Strona główna Kultura Szef poznańskiego IPN-u w Trzemesznie

Szef poznańskiego IPN-u w Trzemesznie

1650
31

We wczorajszym posiedzeniu Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Trzemesznie uczestniczył dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu dr Rafał Reczek oraz pracownik tej instytucji – Adam Kaczmarek. Spotkanie odbyło się w sali Środowiskowego Domu Samopomocy.

W tym roku, na skutek zmian w prawie, likwidacji uległa Rada Ochrony Pamięci Walki Męczeństwa, a jej kompetencje przejęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz IPN. Stąd pomysł, żeby nawiązać robocze kontakty z instytucją, która jest odpowiedzialna również za ochronę miejsc pamięci narodowej.

W posiedzeniu oprócz członków GKOPWiM uczestniczyli burmistrz Krzysztof Dereziński, Przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Peno i jego zastępca Daniel Bisikiewicz oraz dyrektorzy szkól i nauczyciele historii.
Spotkanie rozpoczął przewodniczący komitetu Dariusz Jankowski, przedstawiając prezentację multimedialną obrazującą historię Trzemeszna i miejsca pamięci narodowej na terenie naszej gminy. Mówił o dokonaniach, ale również planach na przyszłość w tym zakresie.

R. Reczek z uznaniem odniósł się do działań trzemeszeńskiego samorządu dotyczących zachowania pamięci o bohaterach i ważnych wydarzeniach naszej historii. Przyznał, że nasza gmina wyróżnia się na tym polu na tle innych samorządów. Odniósł się również do zapisów tak zwanej „ustawy dekomunizacyjnej” (o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej).

Przypomniał o obowiązkach samorządów w tym zakresie. Zwrócił uwagę, iż niektóre nazwy jednoznacznie kojarzone są z ustrojem komunistycznym, jak np. trzemeszeńska ulica XX lecia PRL i na pewno będzie ona podlegać przepisom ustawy. W przypadku bezczynności w tej materii ze strony gminy, nazwę zmieni wojewoda w trybie zarządzenia zastępczego. Dyrektor podkreślał jednak prawo samorządu do decydowania o tym. Apelował jednocześnie, aby przy wyborze nowych patronów brać pod uwagę lokalnych bohaterów.

Zadeklarował pomoc instytutu – zarówno merytoryczną, jak i finansową w zakresie kultywowania pamięci narodowej.

31 KOMENTARZE

 1. Mam nazwę, jak już nie może być ulicy xx lecia.
  Ulica Stadionowa.
  A jak bohaterów lokalnych, to ulica radnej wiśniewskiej he, he, he.

 2. Ze względu na sąsiedztwo wieży ciśnień proponuję nazwę ul Wodociągowa,lub na pamiątkę po nieistniejących już wiatrakach Wiatrakowa.

 3. PRL to nie tylko komunizm, to również kraj. A czy ten kraj był taki zły skoro wywodzili się z niego tacy Wielcy Polacy jak Karol Wojtyła? Fakt, kraj ten dał również małych ludzi jak Kaczyńscy ale to nie znaczy że trzeba zmieniać nazwy ulicy która nie jest związana tylko z komunizmem. A jeśli ten PRL tak przeszkadza to oddajcie tytuły i przywileje oraz mieszkania zdobyte w czasie PRL.

  • Pan Mieszkaniec ma rację, choć tylko z książek i wielu ciekawych opowieści znam ten okres to trzeba jasno powiedzieć, że odbudowa kraju ze zgliszczy odbyła się wielkim wysiłkiem całego narodu, tuż po hekatombie II WŚ. Okres stalinizmu, i bestii które nam Stalin zesłał do dobijanie elit polskich, okres Gomułki, Gierka i Jaroszewicza, I Solidarność, II Solidarności – i junty Jaruzelskiego, okrągły stół – to wszystko zupełnie inne czasy.

   Zresztą całościowe plucie na historię PRL ma dla obecnej władzy wartość dość jasną, żeby konfliktować nas na tej podstawie z FR, imputując młodemu pokoleniu, że spadkobiercą ciężaru moralnego morderców różnych okresów PRL ( od stalinizmu do morderstw początków III RP ) stoi obecne Państwo Rosyjskie . Do tego każdej władzy zależy na zohydzeniu gospodarki PRL – na której to bydlaki u żłoba się uwłaszczały na kilka pokoleń, ponad głowami Polaków, jednocześnie zezwalając na rabunek prywatyzacją i transferowaniem środków finansowych kiedy przyszło tsunami reform Balcerowicza ( Sorosa ) … Na marginesie warto dodać, że prezydent Federacji Rosyjskiej wydał list gończy za Sorosem …

   Jako ciekawostkę Pan Mieszkaniec musi wiedzieć, że Karol Wołtyła nie został papieżem dzięki głosom na konklawe, a Zbigniewowi Brzezińskiemu i Kissingerowi …Był idealnym kandydatem by konsolidować Polaków w walce z komuną w Polsce, i dać impuls by gasić światło w sowieckim sojuzie … Symbolika jest ważna, a zmiana tych ulic ma tylko taki wymiar i to dość wybiórczo oddaje sprawiedliwość … To puszczanie oczka dla konsolidacji elektoratu …

 4. Nie brakuje znaczących postaci wśród absolwentów dawnego gimnazjum trzemeszenskiego, współczesnych tzn. powojennych jakoś nie widzę, zawsze mogą się kojarzyć źle lub dobrze. Ale może ktoś kogoś zaproponuje na forum.

 5. Zaproszenia na spotkanie, jak mniemam, skierowane były do wąskiej grupy osób – wśród uczestników widzę niektórych nauczycieli historii, dyrektor jednej szkoły, nie widzę za to lokalnych pasjonatów historii. Szkoda, że spotkanie nie miało bardziej otwartej formuły, ale zakładam, że tak było wygodniej.
  Gorąco popieram przemianowanie ulicy XXlecia PRL na nazwę o symbolice lokalnej, ale coś czuję, że skończy się na ul. Gołębiej, lub na ul. Marii Kaczyńskiej.

  • Jednak /wąska, niewąska/ jest grupa historyków /przepraszam – osób zainteresowanych historią/, szkoda tylko, że dyskusja dotyczy tak prozaicznych problemów jak zmiana nazwy ulicy czy placu. Kiedy chodziło o wykreślenie Trzemeszna z mapy Szlaku Piastowskiego /Wikipedia/ to jakoś wszyscy nabrali wody w usta, być może bliższy jest im okres PRLu.

 6. A dlaczego ma być nazwa związana z historycznym bohaterem.?
  Bo tak chce, albo inaczej, sugeruje pan z IPNu?
  XX Lecia PRL to też jest jakaś nazwa historyczna.I co ? trzeba ją zmienić, bo zmieniła się prawda historyczna. Nie bronię tej nazwy choć mieszkam na tej ulicy. A nazwa mi nie przeszkadza. Ale skoro władza ustawodawcza tak postanowiła, to trudno, jak mus to mus. Ale może ktoś by spytał nas mieszkańców, może mamy jakąś propozycję. Bardzo się boję Tych wszystkich bohaterów. Teraz okazuje się, że, jakiś poeta ma coś na sumieniu i jest be. A to jakiś polityk nie pasuje do aktualnego nurtu politycznego i też by trzeba go weryfikować. Dlatego nie podrzucajcie nam kukułczego jaja. Kiedyś ten temat był już poruszany. Rozmawiałem z kilkoma sąsiadami,nie ze wszystkimi, ale jest propozycja aby była to nazwa neutralna. Proponuję ulica Parkowa. Jest na osiedlu ulica, Słoneczna, Sportowa, Osiedlowa,to Parkowa powinna do tego zestawu pasować.

  • Też popieram. Ul. Parkowa to taka neutralna. Za chwilę zmieni się władza i znowu będą zmieniać nazwę. Parkowa idealnie pasuje. Chociaż Obecna nazwa mi nie przeszkadza.

  • Bardzo „Mądry”:)wpis Grzesiu!Unikajmy bohaterów przynajmniej przez 100 lat.Historia to zweryfikuje.Chociaż obserwujemy zapędy pisania jej na nowo.Skoro nazwa podnosi ciśnienie,nich będzie „Ciśnieniowa”.Każdy indywidualnie sobie ją zinterpretuje.

 7. Gdybym był mieszkańcem ulicy XX PRL to optowałbym za nazwą – Odzyskiwania Vat, albo ul. leśna bez wspólników, mimo, że park jest blisko, ale drzewa to drzewa …

  A poważniej to ulica wiatrakowa niesie za sobą fajny bagaż historii tego terenu …

 8. Ta ulica kojarzy sie też z wieżą ciśnień. Tak sobie myślę… Wieżociśnieniowa?… nie bardzo. Wieżowa? Ku wieży? Za wieżą? Pod wieżą? Wodociągowa? Tak sobie tylko gdybam…

 9. kacza głupota nie zna granic przeszkadzają im ulice pomniki robotnicy którzy swoim zdrowiem i życiem budowali i płacili za komunistyczną głupotę teraz kaczym komunistom przeszkadza historia polski i ci co ją tworzyli
  kiedy zacznie się od kaczanie kraju się pytam już się wpychają w gminy

 10. Komuchu lepiej sie nie wypowiadaj bol kaczka zabierze ci troche emeryturki nieprawnie pobieranej i dadza nam walczacym o polske bo komuchy takie jak ty nam zabrali wreszcie nastapi sprawiedlwosc tylko troche za pozno.

  • Gdzie ty solidaruchu walczyłeś? Chyba w RSP Miaty z opaską na ręce świnie gnałeś. Wielki bohater narodowy się znalazł buuuu hahahaha

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj