Strona główna Różne Strefa zamieszkania powinna pozostać

Strefa zamieszkania powinna pozostać

3888
19

W ostatnim czasie docierały do nas sygnały mieszkańców na temat bezpieczeństwa ruchu na ulicy Piastowskiej. Zwracano uwagę, że kierujący nagminnie zapominają o ustanowionej tam strefie zamieszkania, która obowiązuje również na ul. Chrobrego. Przypomnijmy, iż w strefie zamieszkania pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdami.

Spotkaliśmy się także z głosami, że strefa ta nie jest tam uzasadniona. Ten pogląd argumentowano faktem istnienia chodników, dzięki którym piesi nie muszą poruszać się po jezdni. Zwracano też uwagę na umieszczenie tam przejść dla pieszych, które w sytuacji pierwszeństwa pieszych na całej długości strefy są po prostu niepotrzebne.

Postanowiliśmy zasięgnąć w tej sprawie opinii w Komendzie Powiatowej Policji w Gnieźnie.
Po naszej interwencji sprawie wnikliwie przyjrzał się naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego, Marek Giszczyński. Policjanci drogówki kilkakrotnie prowadzili działania w tym rejonie.

Według naczelnika, utrzymanie strefy zamieszkania w tym miejscu jest uzasadnione głównie z uwagi na gęstą zabudowę mieszkaniową oraz usytuowanie tam wielu punktów handlowych. Naczelnik przypomina, że w strefie obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h, co w tym miejscu jest jak najbardziej pożądane. Nie widzi też potrzeby likwidacji przejścia dla pieszych w rejonie dwóch placów zabaw. M. Giszczyński zaznacza, że nie jest one konieczne w myśl przepisów. Jak jednak zauważa, nie utrudnia ono ruchu, a ponadto ma dobry odbiór i służy wyrabianiu pozytywnych nawyków, szczególnie wśród dzieci.
Uważa natomiast, że likwidacji powinno ulec przejście na ul. Chrobrego. Jest ono źle oznaczone (brak oznaczenia pionowego), a ponadto umiejscowione przy samym skrzyżowaniu.

Naczelnik poinformował nas też o swoich spostrzeżeniach po przeprowadzonych działaniach policyjnych. Jak się dowiedzieliśmy, potwierdziły się uwagi mieszkańców. Policjanci ujawnili przypadki nieustępowania pierwszeństwa pieszym, a także przekraczania dopuszczalnej prędkości.

Nie obyło się jednak bez uwag co do zachowania pieszych. Według policjantów bywa, iż piesi zapominają, że ich pierwszeństwo nie jest bezwzględne i nic nie zwalnia ich od zachowania ostrożności. Ujawniono m.in. przypadki nagłego wtargnięcia na jezdnię wprost pod nadjeżdżający pojazd.

Funkcjonariusze ograniczali się do stosowania pouczeń. Jak zapowiada naczelnik drogówki, działania takie będą kontynuowane, nie wyklucza też w bardziej drastycznych przypadkach sięgnięcia po mandaty karne.

19 KOMENTARZE

 1. Pisiory aaauuuuuuu,co klamczuszek jeszcze zbiera większość Duduś też się ośmieszył 2 tygodnie grabienia Polski

   • Już niedługo ta „DEMOKRATYCZNA” większość się roz…i. To jest tylko i wyłącznie kwestia czasu. Coś co jest oparte na nienawiści i braku pozytywnego programu runie niczym domek z kart. Oni myślą (wyborcy tej „demokratycznej” większości), że nastaną oto czasy, gdzie będzie można kantować innych w sposób bezkarny. Ich problem polega na tym, że jak jest ich niby tak dużo to zaczną się wzajemnie kantować. Jaki będzie wówczas scenariusz nie trudno zgadnąć. Złodzieje i cwaniacy już odkurzyli drukarki i będą drukować lewe faktury VAT. Dlatego jak nie będzie „pinindzy” to zapytajcie wówczas Tuska. Jak to jest, że jak on dochodzi do władzy to „pinindzy” nie ma ma?

    • Przecież takiemu człowiekowi, który ma obsesję na punkcie lewackich pokrojów ,to nie wytłumaczysz. Nadaje się tylko do siania nienawiści, darcia papy na ulicy i wycia.

 2. Przy okazji. Plac Św.Wojciecha powinna być drogą jednokierunkową (wjazd od Lotto wyjazd koło Piekusia), poprawiłoby to znacząco komfort jazdy… dwukierunkowość tylko na odcinku Dąbrowskiego-Toruńska. Do zrobienia bez większych kosztów.

  • To zacznij pieszo chodzić albo rower sobie kup, jak samochodem jeździć tam nie potrafisz .Chyba że faktycznie chodzi,,komfort ,, to na helikopter albo samolot zbieraj.

   • Tak własnie wyglądają „merytoryczne” dyskusje na w internecie. Żadnych argumentów za lub przeciw tylko głupie odzywki o helikopterach.

 3. Najlepiej stosować zasadę ograniczonego zaufania. Co z mi przyjdzie z pierwszeństwa na drodze, jeśli zginę lub stracę zdrowie z powodu nieodpowiedzialnego zachowania innego uczestnika ruchu drogowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj