Strona główna Kultura Sesja popularnonaukowa „Dwie szkoły – dwie drogi do niepodległości?”

Sesja popularnonaukowa „Dwie szkoły – dwie drogi do niepodległości?”

1833
4

16 października, w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie, miała miejsce sesja popularnonaukowa „Dwie szkoły – dwie drogi do niepodległości?”, zorganizowana przez Archiwum Państwowe w Poznaniu, Oddział w Gnieźnie.

Uczestniczyli w niej uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kosmowskiego w Trzemesznie oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Obecni byli również gimnazjaliści z Trzemeszna.

Celem sesji, jak podają jej organizatorzy, było ukazanie wkładu Wielkopolan do powstańczego zrywu, jak i prowadzonej przez nich w kolejnych latach pracy organicznej.  Projekt skierowany został do młodzieży licealnej, a o merytoryczne uczestnictwo poproszono w nim młodzież Liceum Ogólnokształcącego w Trzemesznie i I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie.

Pretekstem do przygotowania ww. projektu były przede wszystkim wydarzenia historyczne, które miały miejsce w Trzemesznie i Gnieźnie zarówno w latach 1863-1864, jak i okresie późniejszym – stanowiącym między innymi tło przygotowań do Powstania Wielkopolskiego.

Uczestników powitał i słowo wstępne wygłosił prof. dr hab. Leszek Mrozewicz, dyrektor IKE w Gnieźnie. W tematykę sesji zebranych wprowadził natomiast dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu Henryk Krystek.  Następnie rozpoczęły się wystąpienia sesyjne. Prof. dr hab. Grzegorz Łukomski z UAM wygłosił referat pt. „Czy Polacy mogą się wybić na niepodległość? Między walką zbrojną o niepodległość a pracą organiczną”.

Swoje referaty przedstawili również uczniowie trzemeszeńskiego liceum, Kinga Mazur, Dariusz Fatla oraz Łukasz Łukiewski. W ich przygotowaniu pomogli nauczyciele – Maciej Adamski oraz Przemysław Woźny.

Sesji towarzyszyło wydanie materiałów w postaci książkowej, uzupełnionej zdjęciami dokumentów ze zbiorów Liceów w Trzemesznie i Gnieźnie, oraz Archiwum Państwowego. Dodatkową atrakcją, w gmachu Kolegium Europejskiego, była wystawa dokumentów związanych z obiema szkołami, na której zaprezentowano m.in. świadectwa Mariana Langiewicza, arkusze ocen ks. prof. Kazimierza Zimmermanna oraz interesujące fotografie uczniów i nauczycieli z XIX i początku XX w.

dyr. Archiwum Państwowego w Poznaniu  p. Henryk Krystek wręcza D. Fatli publikację towarzyszącą sesji dyr. Archiwum Państwowego w Poznaniu  p. Henryk Krystek wręcza Ł. Łukiewskiemu publikację towarzyszącą sesji dyr. Archiwum Państwowego w Poznaniu wręcza p. P. Woźnemu publikację towarzyszącą sesji dyr. IKE w Gnieźnie prof. dr hab. Leszek Mrozewicz Licealiści z Trzemeszna i Gniezna wraz z opiekunami i organiizatorami sesji wicedyr. I. Adamska, Ł. Łukiewski, K.Mazur, D. Fatla i M. Adamski Wystąpienie D. Fatli Wystąpienie K. Mazur Wystąpienie K. Mazur2

4 KOMENTARZE

  1. Ciekawi mnie, czy to była kolejna pozorna lekcja historii, czy też mówiono całą prawdę, jak to uczniowie trzemeszeńskiego gimnazjum ginęli w walkach, a w tym czasie czyniono starania o zabranie szkoły do Gniezna. I to się udało!!!

    Piszę nieprawdę? Proszę,… tak, bez żadnej skruchy chwalą się absolwenci Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie na stronach; http://www.absolwent.gniezno.pl/strona.php?mi=506&lang=

    Absolwent Stanisław Gawrycha tak opisuje początki swojej gnieźnieńskiej szkoły, cytuje fragment wspomnień, dociekliwi zajrzą na podana stronę.

    „… Długo trwały starania o szkołę średnią w Gnieźnie. Zarówno społeczeństwo polskie jak i niemieckie odczuwało jej brak. Trzeba bowiem Pamiętać, że od roku 1772 Gniezna znalazła się pod zaborem pruskim. W .miar rozwoju miasta we wszystkich dziedzinach gospodarki i kultury — brakowało ludzi wyżej kwalifikowanych. W łatach 1830-tych zaczęły się starania o założenie szkoły typu gimnazjalnego. W czerwcu 1836 r. petenci gnieźnieńscy otrzymali od naczelnego prezesa Księstwa Poznańskiego Flottwela pismo, w którym zrobił nadzieję wysłuchania prośby, ale równocześnie zalecił cierpliwość. Lata płynęły, a nic się nie działo….

    …. 20 lipca 1842 r. przedstawiciele miasta udali się z prośbą do króla Fryderyka Wilhelma IV, aby zezwolił na założenie szkoły realnej. Znowu delegacja nic nie wskórała.

    W roku 1845 wniesiono projekt przeniesienia gimnazjum w Trzemesznie do Gniezna — jeszcze bez skutku.

    W latach 1850-tych zaczęły się zacięte boje. Zwolennicy gimnazjum argumentowali że jest potrzeba wyżej wykształconych urzędników, prawników, lekarzy, budowniczych, techników, nauczycieli itd Powoływali się na fakty, że w znacznie mniejszych ośrodkach Regencji Pozneńskiej powstały gimnazja, np. w Rogoźnie czy Kępnie. Mieszkańcy narodowości niemieckiej wysuwali dodatkowo racje z faktu, że Gniezno stało się w połowie XIX w. ważnym ośrodkiem administracyjno-wojskowym…

    …. Regencja Poznańska wyraziła zgodę 23 kwietnia 1863 r. na otwarcie .wyższej szkoły miejskiej dla chłopców”, posiadającej klasy od seksty do niższej tercji. Uroczyste otwarcie nastąpiło 13 października 1863 r. — roku tak pamiętnego dla całego narodu polskiego. Powstanie styczniowe w walny sposób się do tego przyczyniło. Władze nadal co prawda upierały się przy istnieniu gimnazjum w Trzemesznie, ponieważ sądziły że w małym miasteczku uda się łatwiej wpływać na młodzież polską o zapędach politycznych i dlatego sprzeciwiały się przeniesieniu szkoły do Gniezna. Tymczasem stało się inaczej. Po wybuchu powstania styczniowego sporo uczniów klas wyższych opuściło gimnazjum trzemeszeńskie i wyruszyło do walki. To dało ostatecznie pretekst do zamknięcia uczelni przeniesienia jej do Gniezna.

    Co, jednak historia lubi się powtarzać?
    Dobrego samopoczucia życzę!

  2. Dziękuję, wysłuchałem Szanownego Archiwistę. Przepraszam, ale nie skomentuję więcej. Chciałoby się tylko krzyknąć … „Panie przebacz im….”. Te „gnieźnieńskie kompleksy’ są jednak duże?!
    Czy ktoś z Państwa wie , gdzie można nabyć anonsowaną w tekście publikację?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj