Strona główna Kultura Sprawdzili, nie odsłonili

Sprawdzili, nie odsłonili

1031
14

Na początku marca na Placu Kosmowskiego zdemontowany został pomnik żołnierzy radzieckich. Nie była to jednak likwidacja, a przeniesienie w zmienionej formie na trzemeszeński cmentarz. Od kilku dni w pobliżu zbiorowej mogiły Ofiar Drugiej Wojny Światowej stoi nowy obelisk.

Wykorzystano na nim tablicę z wcześniejszego pomnika, a na dole zamontowano drugą, informującą o tym, że obelisk zmodernizowano i przeniesiono z Placu Kosmowskiego.

W środę pod pomnik udali się członkowie Miejsko Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Obecni byli również burmistrz Krzysztof Dereziński, proboszcz ks. Piotr Kotowski , wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Daniel Bisikiewicz. Jak nas poinformował przewodniczący Komitetu Dariusz Jankowski, na miejscu złożono kwiaty oraz odmówiono modlitwę.

D. Jankowski zastrzegł, że nie było to żadne odsłonięcie, a tylko sprawdzenie wykonania uchwały Rady Miejskiej. Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami zdemontowanie dotychczasowego pomnika mogło się odbyć tylko na podstawie uchwały rady.

Wykonaliśmy uchwałę Rady Miejskiej w zakresie przeniesienia pomnika. Nie ma potrzeby, żeby to odsłaniać czy honorować w inny sposób” – poinformował wiceburmistrz. Dodał też, że lokalizacja obelisku została wskazana przez ks. proboszcza – gospodarza cmentarza. Jednym z argumentów przemawiającym za tym miejscem było też sąsiedztwo mogiły Ofiar II Wojny Światowej.

14 KOMENTARZE

 1. Szkoda że nie pamiętamy np:o rotmistrzu Pileckim, Ince, Janie Rodowiczu „Anodzie” ,gen. Fieldorfie – Nilu i tysiacach innych wymordowanych przez siepaczy ubeckich zwanych Polakami. A nazywa się ten pomnik Miejsce Pamięci Narodowej.Włodarze może czas zacząć myśleć a nie po cichu składać kwiaty i z tego się tłumaczyć (nie mam nic do żołnierzy radzieckich)jesteście żałośni.

  • Patriota z bożej łaski przynajmniej przyznał się ,że nie pamięta o pomordowanych przez siepaczy ubeckich.
   Słowa : „Szkoda że nie pamiętamy… ” są hańbiącym przyznaniem się do żałosnego braku znajomości naszej wspaniałej historii.
   Forma „Nie pamiętamy” tzn. MY – hańba nędzny Patriocie, że nie pamiętasz!
   Ja pamiętam !
   Nie wypowiadaj się za mnie nędzarzu intelektualny .

  • Osobom, które wymieniłeś oczywiście należy się pamięć. Przez lata o nich nie mówiono, nie pisano w podręcznikach historii. Ostatnio jednak mówi się głównie o nich, zapominając o innych kartach historii. Tak więc zostawmy politykę historyczną ipeenowi a my w naszej mieścinie kultywujmy pamięć o lokalnych bohaterach. Co do żołnierzy radzieckich, widać, że władza miała kłopot. Z jednej strony zabrakło odwagi aby na zawsze pożegnać się z tą pamiątką czasów minionych, z drugiej strony zabrakło odwagi aby oficjalnie odsłonić. Czyli jesteśmy za żołnierzami radzieckimi ale tak nie za nadto. Hipokryzja.

 2. Czy to się komuś podoba czy nie ,ale to żołnierze radzieccy przegnali wermacht.Alianci i nasze podziemie nigdy by tego ni zrobili.Dlatego należy im się pamięć.

  • Przy okazji ci „szlachetni” sowieci mordowali, szabrowali i po pijaku gwałcili. Wiem to od mojej babci, którą oszczędzono tylko dlatego, że akurat była w ciąży.

 3. Co do ulicy nawiazuje do totalitaryzmu, to tak samo jak by byla ulica Rudolfa Hessa. Co do Zolnierzy Radzieckich przegnali? 17 wrzesnia sami wkroczyli pozniej wyszli i ponownie weszli i 50 lat nie wyszli, gdyby opuscili Polske nie byloby dyskusji.

 4. Może nie w temacie ale jednak trochę tu pasuje co za matol kazał wywiesic flagi UE na nasze państwowe święta to tak samo jakw wywiesic flage z sierpem i mlotem bo zmieniły się tylko kolory i symbole powinny wisiec tylko NASZE biało-czerwone flagi ewentualnie jeszcze miejskie a nie te niebiezkie flagi naszego zaborcy

 5. Anonimie – po polskiemu piszemy „niebieskie”. Ty chyba zagraniczny jesteś – nie nasz polski? Zdawałeś chociaż maturę? Przeszkadza Tobie Unia? jakby nie pieniądze unijne to pociągi by nie dojeżdżały z Gniezna czy Poznania po zdezelowanych torach wcale albo 20 km/h. Polscy patrioci oszukują Ojczyznę działając w szarej strefie, nie płacą podatków i ZUS i uważają, że wywieszając tylko polską a nie „niebiezką” flagę przejawiają swój „patryjotyzm”. Wstyd i żenada.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj