Strona główna Polityka Śmieci – wystawiać czy nie wystawiać?

Śmieci – wystawiać czy nie wystawiać?

5180
19

Pisaliśmy już o stanowisku firmy Urbis, w sprawie obowiązku wystawiania przed posesję pojemników z odpadami komunalnymi.  Przypomnijmy, że przedstawiciele tej firmy uważają, że mieszkańcy są zobowiązani wystawić pojemnik w dniu odbioru przed swoją posesję. Takie samo stanowisko prezentuje również Urząd Miasta i Gminy w Trzemesznie.  Temat ten nadal jest „gorący”.

Wielu mieszkańców uważa, że gdy trzymają pojemniki na terenie posesji, jednak w dniu wywozu otwierają bramę wejściową na jej teren spełniają już wymogi gminnego regulaminu utrzymania czystości.

W paragrafie 25 znajdujemy bowiem zapis:

„NA TERENIE NIERUCHOMOŚCI , pojemniki należy przetrzymywać w miejscu wyodrębnionym, dostępnym dla przedsiębiorcy bez konieczności otwierania wejścia na teren posesji lub, GDY NIE MA TAKIEJ MOŻLIWOŚCI, należy wystawiać je w dniu odbioru, zgodnie z harmonogramem, przed wejściem na teren nieruchomości”.

Dalej czytamy:

„Dopuszcza się także wjazd podmiotu uprawnionego w celu odbioru odpadów zgromadzonych w pojemnikach”.

Ilu mieszkańcom odpady nie zostały zabrane z terenu posesji, mimo iż spełnili wymogi w/w regulaminu?

Niedawno do Rady Miejskiej w Trzemesznie, w imieniu jednej z mieszkanek Trzemeszna, wpłynęło w tej sprawie wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. Treść wezwania, skierowanego przez kancelarię adwokacką Małgorzaty Chudaś z Gniezna, zamieszczamy poniżej:

skan1 skan2

Czekamy na Państwa komentarze w tej sprawie.

 

19 KOMENTARZE

 1. Myślę że osoby odpowiedzialne za literalne przestrzegania prawa w gminie zrozumieją swój błąd w podpisanej umownie z firmą Urbis, jak spora grupa mieszkańców po nie wywiezieniu odpadów przez firmę Urbis wynajmie inny podmiot a Gminę obciąży fakturą.
  Za naukę trzeba płacić a jak ktoś jest odporny na wiedzę to koszty są większe.

  • To nie jest wina URBISU. Za realizację ustawy śmieciowej odp owiada burmistrz.To on ogłosił przetarg i wybrał oferenta.,od którego nie wymaga realizacji przyjętego przez radę regulaminu wywozu śmieci.

 2. A może by się przydały inne jeszcze zdjęcia na potwierdzenie tego że głupotą jest nie wziąść pojemnika widocznego i dostępnego.Ci co wywożą śmieci nie robią tego zgodnie z ustaleniami.Wystarczy zrobić za zgodą w włascicela pare fotek

 3. Żałosne zachowanie. Już sama przyzwoitość i zwykła ludzkość nie pozwoliłaby na targanie tego ciężaru starszej osobie. A potem się burzą i wkurzają, że się ich nazywa „śmieciarzami”. A jak takich buraków inaczej nazwać? Coraz gorzej się dzieje. Przyjeżdżają kiedy chcą, raz regularnie, następnym razem robią sobie półtora miesięczną przerwę, a potem znowu przyjeżdżają po 2 tygodniach. I oczywiście Ty masz wiedzieć, że oni przyjadą wcześniej i w 2 tygodnie naprodukować śmieci odpowiadające ilością śmieci miesięcznych. A znowu jak przyjeżdżają po półtora miesiąca i, z konieczności – bo gdzie to wkładać?, ustawiasz reklamówki ze śmieciami, bo się już nie mieści w pojemniku – gnoje zabierają tylko śmieci z pojemnika i w dupsku mają reklamówki. To jest chamstwo. Żeby dorośli faceci zachowywali się jak ignoranci… Śmieciarze! Nic więcej.

  • Ponadto wystawianie kubłów przed posesję na chodnik naraża właścicieli nieruchomości na odpowiedzialność karną – pozostawianie pojemników na śmieci na chodniku przed posesją jest bowiem wykroczeniem z art. 90 i 91 Kodeksu Wykroczeń oraz art. 39 Ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych:

   Art. 90. Kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania, podlega karze grzywny albo karze nagany.

   Art. 91. Kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierzę w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany.

   Art. 39 pkt. 1 w/w Ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych stanowi co następuje:

   Art. 39. 1. Zabrania się dokonywania w pasie drogowym czynności, które mogłyby powodować niszczenie lub uszkodzenie drogi i jej urządzeń albo zmniejszenie jej trwałości oraz zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego. W szczególności zabrania się:

   1) lokalizacji obiektów budowlanych, umieszczania urządzeń, przedmiotów i materiałów niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego;

   A więc panowie z firmy śmieciowej do tego chcieli zmusić tę panią do popełnienia wykroczenia.

 4. jak się firma nie wywiązuje to zmienic firmę !!!nie bedę targała pojemników bo to nie mój obowiązek !!! a jak się komuś nie podoba to niech idzie pracowac do biura !

 5. Ja bym nie winił firmy Urbis, bo podwykonawcą jest NASZE TPK , które z przyzwyczajenia robi jak dotychczas, czyli jak im się będzie chciało lub jak właściciel posesji da piątka albo dychę, to zabiorą śmieci
  Chłopaki muszą jakoś dorobić, bo czterech dyrektorów z namaszczenia Burmistrza, pochłania prawie cały dochód z tej usługi.
  A tak po za tym to jaki był to przetarg skoro firma Urbis wygrywa i bierze podwykonawcę. Wszyscy zarabiają, płaci społeczeństwo.
  Niewątpliwie, tą jak i innymi sprawami w Naszej gminie powinny zająć się odpowiednie służby.
  Ktoś kręci lody!!!!!!!!!!!!!

 6. Problem mają żeby wejść na posesje 2m a mądry kierowca nawraca na prywatnej posesji tego nie widzą oj nieładnie panie Arku a dyskusji i głupie uwagi zostaw do swojej pani jeśli ci nato pozwoli:)

 7. NORMALNY ty siedź w grzecznie w kąciku i się nie odzywaj bo siejesz zgorszenie swym nieuctwem… mylisz uchwałę z ustawą .nie warto z tobą dyskutować,bo jesteś cienki jak Bolka trampki

 8. A co się zmieniło, w naszym pięknym grajdole, po wejściu w życie sławetnej ustawy? Rachunek do zapłacenia. Śmieci choć teraz są własnością gminy, zostają na głowie tych którzy owe rachunki muszą uiszczać.

 9. Ciekawi mnie jeszcze jedna sprawa mam sąsiadów oni wogóle nigdy nie płacili za śmieci i teraz też nie deklarowali jak mówią co zrobią z nimi .A TAKICH JEST WIĘCEJ I TU SPRAWIEDLIWOŚĆ !

 10. Kolejna forma opodatkowania obywateli podana pod płaszczykiem ochrony środowiska i standaryzacji rodem z krajów starej UE. Co się zmieniło prócz tego, że ubyło z portfela przeciętnego obywatela minimum 96 zł rocznie ( w naszej gminie ) ? Nalepiono kilka kartek na śmietniki na moim osiedlu, a jak zweryfikować czy ktoś wybrał opcję dla ”leniwych”, czyli za 192 zł rocznie ? Ustawodawca dał podstawę na nowy podatek dla gmin, które ledwo wiążą koniec z końcem, a najgorsze dopiero przed nami, więc lepsze to niż nic. Większy przychód pozwoli zaciągnąć większy kredyt by uzyskać pozorną płynność finansową, kreatywna księgowość się kłania. Choć doszły mnie słuchy, że w naszej gminie stabilizujemy budżet … Ciekawe jaką metodą ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here