Strona główna Kultura Świerszcze mają już 30 lat

Świerszcze mają już 30 lat

6681
23

Dzisiejszy koncert Świerszczy był wyjątkowy. Zespół obchodzi właśnie 30. rocznicę powstania.

Jego skromne początki miały miejsce w 1993 roku, w Szkole Podstawowej w Wymysłowie, kierowanej wtedy przez Eugeniusza Szredera. Organizacją grupy zajęła się jego żona Danuta Szreder, nauczycielka języka polskiego w tej szkole. Twórczyni zespołu prowadzi go do dziś. Pomysłodawczynią nazwy była ówczesna dyrektorka Domu Kultury Teresa Fejfer.

Z czasem do zespołu zaczęły dołączać dzieci z innych szkół. Aktualnie w Świerszczach występują uczniowie z całej gminy, a zespół działa w ramach Domu Kultury. Przez 30 lat w zespole występowało kilkaset dziewczynek, obecnie występuje z nimi również jeden chłopiec.

Można ich zobaczyć na różnych imprezach w Trzemesznie i gminie. Z sukcesami występują też na terenie całego kraju oraz nierzadko za granicą.

Dzisiejszy, jubileuszowy koncert był okazją do złożenia licznych gratulacji i podziękowań. Za dotychczasowe dokonania zespół oraz Danuta i Eugeniusz Szrederowie zostali uhonorowani Odznaką Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”.

Najważniejszy był jednak program artystyczny, na który złożyło się 25 choreografii. Dodatkową atrakcją był z pewnością występ byłych, dorosłych już tancerek.

Zapraszamy do obejrzenia wideorelacji oraz obszernej galerii zdjęć.

23 KOMENTARZE

 1. Imprezy, imprezki zaczynają się przed wyborami rozkręcać. Jak się bawić to się bawić. Długu na ponad 20 milionów ale zastaw się a postaw się.

  • a gdzie jest twoj radny na ktorego glosowales ? cooo ? czemu nie wyjdzie i nie powie ze dlugi sa i czas zacisnac pasa ?

  • Widać, że g… wiesz, ale piszesz, żeby dowalić. Koncerty Świerszczy odbywają sie cyklicznie, co najmniej 2 razy w roku, wiosna i jesienią. Weź pod uwagę, że to nasz zespół, a nie sprowadzona za grube pieniądze gwiazda. Aby dojść to takiego poziomu potrzeba wiele pracy instruktorów, tancerek, ale tez wiele wyrzeczeń ze strony rodziców. Gdzie w takim razie mają pokazać efekty swojej pracy? A poza tym, pewnie w innym miejscu mówisz lub piszesz, że w Trzemesznie nic sie nie dzieje. Brawo Świerszcze !

 2. Czego się boicie zaczynając atakować osoby, które mają swoje zdanie? Czyżby strach zajrzał niektórym w oczy kiedy zaczyna się temat związany z finansowaniem tego typu imprez (nie tej konkretnej)?

  • Typowe myślenie kogoś kto nie ma pojęcia jak funkcjonuje świat, i jaka jest rola kultury i sztuki (też rozrywki!) w życiu człowieka. Takie zespoły jak Świerszcze czy Strzecha, wszelkie wydarzenia sportowe, samo wspieranie sportowców i lokalnych artystów (tancerzy, malarzy, wokalistów) jest kluczowe dla funkcjonowania dobrego i bezpiecznego społeczeństwa. Oferowanie wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych- koncertów różnej maści, festynów, spotkań z autorami książek, warsztatów (tak! z kieszeni podatnika!)- to sprawia, że w miastach żyje się lepiej i fajniej, a młodzież i dorośli mogą się spełniać i rozwijać. Nie tylko załatane dziury na drogach, nie tylko wiaty przystanków, nie tylko ronda na każdym zakręcie. Sztuka od kiedy powstała, nigdy sama na siebie nie zarabiała (zdarza się to niezwykle rzadko)- to nie jest przedsiębiorstwo i nie biznes, nie po to ona jest. Ma zupełnie inną funkcję i cel w społeczeństwie. Wczorajszy koncert był piękny i wzruszający- zobaczyć tą wielką masę dziewczyn, kobiet (i chłopaka ;)), którzy mają w życiu jakąś pasję, od maluszków po absolwentki, było niesamowicie wzruszające. Od 30 lat ktoś w tej małej mieścinie oferuje dzieciakom możliwość rozwoju, pasję, jakieś zajęcia dodatkowe w których mogą uczestniczyć i doświadczenie niesamowitej siostrzanej solidarności- a nam mieszkańcom fajne pokazy taneczne. Pięknie się na to patrzy. Oby więcej takich wydarzeń !

   Pozdrawiam

   • Skąd wiesz o czym mam pojęcie a o czym nie? Wywyższanie się masz w genach czy to cecha nabyta? Napisałaś dużo pięknych słówek ale co to ma wspólnego do poruszonego wątku finansowania z publicznych pieniędzy imprez (niekoniecznie tej)? Zamiast używać dużej ilości pięknych słów zamieść dokładną informację o kosztach imprez finansowanych z budżetu gminy.

  • Tak dla informacji , impreza zorganizowana ze środków przekazanych przez Rodziców Dzieci oraz sponsorów. Mam nadzieję że się podobało 😉

 3. Było pięknie: dziewczynki, dziewczyny, kobiety – wszystkie młode, piękne, zdolne, wysportowane i odważne. Piękne widowisko jak na warunki hali, świetna scenografia , światła, muzyka. Było kolorowo i wesoło, zarówno nostalgicznie jak i energicznie . Życzymy dalszego rozwoju i kolejnych sukcesów…. i jeszcze wielu występów . Brawa!

 4. Do wszystkich używających obraźliwego języka. Czy nie wydaje się Wam, że im więcej obraźliwych wpisów tu zamieścicie tym większe przekonanie, że jest coś na rzeczy z koniecznością skrupulatnemu przyjrzeniu się finansowaniu z budżetu gminy imprez (niekoniecznie tej)?

 5. Tylu tu inteligentnych ludzi sie wypowiada, a nikt nie wpadł na to, że budżet gminy jest jawny. Wystarczy wejść na odpowiednia stronę ( nie podpowiem jaką) i zobaczyć jaki jest budżet Domu Kultury i jaką kwotę przeznaczono na Świerszcze. To nie trudne, ale na pewno trudniejsze niż użalania sie w komentarzach.

 6. Niejaki Thomas Bach, Niemiec, Szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego rekomenduje start rosyjskich sportowców w trakcie Olimpiady w Paryżu…To jak kto to jest z tą prorosyjskością Niemiec. Kto wspiera kraj morderców, gwałcicieli i grabieżców? Niemcy. Trzeba to mówić wprost. Najpierw kręcili ponad głowami innych państw lody na gazie teraz bezczelnie plują w twarz wszystkimi mordowanym i gwałconym Ukrainkom oraz Ukraińcom, którzy bronią Europy przed tym rosyjskim okupantem pozwalając na udział w świecie sportu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj