Strona główna Różne Strajk w Paroc-u zakończony. Załoga wraca do pracy!

Strajk w Paroc-u zakończony. Załoga wraca do pracy!

10155
77
fot. Konfederacja Pracy Trzemeszno
fot. Konfederacja Pracy Trzemeszno

Dzisiejszej nocy, o godzinie 1:30, związki zawodowe przy Paroc Polska podpisały porozumienie z dyrekcją spółki. Tym samym firma wznowiła produkcję.

Strajk generalny właśnie się skończył, bo osiągnęliśmy wszystkie zakładane cele” – informują przedstawiciele Konfederacji Pracy Trzemeszno.

Negocjacje pomiędzy pracownikami i zarządem trwały blisko 15 godzin. Poprzedzone były 6-dniowym strajkiem generalnym. Już wczoraj (w godzinach wieczornych) pojawiło się wstępne porozumienie, które było jednak przedmiotem rozmów aż do godzin nocnych.

Jak poinformował w mediach społecznościowych pełnomocnik związkowców Grzegorz Ilnicki, wywalczono to, o co toczył się bój od roku.

Ograniczenie umów śmieciowych, 58 umów na czas nieokreślony dla pracowników jeszcze w sierpniu 2021 r. i gwarancje systemowych rozwiązań od 2022 roku. Mamy drugą w tym roku waloryzację płac, która obejmie 600 osób z 800 pracowników, a także pakiet waloryzacyjny na lata 2022-2023. Jest wreszcie to, na czym pracownikom zależało najbardziej – radykalny wzrost dodatku stażowego. Jego najwyższy wymiar wyniesie 18 proc. płacy minimalnej, co miesiąc. Dodatek będzie się także automatycznie waloryzować, co roku. Niektórzy pracownicy zyskają na nowym dodatku nawet 600 proc. względem poprzedniego. Wynegocjowaliśmy także pulę 300.000 zł na świadczenia dla pracowników za okres strajku. Upada więc mit, że za czas strajku się nie płaci” – pisze G. Ilnicki.

Jak dodaje pełnomocnik, Polska może uczyć się od Trzemeszna konsekwencji, uporu i współpracy. „Gdzie buduje się więzi, tam łatwiej wspierać się w walce o dobro wspólne” – czytamy.

Akcja strajkowa zorganizowana została przez dwa związki zawodowe – OPZZ Konfederację Pracy i Solidarność 80.

77 KOMENTARZE

  • Jest zobacz jaka jest różnica miedY tym co mieliśmy a mamy teraz, nawet do nadgodzin sie wlicza staż. Miałem 46zl stażowego mam 280, teraz każde oczko cY dzień ekstra a robię średnio 1-2 w miesiącu daje mi poza tamtym dodatkowa kasę.

   • Debilu, 280zl będziesz mieć dopiero za 2 lata, w 2023 roku. A juz teraz dokręcą śruby i zabiorą bonus. Dostaliście marchewke i jak te osły będziecie zapieprzać

     • A widziałeś w ogóle to wstępne porozumienie? Na papierze? To byś wiedział dlaczego za 2 lata. Co za ludzie

     • Do Kamil a widziałeś porozumienie? Nie za dwa lata a od zaraz masz staż płacony to wchodzi w życie z dniem 11.08 pi zakończeniu sporu zbiorowego i jeszcze muszą cię spłacić od 1 lipca więc nie wiem co tu za bzdury piszesz

 1. Brawo dla załogi za solidarną walkę o godność pracowników i postulaty płacowe.Miałem zaszczyt wspólnie zposłami Lewicy wesprzeć finansowo fundusz strajkowy poprzez zrzutkę.

   • Płaci z Twoich jeśli oczywiście płacisz podatki bo Posłowie dostają kasę z podatków pracujących i emerytów i rencistów.

   • Trzaskowski nie wpłacał ale chciał aby wpłacać innym Trzaskowski to jakiś gość oderwany od rzeczywistości Jego polityką jest stwarzać pozory że niby coś tam robi i jest jeszcze przydatny A tak naprawdę nie przyjąłbym go nawet na zarządzającego zoo w Poznaniu bo by mu połowa zwierząt zdechła a połowę sprzedałby Niemcom aby mogli sobie urządzić safari Znam takich co to dużo chcieli ale najlepiej gdyby ktoś coś za nich zrobił Pozoranci i nic więcej

     • Bo w Warszawie rozumują to w taki oto sposób – Są Warszawiacy i reszta Polaków i niestety nie jest to jakieś moje zdanie na temat mieszkańców tylko tak się oni kreują Oczywiście w większości A skoro takie mają o sobie mniemanie to i wybory kandydatów mają też jakieś takie dziwne Wisła a teraz to raczej ściek gdzie już rok wcześniej otrzymywał informacje o remoncie oczyszczalni Wspaniałomyślnie nie zrobił nic w temacie Pasażerów linii miejskich wożą Niemcy gdzie wiadomo pieniądze zarobione płyną do Bundesrepublik Deutschland , Wodociągi i kanalizacja potocznie mówiąc to domena kolegów z Francji bo przecież po co dać zarobić Polskimi firmom Obecnie Herr Trzaskowski z Polskich , Warszawskich podatków zakupił za ileś tam milionów złotych nowe tramwaje kupione w Korei bo pewnie według niego Bydgoska Pesa robi badziew do potęgi entej i musiałby dać zarobić np. Polskiej firmie Tak na marginesie te azjatyckie tramwajowe cuda nie mieszczą się na Warszawskich torach Cud miód i orzeszki Taki mądry jest ten Rafał 72 nazwany tak dlatego że z 77 obietnic wyborczych danych Warszawiakom w trakcie wyborów na prezydenta Warszawy NIE SPEŁNIŁ 72 obietnic Ale co tam fajnego mają Prezia Warszawiacy Taki on fajny bo tyle im naobiecywal tyle im naslodzil że aż żal byłoby go nie wybrać 😃

    • Widzę że mało znasz Warszawiaków i tylko powielasz jakieś stereotypy. No cóż Bydgoska PESA ma swoje problemy i jakość nie jest najwyższej klasy. Zawsze też czynnik ekonomiczny ma spore znacznie a w Polsce nawet największe.

 2. Brawo brawo.Można jednak można a dla tych którzy teraz tu bzdury będą wypisywać pozdro.W ludziach i tylko w ludziach siła.Trzeba się jednoczyć a nie dzielić jak chcą nasi pseudo bogowie.Jedność to słowo nad wszystkimi.😏

 3. Wszystkim uczestnikom strajku w Paroc Polska sp. z o.o. oraz wszystkim wspierającym ten strajk osobom wyrażam wielkie podziękowanie i szacunek.
  Każdy protest pracowniczy wprowadza zmiany w stosunkach pracownicy – pracodawca, otwiera nową kartę i daje szanse na poprawę warunków pracy i płacy.

 4. Porozumienie podpisane bez zgody wszystkich brygad w zakładzie. Wstyd i hańba. Związki zawodowe zamiast reprezentować pracowników to wciskała jakieś drobne i wmawiała że to są godne pieniądze. Nie ma się z czego cieszyc. Brak słów i poszanowania dla pracownika. Wypisuje się z tej hołoty. Szkoda nawet tych 20 zł na nich…

  • W Cembricie związkowcy już zbroje obs..li. Nawet w zarządzie związków nie potrafią się dogadać między sobą. Jeden to nawet zrezygnował z funkcji w zarządzie tak był obs..my.

   • A co ty masz człowieku czujnik formaldehydu i fenolu w nosie? Te czujniki zamontowane w mieście mierzą tylko zapylenie. Jak wieje z paroca na miasto to jest smród że wytrzymać nie idzie. Teraz mieszkańcy powinni zastrajkować przed parociem żeby oddali nam czyste powietrze.

  • W Cembricie drogi kolego to zacznijcie od tego, żeby być konsekwentnym. Jeśli związki nie zgadzają się na niską ofertę to się staje za nimi murem (tak jak koledzy z firmy Paroc). Z tego co wiem to nic nie zostało podpisane więc trochę na wyrost te żale.

 5. Wszystkiego ładnie i wspaniale, ale tym wszystkim przydupasom co nie strajkowali to ja bym im nie naliczył nowego dodatku stażowego skoro było im dobrz niech pozostaną przy tym co mieli.

  • Jasne, jak tylko dostanę gwarancji, że bonusów nie zabiorą już teraz, że nie wyśrubują celów do maximum, to możesz sobie wsadzić ten dodatek

  • Niestety prawda jest taka że te ciołki czyli ci co nie strajkowali jako pierwsi staną w kolekcje po wszelkie wywalczone pieniądze Nie strajkowali bo tłumaczyli się że np. mają kredyt do spłacenia czy coś w tym stylu To tak jakby strajkujący nie musieli wydawać pieniędzy na jedzenie , czynsz , paliwo do samochodu na dojazdy do pracy czy choćby zeszyty , książki itp. do swoich pociech Jedyne co takim głąbom można zrobić to ich napiętnować czyli dać do zrozumienia że nie są członkami waszego teamu w myśl zasad panujących w jednostkach specjalnych typu GROM Jeden za wszystkich wszyscy za jednego jak to było praktykowane wśród trzech muszkieterów

   • Żaden strajk jeszcze do czegoś dobrego nie doprowadził… Taki jestescie zwarty strajkujący team, a finalna oferta nie została zaakceptowana przez wszystkich. Pogratulować organizacji i współpracy 🙂 Za chwilę wymiana szybowych pieców. Po takiej akcji właściciel bedzie wołał zainwestować w bardziej spokojne kraje, a to oznacza 2 piece mniej. Ile to mniej pracowników potrzebnych? 200-300?

    • Do Lemingi. Dobrze napisane. Piece szybowe to truciciele. Zobaczycie, za ten strajk jeszcze dostaniemy po grzbietach i to solidnie, za 3 – 4 lata zlikwidują L3i L4, poleca wszyscy najwięksi pieniacze. Zakład zrobi zwolnienia grupowe zapłaci odprawy i wywali najdroższych i nstarszych komuchów, plus tłusciochów z piecy, byliście kiedyś na sterowni szybowych, chlew tam mają jak w jakiej melinie.
     Wspomnicie te słowa. Amerykanie postawią nowy piec elektryczny dużej pojemnosci gdzieś indziej (może w Bułgarii albo Rumunii) i tym samym zabiorą też całe TI a u nas zostanie tylko Base z dwoma piecami. Czyli może że 200 ludzi. Pożałujecie tego jeszcze zobaczycie.
     Bieda zajzy wam w oczy najpóźniej za 5 lat.

     • Jak taki mądry jesteś to wytłumacz mi czemu Paroc nie rozbudowuje fabryki na Litwie czy w Rosji i czemu oddział w Polsce jest największą fabryką w grupie Paroc nie ma większej nawet w samej Finlandii to my w Polsce robimy najwięcej ton i generujemy największy zysk. Ten strajk to nic więcej jak upór zarządu bo przecież roczna suma podwyżek wynosi mniej niż jeden dzień postoju a my musieliśmy stać aż 6 dni stracili 6 razy więcej niż mieli nam dać więc ciężko zrozumieć taka decyzję zarządu poprostu był to upór jednego człowieka który założył sobie ze nie dam im kasy i koniec. Wcześniej ta sama osoba dała podwyżki i nowe auta dla kierowników i z tym jakoś nie miał proplblemu żeby im dać.

     • Po pierwsze to od 4 czy 5 lat Paroca już nie ma. Jest Owens Corning. Została jeszcze stara nazwa firmy w Polsce. Właścicielem są Amerykanie a nie Finowie.
      Na Litwie fabryka jest w samym centrum Wilna więc fabryki się nie da rozbudować bo nie ma miejsca,
      W Rosji Amerykanie nie inwestują z zasady.
      Finowie zlikwidowali fabryki w Finlandii i będą je likwidować dalej bo to kraj droższy niż Szwajcaria.
      Piec L 5 i 6 wybudowali Finowie a nie Amerykanie. Amerykanie kupili fabrykę od Finów i jak na razie to nie zainwestowali jakiś większych pieniędzy.
      Tak jak napisał ktoś powyżej piece szybowe są do zamknięcia i wtedy będzie pytanie co w to miejsce. Obawiam się że nie pozostaje nam nic innego jak zgodzić się z poprzednim komentarzem że produkcja z Trzemeszna wyjedzie. Może komuś sprzedadzą część i zostanie tylko budowlanka.
      Możemy tego strajku żałować za jakiś czas, znowu na grzbietach robotników wypromowali się tym razem politycy lewicy plus pan prawnik związkowy a nam zostaje tylko zapieprzac i wierzyć że te domysły się nie sprawdzą.

     • L6 została wybudowana już przez OWENS Corning łatwo to można sprawdzić w internecie chyba nawet na trzemeszno24.info był artykuł

 6. Aaaa co z Konfederacja??? Duzo Wam pomogła?? Mamy tak prężnie działających Konfederatów w Trzemesznie;))

  Haha – głupie pytanie;) Konfederacja razem z PiSem potrafi tylko pod pomnikami stać i do Kościoła z flagami biegać. Plus przemarsze przez cmentarze.

 7. Ludzie weźcie sobie policzcie dobrze i do tego zapytajcie ludzi z nocki co tam się działo kompletny chaos TI startował o 22:00 BI nic nie wiedział ludzie powiedzieli ze nie ruszą póki nie dostaną tego z podpisami na piśmie byly podpisy to ruszyły oczystki po godzinie 2 gdzie TI już produkował w najlepsze od 22:00. Ludzie chcieli trzymać strajk do rana żeby kolejne brygady zadecydowały o porozumieniu ale to już nic nie dało jak połowa zakładu produkowała

 8. Dla wszystkich co pisali ” nie podoba się ” lub ” nie narzekajcie i do roboty” to teraz macie i dupsko skręca z zazdrości—– i jak im teraz jeszcze dopindolić ——- oby was poskręcało w tej histerii

 9. Na lotnisku w Lizbonie panowal w poniedzialek chaos po zakonczonym nad ranem dwudniowym strajku pracownikow. Domagajaca sie zwrotu zaleglych pensji zaloga spolki Groundforce, odpowiedzialnej za obsluge lotnisk w Portugalii, zagrozila, ze wkrotce moze wznowic strajk. Forma nacisku – tak, realny strajk – nie. Czesc pracownikow nie moze legalnie zorganizowac strajku i odejsc od pracy. Mimo to znajduja inne sposoby, aby pokazac swoje niezadowolenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj