Strona główna Kultura Święto Niepodległości w Trzemesznie

Święto Niepodległości w Trzemesznie

3976
53

Tegoroczne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w Trzemesznie rozpoczną się tradycyjnie w bazylice mszą świętą za Ojczyznę. Początek godzina 11.

Po nabożeństwie będzie można wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych „Z historią Trzemeszna w tle”, w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 2.

Po mszy uczestnicy uroczystości udadzą się na cmentarz parafialny, gdzie w miejscach pamięci narodowej będą składane wiązanki i znicze.

Dom Kultury przygotował okolicznościową wystawę plenerową „Oblicza Niepodległości”, którą będzie mozna oglądać na skwerze Hipolita Cegielskiego.

Odbędą się też wydarzenia, o których już wcześniej informowaliśmy – „Festyn rogali” oraz rajd rowerowy „W hołdzie wolności”.

53 KOMENTARZE

 1. Koncert pieśni patriotycznych w kościele. Czyli tylko dla lepszego sortu? Uznaliśmy, że wśród niewierzących, czy tych mniej pobożnych patriotów nie ma? Ciekawe co jest tego przyczyną. Brak przyzwoitej sali czy może chcemy sie Czarnkowi przypodobać?

  • A to jakiś strach kieruje Tobą? Co wzbrania niewierzącym pójść na koncert do kościoła, ba na mszę nawet – skoro to jeden z tradycyjnych elementów upamiętnienia odzyskania niepodległości? Martwił bym się raczej sztampowym odfajkowaniem owych elementów przez naszych reprezentantów i powszechnym zlekceważeniem obchodów przez ogół, większość nas.

   • No widzisz, tak jak Ty masz swoje zasady , tak maja je niewierzący. Jedną z nich jest dla Ciebie udział w mszach i innych nabożeństwach, a dla nich właśnie powstrzymanie sie od tych praktyk. Nie mam nic przeciwko mszy za Ojczyznę. Ale reszta uroczystośći powinna mieć charakter świecki. I jeszcze jedno, o czym zapominaja często wierzący. Wolność sumienia i wyznania to nie tylko nieskrepowane prawo do praktyk religijnych, ale także do powstrzymywania się od nich. Czyli prawo do wiary i do niewiary.

    Co do odfajkowanioa zgoda. I być może to był główny powód takiego rozwiazania. No bo przecież w innym przypadku trzeba by poszukać salę. Ktos musialby ja przygotowac, potem posprzątać i zamknąć. A tak, byle szybko i do domu.

    • No i ma charakter świecki. „Po nabożeństwie będzie można wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych” Po, a nie w trakcie więc Twoja zasada nie zostanie złamana, nie będziesz brał udział w Mszy.
     Jak jedzie się do innego kraju i np. wchodzi do kościoła protestanckiego, czy świątyni buddyjskiej, to nie widzę by turyści, w tym katolicy mieli problem, aby tam wejść i zwiedzać. Skoro jesteś niewierzący, to rozumiem, że dla Ciebie jest tylko zwykły budynek jak każdy inny stojący w tym mieście. Traktuj to jak możliwość zwiedzenia i podziwiania architektury.

     Powiem Ci więcej, ostatnio po Mszy ksiądz egzorcysta błogosławił ludzi (ten kto chciał zostawał, kto chciał mógł wyjść) i przed tym powiedział, że każdy ma odmawiać inną modlitwę, wierzący inną i ten, kto nie wierzy inną, bo dla niego to oczywiste, że z różnych względów do Kościoła przychodzą niewierzący i to jest okej. A niektórzy ludzie po dotknięciu dłonią przez księdza padali na posadzkę jak muchy, po prostu mdleli, zdumiewający widok.

     • Zdumiewające jest to, że w XXI wieku ktoś jeszcze wierzy w egzorcystę. Z tego co wiem od naocznych świadków, ludzie po prostu sami kładli sie na posadzke. No cóż, jeśli im to pomogło… ich wybór.

     • Kładli się sami? A po co? I czemu co niedzielę, w dzień powszedni lub od święta się nie kładą?

    • Dlaczego wypowiadasz się za niewierzących? Chcesz wzbudzić kolejny konflikt w społeczeństwie? Zorganizuj własne obchody, jeśli nie podobają Ci się oficjalne, lub choć zaproponuj coś sensownego.

    • Rok temu prezes Jankowski tak zrobił „byle szybko i do domu” coby kaleki się w pochód nie wkręcili – to też dzisiaj Ich niewidziałem. No chba, że AOON zabrali Ich z sobą na marsze nietolerancji.

 2. Bakiewicz bedzie w Warszawie zaprasza w Trzemesznie mamy dosyc uczonych i madrych do zorganizowania podobno leparcica przyjedzie

 3. A mnie się jednak marzy uroczystość prawdziwie samorządowa, w pieknej, wszechstronnej sali przyzwoitego domu kultury. Mozę za ileś lat.

 4. Wszyscy, którzy nazywają polskich patriotów faszystami powinni jak najszybciej spakować się i udać tam, gdzie chcą się dostać migranci. Wrócicie do swojej rzeczywistej ojczyzny. Tutaj w Polsce musicie patrzeć na tych faszystów. W samochód, 3 godziny i jesteście u siebie.

 5. SWIETO NIEPODLEGLOSCI WITKOWO NA KAZDYM SLUPIE W MIESCIE POWIEWA FLAGA BIALO CZERWONA AZ LZY SIE SAME KRECA A TU WJEZDZAM DO TRZEMESZNA GLUCHO WSZEDZIE CIEMNO WSZEDZIE WITKOWO TAK ROZSWIETLONE ZE HEJ TAM TO WIDAC RZADY GMINY A U NAS NIE STAC NAS NAWET NA FLAGI WSTYD BIERZCIE PRZYKLAD Z WITKOWA JAK RZADZA TAK MAJA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj