piśmie informuje się, że jego majątek ulega konfiskacie na rzecz Rzeszy Niemieckiej, a on z rodziną ma w ciągu 24 godzin opuścić teren powiatu mogileńskiego. Każdej wydalonej osobie pozwolono zabrać 2 ubrania, 1 płaszcz, 2 komplety bielizny, 2 komplety pościeli, 1 koc, 2 pary trzewików, 10 kg jedzenia, 100 zł w gotówce, 1 dokument potwierdzający tożsamość. Zabroniono zabierania jakichkolwiek rzeczy wartościowych.

Niewykonanie rozkazu groziło grzywną, a także karą więzienia. Jak się okazało, obrońcę Trzemeszna spotkał o wiele tragiczniejszy los niż samo wygnanie z rodzinnego domu. W momencie wydania rozkazu był już aresztowany w trzemeszeńskim więzieniu. Rozkaz dotyczył więc faktycznie członków jego rodziny, którzy musieli opuścić Niewolno.

Z Trzemeszna przewieziono go do więzienia w Inowrocławiu gdzie został zamordowany i pochowany. Po wojnie ekshumowany. Rodzina rozpoznała jego zwłoki, spoczywa w zbiorowej mogile na trzemeszeńskim cmentarzu.

Dzisiaj, w rocznice tych tragicznych wydarzeń złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem i obeliskiem w Niewolnie, upamiętniającymi Bohaterów tamtych dni.

Dokument jest własnością rodziny Radke z Niewolna. Dziękujemy za udostępnienie.

5 KOMENTARZE

    • A nawet więcej – nie tylko sprzedaliście ale sprzedajecie codziennie robiąc zakupu w niemieckich marketach (i nie tylko niemieckich) I o tyle ile tam wydajecie o tyle biednieje Polska.

  1. Mój pradziadek z Niewolna, niestety również został zamordowany przez Niemców we wrześniu 1939. Cześć jego pamięci i innych poległych. Należy pamiętać o takich wydarzeniach i wyciągać wnioski, pytać dlaczego do nich doszło. Nacjonalizm, szowinizm, ksenofobia to są przyczyny konfliktów. Warto widzieć człowieka, czy to Polak, Niemiec, Ukrainiec, Turek. Zło nie ma narodowości.

    • Racja, zło nie ma narodowości. Nie ma też płci, wieku, wykształcenia idy, itp. Lecz nacjonalizm, szowinizm ksenofobia nie były przyczyną tamtej wojny, a jej narzędziami. U podstaw leżała polityka i interesy. Tak było, jest i będzie w dziejach świata. Clausewitz, niemiecki generał i teoretyk wojny sformułował to wprost, mówiąc, że wojna jest przedłużeniem polityki. Rzeczywiście warto wyciągać wnioski i dostrzegać realne zagrożenia rozglądając się po dzisiejszym, nam współczesnym świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj