Strona główna Różne Różne sposoby na aktywne ferie

Różne sposoby na aktywne ferie

766
0

Specjaliści mówią, że Polacy mają zdecydowanie zbyt mało wypoczynku i zbyt wiele obowiązków. Skutkuje to tym, że żyjemy w stresie, zmęczeniu, a przekłada się to ogólnie na stan zdrowia i dobrostan psychiczny. Dlatego, jeśli oczywiście możliwości finansowe pozwalają, starajmy się solidnie wypocząć, chociaż przy okazji przerwy wakacyjnej i zimowej. Dotyczy ona rzecz jasna tak naprawdę rodzin z dziećmi, pozostałe osoby często właśnie ten okres omijają, z uwagi na zwiększony ruch turystyczny. Bo gdy nadchodzą ferie, to zimowe ośrodki zaludniają się przybyszami z całej Polski. Nie inaczej jest w przypadku Zakopanego, który przecież nie bez powodu zyskał miano Zimowej Stolicy Polski.

Piechotą w góry?

W górach wolny czas dobrze jest spędzać aktywnie. Pobyt na świeżym powietrzu, w połączeniu z ruchem, doskonale dotlenia organizm, mobilizuje go do pracy, sprawia, że czuje się wypoczęty – chociaż zmęczony. Najprostszym sposobem na aktywność fizyczną w górach są zaś spacery i wędrówki. Te pierwsze można polecić osobom, które z kondycją są na bakier. Miejsca do tego odpowiednie można znaleźć bez problemu w pobliżu wszystkich ośrodków wypoczynkowych. W przypadku Zakopanego będą to np. doliny Chochołowska i Kościeliska, na tyle łatwe w wędrówkach, że są wręcz nazywane deptakami.

Bardziej zaawansowane wyprawy zostawmy osobom, które wiedzą, jak się do nich przygotować, jak ubrać się na szlak i są w stanie ocenić, ile czasu mogą na nim spędzić. Częstym błędem osób początkujących albo po długiej, nieraz wieloletniej, przerwie, jest przecenienie własnych sił. Górskie szlaki nawet przy sprzyjającej pogodzie mogą być zdradliwe, a co dopiero mówić o zimie…

Może na narty?

Kolejną z typowych aktywności zimą jest jazda na nartach. Bez wątpienia jest to aktywność przyjemna, mobilizująca do pracy całe ciało, dająca dużo satysfakcji. Niestety, nieraz przyjemność z niej odbierają tłumy na stokach czy wysokie ceny ski-passów, o samej organizacja tras nie wspominając. Ostatnie lata przynoszą jednak wzrost popularności tzw. ski-touringu. Jest to połączenie nart i wędrówki po śniegu, prowadzone z dala od stoków, łączące ze sobą narciarstwo biegowe i zjazdowe. Wedle fanów tego sportu, jest on bardzo satysfakcjonujący i wielu aspektach może przebijać klasyczne stoki.

Pora na skutery

Można też zdecydować się na zamianę nart czy stóp na gąsienice, w które wyposażone są skutery śnieżne. Te pojazdy idealnie wpasowują się w klimat zimowego Zakopanego. Podhale dysponuje bowiem dużymi powierzchniami, na których skutery mogą swobodnie rozwinąć odpowiednią prędkość, a same wyprawy mogą trwać nawet wiele godzin. Nie można powiedzieć, by była to atrakcja tania, jednak skutery śnieżne Zakopane cennik mają dopasowany do obecnych realiów. Bądź co bądź nie jest to też atrakcja, z której korzysta się co tydzień, ale w czasie faktycznie wyjątkowych okazji. Można więc sobie na nią, raz do roku czy nawet jeszcze rzadziej, pozwolić.

artykuł partnera