Strona główna Na sygnale Seniorze uważaj, kogo wpuszczasz do domu!

Seniorze uważaj, kogo wpuszczasz do domu!

4223
14

Dwie kobiety, które podały się za pracownice ośrodka zdrowia, weszły do mieszkania 89-latki w Trzemesznie i ukradły jej 1650 złotych. Policja apeluje, aby zachować ostrożność, kiedy ktoś nieznajomy puka do naszych drzwi.

Zanim wpuścimy taką osobę do mieszkania, telefonicznie możemy się upewnić czy pracuje ona w danej instytucji. Przekazujcie usłyszane historie dalej, ostrzegajcie swoich znajomych, bliskich i samotnych sąsiadów. Oszuści lub złodzieje mogą zapukać również do naszych drzwi, a wtedy warto wiedzieć jak się zachować.

Do tego zdarzenia doszło w czwartek. Przed godziną 16:00 policjanci odebrali zgłoszenie z którego wynikało, że 89-letnia mieszkanka Trzemeszna została okradziona. Do domu wpuściła dwie kobiety. Miały się one podać się za pracownice ośrodka zdrowia.

Jedna z nich rozmawiała z kobietą i dopytywała o jej zdrowie. W tym czasie druga przeszukała pokój i ukradła pieniądze. Seniorka zorientowała się, że została okradziona dopiero wówczas, gdy kobiety opuściły jej mieszkanie. W ten sposób straciła 1650 złotych.

Oszuści i złodzieje wciąż szukają nowych sposobów na to, aby się wzbogacić. Często wykorzystują życzliwość i otwartość starszych osób. Pukają do drzwi seniorów, wykazują zainteresowanie ich sprawami. Podają się za pracowników różnych instytucji, m.in. ZUS-u, ośrodka pomocy społecznej – takich, z których świadczeń starsze osoby korzystają.

Złodzieje w ten sposób zdobywają zaufanie i przychylność seniorów. Zdarza się, że podszywają się za pracownika wodociągów, sprzedawców prądu czy usług teleinformatycznych. Szukają różnych sposobów by starsze osoby wpuściły ich domu. Wówczas stosują różne taktyki manipulacji, odwracają uwagę i kradną pieniądze czy też biżuterię.

KPP Gniezno

14 KOMENTARZE

 1. Właśnieprzed wczoraj mieliśmy spotkanie w domu dziennego pobytu dla seniorów w tej sprawie – potężne zainteresowanie. Seniorzy zaopatrzyli się w kamerki itp.. Na ekranach tabletów widzą kogo wpuszczają – robią zdjęcia… Mam nadzieję, że w lutym do podobnych zajść niedojdzie.

  • robia zdjecia i od razu kompresują je do formatu JPG a nastepnie pakuja Rarem i wysylaja na chmurę-online bo w przypadku odebrania im tableta przez zlodzieja wszystkie zdjecia sa na chmurze….

   zdolni ci seniorzy

 2. Pani w zasłużonym wieku 89 lat nie jest tak bystra i obyta z internetem jak ludzie mlodzi . A z gazety trudno wychwycić takie info
  No a na te spotkania seniorów to ile osób uczęszcza, jest to chociaż 10% seniorów z miasta?

  • Trzemeszno posiada ogromny zasób ludzi starszych w wieku senioralnym. Dopiero miesiąc mija jak nastąpiła rekrutacja do 20-osobowych grup, które będą mogły skorzystać ze spotkań z policją,psychologiem, artystami, pracownikami MOPS itp. Zainteresowanymi zahaczyliśmy jż o marzec roku 2021.

 3. a moze panowie Burmistrze by list wyslali do seniorow z ostrzezeniem ?? w ten sposob burmistrze by chociaz pomogli starszym no ale po co

 4. W tych czasach to kamera powinna być na każdej klatce i przed każdym domem wtedy dopiero będzie bezpieczniej ale i to nie oznacza że kamera uchroni przed kradzieżą, bo nie wszystkie kamery radzą sobie w nocy. Moim zdaniem policja pod okiem rodziny powinna namówić każdego seniora żeby swoje oszczędności wplacili do banku i zostawili sobie tylko tyle ile potrzebuje na ta chwilę. A banki powinny zrobić osobne stanowisko dla seniora aby mógł sobie wypłacić pieniądze. Ewentualnie na karcie z automatu zrobić każdemu seniorówi limity np do 300zl na zakupy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj