Strona główna Polityka Śmieci nadal drogie

Śmieci nadal drogie

5848
46

Ceny za wywóz odpadów rosną z roku na rok, w tempie znacznie przewyższającym poziom inflacji. Małym pocieszeniem może być w tym przypadku fakt, że jest to tendencja ogólnopolska.

Przypomnijmy, iż po wejściu w życie nowych przepisów w 2013 r. stawka za odbiór śmieci w przypadku ich segregacji wynosiła w naszej gminie 8 złotych. W 2019r. było to już 13 złotych od osoby, a w 2020r. – 20 złotych.

Na wczorajszych obradach połączonych komisji Rady Miejskiej ponad 2 godziny dyskutowano nad propozycją burmistrza, która zawiera podwyżkę opłat do 27 złotych od osoby. To 35% wzrost w stosunku do roku ubiegłego.

Skąd tak wysokie koszty? Jak się okazuje, po raz kolejny znaczne podwyżki za przyjmowane odpady w zakładzie w Lulkowie wprowadziła zarządzająca nim spółka Urbis. W skali gminy to wydatek większy o ponad 400.000 złotych w ciągu roku. Drugim czynnikiem jest wzrost o podobną kwotę kosztów wywozów, które realizuje spółka Remondis Aqua Trzemeszno. Wprawdzie przetarg na transport został unieważniony, gdyż oferta spółki przekraczała kwotę jaką przeznaczył na ten cel samorząd, jednak nic nie wskazuje na to, że będzie lepiej.

Od początku funkcjonowania systemu do przetargów tych nie zgłasza się żadna inna firma. Remondis nie ma więc konkurencji i gmina zmuszona jest godzić się na te warunki. Jak tłumaczył wczoraj przedstawiciel Remondisu Paweł Krysiński, głównym powodem wzrostu kosztów jest zwiększenie częstotliwości wywozów, przede wszystkim na terenie wiejskim. Jak podkreślił, jest to decyzja władz gminy. Konieczna jest też wymiana wyeksploatowanych pojazdów, co także ma wpływ na kalkulację cen.

Okazuje się jednak, że nawet tak wysoka podwyżka nie zbilansuje w pełni kosztów zagospodarowania odpadów. Aby tak się stało, opłata musiałaby wynieść około 32 złotych na mieszkańca – poinformował wiceburmistrz Dariusz Jankowski.

W trakcie dyskusji padła propozycja Marcina Jakubiaka, aby wprowadzić ulgę w wysokości 5 złotych dla rodzin wielodzietnych. Wniosek nie zyskał jednak akceptacji nikogo z radnych. Jak zauważył Maciej Dalewski, w trudniejszej sytuacji są często osoby starsze, z niskimi dochodami. Rodziny z dziećmi korzystają natomiast ze wsparcia państwa w postaci „500 plus”. Benedykt Nitka zastanawiał się, kto miałby pokryć kwotę brakująca w budżecie z tytułu wprowadzonej ulgi.

D. Jankowski podkreślił, że nie ma innej możliwości niż pokrycie tego z budżetu gminy, a co za tym idzie, przerzucenie kosztów na mieszkańców, którzy z ulgi korzystać nie będą.

W głosowaniu nikt z radnych nie poparł propozycji podwyżki. Sprawa cen za odbiór odpadów pozostaje więc otwarta i wróci z pewnością niebawem. Dróg wyjścia jest w tym przypadku niewiele.

Można wprowadzić podwyżki albo brakującą kwotę pokryć z budżetu gminy kosztem innych, ważnych zadań. Można też rozważyć, czy w tak trudnej sytuacji konieczne jest zwiększanie częstotliwości wywozów. Każde z tych rozwiązań związane jest oczywiście z określonymi niedogodnościami dla mieszkańców.

Można ewentualnie liczyć na uzyskanie niższej oferty w następnym przetargu. Ta opcja – przy braku jakiejkolwiek konkurencji dla Remondisu – wydaje się jednak najmniej prawdopodobna.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

46 KOMENTARZE

 1. nooo a wpadl kto na pomysl zeby wziac kase z Unii i wybudowac Lulkowo swoje /???

  nie bo po co – cala ta ekipa siedzi i po 5-7 tysia garnie co miesiac to rekawow zadzierac o srodki unijnenie bedzie

  tak ludziska glosowali tak teraz niech placa ja mam z czego wiec mi to nie robi niech placza ci co tak glosowali teraz

  • Widzę, że chcesz być komentatorem bieżących wydarzeń, ale twoja wiedza jest zerowa. Otóż musze ci powiedzieć, że Lulkowo zostało własnie wybudowane w wiekszej cześci ze środków unijnych. Pozostałe pieniądze dały gminy. Gdyby wówczas pojedyncza gmina wielkości Trzemeszna wystąpiła o dofinanasowanie to by ja po prostu wyśmiano. Były to twarde warunki określające minimalną liczbe mieszkańców, stąd nie tylko powiat Gnieźnieński ale takze Września w to wchodzą.

   • pojecia to nie masz Ty mogbym Cie zaprowadzic do mojego miasteczka nasz Burmistrz latał gdzie tylko mozna do firm, do prywaciarzy, z unii, zdajesz sobie sprawe ze mozna uprawiac kreatywna ksiegowosc i rozpisywac rozmaite programy o dofinansowania a ty myslisz ze jak inne gminy z tego wybrnely ??

    tak zescie glosowali i tak macie a kiedykolwiek poza powiat pojechaliscie swoj ??

    rozejrzyjdzie sie dziura na dziurze to sa Burmistrze ? a gdzie zastepca ? na cmenatarzach przemowienia wyglaszaja to im sie udaje calkiem niezle ale z gadania to tylko pensja moze byc a nie dotacja – cwaniaki z Czemeszna co daja sobie oczka mydlic kolejna kadencje a Rada szanowna z dziadkiem na czele tylko glosu udzielaja kolejnym osobom hahah juz nawet tych waszych filmikow na YT mi sie ogladac nie chce to cyrk a nie Rada

    Pytam sie tu na forum teraz – ma ktos jaja w tej radzie by zaprowadzic tam porzadek ??

    co ten biedny listonosz czy szewc moga zrobic ??? a posadz takich przy stole czy wniosek napisza o dofinansowanie czy znajda kryteria w necie jakie nalezy spelnic i gdzie szukac dodatkowych zrodel finansowania??

    Czy bycie radnym polega u was tylko na wycharknieciu tego na sesji co wam mieszkancy na ulicy lub w warsztacie powiedza ???

    Oczy to powinniscie juz dawno otworzyc

    a wezdzie przyklad z komunalki wziely sie chlopy poszli z flagami niegdys pod urzad protestowac i teraz furby stoja na Dabrowskiego zaparkowane Audiki i mietki a ci z Izo czy Paro fordzikami jezdza ojjj PIS wam oczy otwrorzy w koncu jak podatki na was pocisna ojj kazda zlotowe bedziecie ogladac nim wydacie i tego na koneic wam zycze byscie zmadrzeli i wybierac ludzie co cos robia anie stolek grzeja

    • Słuszna racja,nasz burmistrz często powtarza utrata zaufania, to do kogo je ma, plecie karmazony , bzdury , pozbył między innymi bardzo wartościowego i oddanego gminie pracownika Pana Piechowiaka bo miał śmiałość wystartować w wyborach, bo ten jak był w naszej gminie to było co róż dofinansowania, ile zrealizowanych projektów, a co zrobił z p. kiełpińską postąpił jak najgorzej mógł
     w podły sposób wręcz nieludzki sposób a gdzie są dzisiaj ci podpowiadacze i napuszczacze między innymi typu. p Szapował, p.Kociemba p Michalak gdzie jest to słynne zaplecze, jaka hipokryzja z naszego burmistrza , ten Pan z hali traktujący to wszystko tak jak wszyscy widzą i oceniają też startował na burmistrza i jakoś nie stracił zaufania to jest dziwne prawda !!!O tym trzeba mówić bo to co dzisiaj się wyprawia w naszej gminie to brak słów, tak to wszystko wygląda, na sesjach wciąż tylko dyskusja nie ma pozyskiwania środków albo jest ich znikomo,niektórzy radni pytają o konkrety a burmistrz i jego odpowiedzi to zwykła drwina, co w tym konkretnie zrobiono?? nic , a przecież możliwości pozyskiwania środków uciekają i tego co się nie zrobiło przez lata to nie ma szans aby to nadrobić

     • Ten Pan z hali opanowuje imperium,boiska na wsi,szuka sprzymierzeńców w środowisku wiejskim, ma więc jakieś plany ? i to pewnie wielkie, tylko czujność i jeszcze raz czujność + rekreację wodną , pewnie najlepiej gdzie jemu pasuje a burmistrz ,jest ok, przyklepuje i muzyka gra, na to już patrzeć nie można

     • Masz ołtarzyk św. Pawła i się do niego modlisz?
      Jakie to sukcesy spektakularne odniósł?
      Termomodernizacja SP1 w Trzemesznie, gdzie zapomniano o wymianie źródle ciepła i całkiem niedawno trzeba było modernizować kotłownię za grube setki tysięcy złotych z pieniędzy gminnych. Nie widział czy nie chciał widzieć takiej potrzeby?
      On nie wyróżnia się od innych osób w innych urzędach, gdzie takie środki są pozyzyskywane.
      Problem polega na tym że porównuje się go do ludzi, którzy obecnie są biernymi, miernymi ale wiernymi…

     • Co dziś zjadłeś na śniadanie? Chleb z twarożkiem, że tak zaszkodziło?
      PS. Ten Twój mistrz świata to takich wprowadził radnych, że nawet sprawy rozpisania referendum nie potrafią poddać pod głosowanie.
      Pamiętasz ilu ich jest?
      5 na 15 radnych.

      Razem z kolegami od innego mistrza świata mają 8 radnych czyli taką ilość głosów, która pozwala przegłosować projekt uchwały w sprawie referendum w sprawie odwołania Burmistrza.
      I co? Nie potrafią takiej prostej rzeczy zrobić a będziesz to prawił jakieś farmazony o tym jaka to kraina mlekiem i miodem płynąca czekałaby nas kiedy Twój idol byłby Burmistrzem.
      Zejdź na ziemię. I się uśmiechnij … do wyborów 3 lata:)
      Możesz wtedy ubiegać się o stanowiska różne. Może skarbnik?

  • Chcieliście unii to macie. Musicie wszystko respektować bo unia to nie tylko wakacje w innych krajach bez paszportów, lecz również ginagty które niszczą rynek lokalny. Unia to również restrykcje czasem bardzo absurdalne jak kształt warzywka. Rolnictwo na ilość bardzo nafaszerowane świństwami. Unia to tez wybudowane Składowisko w Lulkowie. Segregujesz, nie śmiecisz, oddajesz wszystko posegregowane i tak ci dowala 27 złotych na osobę. Chociaż moich śmieci to tyle co kot napłakał bo większość czasu praca. Plastiku nie kupuje biorę szklana butelkę i wlewam wodę przegotowana. Nosze torbę wielokrotnego użytku a Jesi trzeba kupić kupuje i tak droga ekologiczna. I tak za śmieci muszę płacić więcej. To jest absurd i kpina. Nie opłaca się być ekologicznym. Jebne chyba te cała wasza ekologię segregacje jak 27 złotych będę płacił za śmieci za osobę a osób w domu 6! Sami segregujcie!

   • Kasparow twoje rozumowanie to zero wiedzy,piszę to jako były pracownik szkoły nr 1,gdyby nie starania Pana Pawła to szkola dzisiaj by wyglądała jak budynek przy mickiewicza,termomodernizacja była realizowana w 2008 rdocieplenie ścian stropodachów,wymiana okien drzwi bo jak to wygladalo? a o ile pamietam sama kotlownia byla robiona rok wczesniej poprzez wstawienia nowych kotłów na opał wiec płytko myślacy czlowieku jak można byloby wyrzucac ledwo co wstawione kotły,ja sledzę jak rozwija sie żnin gdzie pracuje ogromne i liczne dofinansowania dosłownie na wszystko,drogi,kanalizacje,bloki mieszkalne,centra sportow wodnych,wiec przyznaj rzetelną ocenę fachowości i pracowitości tego człowieka a nie wypisuj bzdur bo to nieuczciwe,to są fakty i tyle a znimi się nie dyskutuje

    • Czyli wiedząc, że są środki na termomodernizację takich budynków użyteczności publicznej rok wcześniej wstawiono kotły?!
     No brawo dla takiego sposobu myślenia.
     Nie można było kompleksowo zrobić termomomodernizacji i uzyskać od wszystkich kosztów zwrot kilkadziesiąt procent?
     Oklejenie styropianem ścian i wymiana okien to wg Ciebie kompleksowa termomodernizacja?
     I co w tym nadzwyczajnego, że w Żninie pozyskuje się środki. Czy tylko Żnin jest beneficjentem w całym województwie kujawsko-pomorskim?
     Może porównamy z normalnymi gminami te jego nadzwyczajne sukcesy?
     Kwiatków jest więcej to jest jeden z nich.

     • Kasprow po tym co piszesz to wyraźnie widać twoją nienawiść i wrogość do człowieka,piszę bp muszę reagowac na takie zło,cokolwiek p .Paweł by nie zrobił to ty bedziesz przeinaczał,dlatego tutaj ten wątek który prowadzisz to świadczy o twojej miernocie rozumienia problemu i powtarzam jako byly pracownik szkoły skontaktuj się z byłą dyrektorką szkoly Panią Roguszewską to tobie wyjaśni jaki był problem,kotly trzeba bylo wymieniać natychmiast i to zimą bo groził paraliż w funkcjonowaniu szkoly a srodki unijne i ich możliwość pojawila się dopiero póžniej ,chyba po dwóch latach.,idź więc się pomodlić i niesiej nienawiści i niesprawiedliwych ocen!!! tylko to ciebie wyzwoli od tego……

    • Robotniku przeczytaj co napisałeś w pierwszej wiadomości a później zapewne zrozumiesz ( w końcu nie jesteś taką miernotą intelektualną jak nie omieszkujesz mnie nazywać w każdej Twojej wiadomości), że to nie kto inny jak Ty przeinacza fakty. Najpierw piszesz że w 2008 roku była termomodernizacja a rok wcześniej wymieniono piece.
     Jak odpisałem Tobie, to nagle okazuje się, że możliwość ubiegania się o środki unijne pojawiła się 2 lata po wymianie pieców. Także może ustał jedną wersję wydarzeń a dopiero później obrażaj ludzi.
     Jak tak nazywasz mnie pieszczotliwie miernotą to może powiesz mi wybitny specjalisto w dziedzinie pozyskiwania środków europejskich od kiedy były znane zasady ubiegania się o środki w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, bo to chyba z tego źródła były pozyskane środki zewnętrzne prawda?
     Od kiedy były znane zasady WRPO 2007-2013?
     To, że większość ludzi nie ma o tym pojęcia jakie są zasady nie oznacza, że jest to jakaś wiedza tajemna i tylko jeden na całym świecie wielki mistrz świata potrafi to czytać.
     To jak porównałeś Żnin do innych normalnych gmin w pozyskiwaniu środków unijnych?
     Jak chcesz to mogę podesłać ciekawy ranking ale chyba to wyślę w odrębnej wiadomości jak zdążysz po raz kolejny napisać, że jestem miernotą:)
     Odnośnie kościoła to w przeciwieństwie do Ciebie to ja nie potrzebuję chodzić ze złożonymi rączkami do kościoła, aby pokazać proboszczowi i reszcie gawiedzi jakim to jestem bogobojnym katolikiem. Ty najwidoczniej jesteś jednym z tych, którzy na mszy złożone rączki i pierwszy do komunii a po mszy bliźniego by utopił w łyżce wody. Jak to się mówi… modli się pod figurą a diabła ma za skórą?
     PS. Do oceny urzędnika mam święte prawo, gdyż to z m. in. moich podatków jest on utrzymywany.
     Jak masz wątpliwości to zapytaj się czy nie miał tego w swoim programie wyborczym ten Twój idol mistrz świata.

 2. Przecież ty Dalewski pojęcia nie masz w jakim ty żyjesz świecie, kraju gminie. Nie każdy jest listonszem i nie każdy dostaje dodatkowe, lewe, nieopodatkowane napiwki za zaniesiene do domu rynty. Owszem są takie starsze osoby, które mają renty czy emerytury mniejsze nawet niż 1 000 zł ale to tylko część prawdy. Pewnie aż 75% pracującch zarabia nie więcej niż najniższa krajowa. A zapominasz o takich, którzy od roku nie mają pracy i żadnych dochodów. A wszystkie opłaty i tak muszą uiszczać: płacić podatki od nieruchomości, rolne, ubezpieczyć samochód, traktor, mieszkanie. I z czego? O to nikogo głowa nie boli, bo i po co to przecież nie wasz problem. Za prąd zapłać, za ogrzewanie zapłać,, abonament rtv zapłać, księdzu zapłać, owsiakowi zapłać, za śmieci zapłąć i jeszcze utrzymaj rodzinę. Paliwa już podrożały, podatek cukrowy już zrobił swoje.Nawet ci którzy mają dochody równe i większe od burmistrza też chcieliby zarabiać jeszcze więcej, bo im nie starcza a to odbywa się kosztem najmniej zarabiających. tylko chcecie żeby płacić i płacić. Nieważne czy mam jedem worek śmieci czy dziesięć trzeba zapłacić a nawet jeśli nie wystawie żadnego to i tak trzeba płacić. Jest takie powiedzenie „syty głodnego nie zrozumie” i to niestety ale to wy jesteście tymi, którzy nie rozumieją innych a na dodatek wielu z was brakuje zwykłego rozsadku.

   • Zmieszane zimą raz w miesiącu, ale szydera ze sortowanymi…3 os×20 zł=60 zł × 3 mies=180 zł,taki jest rzeczywisty koszt wywozu segregowanych ,bo płacimy co miesiąc a wywożą raz na kwartał. Więc po co pisać 20 zł jak rzeczywiście jeden wywóz od jednej osoby to 60 zł. Będzie po 100 i też będą mieć mało

   • Jak przeczytałam że na terenie wiejskim zwiekszyli częstotliwość wywozu odpadów to myślałam że krew mnie zaleje. Taka sama kwotę płacą wszyscy ale na wsi zima gdzie popiołu jest więcej 1 wywóz śmieci na miesiąc przecież wystarczy. Jeszcze trochę stwierdzą że opłata jest konieczna ale bez odbioru odpadow.

  • O, widzę, że odezwał sie beneficjent 500 plus. Ostatnio czytałem, żeby nie dokarmiać dzikich zwierząt bo zatracają instynkt samozachowawczy. Podobnie dzieje sie z niektórymi odbiorcami 500+. Zaczynaja uważać, że wszystko im się należy. Jak nie pińcet, to dodatek mieszkaniowy, zapomoga albo ulga w tym czy w tamtym. Zapominają, że na swoje dzieci w pierwszej kolejności trzeba pracować. Ale taki roszczeniowiec nigdy tego nie zrozumie bo juz go państwo socjalne zepsuło do reszty. Sam oczekuje ciągle od władz, ale listonoszowi bedzie zazdrościł 2 złotych, które dostał od emeryta. Spłodziłes dzieci, to je utrzymuj. Wytwarzasz śmieci, to zapłać za ich utylizację. Dalewski ma całkowitą rację, że wielu osobom żyje się ciężej niż niejednej wielodzietnej rodzinie. Zreszta jak widać, podobnie jak on pomyśleli pozostali radni oprócz samego pomysłodawcy. Nie mam zamiaru ze swoich podatków dokładac do czyiś ulg.

   • Radny to chyba jakaś V kolumna PiS. Do rady dostał się w poprzedniej kadencji z list PiS a w obecnej Radzie znalazł się startując z kandydatem na burmistrza, który miał poparcie tej partii.
    I co ten radny prezentuje?
    Zarzucanie, że ludzie mają dochody i więcej kupują?
    Pragnę mu uzmysłowić, że to to jego rodzima partia wprowadziła 500 Plus.
    Teraz mu nagle zaczęło przeszkadzać, że ludzie nabywają więcej dóbr? Radzę mniej zazdrości a myślenia pozytywnego. Więcej ludzi to więcej konsumentów. Więcej konsumentów to więcej pracy. Więcej pracy to większe zarobki. Większe zarobki to mniej problemów społecznych.
    Każdy pieniądz robi kolejny pieniądz.
    Polityka interwencyjna nie jest panaceum na problemy wszystkich ale chyba lepiej aby pieniądze trafiły do rodzin wielodzietnych niż do złodziei, którzy budowali tak drogi, że za dnia przywozili kruszywo a w nocy wywozili i przywożono ziemię.

    • Więcej produkcji i konsumpcji to też więcej śmieci i systematyczny wzrost kosztów z nimi związany, nie wszystko rozwiązuje.Poruszyłeś temat drogowców a zapomniałeś o specjalistach od zakupu respiratorów czy maseczek.

   • Pracować się nie chce tylko wszystko od państwa( znaczy od nas wszystkich ) bo nawet tego większość z nich nie wie że to z podatków idzie dodatki tak ,mieszkania tak ,zapomogi tak ale ze inni muszą spłacać kredyty za mieszkania i za domy bo im się nie należy to ciężko zrozumieć lepiej kupić zgrzewkę piwa i narzekać jak ma się źle bo

    • Czyli że wszyscy, którzy pobierają 500 plus to nieroby i patologia wg Ciebie?
     Zapytaj się, który urzędnik, nauczyciel, ogólnie pracownik utrzymujący się z podatków ludzi uzyskujących w większości dochody z własnej pracy a nie z garnuszka państwowego ( samorzadowego) zrzekł się choć 1 złotówki z przysługującego mu 500 Plus?
     Nie mogę się doczekać tej listy.
     Skoro to publiczne pieniądze to chyba nie jest wstyd się przyznać prawda? Może Pan radny się zrzekł i nie złożył wniosku?

 3. Czy miłościwie nam panujący burmistrz kiedykolwiek w czasie swoich kadencji wnosił o jakąkolwiek obniżkę jakiejkolwiek opłaty? Może redaktorowi uda się to ustalić? Może radni wiedzą? Może ktoś inny ma taką wiedzę

 4. Zadanicze pytanie padło ze strony Nitki. Kto za to zapłaci? Ano kto? Ci, którzy ulgi nie otrzymają. Jak sie komus daje, to drugiemu trzeba zabrać.

 5. ,,zwiększenie częstotliwości wywozów, przede wszystkim na terenie wiejskim” – ciekawe w jakim rejonie, ponieważ w okresie zimowym jest to raz w miesiącu!!! W związku z tym opłata też powinna być adekwatna, czyli połowa stawki!!!
  Niech w końcu włodarze zaczną ściągać zadłużenia od osób niepłacących, a nie ciągle ,,żerują” na tych którzy płacą!!!

 6. Proste zlikwidowac te puste pojazdy co jezdza do lulkowa pustymi autami kontrolowac i wywozic pelne a nie po pol auta smieci to my zawsze bedziemy mieli podwyzki przeciez za kurs ktos musi zaplacic a paliwo nie kosztuje 2 zlote ruszcie tupy z tych bior i kontrolujcie a nie walicie podwyzki i czy wszyscy placa czy podrzucaja druga sprawa albo zrobic od kubla a nie rodzina 3 osobowa ktora pali w piecu ile wiecej ma popiolow chociazby od takiego tez 3 osobowa rodzina co ogrzewa gazem ziemnym i ma zaledwie kubel na miesiac i placi tyle samo do cholery gdzie sprawiedliwosc

 7. Radni wywalic ludzi na kontrole ilu ludzi nie placi i nie maja nawet pojemnikow Burmistrzu nie spij tylko wyslac dwoch urzednikow tak jak z podatkami i skontrolowac to sie wam oczy otworza ile kasy by wplynelo do Gminy tylko trzeba chciec

 8. Jak tak dalej beda serwowac podwyzki bede sam zawozic swoje smieci przyczepka i tam bede placic a w gminie zrezygnuje niestety nie bede placic za drugiego

  • Dobry pomysł. Trzeba znaleźć alternatywę. Pracujemy oboje nie mamy szant zarabiać więcej niż teraz zarabiamy przynajmniej w najbliższym czasie i opłaty nas zżerają.

 9. Chyba nawet dziecko siedmioletnie po bardzo krótkim namyśle potrafiłoby odpowiedzieć na pytanie kto miałby pokryć kwotę brakującą w budżecie z tytułu wprowadzonej ulgi a Nitka musiał się zastanawiać a i tak niczego nie wymyślił i ktoś inny musiał mu podpowiedzieć. Dalej, ulgi jeszcze nie wprowadzono a w budżecie już brakuje. Dalej, budżet nie składa się ze środków wypracowanych w toku waszej (burmistrzów, radnych, urzędników) pracy na rzecz gminy, lecz z pieniędzy przymusowo wpłacanych, w formie różnych opłat, przez mieszkańców. Czyki de facto nawet gdyby gmina pogryła róznicę ze swego budżetu to i tak płacą za to mieszkańcy.

  • Bo to było pytanie retoryczne czego 7 letnie dziecko ani jego mama nie zrozumiały i kompromitują się próbując zrobić durnia z inteligentnego człowieka.

 10. Panie Nitka i wielu radnych jak się odsłuchuje wasze wystapienia na yutube to płakać z waszej nieudolencji i dosłownie niemocy, co roku to samo remondis i lulkowo, co konkretnie zrobiliscie, trzeci rok waszej działalności i jakie efekty sa dla mieszkańców ,wciąz słyszymy nie ma pieniędzy , dług nic się konkretnego nie dzieje ,marazm,p. Nitka jako ekonomista przestań klepać wciąz to samo, co konkretnego wniosłes do rozwiazywania problemów poza ogólnikami i powtarzaniem tego samego.Remondis i remondis, czy my nie jestesmy większosciowym udziałowcem tej nieszczęsnej spółki i nie możemy nic wyegzekwowac tylko jakies zapowiedzi spotkań , pewnie jałowych rozmów a remondis dyktuje swoje warunki a my za to słono płacimy, mamy tak blisko lulkowo, jeżeli przyjęcie tam jest drogie to przecież na cały system ,pewnie połowa kosztów to usługa odbioru i transportu ale nasza gmina jest chyba w najlepszym polożeniu niż sąsiednie a tutaj mamy przetargi na ostatnią chwilę ,póżniej stawianie pod mur , niekończące się dokładanie kasy a remondis ma to co chce, czy na tym miało polegać przekształcenie komunalki, to skandal,radni jakbyscie mieli ikrę to byście uruchomili słuzby zewnetrzne , macie posłów , dotrzeć do odpowiedniego ministerstwa i sprowadzić np.CBś jak przebiegało to wszystko,jak majatek tak wielki został przekazany w obce ręce, przeciez to wszystko jak się czyta i jak burmistrz zawarł umowę z remondisem co wynika z pracy komisji poprzedniej kadencji to włosy na głowie stają ,za to wszystko powinna być surowa odpowiedzialność, zrobić reportaż, odważni radni udajcie się do telewizji i zrobic ogólnokrajowy reportaż , wiele osób pewnie wiele ciekawych spraw mogło by ujawnić, nic lepiej nie działa jak media.

 11. To było pewne że w gminie podwyżki za śmieci będą bo stawki były najniższe w powiecie.
  Do tego brak konkurencji i mamy efekt jaki jest.

  • Macie monopol z Niemiec. Żadna firma Polska w naszym powiecie nie ma szans z gigantem. Polska jest wyprzedana totalnie. Uczcie się języków bo za parenascie lat będą wami rządzić Ukraińcy pracujący w zagranicznych firmach. Tacy Polacy są mądrzy. Skutki będziemy odczuwać. Zachciało się wam dotacji unijnych powinniście wiedzieć ze nie ma nic za darmo.

 12. Do Cwaniakow z Rady – dlaczego nie mozemy placic takich stawek jak Gniezno placi skoro sie dokladalismy do tego interesu ?? gdzie sa burmistrze /.?? gdzie radni ??

  jak was sie nie pchnie to sami nie pojdziecie spytac ???

 13. Ludzie dzisiaj jadac z Gniezna mijajac sie o godz11 w Wymyslowie jedzie auto REMONDIS do Lulkowa prawie pusty ze smieciami kierowca taki szczuply az mnie szlak trafial a my mamy placic za smieci nie wiem ile ZWARIOWALI NA MAKSA

  • Do cholery co wy radni wyprawiacie,zamiast egzekwować od lekceważącego was burmistrza bo ta szopka na ostatniej sesji w grudniu ubiegłego roku zwiazana z jego nieobecnościa to jest jeden z dowodów bo Panie przewodniczacy rady p. Nitka też ciebie to bawi? to kolejny przykład braku predyspozycji na tej funkcji,czy nie można w takich sytuacjach przerwać obrad i kontynuować je w dniu gdzie burmistrz bedzie obecny?czy prawo na to pozwala,wiele sesji w naszym kraju jest kontynuowanych w następnych dniach po dniu w którym zostala wyznaczona i rozpoczęta, czy w takiej sytuacji nie można tego uporzadkowac ? jest wiele takich narzedzi,warto może skorzystać z właściwego doksztalcenia w tym zakresie bo to co my wszyscy obserwujemy to żenada a gmina czyli my mieszkańcy cierpimy i bedziemy mieli jeszcze gorzej,nie wstydzicie się tego?

 14. Czytając wpisy nie wiem czy śmiać się czy płakać ?
  Do puki nie ma konsekwencji wobec urzędnika działającego na szkodę gminy ,takie decyzje będą.
  Odnośnie śmieci mieliśmy swój wkład w budowę Lulkowa powinniśmy płacić jak Gniezno nie ma że boli, kontenery są nie dezynfekowane, od iks lat.
  Radnym polecam lekturę umowy z odbiorcą śmieci, jeżeli coś im nie odpowiada to jest coś takiego jak aneks do umowy i dla dobra gminy w dobie pandemii mogą wystąpić o obniżenie opłat, a za tym idzie że ludzie nie mają pracy. Ale trzeba wiedzieć że to się robi dla mieszkańców /wyborców/ Przedsiębiorca i tak wystąpi o wsparcie rządowe.

 15. Remondis… dyrektorzy miejscowi, zarząd warszawski, a właściciel obcokrajowy – wszyscy zarobić muszą. Nie dziwi nic. Trzeba się było nie pozbywać „rodowych sreber”. Dyziu niech płaci! Namieszał w komunalce, do sprzedaży rękę przyłożył? Dopóki urzędnicy nie będą odpowiadać finansowo za swoje decyzje, dopóty „dyzie” rożnej maści do władzy pchać się będą. Bezkarnie.

  • A kto nie jak obecny burmistrz wspólnie z kancelarią prawną Leśny przygotowali całego tak skandalicznego przekształcenia gdzie skutki już wszyscy ponosimy,wiec odpowiedż jest prosta, a radni no cóż , zawsze można tak to argumentować i liczyć na wynik głosowania, więc Pan Walczak i słoma z butów miał rację

 16. Zrobić opłatę od gospodarstwa a nie od osoby. Ja mam czteroosobową rodzinę, zarabiam najniższa krajowa i mam im oddawać aż 108 zł za wywóz śmieci? No chyba żartują. Za rok będziemy mieli 50 zł od osoby i ciekawe czy będą mieszkańcy płacić. Proszę ściągać kasę od tych co nie płacą w ogóle bo nawet nie raczyli się zglosic. Poza tym o jakich inwestycjach w gminie tu jest napisane? Bo ja nie widzę od paru lat żadnej duzej inwestycji w gminie. My to nie Poznań czy Warszawa aby takie stawki płacić. Tu się nie zarabia nie wiadomo ile.

  • Proszę Pani/Pana – ktoś na Dyzia wciąż głosuje. Jak można było oddać komunalkę w obce ręce, gdzie po drodze musi zarobić cała rzesza ludzi za biurkami – od Trzemeszna przez Warszawę po Berlin, a może jeszcze gdzieś, bo Remondis to moloch. Trzeba mieć z garem, żeby sprzedać własną komunalkę obcym. Już Balcerowicz pokazał, czym i jak to się kończy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj