Strona główna Różne Są pilniejsze zadania niż rondo

Są pilniejsze zadania niż rondo

6370
74

Na ostatnich obradach komisji Rady Miejskiej wrócił temat inwestycji, jakie zamierza zrealizować powiat na drogach w naszej gminie. Przypomnijmy, że chodzi o budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego i Orchowskiej oraz chodnika w Rudkach.

Plany te dotyczą dróg powiatowych, jednak władze powiatu oczekują partycypacji ze strony gminy w wysokości 50% obu zadań. Pisaliśmy o tym |TUTAJ|. Jak się okazało, zwolennikiem powstania ronda i dofinansowania jego budowy przez gminę był już tylko wiceburmistrz Dariusz Jankowski. Nikt natomiast nie kwestionował potrzeby budowy chodnika.

Wprawdzie na pytanie Kacpra Lipińskiego o to, kto był pomysłodawcą ronda, nie odpowiedział jednoznacznie, ale przyznał, że jest jego zwolennikiem. Jak stwierdził, powstanie ronda będzie miało walor wizerunkowy i poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu.

Inaczej wypowiadał się w tej kwestii burmistrz Krzysztof Dereziński. Jak mówił, rozumie wątpliwości radnych, którzy za bardziej priorytetowe uważają inwestycje na drogach gminnych. Dodał, iż zdaje sobie sprawę, że w mieście i gminie są miejsca bardziej zaniedbane i wymagające pilnej poprawy. Propozycje powiatu musiał jednak przedstawić radnym, aby usłyszeć opinię w tej sprawie.

Pomysł budowy ronda negatywnie ocenił też Grzegorz Koperski, proponował jednak, aby nie rezygnować z realizacji wspólnych inwestycji z powiatem.

Daniel Bisikiewicz zaproponował, aby powiat wykonał chodnik w Rudkach w całości  ze swoich środków, a za pozostałą kwotę, którą zamierzał przeznaczyć na rondo wykonał inne prace na swoich drogach, przebiegających przez naszą gminę. Renata Wiśniewska zaproponowała, aby powiat z pozostałej kwoty wykonał nowy chodnik przy ulicy Orchowskiej.

Podobną opinię wyraził Kacper Lipiński. Radny zaproponował, aby z pieniędzy gminy, które planowano wydać na wspólną inwestycję z powiatem, wykonać remont ulic Działkowej i Krańcowej.

Sceptyczny co do tych rozwiązań był D. Jankowski. Według niego powiat byłby w niekomfortowej sytuacji gdyby zgodził się na propozycje trzemeszeńskiego samorządu. Wszystkie gminy zgodziły się bowiem na wspólne realizacje zadań na drogach powiatowych. K. Lipiński przekonywał wiceburmistrza, że warto jednak negocjować dodając, iż wierzy w jego skuteczność.

Ostatecznie nie przegłosowano żadnego z wniosków, gdyż jak poinformował burmistrz, na odpowiedź powiatowi jest czas do końca marca.

74 KOMENTARZE

   • Nikt nie ma problemu z rondem. Pytanie tylko po co ono? Jeśli Bobby jestes takim fachowcem od ruchu drogowego to wymień chociaż jeden argument za. (oprócz wizerunkowego, bo to już mądrzejsi wymyślili) Poza tym rzecz chyba idzie o cos innego. Według tego pomysłu mamy finansować drogi powiatowe z pieniędzy gminnych. Czyli nasze gminne drogi mamy porobione juz w 100%?

 1. Rondo na Wyszyńskiego jest o wiele bardziej potrzebne, niż remonty krańcowej i działowej, z których korzysta bardzo mało mieszkańców, Panie Lipiński. Z ronda korzystałoby się niemal codziennie i ułatwiłoby to znacznie przejazd…

  • Faktycznie jest potrzebne, popieram. Ostatnio na tej krzyżówce korek był od Rudek i z drugiej strony prawie od Orchowa. Tych wypadków tam to już nawet nie liczę. Lepiej by było estakadę bezkolizyjną zrobić, ale bierzmy co dają 😂😂😂

   • Od piętnaski do Mickiewicza również korek – ale pani burmistrz na traktorku piasek podawała tym, którym kółka w miejscu się kręciły – jako głłówny sponsor firmy remondis. Ściskać gościa i raz kolejny głosować!

  • Ulice wyglądają jak po bombardowaniu i rondo może poczekać. Najpierw ulice. Popieram Kacpra bardzo dobra inicjatywa. Panie Jankowski jak tak się Pan martwi o wizerunek miasta to niech się Pan przejedzie ulicą Dąbrowskiego. Może Pan koła nie urwie ?

 2. Brawo pane Jankowski. Oczywiśce sprawa wizerunku jest najważnejsza i znaczne przewyższa znaczenie innych argumentów z bezpieczeństwem włącznie. Brawo.

  • W środku ronda można byłoby tak dla wizerunku zmontować skwer o nazwie mogielnianina, jakże to zadręczanego przez Trzemesznian. Koniecznie z WIFI – bo chyba jeszcze niezdefrałdowała gmina owych 30 tysięcy złociszy i 25 tysięcy euro. Pan panie Jankoska również korzysta z asystenta osoby niepełnosprawnej? Niewykorzystaliście środków przekazanuych przez starostę na ten cel – zwróciliście? Do dnia ósmego stycznia się spóźniliście – kolejne pieniążki od marzałka były Wam obojętne. Mi chyba również zobojętnialiście

 3. Talk dla dalszej części budowy chodnika na Orchowskiej w kierunku Zielenia. Strach chodzić przy autach, ciężarówkach. Znak uwaga piesi jakoś nie sprawia, że jest bezpieczniej w przeciwieństwie do chodnika gdy był.

 4. Denerwuje takie podejście powiatu. W ubiegłym roku robili skrzyzowanie Wyszyńskiego i Orchowskiej to w tym roku powinni zrobić chodniki do Rudek i Zielenia. Chęć wykonania ponownie tego samego miejsca pewnie to taki pretekst, że nie zrobią nic, jak gmina się nie włączyła i z góry jest to zaplanowane, że mają Trzemeszno gdzieś.

 5. W du.. mam rondo. Płaczą ci, którzy muszą postać 1-2 minuty na skrzyżowaniu wracając z roboty z Gniezna.
  Jeszcze kilka dni temu radni zastanawiali się nad tym jak rozwiązać problem z wodociągiem w Trzemżalu. I co dalej? Gdzie są radni, którzy obiecywali naprawić Trzemeszno?
  Czy rozwiązywanie problemów w tej gminie polega na czekaniu aż coś je… ie i wtedy zacznie się szukać winnych.
  Nie ma kasy na zabezpieczenie podstawowych rzeczy a marzy się o pięknych rondach.
  No tak placyki się pokończyły to trzeba czymś błysnąć.

  • Proponować to sobie możecie. Rzeczywistość jest taka, że najpierw słyszy się o cudach wiankach a jak przychodzi do działań to jest jak jest. Z wielkiej chmury tylko kapuśniaczek.
   Naprawdę nie czytałeś tych bajek o rondach w Trzemesznie i odnowionych ulicach?
   Ma być podobno remont ulicy Mogileńskiej.
   Czy powstanie rondo, które było planowane? W Pałukach nie napisali o tym.

 6. A tor motocrossowy od pl. Kilińskiego przez ul. Św. Jana do ul. Mickiewicza to już na wieki wieków ma być utrapieniem kierowców i pieszych? Czy to ma być wizytówką miasta w XXI wieku? Naprawdę?

 7. Kto chce torciki niech sobie kupi. zróbcie ulice w mieście to jest wizytówka.
  Zejdźcie na ziemię, obudźcie się.
  To jest taniec chocholi.

 8. No jasne sa wazniejsze inwestycje niz chodnik W rudkach powstaja nowe osiedla zostawcie fundusze na oswietlenie bo niedlugo beda nowi wlasciciele rzadac do cholery a kiedy w rudkach byla jakas inwestycja oswietlenia nie chodnik nie szosa dziura na dziurze jeszcze teraz prywatny niszczy nawiezchnie na maksa rowy pobocza pozarastane a pytam po co byl chodnik od cmentarza do CPN gdy ani latem ani zima nikt o to nie dba po co byl chodnik od parku w kierunku Miat tez nikt nie dba ani zima ani latem a z pompa oddawany byl dalej w kierunku Zielenia to samo jesli nie chodnik to prosimy o znaki ograniczenia predkosci do 30 na godzine bo tam od krzyza do torow naprawde ludziska jest niebezpiecznie piesi chodza piraci wala ile wlezie nie mowiac jak leca na trzeciego to pieszy gdzie w krzaki nikt tego nie widzial ale jak dojdzie do wypadku to wszyscy oczy otworza

 9. Rondo jak najbardzie przeciez to swiadczy o samym wygladzie wjazdu do Trzemeszna jak nas widza tak o nas pisza nie mowiac o bezpieczenstwie i swobody poruszania ten trojkat az straszy jakie my Trzemeszno zacofane pomyslcie troche

 10. Ten slop to pamietam jak mialam 3latka i tak jest i ten trawnik az szpeci a teraz mam 65 to daje do myslenia czas na zmiane

 11. No na tych Rudkach coblizej wyborow to stale tylko mirza miejsce gdziema byc chodnik wybory mijaja i po ptokach i tak tatka latka

 12. ja wole MIEC CZYSTA WODE W KRANIE za chwile moze byc z tym problem, bez ronda moge zyc bez chodnika tez i wystarczy mi 1 burmistrz a nie 2 a za zaoszczedzone pieniadze z 2 etatu mozecie zrobic co chcecie 🙂

  • Tak tak Rudki czekaja za chodnikiem aasfalt powinien naprawiac prywaciaz prosze radni przejechac sie jak to wyglada potem zabierac glos jesli radny z Rudek nie widzi problemu dla bezpieczenstwa chyba jezdzi inna trasa

 13. Ciekawe kiedy ktoś w końcu weźmie się za tę pseudo kostke przez całe miasto… niby ważna z historycznego punktu widzenia, a sprawia jedynie, że Trzemeszno prezentuje się na zaściankowe, brudne i z dziurawymi drogami miasto… niech może w końcu zabierze głos ten, kto bardzo broni tej „drogi”…

 14. Rondo w tym miejscu to czysta fanaberia. Nie pamiętam, by zdarzył się tam w ostatnich latach jakiś wypadek (nie kolizja). Trawniczek zamienić w ładny klomb, zadbać o oświetlenie, właściwe oznakowanie poziome i pionowe oraz ogólną estetykę tego skrzyżowania i będzie ok.

  • Dzień dobry,
   Drogi „pawel”- święta racja, święta racja.
   Nareszcie trzeźwy i racjonalny głos w dyskusji( na temat zastępczy zresztą).
   Pozdrawiam
   TDi

  • Ty świadczysz o sobie i swojej zaściankowości i to piwnicznej… O ten bruk trzeba dbać, ale fachowo. U nas tacy fachowcy jak urzędnicy – po pierwszym deszczu na nowo ułożonych (i odebranych!) chodnikach stoją kałuże. To jest zaściankowość, bylejakość i marnotrawstwo „made in daleka prowincja”.
   A tak na marginesie, obserwując styl jazdy, świadczący o tym, że pojazdy mechaniczne u nas w sporej liczbie prowadzą zwykle chamy, w dodatku idioci, postulowałbym raczej zwinięcie asfaltu i wyłożenie wszystkich ulic nie brukiem nawet, a kamieniami. Kocie łby! Za to poszerzone i wypoziomowanie ekstra chodniki wszędzie bym wystawił. Cymbały musiałyby jeździć przepisowo (w trosce o swoje zdezelowane beemki, passaty i inne graty), a wielu po zakupy nawet za piątym rogiem ruszyliby z buta. Zdrowiej, ciszej, bezpieczniej i przyjemniej!

   • A jaka firma robila kanalize przez miasto odrabali fusiere niech naprawia jesli nikt tego nie dopilnowal no to mowi sie trudno

 15. Drodzy Radni zgoda inwestycje ktore chcecie podjac naleza do powiatu ale wy jako reprezentanci naszej Gminy jest waszym obowiazkiem zabiegac o to i naginac powiat do zrealizowania tych inwestycji inne Gminy potrafia to robic a u nas tylko sie zrec i nic wiecej i mamy tak jak mamy nikt sie nie ruszy z ta sprawa do powiatu a gdzie nasi Radni powiatowi przeciez tez mieszkaja w Trzemesznie przeciez radny powiatowy z Gniezna nie bedzie robil za was wstyd i jeszcze raz wstyd nie potraficie zawalczyc dla naszej Gminy w powiecie zlozcie mandat radnego i do swoich zajec tak najlepiej inne gminy pieknieja w szybkim tempie ale pukaja do drzwi powiatu takze do roboty radni

 16. Dziwią sie potem, ze powiat gminę Trzemeszno traktuje na szarym koncu. A gdy jest możliwość wspolpracy stają okoniem. To rondo byloby świetnym rozwiązaniem. Wiedzą ci, ktorzy korzystają z tej drogi. Korki w godzinach natezenia ruchu kazdego dnia. Trzeba nowej, mlodej krwi, z polotem. Tutaj buta i małomiasteczkowosc w negatywnym tego słowa znaczeniu ośmieszająca całą gminę. Obudźcie sie wreszcie. Zacznijcie pozyskiwać środki zewnętrzne na zadania własne, jesli gminy nie stać. Trzeba ludzi, którym musi chciec sie chciec. Póki co, z tą ekipą brak nadziei, ze cos sie zmieni.

 17. Miasto ma wydać pieniądze rondo po to tylko żeby tiry swobodnie skręcać. Jazda przez naszą miejscowość oszczędzają czas i pieniądze gmina nic z tego nie ma.

 18. Sluchajac dzisiaj Sesji Burmistrz nadmienial o PISOWCACH niestety BURMISTRZU to pisowcy wybrali wiekszoscia glosow ciebie na Burmistrza a pieniazki przyznawane z powiatu i inwestycje gdzie obecnie rzadzi PLATFORMA przez duze P i nie myl ludziom w oczach a oni ciebie to maja gdzies Trzemeszno zawsze bylo na szarym koncu nalezelim pod Mogilno to samo bylo teraz podGniezno to samo A dodajac jesli Powiat cos chce robic panie Lipinski to sie bierze inne gmina tylko czekaja jak powiat im daje a o ulicach w miescie to musicie sami zadbac i przypilnowac jak sa ulice i chodniki sprzatane prze firme otworzcie myslenie jesli nie to przekieruja na inna Gmine dobrze mysli pan Jankowski

  • Gdybyś miał trochę oleju w głowie to byś zrozumiał. Powiat niczego nam nie chce dawać, to my mamy dać powiatowi na zadania, które należą do niego. Ale mniejsza o ciebie, gorzej że tego nie potrafią zrozumieć nasi włodarze.

  • Zgadzam się w 100% w powiecie rządzi Platforma i SLD. Nic dodać nic ująć. A wszystko wina PIS , na kogoś trzeba zwalić. Zapytajcie p.Tomaszewskiego i Gruszczynskiego dlaczego tak traktują Trzemeszno ? A propos p.Tomaszewski będzie na dyżurze w Trzemesznie. Może coś sprzedać, zlikwidować to wychodzi im chyba najlepiej , chcieliście PO i SLD to macie.

  • Zapytajcie burmistrza dlaczego akceptuje i przyjmuje do realizacji usługę sprzątania miasta przez remondis o blisko 100.000 drozszą od przeznaczonych w budżecie środków, to jest efektywnośc i gospodarność!!!!!!!!

 19. W większości miast są ronda wydaje mi sie że bardzo mądre rozwiązanie ale widocznie Trzemeszno jest bardzo zacofane.

 20. W Gnieźnie porobili ronda bo wiedzą że to najlepsze wyjście, a u nas się zastanawiają nad tą inwestycją🤣🤣🤣 W tym momencie najważniejszy jest asfalt bo już dawno tak tragicznie nasze drogi nie wyglądały, ale zaraz po tym kolejnym krokiem będzie zrobienie 3 rond, 2 ronda na krajowej 15 zamiast świateł i kolejne rondo już w/w. Nie ma dnia aby tir nie przejeżdżał na czerwonym świetle. Ten widok jest mi bardzo znany. Ile tam już było śmiertelnych wypadków? Ludzie zdają sobie sprawę że gdy rusza gwałtownie zaraz na zielonym to mogą spodkac się z tirem i powstrzymują się od szybkiego startu, lecz ktoś kiedyś się zapomni i trafi na tira to tylko kwestia czasu, a wy się zastanawiacie czy warto jest wybudować rondo ? Zawsze jest warto!!!

  • Tu jest mowa o konkretnym miejscu przy dawnej zawodówce, a Ty podpierasz swoje zdanie sytuacja na krajówce. Widziałeś tu kiedykolwiek choćby drobną stłuczkę? Oczywiście, zgadzam się, że ronda usprawniają ruch, ale stosujmy je tam gdzie faktycznie trzeba coś usprawnić. A co tu jest nie tak? Stałes tam kiedys w korku dłuższym niż 5 pojazdów? Ale zgadzam sie z Tobą, że najpierw asfalt tam gdzie są dziury potem ronda. Tylko patrząc na stan naszych ulic i dróg to jak juz wszystkie porobią to bedzie trzeba nastepne naprawiac.

   • Ale wiesz inni maja to my tez powinnismy mieć. Nieważne ze nie ma tam kolizji… A ulice Mogilenska i Działkowa mogą poczekać, bo przecież mieszka tam niewiele osób, które od lag czekają na remont. Nikt ważny tam nie mieszka.

 21. Nie latac dziur bo to nic nie daje polozyc nowa nawierzchnie na danym odcinku i to wyjdzie taniej a nie co roku po zimie latki przyklejac

 22. Uważam, że rondo jest potrzebne. Jeżeli chodzi o koszty, to muszą być wspólne. W tym miejscu zbiegają się drogi gminne i powiatowe. Więc o co chodzi?

  • Uwielbiam takie argumenty. Jest potrzebne i koniec. Ale dlaczego? Co poprawi, co usprawni, jak wpłynie na bezpieczeństwo? Po drugie. Czy słyszała Pani Anna aby gmina współfinansowała np koszty sygnalizacji przy Tesco? Przecież tam tez zbiegają się drogi, w tym przypadku gminna i krajowa. Otóż jest tak, że zawsze jest to zadanie zarządcy drogi wyższej kategorii. W tym przypadku drogą wyższej kategorii jest droga powiatowa i do powiatu należy utrzymanie tego skrzyżowania. Gmina ma dosyć swoich dróg do naprawiania.

  • Anno o to chodzi ze twoje uważam nie jest poparte żadnymi argumentami oprócz „uważam”. Trzeba przeanalizować za i przeciw.

 23. Jak budowa tego ronda dojdzie do skutku, to stawiam dolary przeciw orzechom, że w ciągu pierwszego miesiąca będzie tam więcej kolizji niż przez ostatnie 20 lat. I wtedy dopiero będzie wizerunkowy sukces.

 24. Ruda czarną corsą z telefonem przy uchu wyježdża od farmera to jest zagrorzenie wszyscy musieli się zatrzymać przepuścić panią.

  • Takich cymbałów jest więcej. I chyba sezonowy odstrzał by pomógł. Nie wilków, ludzi. Ale, że jesteśmy „cywilizowanym krajem”, jedynie bardzo wysokie mandaty i kamery, radary wszędzie w publicznej przestrzeni. Na Polaka bat!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj