Strona główna Kultura Sportowa spartakiada sposobem na integrację

Sportowa spartakiada sposobem na integrację

723
3

„Nauka poprzez zabawę – to rozwój i przyszłość każdego dziecka” tak brzmi hasło projektu unijnego prowadzonego przez Przedszkole Nr 1 im. Chatka Puchatka w Trzemesznie. Dzisiaj trzemeszeńskie przedszkolaki oraz dzieci niepełnosprawne z MOPS w Mogilnie uczestniczyły w  Spartakiadzie Sportowo-Integracyjnej „Sport  to zdrowie” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Rehabilitacyjno-Kulturalne PROMYK oddział w Trzemesznie. Zabawa odbyła się w Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowym Magnolia w Bystrzycy.

O imprezie opowiedziała nam prezes SCRK Promyk w Trzemesznie Helena Strzelecka Od południa nad jeziorem bawiły się dzieci, a było ich tutaj około setka. Nasi podopieczni to przede wszystkim osoby starsze i bardzo chore więc dla nich zorganizowaliśmy zabawy nieco później. Przygotowane konkurencje musiały być przystosowane do ich możliwości. Ale nasze stowarzyszenie organizuje też inne rzeczy, takie jak wyjazdy, spotkania integracyjne, szkolenia i warsztaty. U nas można także nieodpłatnie wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny: kule, wózki inwalidzkie czy materace odleżynowe. Nie wszystkich na to stać, więc staramy się aby każdy, nawet niezrzeszony w naszym stowarzyszeniu miał do nich swobodny dostęp. W zamian za to prosimy tylko o wpisanie naszej organizacji w deklaracje PIT, aby przekazać na nasze cele 1% podatku.

Główne założenia projektu edukacyjnego przedszkola nr 1 przedstawił kierownik i koordynator Krzysztof Nogajczyk Projekt jest realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1Wyrównanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałanie 9.1.1 Zmniejszenie nierówności w stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej, a jego beneficjentem jest Przedszkole Nr 1 im. Chatka Puchatka w Trzemesznie. Jednym z  zadań jest integracja przedszkolaków z osobami niepełnosprawnymi, zarówno z dziećmi jak i z dorosłymi. W związku z tym przyłączyliśmy się do stowarzyszenia „Promyk” i  tym samym możemy dzisiaj uczestniczyć w tej spartakiadzie. Do zabawy zaprosiliśmy także kilkanaścioro dzieci niepełnosprawnych z Mogilna, objętych opieką specjalistyczną przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Myślę, że dla dzieci jest to frajda – jest trochę rywalizacji ale przede wszystkim jest zabawa, na koniec każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal. 

W pomoc przy organizacji spartakiady włączył się aktywnie Dom Kultury w Trzemesznie oraz właściciel CKW Magnolia, który zafundował uczestnikom watę cukrową.

Od południa bawiły się dzieci, a po zakończeniu zmagań i rozdaniu medali przyszła kolej na starszych podopiecznych. Przy muzyce akordeonowej bawili się członkowie Promyka z Trzemeszna oraz Witkowa, Kiszkowa i Gniezna.

 

Promyk (11) Promyk (10) Promyk (9) Promyk (8) Promyk (7)Promyk (16) Promyk (15) Promyk (14) Promyk (13) Promyk (12) Promyk (6) Promyk (5) Promyk (4) Promyk (3) Promyk (2) Promyk (1)

3 KOMENTARZE

  1. duży szacunek dla prezes Heleny Strzeleckiej trzemeszeńskiego Promyka za tak wielkie zaangażowanie i że mimo swojej choroby jest otwarta dla innych i umie zachęcić swoich członkow Stowarzyszenia do aktywnej współpracy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here