Strona główna Kultura Sztuka ludowa w Domu Kultury

Sztuka ludowa w Domu Kultury

4453
12

Wczoraj w Domu Kultury otwarto wystawę rzeźb ludowego twórcy Teodora Kupsia. Artysta pochodzi z Kruchowa, obecnie zamieszkuje w Trzemesznie.

Jego prace to głównie figurki, scenki i płaskorzeźby. Przedstawia w nich zazwyczaj Chrystusa, Madonnę z Dzieciątkiem, świętych, a także postacie prostych ludzi w ich codziennym życiu.

Artyście gratulowali i dziękowali za wkład w życie kulturalne naszej społeczności przedstawiciele samorządu – burmistrz Krzysztof Dereziński oraz radni Renata Buzała i Rafał Nawrocki. Swoimi refleksjami na temat znaczenia sztuki sakralnej podzielił się proboszcz ks. Piotr Kotowski.

Słowa uznania i życzenia dalszych twórczych osiągnięć złożyła też przewodnicząca Rady Kultury Małgorzata van Brenk. Wystawę można podziwiać do 6 grudnia.

Wczorajsze wydarzenie wypełniło po brzegi salę wystawową DK. Obecność tak znacznej liczby osób, w tym również młodych ludzi, świadczy z pewnością o tym, że sztuka ludowa, choć kojarząca się z czasami przeszłymi, nadal cieszy się sporym zainteresowaniem.

Niestety, wernisaż po raz kolejny ukazał też brak przyzwoitych warunków dla trzemeszeńskiej kultury. Na sali panował tłok, a część osób musiała zadowolić się miejscem na korytarzu.

12 KOMENTARZE

 1. Pan Teodor jest niczym nieoszlifowany diament, swoją pracą zapisał się złotymi zgłoskami w annałach historii Trzemeszna. Gratulacje dla Pana i całej rodziny składa M. K. z rodziną.

 2. „Mowa jest srebrem a milczenie złotem” , Pana występ był żenujacy i kompromitujacy urzad Burmistrza panie Dereziński. Takiego steku bzdur dawno nie słyszałam.Przykro mi jako trzemeszniance.

  • znowu o rodzinie było?…czy inne głupoty?…, jak bzdury to chyba dobrze, bierze przykład z super prezydenta Dudy…..brakuje jeszcze darcia się
   Mi przykro od dawna!

  • Mi to jest zawsze najbardziej przykro w tych sytuacjach za ludzi, którzy są lub powinni być głównymi gwiazdami tych wydarzeń, a w momencie „wejścia na scenę” lokalnych politykierów poziom zażenowania wzrasta do niebotycznych rozmiarów.

   Czy nie można odciąć ich od tego nachalnego i żałosnego popisywania się podczas wydarzeń kulturalnych? Przecież to jest nie do zniesienia.

   • prawda!!!dotyczy to również imprez sportowych! nie widać, kto na podium , bo tylu ich się ustawia na pierwszy plan do zdjęcia!….i wypowiedz burmistrza w tym roku na biegu Kilińskiego ” …jechałem z Mogilna…ale nie za kierownicą…” żenada!!! Jest mi wstyd,że dostał znowu szansę bycia naszym włodarzem a z tej sytuacji( trudnej dla nas, mieszkańców i dla niego również) robi sobie anegdotki i się śmieje. Zero obycia i wyciagania wniosków!

  • Deklaracja a brak szacunku dla objętego stanowiska to dwie różne sprawy! A znak czasów?- brak kultury, kultury słowa, kultury dyskusji, brak kompetencji, nieuczciwe zależności… tak, to znak naszych czasów 🙁

   • Te zależności. Zatrudnienia po rodzinie. Stanowiska dla żon. Dlaczego tak się dzieje? Brak pokory na pewno i chore ego?!
    Dlaczego w osir kolejny krewniak? Po co kolejny etat?Radny Lewandowski nie docieka tematu?…Tyle się nagadal przed wyborami, ze zrobi porządek! Artyście gratuluję wystawy i wszystkiego dobrego życzę. Panie Teodorze BRAWO!

   • Dokładnie, jasno w punkt! Jakie to bolesne tak naprawdę, że my, zwykli ludzie, którzy mają choć krztę szacunku do innych, do siebie, do kultury muszą znosić lokalnych decydentów, którym tak bardzo właśnie jej brakuje. To jest wręcz straszny znak czasów, że takie osoby nadal trwają (są wybierane!) na piastowanie tak ważnych stanowisk, do których tak naprawdę w ogóle się nie nadają.

    Jak mamy myśleć spokojnie o przyszłości, gdy wiemy, że naszymi pieniędzmi, naszym rozwojem, środowiskiem, edukacją itd dysponują lub mają na nie największy wpływ ludzie, o których mowa powyżej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj