Strona główna Różne Rozszyfrowujemy wczorajsze zdjęcia

Rozszyfrowujemy wczorajsze zdjęcia

6684
10

Wczoraj zamieściliśmy cztery fotografie dawnego Trzemeszna z prośbą o identyfikację, jakie to miejsca uwiecznił na nich fotograf Stefan Majewski.

Okazało się, że najłatwiejsze do rozpoznania było zdjęcie trzecie. Przedstawia ono istniejący do dziś dom przy ulicy Wiosny Ludów – najbliższy cmentarza – w ujęciu od strony alei cmentarnej. Niewiele kłopotów sprawiło też starszym Czytelnikom zdjęcie drugie, przedstawiające nieistniejący dom obok budowanego wówczas pawilonu liceum.

Ciekawostką o nim podzielił się z nami Tomasz Schillak – naczelnik trzemeszeńskiej OSP. Jak zapamietał, na ścianie tego budynku był widoczny napis „Kindergarten”, co w języku niemieckim oznacza przedszkole. Oznaczałoby to, że w przeszłości – w czasie zaborów lub II wojny – mieściła się tam placówka opiekuńcza dla dzieci. Jak się okazuje, przy powiększeniu zdjęcia można odczytać przynajmniej pierwszą literę.

Większą trudność sprawiło zdjęcie czwarte przedstawiające stos desek i małą szopkę z kominkiem. To teren dzisiejszego targowiska miejskiego od strony Biedronki. W tym miejscu znajdował się skład drewna należący do zakładów meblowych. Sam zakład produkcyjny mieścił się pomiędzy ulicą Ogrodową, a placem św. Wojciecha.

Najtrudniej było Czytelnikom rozpoznać fragment miasta na zdjęciu pierwszym. To ulica św. Jana, z nieistniejącym już budynkiem rozebranym na początku lat siedemdziesiątych, na którego miejscu wybudowano Dom Kultury. Poniżej zamieszamy inne, łatwiejsze do rozpoznania ujęcie, a także fotografię pokazującą rozbiórkę tego domu.

Nikt z Czytelników nie podał natomiast prawidłowej odpowiedzi dotyczącej okoliczności, w jakich zrobione zostało pierwsze zdjęcie. Są to obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego organizowane przez ówczesne władze. W tym samym czasie Kościół organizował obchody Milenium Chrztu Polski.

Jak można przeczytać na ten temat w wielu źródłach, był to czas napiętych stosunków państwo – kościół. Władze państwowe starały się nadać tej doniosłej rocznicy jak największą rangę. Nie inaczej było w Trzemesznie. Uwiecznił to na swoich fotografiach S. Majewski. Nasze miasto było między inny gospodarzem ogólnopolskiej Sztafety Tysiąclecia. Bliżej o tym przedsięwzięciu można przeczytać chociażby w Wikipedii.

Z jakim rozmachem przygotowało się Trzemeszno na tę okoliczność, widać na załączonych zdjęciach.

10 KOMENTARZE

  • Owszem, kostka położona jest doskonale, dlatego, że została ulożona przez fachowców, a nie „byle kogo, byle tanio”. Dopóki w Polsce ważniejsza będzie cena, a nie jakość, tak to będzie wyglądało…

  • Nikt nie wątpi w fachowość dawnych brukarzy ale obecna ilość i waga pojazdów też ma niebagatelny wpływ na stan dzisiejszej kostki.

 1. Pamiętam to wydarzenie i ten klimat wokół niego.Co by nie powiedzieć było to widowisko.Dziękuję za przypomnienie.Czekam na kolejny kawałek histori zapisanej w kadrze.

 2. Dziękuję bardzo za przypomnienie dawnego Trzemeszna,czasów mojego dzieciństwa.Z zaciekawieniem , razem z moim wnuczkiem, czekamy na następne zdjęcia.

 3. Dzień dobry,
  piękne zdjęcia i nieocenione źródło dokumentujące przemiany czasu.
  I ci „harleyowcy” na Jawach…
  Czekam na więcej.
  Pozdrawiam
  TDi

 4. Czekamy na więcej oczywistych i mniej oczywistych zdjęć autorstwa p. Majewskiego.

  Poza tym sporo ludzi, zapewne tak jak ja, jest szalenie wdzięcznych za upublicznienie tych perełek!

  Dzięki!

 5. Zdjęcie na którym jest stos desek i szopka przedstawia rzeczywiście magazyn drewna ale nie Mogileńskich Fabryk Mebli a Meblarskiej Spółdzielni Pracy.Kierownikiem tego magazynu był p.Ryszard Staszewski.Zakład był pomiędzy ul.Konopnickiej i św.Ducha w posesji p.Jankowskiego,drugi zakład MSP był przy ul Kościuszki w posesji p.Jędrowskiego.

 6. Te stosy desek były złożone w miejscu dzisiejszego targowiska,między ul Toruńską a Geesowskim skupem trzody chlewnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj