Strona główna Polityka Szkoła nie otrzyma pieniędzy

Szkoła nie otrzyma pieniędzy

1204
73

Burzliwy przebieg miała dzisiejsza sesja Rady Miejskiej, a w szczególności poprzedzające je obrady połączonych komisji. Głównym punktem dyskusji była zmiana uchwały budżetowej – zaplanowano m.in. zwiększenie środków finansowych dla Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzemesznie o 22 200 złotych.

Zdaniem dyrektora Jarosława Kaniastego, środki te niezbędne są na zakup opału, naprawę instalacji elektrycznej oraz dowóz dzieci na zajęcia sportowe.

Projekt uchwały wywołał wiele pytań i uwag radnych. Dyrektorowi zarzucano nieracjonalne gospodarowanie pieniędzmi, ponieważ w ostatnim czasie w SP nr 2 dokonano takich zakupów jak drukarka czy laptop. Według radnych, w pierwszej kolejności należało zabezpieczyć szkołę w opał na zimę. Dezaprobaty nie krył również burmistrz Krzysztof Dereziński, który jak mówił, czuje się postawiony pod ścianą. Z jednej strony podzielał zdanie większości radnych, że taka sytuacja nie powinna się zdarzyć, ale z drugiej nie chciałby, aby rodzice uczniów przyszli do niego twierdząc, iż dzieci uczą się w nieogrzanych pomieszczeniach.

J. Kaniasty odpierając zarzuty stwierdził, że gospodaruje środkami swojej placówki w sposób wyjątkowo oszczędny, jednak środki przeznaczane na oświatę są żenująco niskie.

Dyrektora poparł radny Zbigniew Matelski, który również uznał, że środki na oświatę są za niskie. Zarzucił burmistrzowi brak należytej, bieżącej kontroli wydatków ze strony urzędu. Grzegorz Koperski stwierdził, iż dyrektor stawia radnych przed faktem dokonanym i to w dość sprytny sposób, bo na początku sezonu grzewczego. J. Kaniasty bronił się twierdząc, że kupuje podstawowy sprzęt, niezbędny w szkole. Dyrektor zarzucił nieracjonalne gospodarowanie środkami na szczeblu gminy.

„Jeżeli ktoś się podoba bardziej, dostaje więcej. Jeśli ktoś podoba się mniej, dostaje mniej. Teraz przyszedł czas na mnie i dostaję mniej” – komentował dyrektor SP nr 2. Wypowiedź ta zdenerwowała burmistrza, który stwierdził, iż czuje się jak oskarżony w sądzie, lub uczeń w szkole. Jak mówił, jeśli nadal będzie traktowany tak, jak w wypowiedziach radnego Matelskiego i dyrektora Kaniastego, to opuści salę. Prowadzący obrady Sławomir Peno zwrócił uwagę dyrektorowi na brak szacunku i sposób, w jaki odnosi się do swojego przełożonego, którym dla niego jest burmistrz.

W przedmiotowej uchwale zaproponowano także zwiększenie środków w budżecie na wywóz nieczystości oraz budowę sygnalizacji świetlnej w rejonie cmentarza. W głosowaniu proponowane zmiany poparło pięciu radnych, pięciu było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu. W tej sytuacji uchwała nie została podjęta.

73 KOMENTARZE

 1. Czyli, dobrze mi się dziś wydawało – a wydawało mi się, że słyszę mocno podniesiony, żeby nie powiedzieć grzmiący, głos dyrektora Jarosława Ka na ulicy Świętego Ducha (kiedyś Świerczewskiego).

 2. „Wypowiedź ta zdenerwowała burmistrza, który stwierdził, iż czuje się jak oskarżony w sądzie, lub uczeń w szkole. Jak mówił, jeśli nadal będzie traktowany tak, jak w wypowiedziach radnego Matelskiego i dyrektora Kaniastego, to opuści salę. Prowadzący obrady Sławomir Peno zwrócił uwagę dyrektorowi na brak szacunku i sposób, w jaki odnosi się do swojego przełożonego, którym dla niego jest burmistrz.”
  Dziecinada….
  Wychodzę!

  • Racja,Panie Burmistrzu nadszedł czas , aby temu panu powiedzieć dość i podziękować za dyrektorowanie. Jego niegospodarność przechodzi ludzkie pojęcie. Wszystkie szkoły zabezpieczyły środki na opał , tylko dyrektor Kaniasty uważa ,że komputer , laptop drukarka(i to za jakie kwoty) jest ważniejsza, ciekawe dla kogo.Może za swoje ,,nadgodziny” niech kupi opał.

 3. Matelski pojednał by się z diabłem żeby zaistnieć. Litości Panie Radny. Laptop, drukarka itp ( czytaj Pałuki) ważniejsze niż zdrowie dzieci ???? Mają siedzieć w chłodku ???
  A czy to przypadkiem nie na pokaz ta dyskusja Pan Burmistrz i Pan Jarosław… Przecież to kumple . HA HA
  Czy Pan Dyrektor jak zwykle otrzyma to czego żąda ???
  Cała awantura to dla picu.

  http://palukitv.pl/teksty/przestrzen-lokalna/oswiata/26431-dyrektor-bierze-wszystkie-nadgodziny.html

  http://palukitv.pl/teksty/przestrzen-lokalna/oswiata/12101-nagana-lub-upomnienie.html

  http://palukitv.pl/teksty/przestrzen-lokalna/oswiata/24046-nauczycielskie-awanse-i-nagrody.html

  • Dziwię się i nie wiem jak to możliwe, żeby dyrektor mający zniżkę godzin dydaktycznych /w takiej dużej szkole wynosił 8 h/tyg. dla dyrektora do realizacji a nawet mniej/ mógł wykazywac tak dużą ilość nadgodzin /wiem , bo sam pełniłem tę funkcję/, jest to nie tylko niemoralne wobec reszty personelu ale jawne łamanie przepisów. Nie wiem jak to nadzór gminny akceptuje.No cóż w tej gminie różne cuda się dzieją.

  • 2 miliony + odsetki 120% ! Jak ktoś może inaczej odnosić się do ,,Dyzia,, :-). Zostało to zauważone , przypuszczalnie przez kogoś z zewnatrz . Może to już kres tych rządów .

 4. Jeśli drukarka i laptop w szkole to jakaś fanaberia to gratuluję naszym włodarzom poczucia przyzwoitości.
  Po drugie. Dyrektor przestał się podobać. Tak się kończy mieszanie relacji służbowych z prywatnymi. Obaj jesteście po jednych pieniądzach. Albo czworo …

 5. Ustawka czy nie ustawka… kumple, czy nie kumple… to nie zmienia faktu, że nazwisko Kaniasty wywołuje u mnie same negatywne emocje… Doskonale pamiętamy pseudo dyrektor Panią Kaniasty… Pseudo dyrektor SP 2 od samego początku uprawia samowolkę w szkole, nadgodziny, zatrudnienia…
  Może już czas Panie Burmistrzu przyjrzeć bliżej się szkole i zakończyć współpracę z dyrektorkiem od siedmiu boleści.

 6. Kaniasty dlaczego nie przeznaczyć tych pieniędzy co dostał za nad godz czy to jest prawda. Wyjaśniono czy należały się Burmistrz Miasta doprowadził do tego że Matelski się gubi a tak naprawdę jest roz–dziaj i czas tą ekipę rozbroic bo nie będzie na sól

 7. Dziecko wychodzi z szkoły brak na węgiel kamienny a działki sprzedaje za grosze niemiecka sp bankrut co miała być lekarstwem na komunalne i co Burmistrzu lales wodę o zamożności a gdzie są inwestycje i ty możesz patrzeć ludziom w oczy co obiecywał taki przykład daje nauczyciel wstyd ze nauczyciele na ciebie głosowali bo są pobobni do ciebie

 8. Jaka drukarka i laptop w szkole… Laptopa chyba za 3.400zł(wartość według pisma Pałuki), nie kupuje się dla dzieci. Drukarka za ok 2.000 , a w TV nowy gadżet bardzo nowoczesny kombajn HP za 2500. Można pozazdrościć sprzętu jak za taką kasę. Gmina dała przecież kasę na szkołę, ale ktoś, mi się zdaje, jakby nie na to wydał. :-)) Przecież na ogrzewanie też trzeba zabezpieczyć, a nie później rozkładać ręce i krzyczeć na Pana Burmistrza. Burmistrz nie powinien pozwalać na to, a nauczyciel, który pracował z naszymi dziećmi to podobno bardzo łagodny człowiek. Przepraszam za odrobinę ironii. :-)))

 9. To znów jakieś frazesy . Pan Burmistrz zapomina kim jest . Straszenie wyjściem z obrad ? Jeżeli nie wytrzymuje presji niech po prostu zrezygnuje z funkcji . A tak na marginesie spiewka o niskich środkach na oświatę to bzdura .
  Zlikwidowano kilka szkół z uwagi na wydatki i co to zmieniło ?
  Jedna bzdura goni kolejną .
  Kto planuje budżet ? Kto jest odpowiedzialny za jego realizację ? Tylko tak , jak się jest obrażony gościem w Urzędzie to później wyskakują szopki .
  Budżet został przyjęty . Burmistrz otrzymał absolutorium z fanfarami . Kiedy ten cyrk się skończy ?

 10. Panie Matelski i p. Peno…Jeżeli chodzi o niegospodarność to obaj jesteście najlepszym przykładem!Sprzedaliście działki na pl.Św.Wojciecha za grosze(grosze,ze względu na ponad przeciętne połażenie)!!!Akceptowaliście bezprawne powstanie sklepików! A drukarka czy laptop,to rzeczy niezbędne w szkole!Obaj panowie z „ponad podziałami”zatrzymaliście się technicznie i mentalnie na początku lat 80-tych :)Tzw.”ponad podziałami”to WIELKIE ROZCZAROWANIE!Osobiście,proponuję zmianę nazwy:—POD PIERDZIELAMI—

 11. I cały czas to samo pytanie: kiedy był ostatni konkurs na dyrektora sp2?
  Nie nazywajcie burmistrza rozrzutnym. Jest oszczędny. Oszczędza na konkursach. Przedłużenie dyrektorowania w trybie bezkonkursowym ma jednak i złe strony – zbyt dużą pewność siebie i butę dyrektorów.

  • Nie tylko ten konkurs a widzieliście gdzieś inne rozpisane konkursy np na dyrektora przedszkola jednego i drugiego. Przedłużanie na słodkie oczy? Może jakby było więcej kandydatów to niektórym by się oczy otworzyły. …..

 12. Biblioteka szkolna przez 2 miesiące była nieczynna i pana K w niej nie widziałam ,więc te nadgodziny to czysta ściema i wyciąganie pieniędzy . Nie dziwi mnie więc ,że nie ma pieniędzy na opał . A za tworzenie dodatkowych etatów dla znajomych to powinien wylecieć na zbity pysk

 13. Zobaczcie mieszkańcy – od roku 2011 p.Burmistrz zapowiada ukaranie p.Dyrektora a 26.10.2014 przyznaje jemu nagrodę – to obłuda burmistrza i chamstwo – co się dziwić to była kampania wyborcza i wzajemne kumplostwo.Zobaczcie p.Matelskiego cały czas krytykował Kaniastego a teraz jest jego zwolennikiem.Za to wszystko odpowiedzialność ponosi burmistrz i skarbnik.Taka jest gospodarka finansami !!!!!

 14. Nauczycieli z wieloletnim stażem zmusza się do brania urlopów zdrowotnych po to by zatrudniać znajomych. Szkoła powinna zmienić nazwę ,tylu już tam pracuje ludzi o jednym nazwisku,że zasłużyli na tablicę pamiątkową.

  • Fajnie sformułowane z ta tablica:)!ciekawe co zrobi ta rodzinka jak dyrektor straci pracę(a z pewnością niedługo tak się stanie)…przecież ludzie w T-nie się nimi BRZYDZA??!!!!!!!!!gdzie,w promieniu 30km ludzie wiedzą co w tej szkole się dzieje!!!!!

 15. Kto przyglądał się bliżej przez okres urzędowania obecnego Burmistrza powinien mieć świadomość na kogo głosuje . Kampania wyborcza tego Pana wyraźnie wskazywała o co walczy . Sformułowania wpisów ,,mieszkańcy,, i ,,Piotr,, są trafne . Nie są one jedynymi na tym portalu .
  Pan Burmistrz zaczyna się denerwować ? Gdzie podział się ludzik ? Kumpel odważył się odezwać ?
  O czyms to świadczy . Jaki ma autorytet przełożony ? Ktoś do tego przecież doprowadził .
  Nie bronię Dyrektora 2-ki bo mam swoje negatywne zdanie o tym Panu ale to inna kwestia . Mam nadzieję , że trzemesznianie zmobilizują się w przyszłych wyborach i podziękuj Burmistrzowi .
  Zostały jeszcze trzy lata . Co jeszcze nas czeka -zobaczymy . Następcy odbudować to co zostało zniszczone będzie trudno .

 16. nic z tego wszystkiego nie rozumiem po wyborach pisali,że Burmistrz wygrał wybory dzięki wyborcom ze szkoły nr 2 a teraz nie chce dać pieniędzy na węgiel i dojazd dzieci na hale w szkole jest ponad 250 uczniów i jest to obojętne dla władzy.
  A w Kruchowie jest mniej niż 100 uczniów i dostali w zeszłym roku bieżnie lekkoatletyczną a teraz dostaną halę z bajerami do fitnes za 2 mln i na remizę ponad 300 tys.Gdzie sprawiedliwość nasze dzieci będą marzły a w Kruchowie i tak nie będzie uczniów dlaczego nie buduję się sali dla gimnazjum i szkoły zawodowej w Trzemesznie gdzie jest ponad 600 uczniów a stara sala nadaje się do rozbiórki.Co to za sprawiedliwość jedne dzieci z nadmiarem a inne fige z makiem.Czas na zmiany.

  • W Kruchowie jest ponad 150uczni. A to nasze dzieci są gorsze od waszych, bo co? Bo z wiochy to nic im sie nie należy. Nie miały wcale sali gimnastycznej i wtedy nikt nie widział problemu,jak teraz maja zrównać sie z miastem to wielkie larum. A tak w nawiasie autobusy jeżdżą w obie strony zapiszcie dzieci do szkoły do Kruchowa. Nie ma tłoku jest bezpiecznie,ciepło,wieś czysta ciagle coś sie dzieje. Czas na przemyślenia. Albo na zmiany.

 17. wpis z -super przypomnienie artykułów o naszej władzy,trzeba jeszcze przytoczyć jeden bardzo ważny z pałuk z roku 2011 – to był bełkot burmistrza wychodził z posiedzenia komisji Rady Miejskiej,mówił niestworzone rzeczy jakby się …….
  Ponad 2 mln zł oddawać,czyli gmina je otrzymała i przetrwoniła,nie pozostawiła w depozycie aż do ostatecznego rozstrzygnięcia-to jest polityka burmistrza i skarbnika.czy to mało aby skończyć z taką władzą a radni co na to ?

  • możesz wyjaśnić o co chodzi z tym wychodzeniem z komisji kiedy i gdzie to było.Podaj informację o co chodzi, bez tego wpis jest bez sensu bo nie wiadomo czego sprawa dotyczyła.Pomawiać każdy może trudniej to poprzeć konkretami.

 18. Widać mało . Nie widzę szans na przyspieszone lokalne wybory . Ani Burmistrz ani żadna Pani i Pan radny nie dopuszczą do takiej sytuacji . Gdyby mieli honor to podobnie jak to miało miejsce w 2 przypadkach I kadencji rezygnowaliby . Na takie zachowanie trzeba mieć twarz . Pozdrawiam Pana M.N.

 19. Teraz ja coś przypomnę ! Co stało się z projektem budowy pomnika Św. Wojciecha ? Co stało się z zebranymi pieniędzmi na ten cel ? W budżecie jest zapis ,,zadania celowe,, . Gdzie podziały się te pieniądze . Była tam wykupiona cegiełka moja i mojej rodziny !
  Minęło kilka lat i spokój ! Jestem oszukany i okradziony !!!

  • Nasza władza ma strasznie krótką pamięć . Pan Burmistrz szczyci się że od wielu lat jest samorzadowcem . Dobrze wiedział o projekcie budowy pomnika Św.Wojciecha i zbieranych funduszach . Dobrze wiedzieli zastępca , przewodniczący , obecny soltys a były przewodniczący (były członek zarządu) . Sprawa ta była już poruszana przez jednego z mieszkańców i umarła śmiercią naturalną . Tak właśnie olewa się społeczne projekty marnotrawiąc jednocześnie nasz wkład . Nawet jeżeli nie były to wielkie sumy to nikt nie miał prawa ich tykać na inny cel .
   O co Pan Burmistrz ma pretensje , że ktoś mu zwraca uwagę o złym zarządzaniu ? To już nawet nie jest śmieszne . Naprawdę trzemesznianie zastanówcie się w przyszłych wyborach samorządowych .

 20. hehe, takie rzeczy, że z takim samym nazwiskiem kilka osób jest zatrudnionych to w każdej szkole, dobrze przeanalizujcie…mama jest dyrektorem córka- nauczycielem. Ile małżeństw w każdej szkole, ale mi to wisi grunt że dobrze pracują w sumie.. a widzę że temat Sp1 się wyczerpał, teraz lincz na Sp2 a kiedy walimy w gimnazjum? 😉

  • a ludzie, którzy nie mają znajomości nie maja szans na pracę w szkole… Jak poszłam złożyć dokumenty i zapytać się o wolne etaty to oczywiście nie ma szans…A we wrześniu się okazało, że były wolne miejsca, ale poszły po znajomości:)

 21. lekarstwo to polaczyc etat dyrektora z palaczem 🙂

  czy Pan Wielki Dyrektor nie bedzie pisal pisemek i drukowal na byle atramentowce czy iglowce? najlepiej na laptopie za 3-4 koła i laserówce? 🙂 a dzieci to coz… 🙂 i co szanowni rodzice? zadowoleni jestescie ? mozecie isc z kwiatami do Pana Dyrektora i podziekowac 😛 hahah

 22. A dzisiaj było rozdanie nagród Burmistrza.. I nie było chyba głośno na sali… bo…Czy Pan z Sp 2 dostał nagrodę? Czy wystarczy że za nadgodziny podobno 6-8 krotnie więcej?

 23. Za moich lat , kiedy dyrektorami byli Zenobia Woźniak ,Janusz Wiśniewski ta szkoła miała prestiż ,bylismy dumni ,że tu uczeszczamy .Żadnych matactw ,żadnego kolesiostwa, żadnego wciągania rodzin czy innego szemranego towarzystwa , żadnego marnotrawienia pieniędzy .Zenobia Woźniak była zresztą dyrektorem przez 22lata czyli blisko ćwierć wieku więc o czymś to świadczy . I jeszcze ta chora wspolczesna nazwa Polskich Olimpijczyków jakby mało było naszych wielkich Trzemesznian .

 24. Święta prawda że za p. Woźniak i p. Wiśniewskiego to szkoła cieszyła się poważaniem a teraz tylko dbać o własny tyłek potrafią – wielcy dyrektorzy. Wstyd

 25. Jak pisałem że przejęcie przez gminę szkół liceum i gimnazjum to początek ich końca to niektórzy się śmiali. Zauważcie że gmina jest zadłużone a tu niby brakuje pieniędzy na węgiel. Ten system zadłużenia kiedyś padnie a my będziemy to wszystko spłacać lub utrzymywać szkoły. Jeszcze dajmy więcej nagród nauczyciela za to że wykonują swoją pracę za pieniądze że mają 2 miesiace wakacji, weekend wolne, ferie zimowe wolne, wycieczki szkolne za darmo brawa dla was.

 26. Dzień Nauczyciela, kupowanie kwiatków, to wszystko kosztuje a dzieci są zmuszane do składania się na kwiatki. A z jakiej racji?? Nauczyciel to zwykły człowiek, który chodzi do pracy i powinien sumiennie wykonywać swoje obowiązki, niestety z tym już gorzej. Czy nauczyciele składają nam rodzicom życzenia, składają się na kwiatki? Nie, to koło nich trzeba biegać, bo uważają się za lepszych. Niechęć do tego grona rośnie coraz bardziej, ale chyba sami sobie na to zasłużyli. Przecież oni są po to aby służyć nam (i dzieciom i rodzicom) a nie żeby się puszyć i pokazywać wyższość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here