Strona główna Polityka Starosta proponuje gminie przejęcie Domu Dziecka

Starosta proponuje gminie przejęcie Domu Dziecka

6135
27

W Starostwie Powiatowym w Gnieźnie odbyła się druga już konferencja prasowa dotycząca przyszłości domów dziecka w powiecie gnieźnieńskim. Uczestniczyli w niej starosta Piotr Gruszczyński i wicestarosta Anna Jung oraz dyrektorzy placówek w Gnieźnie i w Trzemesznie.

Powiat podtrzymuje swoje plany polegające na wybudowaniu dwóch mniejszych domów, w których zamieszkać ma po 14 dzieci. P. Gruszczyński podkreślał, że mają one działać w oparciu o model skandynawski. Opiera on się na funkcjonowaniu domów dziecka w sąsiedztwie domów pomocy społecznej. Stąd pomysł ulokowania nowych placówek przy ul. Konopnickiej w Gnieźnie, gdzie właśnie znajduje się DPS.

Taki model pozwala dzieciom pozbawionych prawdziwego domu na zawiązanie przyjaźni i bliższych relacji z osobami starszymi, które są samotne. Będzie to z korzyścią dla jednych i drugich – tłumaczyła ideę skandynawskiego wzoru A. Jung.

Plany władz powiatowych akceptują aktualni dyrektorzy placówek. Miłosz Dziurleja kierujący gnieźnieńskim Domem Dziecka podkreślił, iż gdy 8 lat temu uchwalono ustawę, która nakazuje do końca bieżącego roku stworzenie małych – maksymalnie 14 osobowych – placówek, termin wydawał się bardzo odległy.

Przyznał, że zarówno kadra jak i dzieci czekają na przeniesienie się do małych, nowoczesnych domów. Według dyrektora będą to domy przypominające domy rodzinne, czego nie można powiedzieć o dotychczasowych obiektach w Gnieźnie i w Trzemesznie. Wychowankowie żyją już tą przeprowadzką, dopytują się jak tam będzie. Oni są zainteresowani tą zmianą bo wiedzą, że idziemy na lepsze – mówił M. Dziurleja.

Dyrektor trzemeszeńskiej placówki Elżbieta Jasek nie ukrywała, że miała duże obawy związane z planowanymi zmianami. Chodziło jej głównie o dzieci, które były zaniepokojone docierającymi do nich informacjami. Uspokoiło ją jednak zapewnienie starosty, iż dzieci te nie będą przenoszone w nieznane im miejsca. Wszystkie trafią razem ze swoją kadrą do nowych obiektów. Jestem zwolennikiem 14 osobowych placówek. Wiem, że przy dobrym zarządzaniu i przy dobrej kadrze jaka obecnie pracuje w Trzemesznie i w Gnieźnie jest to pomysł dobry – stwierdziła E. Jasek.

Zaskoczeniem była informacja starosty o propozycji jaką złożył burmistrzowi Trzemeszna. Jak oświadczył, do tej pory Krzysztof Dereziński rozmawiał z nim tylko przez media. Kilka dni temu P. Gruszczyński skierował pismo, w którym proponuje przejęcie przez gminę zadań powiatu w zakresie prowadzenia Domu Dziecka w Trzemesznie.

W związku z wyrażaniem przez Pana ogromnej troski o ciągłe funkcjonowanie instytucjonalnego domu dziecka zwracamy się z propozycją przedyskutowania przejęcia w tym zakresie zadania powiatu jako zadania gminy” – napisał w imieniu zarządu P. Gruszczyński. Nie oznaczałoby to jednak rezygnacji z budowy nowych obiektów.

Jak twierdzi starosta, nie można wykluczyć, że liczba dzieci w powiecie wzrośnie. Są powiaty, które mają problemy z ulokowaniem wychowanków ze swojego terenu i chętnie przekazałyby te dzieci tym, którzy są zdeterminowani prowadzeniem tych placówek. Pan burmistrz taką determinację wykazał, stąd jestem przekonany, że z zasiedleniem takiego domu dziecka nie będzie problemu – tłumaczył P. Gruszczyński.

Poproszony o komentarz w tej sprawie K. Dereziński stwierdził tylko, że decyzja o przejęciu do prowadzenia takiej placówki leży w kompetencji Rady Miejskiej. Z tego powodu pismo zostało przekazane przewodniczącemu rady. To bardzo poważna decyzja i musi zostać poddana głębokiej analizie – zaznaczył burmistrz.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

27 KOMENTARZE

 1. jak ktos cos daje darmo to pierwsze co mi sie zapala zarowka
  – czy zadluzenia nie ma
  – koszty utrzymania
  – 100x bym sprawdzil nim bym to wzial

  ale nasze burmistrze to łykną jak mlode pelikany do kompletu z remondisem i kancelaria i wieloma inymi decyzjami bedzie jak znalazl 🙂

 2. model skandynawski? nam do Skandynawii i ich mentalności brakuje jakichś 100 lat dojrzałości. Zróbmy sobie jakoś model my ludzie z Polski zacietrzewieni ale przecież bądźmy nowocześni tacy skandynawscy wręcz.

  • Dzień dobry,
   wszystkim zapatrzonym w model „skandynawski” polecam lekturę, która szybko wyleczy z tych złudzeń:
   Maciej Zaremba- Bielawski- „Polski hydraulik i najnowsze opowieści ze Szwecji”
   Pozdrawiam
   TDi

 3. Na pewno nie za darmo… Panie Burmistrzu, Rada Miasta w Was tylko nadzieja żeby Trzemeszno nie pustoszało.Ratujcie ten Dom który jest tyle lat w tym mieście, tak dobrze prowadzony. Najważniejsze są te dzieciaki!! Które lubią i chcą tu być ! Dobro wraca!!!!

 4. Tak, najpierw przejęcie przez gminę liceum, utrzymywanie liceum z pieniędzy gminy, teraz przejmowanie domu dziecka, które tez będzie utrzymywane z funduszy gminnych. Nie wiem co prowadzi myśleniem starostwa, ze gorzej utrzymywać stojący, w dobrym stanie dom dziecka ale lepiej budowa nowego w Gnieźnie.. no czy to jest oszczędność? Na końcu chce wspomnieć jeszcze, że najważniejsze jest dobro tych dzieci.. to przede wszystkim powinno być brane pod uwagę.

  • do Klekota – my wybudujemy u siebie i bedziemy placic za to co U NAS STOI I JEST DZIALA i prace damy Naszym mieszkancom a nie placic za cos co stoi u kogos i prace maja mieszkancy trzemeszna – tu jest deal dla Gniezna

   • Prace w domu dziecka mają osoby, które dojeżdżają z całego powiatu, będziecie sobie wszystko budować, a zaś będziecie sprzedawać działki na orzeszkowej pod 3 galerię jakby mało było tego u was, bo budżet wyschnięty 😉

 5. Panie Burmistrzu organem prowadzącym będzie Burmistrz a nie Rada Miejska i chcielibyśmy poznać pańską opinię a nie chować głowę w piasek. W sprawach ważnych „to nie ja to on”i byle umyć rączki. Decyzyjność to nie jest pańska silna strona , niestety. Lepiej śpiewać na Facebooku nominując p. Nitkę.

 6. Panie Burmistrzu uratuj to miejsce! Podejmij w końcu dobrą decyzje.. W oczach ludzi zyska pan na prawdę bardzo dużo ale przede wszystkim w oczach dzieci . Które czekają na pewno na dobre wieści, na takie gdzie nie będą musiały zmieniać szkół, przedszkoli kolejny raz i ludzi wokół.

 7. To jest zagrywka i zemsta na Burmistrzu. za obronę domu dziecka. już się na to nikt nie nabierze. Co powiat roz… Dala to ma brać gmina na swoje barki.jeszcze kilka tygodni temu media opisywały jako to zły…. taką dobrą panią dyrekcję spuścił jak wodę w klozecie były artykuły i pismo zwalniające do publicznego oglądu a co teraz. Poukładali się zapewne coś obiecali i decyzja o likwidacji placówki już jest dobra. A zły Burmistrz bo nie weźmie domu dziecka na swój budżet.model skandynawski ha ha ha bzdura dla zamydlenia oczu. Kupa kitu szkoda tylko dzieci… Które są traktowane jak towar na półce w biedronce ! Szkoda pracowników którzy są…… Jak pyry w worku.kto mądry zwiał z tego łez padołu jak była okazja.model skandynawski hi hi hi ….bzdety

 8. Ta konferencja to kolejny raz obłuda..Co to za dyrektorzy,,którzy nie mają odwagi przy staroście powiedzieć prawdy!!Którzy nie zadają konkretnych pytań zarządowi na forum. Tylko przytakują. Ważne jest dobro dzieci ,ale również dobro pracowników.To drugie nie wybrzmiało na tym spotkaniu!!

 9. wezmiemy ale z doplata 1 melona ! na pewno nie za darmo dodatkowe koszty ktore nie sa male niech placa nadal za to co u nas stoi i final no ale Dyziu jak to Dyziu nie nauczyl sie jeszcze na bledach

  • szkoda ze dróg skandynawskich nie chcą … Dla przykrycia jak to pięknie nazywają „model skandynawski” chyba model „polski” „zagrywka polska”. Kto wam uwierzy w te kłamstwa

 10. Dobre sobie. Świetnie przecież to drwiny z Trzemeszna w wykonaniu przyjaciela naszego dyzia. Z dziubków sobie pili wielka przyjaźń była, startowanie z listy gruszki a teraz się kąsają hihi dobra sobie hucpa. Czas na gruntowne zmiany w mieście bo obecne rządy prowadzą do kolejnych odsłon osłabiania naszej małej Ojczyzny. Panie burmistrzu czas już ze sceny zejść… pokonanym. Może Pan ze sobą zabrać swoje zaplecze. Kilkanaście lat w samorządzie i obserwowanie dla nas mieszkańców tego teatru jest już nie do przyjęcia.
  Przepraszam ale mówimy dość!

  • To racja jak działa nasz burmistrz, co zrobił do tej pory np. z budynkiem po zawodówce, 12 lat temu zlikwidowano szkoły wiejskie w czterech miejscowościach i do dzisiaj niektóre budynki nie zagospodarowano, to jest obraz gospodarności w naszej gminie , teraz jeszcze przejąć do tej kolekcji dom dziecka i zarżnąć nas

   • stoją sobie, niszczeja, nic nowego w naszej Polsce. Taki naród…. Godzi się na to to tak mamy. Gdzie indziej potrafią wyjść na ulicę i zgłosić sprzeciw. A tu….. każdy sobie

 11. Niech burmistrz przyjmie że to na nim ciąży obowiązek przygotowania konkretnego rozwiązania a rada jest po to aby przyjąć lub nie a nie robić ściemy mieszkańcom, a kto przygotował rozwiązanie w sprawie remondisu?jak coś jest trudnego dla burmistrza to mówi to nie ja ,to rada.Jak tak można mamonić społeczeństwo, ciebie wybrało i bierz się do konkretnej roboty.

 12. Dom dziecka to ostatnia rzecz jaką powiat może zniszczyć w Trzemesznie. Na co w ogóle taki twór z obcej galaktyki? ??? Czy jednego ze starostów nie wybuczała młodzież w liceum na sali gimnastycznej ????

 13. Czy Burmistrz i Rada Miasta podjęli już jakąś konkretną decyzję odn.funkcjonowania domu dla dzieci Trzemesznie ? Kiedy będzie jakieś info.??Może Pan Redaktor już coś wie?

 14. Ogromna szkoda tych pięknych budynków, które spełniają potrzebne normy. Jeszcze większa szkoda dzieci, ale też pracowników którzy tą pracę wykonywali z wielką empatią, ta praca była misją gdzie często ze swoich środków kupowali różne rzeczy dzieciom, ratowali czym tylko mogli żeby te dzieci nie odstawały od swoich rówieśników. Nikt ani słowa nie mówi o pracownikach, którzy stracą pracę, stracą część swojego życia te dzieciaki dla nich z pewnością są jak rodzina. Zróbcie w końcu coś dobrego dla tego miasta!! Nie kolejną ruinę ! !

 15. Po co gminie brać dom dziecka w tej postaci skoro lepszy jest system skandynawski. Jak twietdzi starostwo. Lepiej wybudować dwa mniejsze każdy na 14 osób. A o budynek obecny zadba starostwo na pewno dobrze…

 16. Nikt inny tylko powiat Gniezno zniszczył szkołę zawodową w Trzemesznie a o mało co gdyby nie Gmina zniszczył by 250 lat tradycji i historii Polski jedną z najstarszych szkół Rzeczypospolitej która ku oświeceniu powstała i wielu światłych wydała w tym marszałka Trąmpczyńskiego którego imieniem nomen omen salę sesyjną starostwa nazwali.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj