Strona główna Artykuł partnera Szambo betonowe zamiast kanalizacji gminnej

Szambo betonowe zamiast kanalizacji gminnej

22428
0

W przypadku dostępu do kanalizacji gminnej wiele osób decyduje się na przyłącze, ale dostępne są także inne rozwiązania. Zgodnie z przepisami dotyczącymi utrzymania czystości i porządku właściciele nieruchomości są zobowiązani do tego, aby we właściwy sposób odprowadzać nieczystości.

Można zdecydować się przykładowo na wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Jeszcze innym rozwiązaniem staje się zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych. Oczywiście w każdym przypadku konieczne staje się spełnienie wszystkich odgórnie narzuconych wymagań.

Co zamiast kanalizacji gminnej?

W przypadku nieruchomości znajdujących się w miejscowości nieskanalizowanej pozostaje wybranie innego sposobu odprowadzania ścieków. Można do tego użyć szczelnego zbiornika, czyli szamba. Konieczne staje się oczywiście dopilnowanie zachowania właściwych odległości od granicy działki i drogi, okien i studni. Nie może być także żadnych problemów z wywożeniem nieczystości, czyli podjechaniem wozu asenizacyjnego. Oczywiście zawsze można umiejscowić zbiornik w takim miejscu, aby został on przyłączony na stałe wylotem w ogrodzeniu. W sprzedaży znajdują się zbiorniki o różnej pojemności, więc nie ma problemu dobraniem modelu do swoich indywidualnych potrzeb, w oparciu o liczbę domowników i zużycie wody.

Bardzo ważne jest to, aby zbiornik na nieczystości był szczelny, w przeciwnym razie dojdzie do przenikania nieczystości, skażenia wód gruntowych i roślinności. Szambo jest ekonomicznym rozwiązaniem w porównaniu z przydomową oczyszczalnią. Jeśli dana nieruchomość nie generuje dużej ilości ścieków, to warto zdecydować się na zbiornik, którego instalacja wiąże się kosztem rzędu kilku tysięcy zł. Pozostaje tylko pamiętać o regularnym wywożeniu nieczystości. Nawet jeśli istnieje gminna sieć kanalizacyjna, to jeżeli w celu podłączenia się do niej konieczna staje się jej rozbudowa, gmina nie może zmusić właściciela nieruchomości do wykonania przyłącza.

Dlaczego warto zdecydować się na szambo betonowe?

Przy braku przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej bardzo popularnym rozwiązaniem będzie zamontowanie szamba betonowego. Jest to rozwiązanie korzystne pod względem finansowym. W przypadku szamba betonowego nie trzeba martwić się wypychaniem go przez grunt. Nie dojdzie wobec tego do żadnych zniszczeń w ogrodzie, uszkodzenia kostki brukowej. Możliwe staje się także opróżnienie niemalże całego zbiornika, co przekłada się oczywiście na rzadszy wywóz nieczystości. Na korzyść szamba betonowego przemawia jego niezwykła trwałość. Zachowuje on swoje pierwotne walory użytkowe przez kilkadziesiąt lat. Można mówić o odporności na działanie środków chemicznych, kwasów, bakterii, naporu wody.

Szambo betonowe to inwestycja na wiele lat – powstaje z wysokiej jakości materiałów. Dodatkowym zabezpieczeniem jest specjalne uszczelnienie, dzięki czemu ryzyko przesiąkania nieczystości do gruntu zostaje zredukowane do minimum. Zbiornik i elementy doprowadzające są właściwe zaizolowane, zamknięte. Gwarantuje to wysoki poziom bezpieczeństwa higienicznego. Można także liczyć na niwelowanie nieprzyjemnej woni na posesji. Jeśli ktoś chce zmniejszyć częstotliwość wywożenia szamba, to zawsze może wrzucić do zbiornika specjalne tabletki, które usprawniają jego działanie. Mają one także właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Nowoczesne zbiorniki mogą zostać wyposażone w elektroniczne czujniki, które informują o zbliżającym się przepełnieniu i konieczności wywozu nieczystości.

artykuł partnera