Strona główna Polityka „Tak” dla brykieciarni

„Tak” dla brykieciarni

5084
27

W kwietniu ubiegłego roku radni podjęli uchwałę o przystąpieniu do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego części sołectwa Miaty. Zmiany w planie miały umożliwić dalsze prowadzenie działalności polegającej na produkcji brykietu z odpadów wełny mineralnej. O opracowanie planu wystąpił właściciel firmy Tomasz Juszczyk.

Sprawa wywołała wówczas sporo kontrowersji, ostatecznie radni zgodzili się na opracowanie planu. Pisaliśmy o tym |TUTAJ|.

Zgodnie z uchwałą plan został przygotowany. Wczoraj Rada Miejska miała zdecydować o jego przyjęciu lub odrzuceniu.

Uwagi radnych wzbudził szybki tryb przyjmowania uchwały. Jak zauważyła Renata Buzała, radni otrzymali materiały w tej sprawie dwa dni przed sesją. Daniel Bisikiewicz i Renata Wiśniewska zwracali uwagę, że sprawa wymagała opinii mieszkańców wyrażonej na zebraniu sołeckim. Tak się jednak nie stało.

Innego zdania był Kacper Lipiński. Podkreślił, że w tej sprawie odbyła się dyskusja, wypowiadali się radni, naukowcy, mieszkańcy, przedstawiciele firmy Paroc i sam inwestor. Plan był wyłożony do publicznego wglądu, nikt nie złożył żadnych wniosków. Odbyły się też wymagane prawem konsultacje, na które przyszły dwie osoby. Żadna z nich również nie zgłosiła uwag.

Na pytania o szczegóły inwestycji odpowiadał T. Juszczyk. Zapewniał, że produkcja odbywać się będzie w zupełnie innych warunkach niż dotychczas, przede wszystkim będzie prowadzona w zamkniętej hali. Nie ma więc zagrożenia przedostawania się materiału do otwartej przestrzeni.

W głosowaniu większość radnych zagłosowała za przyjęciem planu. Przeciwni byli – R. Buzała, D. Bisikiewicz, R. Wiśniewska (nieobecny był Grzegorz Koperski). Nikt nie wstrzymał się od głosu.

27 KOMENTARZE

 1. „Zapewniał, że produkcja odbywać się będzie w zupełnie innych warunkach niż dotychczas, przede wszystkim będzie prowadzona w zamkniętej hali.”
  Składowanie wełny będzie w hali, A nie produkcja 😉

 2. Najpierw (w roku 2018) Gmina przygotowuje projekt planu by tego rodzaju działalność na tym terenie nie była możliwa, następnie ta sama Gmina dla tego samego terenu sporządza kolejny projekt planu dopuszczający taką formę działalności?

 3. Ciekawe co będzie jak fenol i formaldechyd dostanie się do ujęcia wody dla gminy Trzemeszno ze składowanych pod ziemią odpadów wełny z Paroca. Co na to nasi włodarze? Jak zabraknie wody to Trzemeszna nie będzie i co wtedy?

 4. Prawie cala rała rada won. Wiecie juz na kogo głosować. Trzebabylo glosowac na szewca wtedy on do tego by nie dopuścił. Widać że mlodym zależy na środowisku. Starzy mają to w d… za chwilę ich nie będzie więc tym się nie martwią. Ale Polak Polakowi wilkiem i z samej zazdrości nie zagłosowali na młodego tak to już jest z naszym narodem.

  • I by gmina tak się dorobiła, jak ten właśnie młody i ambitny 😂. Mielibyśmy tyle, co On w oświadczeniu majątkowym. Rządzić powinien ten, co coś w życiu osiągnął i potrafi tym zarządzać.

   • Mnie to ni ziębi ni parzy ale czego dorobił się pan burmistrz bo odkąd go wybrano przy każdej możliwej okazji słyszę tylko o kredycie. Natomiast tych co się dorobili na gminie kilku jest i nie trzeba wymieniać nazwisk a wszyscy wiedzą o kogo chodzi. Także te nazwiska zna sam włodarz i nic z tym nie robi. Na tym to ma polegać. Gdzie burmistrzowie i radni, którym naprawdę zależy na tej gminie? Przecież tutaj ciągle załatwia się jakieś wzajemne interesy pod parasolem oficjalnego panowania. Pani , Panie etc. W mojej ocenie zero misji i troski. W zamian interesy interesiki zależności i koterie. Może czas temu powiedzieć dość i rozmontować ten układ wzajemnej adoracji?

    • A czy ja gdzieś wspomniałem, że obecny burmistrz się czegokolwiek dorobił i potrafi dobrze zarządzać? Myślę że obecne rządy oceniamy tak samo, ale mam obawy, że może być jeszcze gorzej 😕

     • Gorzej już być nie może. Model sprawowania rządów w mieście to są żarty. Jeśli chodzi o mnie jest mi wszystko jedno kto będzie rządził byle był w pracy starał się o gminę pozyskiwał środku i reprezentował mieszkańców w sposób sprawiedliwy, elegancki i niezależny. Obecny włodarz w mojej ocenie mi tego nie gwarantuje. Z pewnością głos oddam na kogoś z poza układu licząc, że stare układy się rozsypią w drobny mak. To musi się skończyć to miasto zasługuje na dużo ciekawsze miejsce na mapie Wielkopolski. Pozdrawiam

 5. To tak samo jak na Rudkach jak wiatr pasuje na budynki to smrod nie samowity same gowna i scieki duszace w gardlo co tam wogole woza naprawde to nie jest do smiechu nie idzie posiedziec nawet przy wlasnym domu i nic sie z tym nie robi prawda Burmistrzu i Rado

 6. Proszę, oto koalicja rządząca Radą Miejską popiera przetwarzanie odpadów i robienie bałaganu w części miasta gdzie ledwo co uwolniliśmy się od wysypiska i śmieciowiska! Brawo wam odpowiedzialni i troskliwi! Z jednej strony ambitny ekolog, piewca dronów, tablic zanieczyszczenia i mierników spalenizny oraz przeciwnik partycypacji w wymianie pieców no i jego „zacna” drużyna a z drugiej ci co mieli ,, Naprawić Trzemeszno ”.
  Patrzę, czytam i oczom nie wierzę! Kogo wybraliśmy ?
  Ciekawe kto tak naprawdę podpowiada wspomnianym radnym podjmowanie tak „ekologicznych” decyzji fundamentalnych dla przyszłosci Trzemeszna! Czy leci z nami pilot ze znina? A gdzie był dziś nasz specjalista od remondisu spec od walki z koronawirusem? Chcielibyśmy chociaż tutaj poznać jego zdanie czy jest za czy przeciw? Oj widzę, że jako wyborcy musimy bardziej wnikliwie sprawdzać podejmowane przez radnych i burmistrza decyzje. Chyba zacznę oglądać te transmisje. Naruszenie dobrego obyczaju, galopowanie na akord… komu tak naprawdę najbardziej zależało na podjęciu takiej decyzji. Brawo: R. Buzała, D. Bisikiewicz, R. Wiśniewska! Czy ktoś myśli o zdrowiu nas mieszkańców. Reszta dziś pokazała prawdziwe oblicze. I przestańcie opowiadać te frazesy o wspieraniu przedsiębiorców. Bo działaniom różnych przedsiębiorców przyglądamy się już od dłuższego czasu i czasami aż smutno patrzeć a obawy o przyszłość pojawiają się coraz częściej! Zatroskani 🙁

 7. Panie Anonimie gwoli sprostowania , cytuję Pana „przetwarzanie odpadów i robienie bałaganu” czyli bałaganem nazywa Pan produkcję brykietu jak najbardziej ekologicznego paliwa w kostkach wracającego jako produkt pełnowartościowy do Paroca i w ten sposob wełna mineralna nie jest nigdzie wywożona i utylizowana w inny sposób. Do Pana informacji cała procedura toczyła się od roku było wszystko konsultacje, specjaliści , mieszkańcy , wyłożenie planu zagospodarowania przestrzennego do publicznego wglądu . Po zapoznaniu się nikt nie wniósł żadnych zastrzeżeń. Tak, że w niewielu sprawach dochowano tylu procedur co w wymienionej a populiści typu dwie Panie radne i Pan Bisikiewicz proponuję im edukację nic nie kosztuje a wybory dopiero za trzy lata. Wiem , że to się Panu nie spodoba ale jestem inżynierem a zarazem z zamiłowania ekologiem i zaznaczam nie znam się na polityce i nie popieram żadnej opcji. Gdyby przedsiębiorca nie spełnił bardzo wysokich wymagań ekologicznych nigdy nie dostał by zgody na produkcję brykietu tym bardziej , że jest on z wełny mineralnej na którą są Państwo szczególnie uczuleni. Porządkuje to w dużej części sprawę zanieczyszczeń związanych z odpadami z wełny mineralnej. Chyba nie było by lepszym rozwiązaniem rozwożenie odpadów po polach ? Pozdrawiam i dobrej nocy życzę moim zdaniem zwyciężył racjonalizm nad tanim populizmem.

  • I kto w to uwierzy? To kowalski typowy zanieczyszcza najbardziej planetę, czy firmy? z tego wywodu wnioskuję ze firmy są bardzo ekologiczne i muszą przestrzegać procedur. Skoro tak, to dlaczego planeta jest zasyfiona? bzdury to już słyszymy od naszego rzadu. Widzę tutaj tez….

  • Niech mi Pan tutaj oczu nie mydli pięknymi sloganami Panie inżynierze. Wiem co jeździło i jeździ ulicami. Jeśli to taki fantastyczny ekologiczny biznes to dlaczego inwestor nie robi tego u siebie na podwórku albo w najbliższej okolicy?. Jak docierano do mieszkańców świadczy frekwencja zainteresowanych. Czy było zorganizowane spotkanie z mieszkańcami poprzedzone ogłoszeniem w lokalnej prasie bądź źródłach internetowych? Populizm? W mojej subiektywnej ocenie wyraz tego co myśli wielu mieszkańców. Jeśli takie to wysokie standardy zostały spełnione to i w szczerym polu a nie wśród osiedli mieszkalnych można było rozpocząć działalność. Proszę się przedstawić z imienia i nazwiska jeśli popisuje się pan swoim profesjonalizmem i zamiłowaniem do ekologii i jaką uczelnię Pan konczył.? Ja nie jestem żadnym ekspertem i wiem, że na terenie miasta przemysłu mamy już dosyć. Więcej już takich inwestycji może nie trzeba wciskać między ludzi. Szanowny Panie więc reasumując piękno mowa, która na mnie nie działa. Wolę aby miasto pozostawić mieszkańcom. Przemysł natomiast niech się realizuje w strefach przemysłowych i poza miastem. A tak a propos skoro jest Pan tak świetnie zorientowany czy burmistrz posiada opinię jednostki pomocniczej gminy na piśmie w tej sprawie ? Tutaj z tego co wiem opinia sołectwa Miaty?
   Na margineste: z tego co bylo w mediach zamieszczone ok 6% zostanie przetworzone bo reszta trafia do ziemi w procesach rekultywacji tak ? Czy to prawda? Pozdrawiam.

 8. a Paroc dalej dymi… sino, żółto duszący dym każdego dnia… naprawdę nikomu to nie przeszkadza?
  Naprawdę wszyscy musimy się na to godzić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here