Strona główna Kultura Sukces uczennic trzemeszeńskiej „jedynki”

Sukces uczennic trzemeszeńskiej „jedynki”

3052
6

W miniony piątek (2 czerwca) odbył się finał ogólnopolskiego konkursu „Wybitni ziemianie w okresie międzywojennym. Gospodarka, kultura, nauka, dyplomacja”, w którym uczestniczyły Zuzanna Dzięcielak i Judyta Laskowska z kl. 8a Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzemesznie.

Na etapie szkolnym uczennice przygotowały film poświęcony Wiktorowi Szulczewskiemu. Etap finałowy polegał na ustnym zaprezentowaniu postaci bohatera filmu i odpowiedziach na pytania zadane przez komisję konkursową, w skład której wchodzili naukowcy z IPN-u oraz Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. Przygotowana przez nasze uczennice prezentacja została bardzo wysoko oceniona. Ostatecznie – jak dowiedzieliśmy się od przewodniczącego komisji – do podium zabrakło 1 punktu.

Finał odbywał się w historycznym dworku w Goszycach (przebywał w nim m. in. Józef Piłsudski, a w czasie okupacji mieszkał Czesław Miłosz). W konkursie uczestniczyli uczniowie z całej Polski m. in. z Wolina, Warszawy, Bielska-Białej, Białegostoku, Wieliczki, Elbląga, Jarocina i Inowrocławia.

Wyjazd do Krakowa był także okazją do zwiedzenia tego miasta. Zuzanna i Judyta zwiedziły m. in. Kościół Mariacki, przeszły traktem królewskim od Barbakanu po Zamek Królewski na Wawelu, podziwiały wnętrza Teatru Starego i odwiedziły kryptę zasłużonych w kościele św. Piotra i Pawła.

Organizatorami konkursu byli: Fundacja im. Zofii i Jana Włodków, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie Oddział Kraków oraz IPN w Krakowie i Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu.

SP nr 1

6 KOMENTARZE

  1. Niedawno w komentarzach przeczytałem, że w Trzemesznie nie mądrych ludzi, a tu proszę – taka niespodzianka. Dziewczyny gratulacje i proszę nie opuszczajcie naszego miasta 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj