Strona główna Kultura Rok to za mało na opracowanie regulaminu

Rok to za mało na opracowanie regulaminu

4313
35

W grudniu 2019 roku, w trakcie prac nad budżetem 2020 roku, padła propozycja utworzenia funduszu stypendiów dla młodzieży wyróżniającej się na polu kultury. Zgłosiła ją Renata Buzała.

Radna proponowała wówczas przeznaczenie na ten cel 10000 złotych. Wskazała, aby środki te wygospodarować kosztem sportu, na który przeznacza się corocznie o wiele wyższe kwoty. Pisaliśmy o tym |TUTAJ|. Wzbudziło to wówczas sporo kontrowersji wśród radnych, jednak kilka dni po naszym artykule, propozycja poddana ponownie pod głosowanie zdobyła uznanie wszystkich obecnych na obradach.

Ostatecznie środki na stypendia zostały zapisane w budżecie 2020 roku. Zapisane, nie znaczy jednak wydatkowane. Chociaż od przyjęcia ubiegłorocznego budżetu minął rok, do dzisiaj nie uchwalono stosownego regulaminu. Przygotowaniem projektu miała się zająć Rada Kultury, ostateczne jego przyjęcie należy do Rady Miejskiej. Poprosiliśmy o wyjaśnienie tej sprawy burmistrza Krzysztofa Derezińskiego.

Jak się dowiedzieliśmy, wstępny projekt rada otrzymała od burmistrza do zaopiniowania już w styczniu ub. roku. Pierwsze posiedzenie w tej sprawie odbyło się 18 lutego. W późniejszym czasie – z uwagi na pandemię – kontakty członków rady odbywały się drogą elektroniczną. Do 30 czerwca mieli oni przesłać swoje uwagi przewodniczącej Małgorzacie van Brenk. 30 lipca projekt z naniesionymi poprawkami trafił na ręce burmistrza. 31 sierpnia K. Dereziński odesłał radzie projekt z naniesionymi uwagami prawnika urzędu.

Nie uzyskał on jednak akceptacji członków rady. Na odbytym w trybie on-line posiedzeniu Rady Kultury 27 października przedstawiono nowy projekt, sporządzony przez wiceprzewodniczącego Andrzeja Leśniewskiego. Do przedstawionego projektu członkowie rady wnieśli swoje uwagi i wysłano do burmistrza. K. Dereziński poprosił wówczas o przesłanie projektu uchwały. Otrzymał go 11 grudnia, a 3 dni później odesłał z uwagami prawnika.

25 stycznia przewodnicząca RK poprosiła burmistrza, aby projekt regulaminu został ostatecznie opracowany przez prawnika, bez udziału członków rady. Tak się ostatecznie stało. Do przedłożenia Radzie Miejskiej potrzebna jest jednak opinia Rady Kultury. 15 lutego burmistrz wysłał wiec ostateczną wersję RK. Zyskała ona pozytywną opinię i najprawdopodobniej na marcowej sesji będzie poddana pod głosowanie.

Poprosiliśmy również o wyjaśnienie tej sytuacji przewodniczącą Rady Kultury.

„Prace nad dostosowaniem regulaminu do naszych warunków zaczęliśmy latem 2020 roku. Rozważaliśmy każdy punkt tak, by w pełni odpowiadał na potrzeby naszego środowiska. Z powodu pandemii nie mieliśmy częstych spotkań, ostatecznie udało nam się wypracować wraz z prawnikiem regulamin, który pod względem formalnym (prawnym) został zaakceptowany przez mecenas. Regulamin ten zaopiniowaliśmy pozytywnie” – napisała Małgorzata van Brenk.

Pieniądze przeznaczone na stypendia nie zostały więc wykorzystane. Przeznaczono je na wydanie albumu „Trzemeszno jak malowane”. Znalazły się w nim prace trzemeszeńskich artystów przedstawiające nasze miasto i okolice.

Na bieżący rok w budżecie zaplanowano ponownie 10000 zł na stypendia w dziedzinie kultury.

35 KOMENTARZE

 1. Masakra, czy będą kiedyś jakieś pozytywne informacje z tej Gminy ? Jak nie psy to łopata w chodniku teraz przez rok nie idzie zrobić regulaminu ? Zamiast stypendiów lizaki dla dzieci ?

 2. Jak taką prostą sprawę jak ułożenie 4 kostek polbruku „załatwia” się w 2 miesiące to czy ustalenie regulaminu wydawania publicznych pieniędzy przez rok jest powodem do robienia afery?
  Proporcje wskazują, że i tak tempo uchwalania regulaminu jest dobre.
  Mają być wolne sądy, wolne media to dlaczego nie ma być… wolnych urzędów.
  Dość dyskryminacji urzędników. Przecież oni pracują w pocie czoła.

 3. To może z powodu pandemi nie kupujcie nic w sklepie w sumie to ten urząd w Trzemesznie nie potrzebny By było dużo oszczędności dla gminy ,starostwo wystarczy i sołtys

 4. jak p. Renata i pan dr szanowny sie czegos dotykaja to pozazdroscic sukcesu ale na darmowa kawe i ciastka to chetnych widze sporo

 5. https://www.gniezno24.com/gospodarka/item/22889-gmina-rusza-dronem-do-walki-z-zatruwaczami-powietrza
  Czy radni w końcu zabezpieczą środki w budżecie na faktyczną walkę z procederem spalania odpadów w domowych piecach?
  Czy w obawie przed utratą elektoratu będziecie tylko gadać, że trzeba coś zrobić? Ile już czasu jesteście radnymi? Czas gadania dla gadania się dawno skończył.
  Powyższy artykuł pokazuje, że są włodarze, którzy zamiast gadać podejmują realne działanie.

  • Nie. Bo to bezradni. I żaden to samorząd, a urząd. Przerost biurokracji oraz formy nad treścią. Papierów tyle, że nie na nawet mowy o tym, by z nich wyjść do rzeczywistości. Dymi się z komina, bo komin do dymienia służy, poza tym nie ma jak złapać winnych (wg urzędu tonącego w papierach mimo komputeryzacji). Nie ma komisji do opracowania pomysłu. A co dopiero regulaminu! Zresztą komu to (poza Tobą) przeszkadza?
   Być może, gdyby mieszkańcy nie poszli w ogóle do następnych wyborów, frekwencja koło zera, tv przed budynkami urzędu, a czemu, a co się stało? Nic się nie działo przez lata? Ojej! Co na to burniszcz, którego nie wybrali i bezradni w dodatku bez mandatu? Oj, wtedy by się działo! Ale musielibyśmy nie iść wszyscy (poza rodzinami kandydatów zapewne) do wyborów (pseudo) samorządowych.

  • Takie działania świadczą, że w innych gminach jest świadomość problemu a Trzemesznie jak to w Trzemesznie. Radny Lipiński podjął walkę ale na miernikach się skończyło. A to jest walka długotrwałą. Miasto niestety podupada od dłuższego czasu. Smutno się na to patrzy bo potencjał jest duży.

   • O jakich miernikach mówisz?
    O tych wydanych w błoto po raz kolejny pieniądzach?
    Tego „geniusza”, który to wymyślił to dawno powinni obciążyć kosztami.
    PS. Mnie nie obchodzi, co radny powiedział. Mnie interesuje jaką ma skuteczność. Co nam mieszkańcom po tym, że coś radny powiedział? Problem zniknął?
    Nie.

   • Ale to trzeba jak w innych gminach pomoc tym, których nie stać na wymianę pieców. Dać dofinansowanie z możliwością spłaty na raty i tak dalej. Inne gminy dają 60% dofinansowania. Można? Można. U nas choćby co niektóre osoby bardzo chciały bo gaz wychodzi na to samo w opłatach a jest czysto, wygodnie, to sama instalacja to nie mały koszt. Znam dużo osób które chciałyby ale zera sobie do wypłaty nie dopiszą. Wiec nie krytykujmy wszystkich którzy pała śmieciami bo gdybyście byli w ich sytuacji to ciekawe czy byście pozwolili marznąć dzieciom albo głodować w imię czystego powietrza. Nie wiecie jak to jest nie być bogatym, wiec przestańcie naprawdę najeżdżać na ludzi. Gmina nie pomaga. Nic nie robi w tym kierunku. Podatki płacimy wszyscy.

    • Palić śmieciami nie można i koniec, czy się to Tobie podoba czy nie. Trzeba to zacząć egzekwować. Palisz. Nie ma straży gminnej to powinien być wyznaczony urzędnik do kontroli. Tak stanowi prawo. Tylko dlaczego pan Lipiński zakończył działania na miernikach? To, że syf w powietrzu to wszyscy wiedzieli. Co dalej. Tylu urzędników to może któryś powinien się tym zająć. Liczyłem na zaangażowanie i powiew świeżości, ale się zawiodłem.

     • Taki bojowy jesteś to idź pod firmy przemysłowe, rolnicze o zadaj czystego powietrza. Kilkunastu osobników palących śmieciami nie zepsuło jakości powietrza. Nauka człowieku nauka. Coś co poszło w las

 6. kup mi piec albo pożycz na niego to będę korzystać z gazu. Na razie niestety ale opłaty nas zżerają. mądrzy się ten którego stać. oświecę cię ze nie każdego stać na wydatek rzędu 7 tys. musimy jeść, musimy płacić za media. nie jesteśmy w stanie uzbierać takiej kasy a zbieramy od roku. śmieszne? w międzyczasie losowe sprawy.

  • Przecież to chodzi o to zebyć nie palił odpadami. Założę się, że jak po wichurze nie ma prądu albo jest awaria wodociągu i nie masz wody to jesteś pierwszy który „kapuje” i telefony się urywają. Tak samo ktoś inny ma prawo zgłosić, że spalane są odpady. Takie jest prawo. I może Cię zdziwię ale w Trzemesznie ono też obowiązuje. W jednym masz rację, dotacje powinny być wyższe.

   • Nie mierz wszystkich swoją miara. Nie każdy jest taki jak ty. Pisząc to pisałeś o sobie. Nie ma pieniędzy na wymianę to nie ma. Kapować możesz. Świadczy to jedynie o twojej bezduszności zawistnosci i braku empati względem ludzi ubogich. Tak samo nie współczujesz zwierzętom bezdomnym, tak samo nie jesteś w stanie współczuć osobom pokrzywdzonym które zakochały się i przelały pieniądze… na konto aktora. Nie jesteś zdolny do myślenia współczucia i empati. Jesteś jednym z tych który krzyczy „sami sobie winni”. A wody nigdy nie zabrakło. Jeśli jest awaria, to czekam cierpliwie. Bo rozumiem znaczenie wyrazi „awaria”.

  • Wiesz co?
   Proponuję wziąć się do pracy a nie do pisania głupich komentarzy, z których nic nie wynika. To tak na początek.
   A po drugie kto powiedział, że masz opalać gazem mieszkanie? Potrafisz czytać ze zrozumieniem? Najwyraźniej należysz do tych intelektualnych „geniuszy”, którzy nie potrafią zrozumieć najprostszych przekazów.

  • Szanowny Nerwowy(wpis z 4 marca 22:32)
   zamiast wyśmiewać pomysły(obrażając innych przy okazji) i uskarżać się na to że musisz jeść i płacić za media (a są tacy, którzy nie muszą?), radzę zainteresować się programem dopłat do wymiany przestarzałych źródeł ciepła na nowe, znacznie mniej szkodliwe i dla Ciebie, dla Twoich sąsiadówi wszystkich mieszkańców gminy. Jeśli dobrze pamiętam budżet na ten cel nie został w pełni wykorzystany- przynajmniej w 2019 r (http://trzemeszno24.info/sa-jeszcze-pieniadze-na-wymiane-piecow/)
   A nawet gdyby był, to można się zapisać na tzw listę rezerwową i czekać spokojnie na kolejną transzę środków.
   Jak to w tym starym dowcipie o modlitwie z prośbą o wygraną w totka: Kowalski- wyślij kupon!
   Pozdrawiam
   TDi

   • Didymos. Piszesz coś, a po chwili sam zaprzeczasz swojej tezie. Masz jakaś schizofrenie? Jakieś zaburzenia emocjonalne? Żeby w jednym poście tyle niezdecydowania było? Proponuje uregulować zaburzenia i trzymać pion

    • Nerwowy, Ty wpierw przebiegnij się, nawdychaj (świeżego!) powietrza, uspokój, a potem dopiero czytaj. Ze zrozumieniem. Za pisanie się nie bierz jednak. Jeszcze kilka lat, wpierw dorośnij!

  • Jak mieszkańcy taka władza. Mieszkają tu na tyle głupio mądrzy, mądrzy inaczej, i super mądrzy inaczej, ze władza nie ma z kim się liczyć. Przykłady powyżej. Ynteligenta Didymosa ;D uwielbiam tego ynteligenta czemeszenskiego

    • Prawda w oczy kole tu kogoś 😛 nikt nie lubi słyszeć prawdy, woli żyć w fałszywym swiecie. Polecam poszerzać horyzonty Didimosku 😛 twoje zaburzenia emocjonalne da się leczyć 😀

     • Człowieku, masz jakiś kompleks niższości i fobie oraz manię natręctw, których nabyłeś przez swoją schorowaną wyobraźnię i nerwowy charakter. Wszędzie widzisz Didymosa? Jeszcze raz dobrze radzę Ci, idź się lecz. Póki czas!

 7. Na ostatniej sesji można było usłyszeć, że przyczyną miernego poziomu pozyskiwania środków zewnętrznych (dofinansowań) jest to, że Burmistrz nie jest z… PiS.
  Ciekawe od kiedy Burmistrz Wrześni jest członkiem PiS, bo jakoś jemu udaje się uzyskiwać bardzo duże dofinansowanie na bardzo ważne inwestycje.
  Wczoraj oddano do użytku nową obwodnicę Wrześni, gdzie Rząd PiS dołożył 50% inwestycji około 40 mln zł. To w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.
  Drugą inwestycją dofinansowaną ze środków pisowskiego rządu to nowoczesny kompleks Państwowej Straży Pożarnej.
  https://poznan.tvp.pl/52640342/05032021-godz1830
  Można wywnioskować, że przyczyną samych „sukcesów” trzemeszenskiego ratusza nie jest brak przynależności do jakiejś partii.
  Dlaczego?
  A choćby dlatego, że regionalnymi środkami unijnymi zarządza nie PiS tylko PO…
  Tak, tak. To Marszałek Województwa Wielkopolskiego z Platformy decyduje o przyznaniu środków w ramach funduszy unijnych dla gmin w Wielkopolsce.
  To jakimi sukcesami w pozyskiwaniu środków platformerskich może nasz ratusz się pochwalić?
  Na jaką inwestycję kanalizacyjną pozyskano środki?
  Na jaką inwestycję drogową pozyskano środki?
  Na jaka inną infrastrukturę pozyskano środki?

  • Dzięki za ten wpis! Widać – po raz kolejny – kompletną mizerię, niekompetencję, lenistwo nie tylko naszych „wybrańców”, ale i wszystkich potrafiących sprowadzić winę za swoją nieudolność do zdania typu „j..ć PiS”, itp chamskie brednie. Choćbyście się przebrali w garnitury, zapuścili brody i udawali Greków – Sokratesa trzeba wpierw poznać, zanim będzie się go naśladować. Samo udawanie mądrego i kompetentnego szybko potknie się o kostium i koturny. Dość tej hipokryzji i niekompetencji! Może czas przyłączyć nas do Witkowa i odebrać prawa miejskie?!

 8. Manifesty polityczne to ulubione tłumaczenie naszego włodarza. Może po prostu trzeba się wziąść do pracy ?

  • Albo podać do dymisji. Niestety, on reprezentuje (poziom) swoich wyborców. Niektórym bylejakość odpowiada.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj