Strona główna Artykuł partnera Rodzaje systemów spania w narożnikach i sofach

Rodzaje systemów spania w narożnikach i sofach

2046
0

Planując urządzanie mieszkania i kupując rozkładane meble wypoczynkowe, które będą nam służyły przez długie lata, musimy wziąć pod uwagę nie tylko estetykę danego modelu, lecz również jego funkcjonalność. Mniejszą kanapę lub narożnik wybierzemy do niewielkiego pokoju czy kawalerki, natomiast w większym pomieszczeniu doskonale sprawdzi się np. duża rodzinna sofa z funkcją spania. Należy zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar „wypoczynku”, ale również sprawdzić, jakie posiada dodatkowe udogodnienia. Ruchome zagłówki, regulowane siedziska, pojemnik na pościel, to tylko niektóre z cech sof i narożników, które pomogą nam wybrać pasujący do naszych potrzeb mebel.

Systemy spania, w które wyposażono poszczególne rodzaje mebli tapicerowanych, są zwykle proste w obsłudze. Dokonanie właściwego wyboru będzie miało znaczący wpływ na funkcjonalność danego modelu podczas jego użytkowania, a przede wszystkim na komfort naszego dziennego i nocnego wypoczynku.

Wygodny w użytkowaniu mebel wypoczynkowy, czyli jaki?

Sklep internetowy Mebline.pl oferuje szeroki wybór nowoczesnych wersalek, sof oraz kanap narożnych, które posiadają wygodną powierzchnię do spania. Każdy z systemów ma swoje wady i zalety. W tym artykule zaprezentujemy kilka najpopularniejszych mechanizmów wraz z opisem sposobu działania.

System „DL”

Jest to najbardziej popularny system rozkładania mebli tapicerowanych, który polecany jest szczególnie do małych pomieszczeń. Powierzchnię do spania uzyskujemy poprzez wysunięcie siedziska do przodu i złożenie oparcia kanapy. System DL jest stosowany w większości nowoczesnych kanap narożnych, takich jak na przykład narożnik MOLLY CORNER, który jest ponadto wyposażony w funkcjonalny pojemnik na pościel. Model ten jest dostępny w wersji prawo i lewostronnej, a dzięki temu, że producent oferuje szeroki wachlarz rodzajów i kolorów materiałów obiciowych do wyboru, dopasujesz go do każdego pomieszczenia.

Mechanizm rozkładania typu „wózek”

Mechanizm typu „wózek” w sposobie swojego rozkładania w pewnym stopniu nawiązuje do tego, który przedstawiliśmy powyżej, czyli systemu DL. Rozkładanie zaczynamy od pociągnięcia do siebie dolnej części sofy, która osadzona jest na specjalnych kółkach. Aby zamienić sofę w łóżko wystarczy już tylko rozłożyć materac, który wpasowuje się idealnie w wolne miejsce powstałe w wyniku wysunięcia „wózka”. Zaletą mebli rozkładanych posiadających tego typu mechanizm jest to, iż ich codzienne użytkowanie nie wymaga dużego wysiłku, a sam proces przygotowania miejsca do spania zajmuje niewiele czasu. Przykładem może być tutaj zgrabna i elegancka sofa LARUS tivoli, która doskonale sprawdzi się zarówno w pokoju nastolatka, jak i w niewielkim salonie. Dzięki niewielkiemu pojemnikowi na pościel zawsze będziemy mogli sięgnąć po nasz ulubiony koc czy poduszkę.

System typu „klik klak”

Do najbardziej prostych i od lat dobrze znanych mechanizmów rozkładania kanap należy tzw. „klik klak”, który wywodzi się od popularnych w czasach PRL- u wersalek wyposażonych właśnie w ten system. Taki typ sof charakteryzuje się również jednym z największych pojemników na pościel. W nowoczesnym modelu RALIA kronos wystarczy podnieść siedzisko i po usłyszeniu dźwięku „kliknięcia” rozłożyć mebel. Dzięki nowoczesnej kolorystyce, zastosowaniu sprężyn bonell i zachowaniu klasycznego designu, model ten doskonale łączy w sobie tradycję oraz nowoczesność.

System „delfin”

Duże, wieloosobowe narożniki, takie jak model KALIMA Inari sprawdzają się jako wygodne łóżko, zaopatrzone w komfortową powierzchnię do spania. Dzięki zastosowaniu w konstrukcji nowoczesnego mechanizmu typu „delfin” przygotowanie się do nocnego wypoczynku to sama przyjemność. Rozłożenie narożnika zajmuje zaledwie kilka chwil. Wystarczy pociągnąć za uchwyt znajdujący się pod siedziskiem, wysunąć leżankę i lekko unieść ją do góry. Pojemnik na pościel zwykle mieści się w krótszym boku kanapy narożnej.

Mechanizm belgijski oraz włoski

Belgijski system rozkładania (znany też jako sedak) charakteryzuje się niezwykłą łatwością użytkowania, a jego mechanizm można porównać do rozstawiania łóżka polowego. Rozkłada się za jednym pociągnięciem oparcia i siedziska, po czym wysuwa się samodzielny, piankowy materac umieszczony na metalowym stelażu. Jego jednolita powierzchnia oferuje użytkownikowi doskonały komfort wypoczynku.

Podobnie działa mechanizm włoski. Meble tapicerowane tego typu stanowią idealne wyposażenie do niewielkiego wnętrza. Taka kanapa w dzień pełni rolę wygodnego mebla wypoczynkowego i sprawdza się np. podczas wizyty gości. Na noc rozłożymy ją bardzo szybko uzyskując sporą powierzchnię do spania (materac osadzony na wytrzymałym stelażu). Po jego rozłożeniu poduszki „chowają się” pod materacem. Sofa Vora, wyposażona w system sprężyn typu POCKET i wysokoelastyczną piankę HR, zapewni zdrowy i spokojny sen. Zarówno meble z systemem belgijskim, jak i włoskim nie posiadają pojemnika na pościel.

System „puma”

Jest to praktyczny i łatwy w obsłudze system, stosowany m.in. w rozkładanych kanapach narożnych. Za pomocą jednego pociągnięcia unosimy siedzisko w górę, a następnie opuszczamy je lekko do przodu. Siedzisko i materac zrównują się ze sobą tworząc jednolitą powierzchnię do spania.

Narożnik z dostawianą pufą

Wśród nowoczesnych systemów rozkładania wymienić można również mechanizm polegający na przygotowaniu powierzchni spania poprzez dostawienie w odpowiednim miejscu dedykowanej pufy. Jedną z propozycji naszego sklepu internetowego jest narożnik BARIKA do nabycia wraz z pufą INARI. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie tam, gdzie pufa może stanowić dodatkowy, niezależny element wystroju wnętrza.

„Wypoczynek” twoich marzeń – który system spania wybrać?

Wybór odpowiednich mebli wypoczynkowych nie należy do najłatwiejszych. Co należy więc przede wszystkim wziąć pod uwagę?

  • komfort spania oraz trwałość mechanizmu: to najważniejsze cechy kanapy lub wersalki, która będzie przez nas codziennie użytkowana;
  • miejsce w pomieszczeniu: jeżeli rozkładamy „wypoczynek” codziennie nie ułatwi nam tego każdorazowe przesuwanie innych mebli, z całą pewnością lekki i kompaktowy model sofy narożnej sprawdzi się na przykład w pokoju młodzieżowym lub dziecięcym;
  • pojemnik na pościel: w każdej sytuacji szybko wyciągniemy i schowamy kołdrę i poduszki, oszczędzając tym samym miejsce w mieszkaniu na ich przechowywanie; należy zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas mebel posiada takie udogodnienie, a jeżeli tak, to czy wielkość schowka odpowiada naszym potrzebom.

Szukasz inspiracji i więcej porad? Zapraszamy na Mebline.pl!

art. partnera