Strona główna Kultura „Światłoczuli” – druga trzemeszeńska powieść

„Światłoczuli” – druga trzemeszeńska powieść

3342
20

Już we wrześniu ukaże się druga powieść Jolanty Sroczyńskiej-Pietz „Światłoczuli”. Podobnie jak w wydanym w 2019 roku „Cieniu zegara słonecznego”, odnajdziemy w niej wątki z historii Trzemeszna, a także opisy miasta z przełomu XIX i XX wieku.

Głównymi bohaterkami są Zosia i Zyta – córki Idy – znanej czytelnikom „Cienia zegara słonecznego”. Jedna z nich – Zosia, jako skrzypaczka podróżuje po całym świecie, druga – Zyta, znaleziona przez Idę na cmentarzu, mimo że przez nią wychowana, mierzy się z losem znajdy.

Autorka powiedziała nam, iz bezpośrednią inspiracją dla powstania postaci Zyty była notatka prasowa z początku XX wieku, którą kiedyś opublikowaliśmy na naszym portalu. Była w niej mowa o martwym noworodku znalezionym na cmentarzu katolickim w Trzemesznie z komentarzem, że to zapewne niechciany bękart jakiejś robotnicy chłopskiej.

Premiera „Światłoczułych” odbędzie się 9 września o godz. 18:00 w auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzemesznie, w czasie której będzie można kupić książkę.

20 KOMENTARZE

    • Lemingu szykuj lepiej swoje mieszkania lub domek na przyjęcie imigrantów. Jak się czyta takie komentarze to się trudno dziwić, że takie pajace jak Sterczewski czy Jachira dostają się do Sejmu. Równie „inteligentni” na nich głosują. Ciekawe dlaczego ten rudy pajac nie zrobi konferencji na temat sytuacji na granicy tylko odczyta jakieś oświadczenie na twiterze? Jak jest problem to się ten pajac boi skonfrontować z rzeczywistością. A rzeczywistość jest taka, że kilka lat temu ten pajac straszył, że jak Polska nie przyjmie imigrantów to będzie ponosić konsekwencje finansowe. Teraz ten rudy kundel Angeli wie, że poprzednia retoryka okazała się kompletną porażką lewactwa i trudno wyjść na konferencję i przyznać, że zmieniło się o 180 stopni zdanie w tak ważnej sprawie. Schować głowę w piasek i czekać aż problem San się rozwiąże to domena nie tylko tego rudzielca ale także wielu samorządowców. Pewnie znacie takich, którzy ochoczo pojawiają się kiedy jest przecięcie wstęgi lub jakiś festyn, na którym można gadać o tym jakim to świetnym samorządowcem się jest.

      • Wy się tu wyzywacie i kłucicie, a od lat dymają Was na kasę ciągle ci sami ludzie. Zmianiają się rządy i co z tego wynika dla zwykłego podatnika? Że płaci coraz więcej na nierobów przy korycie.

    • To ty umiesz czytać ??? Coś nie bywałego w twoim środowisku. Pewnie jeszcze elementarza nie przeczytałeś a wyskakujesz pajacu na tym forum jak byś rozumy pożar !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj