Strona główna Różne Ruszyła wycinka drzew

Ruszyła wycinka drzew

6423
25

Prawie 500 drzew zostanie wyciętych w miejscu planowanej drogi, mającej połączyć browar z drogą krajową nr 15. Jest to efekt umowy pomiędzy gminą i Browarem „Fortuna”, który zamierza uruchomić w Trzemesznie produkcję piwa.

Samorząd zobowiązał się do wybudowania tego ciągu komunikacyjnego, inwestor natomiast zadeklarował partycypację w tym przedsięwzięciu w wysokości 100000 złotych. To właśnie ze środków browaru realizowane są obecne prace.

Decyzję wydał Starosta Gnieźnieński. Dotyczy ona zaledwie 42 drzew. Pozostałe mają małe obwody pnia i z tego powodu nie podlegają obowiązkowi uzyskania zgody na wycinkę. Wycięte zostaną również rosnące tam krzewy.

W decyzji zawarto też obowiązek nasadzeń zastępczych 42 drzew liściastych. Będą one realizowane na terenie Trzemeszeńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Biorąc pod uwagę zamierzenia inwestora, budowa drogi nie wydaje się aż tak pilnym zadaniem. W tym roku rozpoczęto prace przy lodowni. To tam ma odbywać się początkowo produkcja niewielkich ilości piwa. Dopiero po jej uruchomieniu ma rozpocząć się remont głównego obiektu browaru. Kiedy to nastąpi nie wiadomo.

Inwestycja jest jednak pilna z innego powodu. Pod drogą ma być ułożona kanalizacja łącząca mający powstać punkt zlewny dla nieczystości ciekłych z rurociągiem prowadzącym do oczyszczalni. Budowa zlewni ma wyeliminować ruch ciężkich szambiarek z centrum miasta.

Stąd konieczność wykonania nasypu, w którym ułożone zostaną rury, a w przyszłości wybudowana zostanie na nim droga.

Jak nas poinformował wiceburmistrz Dariusz Jankowski, samorząd zamierza realizować tę inwestycję jeszcze w tym roku.

25 KOMENTARZE

 1. Wspaniale ! Naturalna bariera przy Parocu zostaje zlikwidowana w zamian obsadzenia drzewkami terenu spółdzielni .
  K….a wytnijcie wszystkie drzewa w Trzemesznie . Pobudujcie jeszcze rozlewnię wina , gorzelnię i na każdym placyku postawcie budki ze sprzedażą alkoholu .
  Jak to jest możliwe , że podpisuje się umowy w ciemno . Nie wiadomo kiedy nastąpi rozpoczęcie remontu głównego budynku browaru ale wiadomo jak niszczyć naturalne środowisko . Nie chodzi tu jedynie o te ,,ZALEDWIE,, 42 drzewa . Żenada !!!

  • Sam budynek jako zabytek zasługuje na renowację i stworzenia tam czegoś sensownego pomimo że jest w kiepskim stanie. Odtworzenie produkcji piwa uważam za zły pomysł ponieważ mamy już nadprodukcję tego trunku.

  • ale po co gorzelnie? Niech Paroc uruchomi tam swoją 24. linie produkcyjna z trzema nowymi kominami o podwójnej średnicy względem tych już istniejących.
   Przy takim skażeniu lokalnego terenu za parę lat nie będzie komu pić tego piwa

 2. Prawie 500 drzew zostanie wyciętych w miejscu planowanej drogi

  W decyzji zawarto też obowiązek nasadzeń zastępczych 42 drzew liściastych. Będą one realizowane na terenie Trzemeszeńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

  gorączka nas spali pszczoły padną decyzje sa zenujace

  • To chyba pomyłka,to nie może się stać,tyle zieleni do wycięcia,kiedy urosną nowe? Ratunku dla miasta!!!! Na osiedlu posadzono ileś drzewek,krzewinek,trawy,różyczek; prawie nie podlewane,rachityczne rosną bo mieszkańcy wyprowadzają pieski pod drzewka i krzaczki,susza zrobiła resztę. Już nikt ze starszych nie doczeka żeby posiedzieć w cieniu. Klimatolodzy krzyczą że tak będzie upalnie co roku. A Trzemeszno wycina taki fajny zakątek zieleni. Ma rację julian że nie będzie komu pić tego piwa ,na razie jest tyle piwa w każdym miejscu miasta.Browar ale czy musi być akurat takim kosztem? po co,dla kogo? to są finanse publiczne więc wszystkich i wszyscy milczą,tylko nieliczni walczą.

 3. Na starych zdjęciach wcale nie ma drzew w tym rejonie i było to piękne. Przejeżdżający przez Trzemeszno krajową 15 będą mieli ładniejszy widok na bazylikę.

  • Dokładnie tą dżunglę tam powinni uporządkować bo tragicznie się prezentuje. A jak fajnie tam na górce byłoby usypać kopiec, zrobić ławeczki i byłby przepiękny widok na całe miasto.

 4. Panowie burmistrzowie wszystko w naszej gminie chyba odwrotnie,po co już ta wycinka na tą dużą skalę skoro browar to jeszcze odległy czas,czy remondis finansuje ten punkt zlewny tak jak jest ta słynna umowa inwestycyjna?ile będzie kosztować gminę budowa tej drogi? Czy to nie szaleństwo,p.Nitka zajmnijcie się tą sprawą

 5. Jak wybraliście tak macie. Będzie jeszcze ciekawiej. I tak naprawdę to i smutne i śmieszne. Ale co tam parę festynów i imprez i znowu będzie zabawa w wybory he,he. A finał taki sam. To chore miasto.

 6. Dzień dobry,
  oby tylko nie skończyło się jak w Niewolnie, gdzie wycięto wspaniałe lipy by… zbudować ścieżkę rowerową. Już po wycince NAGLE okazało się, że powstałe w ten barbarzyński sposób miejsce i tak nie spełnia wymogów umożliwiających budowę drogi rowerowej. W efekcie takiego „gospodarskiego” myślenia nie mamy ani ścieżki , ani drzew.
  Mam złe przeczucia i stawiam dolary przeciwko orzechom, że pomimo niezbędnego ( to bezsporne, że by umożliwić dojazd do browaru , trzeba zbudować nową drogę) usunięcia drzew, „trzemeszeńskiego ” piwa nie napijemy się ani w tej , ani w następnej kadencji naszych Włodarzy- katów wszystkiego, co wyższe niż ozdobna trawa na skwerkach.
  Drzewa wycina się szybko (i bezmyślnie)- by cieszyły nas cieniem, szumem liści i śpiewem ptaków w ich konarach, potrzeba dziesiątek lat.
  Ponura rzeczywistość jest taka, że „dzięki” fenolowi z Paroca, substancjom niebezpiecznym z Gdelko, zagrzebanemu pod cienką warstwą ziemi azbestowi, ściekom zwożonym z całego powiatu do oczyszczalni( z systemem rur dziurawym jak durszlak- przez co spora ich część trafia bezpośrednio do okolicznych kanałów i jezior) oraz irracjonalnej eksterminacji drzew, bardzo niewielu z nas tego doczeka…
  Pozdrawiam
  TDi

 7. Moi drodzy prosze sie przyjzec sprawie media naglasniaja ze odpady z Warszawskiej oczyszczalni CZAJKA sa wozone w woj. Wielkop. i Kujawsko pom. nie trafiaja zatem do nas na RUDKI czy na SWIETE moze sie okazac ze jest sprawa smierdzaca prosimy o dokladne sprawdzenie co jest przywozone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj