Strona główna Kultura „Święto pyry” w Trzemżalu

„Święto pyry” w Trzemżalu

3950
16

W świetlicy wiejskiej w Trzemżalu odbyło się „Święto pyry”. Wydarzenie organizowane jest cyklicznie od kilku lat przez stowarzyszenie KGW „Razem”. I tym razem dotarło na nie wiele dzieci wraz z rodzicami i babciami.

Jak mówi prezes KGW „Razem” Eleonora Mądra, najmłodsi uczestnicy czekali z niecierpliwością, aby zaprezentować swoje ziemniaki w ramach konkursu pt.” Najciekawsza i największa pyra”.

Członkinie na ten dzień przygotowują potrawy z pyrek, które dawniej szykowały ich mamy lub babcie, a teraz chcą, aby spróbowały je następne pokolenia. Panie przygotowały m.in. ziemniaczki z gzikiem, szare kluchy z kapustą i boczkiem, kluski śląskie oraz zupę ziemniaczaną. Nie obyło się uwielbianych przez dzieci frytek” – dodaje E. Mądra.

Grupa dzieci bawiła się pod okiem instruktor sportu Karoliny Karasiewicz. Panie ze stowarzyszenia zadbały też o ciasto do wspólnej kawy i herbaty.

W tym roku, podobnie jak i w latach poprzednich, impreza została dofinansowana przez Radę Sołecką i stowarzyszenie KGW „Razem”. Był to kolejny dzień ,w którym mieszkańcy Trzemżala mogli się spotkać i wspólnie z pociechami spędzić czas wolny.

Na zakończenie każde dziecko odbierało paczkę z owocami, jogurtami i słodyczami.

(fot. KGW „Razem”)

16 KOMENTARZE

 1. Super kobiety z Trzemżala.Robią co mogą dla dla środowiska.Pewnie się znajdą krytykanci,ale to nieistotne! Ważne,że jest wiele dobrego dla zdecydowanej większości!7

 2. Fajnie,ale gdzie ty widzisz zdecydowaną większość,widzę nawet osoby z poza terenu gminy to nie nazwij tego wydarzenia GLOBALNYM.

 3. Tu nie jest napisane, że widzę zdecydowaną większość, ale że kobiety robią wiele dobrego dla większości.(oprócz zazdrośników i narzekaczy )
  ” Większość zdecydowana” z Trzemżala ma prawo wyboru – albo przyjść z dzieckiem na coś innego i oderwać od monitora, albo nie.
  Kobiety stwarzają tylko szansę i podtrzymuję, że to jest dobre.
  Jest to coś dobrego i atrakcja, skoro ludzie spoza terenu gminy się fatygują i zjeżdżają do Trzemżala. Brawo Panie !

 4. Mam pytanie do Pani kandydata na radną do powiatu gdzie sa ci co zajmują się hodowla PYRY .Bo zdjęcia nie pokazują ze to święto ziemniaków i ich hodowców raczej jest to spotkanie dzieci i młodzieży w świetlicy wiejskiej w miejscowości Trzemżal. Ostatnie pytanie czy swietlica nie ma na wyposażeniu naczyń -kubków szklanek tylko trzeba kupować jedno razowki talerze lyszki bo mam pewności ze brakuje pani rozwagi i poczucia dbania o ekonomie i środowiskowe naturalne dając przykład młodzieży albo panuje lenistwo w srod organizacji .

  • Widać „Mieszkańcu wsi”,że nie rozumiesz i nie znasz się na idei całego przedsięwzięcia.Impreza była dla wszystkich, w tym dla producentów, każdy bez wyjątku mógł przyjść.Święto pyry wg ciebie to wielka feta i tylko dla producentów i nikt po za tym. Pamiętamy o trudzie rolników i przypomnę,że kilka lat temu było bardzo uroczyste podziękowanie producentom ziemniaków ze statuetkami i gratulacjami ale i tak nie wszyscy przybyli.Ale ty oczywiście o tym nie wiesz i nie słyszałeś!!!! Od kilku lat zapraszamy i spotykamy się z dziećmi, rodzicami i babciami i co roku jest nas więcej.Nie wiesz a raczej nie zdajesz sobie sprawy „Mieszkańcu wsi”,że jest mi wstyd za ciebie, bo zabierasz głos w tej sprawie i doszukujesz się czegoś…. Wypraszam sobie,abyś obrażał moje Członkinie, ponieważ kilka pań spędziło wiele godzin ,aby przygotować całą imprezkę a ty gdzie byłeś/łaś …w zaciszu domowym,jak śmiem się domyślać.
   Byłeś/byłaś chociaż raz z małymi dziećmi podczas festynu i brałaś odpowiedzialność za to,aby nic nikomu się nie stało??? Z tego co napisałeś/łaś nie masz zielonego pojęcia,jak mogą zrobić sobie krzywdę zbijając np. kubeczek czy talerz?
   W świetlicy mamy dość naczyń i to nie było problemem, tylko bezpieczeństwo nade wszystko naszych najmłodszych a to uważam jest najważniejsze!!!. Dziesiątki razy wykorzystywane są szklanki talerze, kubki, filiżanki miseczki i wiele innych naczyń ale tam gdzie dzieci i nie tylko u nas korzystamy z jednorazówek.
   Zazdrośnik/zazdrośnica nic sam/sama nie zrobi a szkodzi.

  • …lyszka a łyżka,hodowla PYRY ??? O to jest pytanie, kto to pisze i stara się tą pisownią zabłysnąć…..a ujmując dużego wkładu pracy innym???

 5. Ale dałeś do wiwatu pani Kysi,zwłaszcza z tymi naczyniami plastikowymi a i producentami ziemniaków.Jak każda impreza omijani są producenci.

  • Pani Krysia od dawna pamiętała i pamięta o producentach robiąc z Członkiniami super podziękowanie dla rolników( będę nie skromna mówiąc,że było to z mojej inicjatywy „Anonimie”, bo wiem ile to pracy przy pyrkach).Co do plastikowych naczyń, to tylko i wyłącznie ze wzg. na bezpieczeństwo dzieci,jak chcesz wiedzieć.
   W Trzemżalu, to co drugi producent pyrek i ogłoszenie wisiało a ,że nie skorzystali, to ich strata a przede wszystkim ich pociech.

  • …może TY „Anonimie”? Widać ,że nie uczestniczysz w NICZYM!!!! Nie takie imprezy organizujemy i nikt nie miał obiekcji co do sprzątania i zmywania. Żądam przeprosin…., bo ty nie zmywasz skubańcu jeden……

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here