Strona główna Różne Spór o fermę w Mijanowie

Spór o fermę w Mijanowie

2955
44

W sierpniu pisaliśmy o proteście, jaki na ręce burmistrza złożyła grupa mieszkańców Mijanowa. W swoim piśmie wyrazili oni obawy w związku z planowaną przez Marka Michalaka budową fermy do przemysłowej hodowli trzody chlewnej. Wczoraj w świetlicy wiejskiej w Mijanowie odbyło się w tej sprawie spotkanie informacyjne z mieszkańcami.

Oprócz mieszkańców sołectwa uczestniczyli w nim zastępca burmistrza Dariusz Jankowski, pracownik urzędu odpowiedzialna za sprawy ochrony środowiska Katarzyna Byczkowska, przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Peno, radny Maciej Dalewski oraz trzej lekarze weterynarii z lecznicy z Pobiedzisk, która obsługuje hodowlę M. Michalaka. Stronę inwestora reprezentowali Marek i Krzysztof Michalakowie. Przygotowali oni na tę okoliczność specjalną prezentację multimedialną.

Przekonywali, że jest to tylko modernizacja i częściowa rozbudowa już funkcjonującej hodowli świń. Będą w niej hodowane tylko maciory z prosiętami i warchlaki. Na obawy mieszkańców, że spowoduje to uciążliwe dla otoczenia zapachy odpowiadali, iż ich zamiarem jest zbudowanie obiektu zgodnego z najwyższymi standardami, aby właśnie te uciążliwości wyeliminować. W prezentacji pokazywali przykłady bezkonfliktowego funkcjonowania tego typu gospodarstw.

Mieszkańcy nie dali się jednak przekonać żadnymi argumentami. Mówili o bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań mieszkalnych. Padały stwierdzenia, że wszystko dobrze wygląda na papierze. Podawali przykład fermy w Kierzkowie, gdzie uciążliwe zapachy są odczuwalne. Jak odpowiadał inwestor, tamta hodowla to kilkanaście tysięcy sztuk trzody, a więc są to zupełnie nieporównywalne obiekty.

Mieszkańcy zarzucili też inwestorowi brak jakiejkolwiek informacji i dialogu z nimi w tej sprawie. Na te zastrzeżenia M. Michalak odpowiedział pytaniem, czy ktokolwiek z mieszkańców przyszedł do niego i zapytał o cokolwiek. Zapewnił, że jego dom jest zawsze otwarty i chętnie wyjaśni wszelkie wątpliwości.

Przedstawiciele Urzędu Miejskiego mówili o obowiązujących procedurach. K. Byczkowska poinformowała, że obecnie trwa postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia. Zwrócono się o opinie między innymi do Sanepidu i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. W przypadku takiej inwestycji z przepisów prawa wynika konieczność poinformowania i zapewnienia udziału społeczeństwa.

Jak zapewniali urzędnicy, również w tym przypadku przewidziany jest 21 dniowy etap na zapoznanie mieszkańców oraz umożliwienie im złożenia swoich uwag i sugestii. Wszystkie wnioski i zastrzeżenia będą z pewnością wzięte pod uwagę przez burmistrza przed podjęciem ostatecznej decyzji.

44 KOMENTARZE

 1. Mi nie przeszkadza niech prowadzi chodowle choc mieszkam nie daleko wszystkim wszystko przeszkadza zamknac okna i przed telewizor bez pracy nie ma nic drodzy mieszkancy .

 2. Mam pytanie z innej beczki i przepraszam, że zamieszczam je tutaj, ale może ktoś mi odpowie.
  Kto odpowiada za opróżnianie pojemników na psie odchody? Na Placu Wojciecha kubeł jest pełny od dłuższego czasu, gdzie więc mam wyrzucać nieczystości, jeśli mojemu psu zdarzy się załatwić w okolicy? Woreczek mam zabierać do domu, czy wrzucać do zwykłych śmietników?

  • Zazdrościć takiego smrodu kolo domu poprostu śmiech p.michalak ogarnijcie się ciekawe czemu teraz sami grile robicie nad jeziorem a nie kolo domu w tym smrodzie. kłamiecie ludziom w żywe oczy gnojowica sie na pole wylewa nie dajecie z tym rady a co dopiero z fermą…

 3. Przychodnia lekarska z pobiedzisk dr P[…] co za horoby są że nasi lekarze nie dają rady może salmoneloza dezyterja A PP CIENKO WIRUS GRYPY ŚWIŃSKIEJ GDY STADO JEST ZDROWE NIE POTRZEBUJE LEKARZA POTRZEBNA DEPOPULACJA A NIE ITESYFIKACJA PA PA

  • Weterynarze, którym p. Michalak płaci grube pieniądze za opiekę nad stadem. To chyba wiadomo, co będą mówić. Dla nich ta ferma to czysty interes. Bardzo obiektywne źródło wiedzy… Zreszta burmistrz, który zatrudnia ich syna i się z nimi „kumpluje” też zbyt obiektywny pewnie nie będzie. A jak była ostatnio afera o norki, to niby stwierdził, że jakby wiedział że ludzie są przeciwni to by zgody nie wydał. Jasne.

 4. Jeśli mógłbym tylko doradzić jakiejkolwiek ze stron, która chce sobie zaskarbić przychylność Pana Burmistrza – co do decyzji, to jak już Pan Burmistrz wróci ze zwolnienia lekarskiego na którym się obecnie znajduje, to niech dostarczą mu słoik miodu i ząbki czosnku, żeby sobie trochę odporność w naturalny sposób wzmocnił – bo sezon przeziębień jeszcze się dobrze nie rozpoczął, a Pana Burmistrza już coś rozłożyło … Chociaż to dobrze, że w chorobie nie przychodzi to pracy – bo mógłby innych zarazić …

  Panie Burmistrzu życzę szybkiego powrotu do zdrowia, bo Pan zastępce wykończy … Pan Jankowski to już na dwa etaty pracuje … A pewnie płacone ma za jeden …

 5. panie michalak trzeba powiedziec jasno narazie to pan dbasz o swoje ,poniewaz jak wozisz obornik cala droge brudzisz , ale u siebie obejscie posprzatasz. Ponadto jak kupuje sie maszyne na prow to nie wolno ta maszyna wykonywac uslug .I teraz tez ladnie opowiadasz , a pozniej nas oszukasz . Plenta bedzie taka ze dostaniesz zgode bo burmistrz podpisze

 6. A w koło Trzemeszna jest tyle jezior i jak one wyglądają. Same ścieki do nich spływają i smród niesamowity. No ale plaże są tylko na tylu mieszkańców jakoś mało tam ludzi. Może wieś odpowie dlaczego tak jest. Albo co się stało z jeziorem Ostrowickim.

 7. Że mamy syfilizm to wina burmistrza który nie dość dba o środowisko naturalne sano ścieki do rowu gnojowica nadmiernie wylewana na jedną działkę itd zgłoś to i tak nic nie zrobi bo mu praca przeszkadza a może chodzi o coś innego? ????? K…..e

 8. Ferma i tak powstanie kwestia czasu. To proces globalizacji i maly rolnik padnie. Duzy produkuje taniej. Pamietacie ilu bylo rolnikow 20 lat temu w tej wsi a ilu teraz jest to za 20 lat jak bedzie 5 to bedzie dobrze. Rolnikowi ferma nie przeszkadza tylko tym co mieszkaja na wsi a pracuja w miescie. Swoja droga smiesza mnie ludzie co buduja sie na wsi a potem narzekaja na smrud. Pozdrawiam byly mieszkaniec.

 9. Pan Michalak niech buduje nawet dwie chlewnie. Tu nie chodzi o smród bo i tak śmierdzi praktycznie koło każdego . Ludzie z Mijanowa zazdroszczą że się jeszcze bardziej dorobi. Rolnicy z Mijanowa nie mają pojęcia o pracy przy tak dużej chodowli bo hodują pewnie po trzy świnki. To tylko zazdrość że on chce budować a reszta nie ma takiej możliwości. Niech buduje a wy ludzie z Mijanowa pilnujcie własnych gospodarstw.

 10. Stop firmą nie dajmy jej wybudować szczególnie komuś kto jest oszustem kłamcą i uważa się za lepszego niż zwykły człowiek. Gwarantuje że ci ludzie to źli ludzie i nie jest tak jak oni mówią. Zapraszamy do mijanowa i sami zobaczycie i poczujecie jak zmieniło się dobre gospodarstwo państwa Michalak od roku 2012, gdzie stako się producentem jedynie smrodu i much

 11. Kolego anonim
  Widzę że masz wybiórcza wiedzę o pracy na wsi i o sposobie wydawania pieniędzy
  Spróbuj w Trzemesznie zebrać ok20 osób do pracy społecznej na cały dzień lub dwa i to w soboty
  Co do podatków to są one jak zwykle niesprawiedliwe ale rolnikom nie umazaja ich tak chętnie jak np twojemu izopolowi lub parocowi
  Czy też krochmalni .

 12. Ludzie chcą się rozwijać inwestować takie inwestycje są potrzebne na Polskiej wsi , każdego dnia do Polski wjeżdża kilkaset ton Starego mrożonego mięsa z Dani i Niemiec
  ŚMIECH MNIE BIERZE JAK WIDZĘ KUPKI OBORNIKA POD OKNAMI NIE KTÓRYCH DOMÓW W MIJANOWIE TO ZAZDROSC A NIE ZAPACH JEST PRZYCZYNĄ PROTESTÒW…GOSPODARSTWO MICHALAKÒW JUZ OD WIELU LAT DAWAŁO WZÓR GOSPODARNOSCI I WYSOKIEJ KULTURY PRACY W POLU CZY WOKÓŁ OBEJŚCIA TO LAUREACI WIELU KONKURSÓW DOTYCZĄCYCH BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY !!
  POLSKA WIEŚ POTRZEBUJE TAKICH INWESTYCJI TO NIE WIARYGODNE ZE JESTEŚMY REJONEM BA KRAJEM TYpowo rolniczym a co 3 kg mięsa wieprzowego pochodzi z Zachodu.
  Obudź się Polsko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj