Strona główna Artykuł partnera System 4-brygadowy – co warto wiedzieć oraz jak skutecznie opracować plan rozwoju...

System 4-brygadowy – co warto wiedzieć oraz jak skutecznie opracować plan rozwoju pracownika?

1136
0

Podpowiadamy, czym jest praca w systemie czterobrygadowym oraz jak przygotować plan rozwoju pracownika.

Na czym polega czterobrygadówka?

System czterobrygadowy to popularne rozwiązanie w zakładach pracy, w których nie ma możliwości przerwania wykonywanych działań, a pracownicy na stanowiskach muszą być obecni przez całą dobę, również w weekendy i święta. To bardzo często linie produkcyjne, których zatrzymanie wiązałoby się z poważnymi stratami dla firmy. W takich przypadkach pracodawca wyznacza 4 grupy, czyli brygady i przydziela im poszczególne zmiany w grafiku.

Najczęściej praca odbywa się tu w systemie 3-zmianowym: porannym, popołudniowym i nocnym. Gdy w ciągu jednej doby pracują 3 brygady, czwarta z nich ma wolne. Grafik musi być przedstawiony każdemu minimum z tygodniowym wyprzedzeniem, lecz najczęściej praktykowanym rozwiązaniem jest harmonogram miesięczny. Bardzo ważne jest zachowanie modelu pełnego etatu, czyli każdy z członków brygady powinien pracować 8h na dobę, 40h w tygodniu. Każda kolejna godzina musi być rozliczana jako nadliczbowa. Istnieje także możliwość wprowadzenia 12-godzinnego systemu czterobrygadowego, gdzie jedna zmiana trwa 12h.

Choć każdym stanowiskiem zajmuje się więcej niż jedna osoba, pracodawca powinien zachęcić wszystkich do tego, by przygotowali plan rozwoju pracownikai zapewnić im możliwości rozwoju.

Jak przygotować plan rozwoju pracownika?

Obecnie coraz więcej firm przeprowadza coroczne rozmowy ewaluacyjne z każdym zatrudnionym. W trakcie takiego spotkania można dokładnie omówić dalszą ścieżkę kariery, a także wymienić się spostrzeżeniami dotyczącymi pracy, stanowiska oraz wzajemnymi oczekiwaniami. Co powinno się znaleźć w planie rozwoju pracownika? Przede wszystkim cele zawodowe oraz kompetencje, które dana osoba chce rozwijać, do osiągnięcia wyznaczonych założeń. Tutaj również należy wymienić, jakie zasoby oraz czyje wsparcie będą niezbędne lub pomocne. Może to być udział w projektach, rozszerzenie obowiązków, szkolenia, kursy i mentoring osoby z większym doświadczeniem. Ważną kwestią jest również wyznaczenie czasu na realizację poszczególnych punktów. Dokument w postaci planu rozwoju pracownika przełożony powinien złożyć w dziale HR.

artykuł partnera