Strona główna Różne Remont drogi pochłonie 19 drzew

Remont drogi pochłonie 19 drzew

555
72

Powiatowy Zarząd Dróg w Gnieźnie przebuduje drogę powiatową biegnącą przez Niewolno, od przejazdu kolejowego do drogi na Folusz. Na tym prawie kilometrowym odcinku położona zostanie nowa nawierzchnia asfaltowa.

Nowy chodnik powstanie w miejsce istniejącego, krótkiego odcinka po lewej stronie za przejazdem oraz biegnącego dalej – po prawej stronie – do drogi na Pasiekę. Będzie on na tyle szeroki, że przewiduje się na nim dopuszczenie ruchu rowerów.

Zniknie istniejący po drugiej stronie ściek korytkowy. Jego miejsce zajmie obniżony krawężnik, co ułatwi mieszkańcom utrudniony do tej pory wjazd na posesje. Przebudowany będzie także dalszy odcinek chodnika, biegnący po stronie świetlicy wiejskiej.

Koszt całej inwestycji to 1.096.641,77 zł czego 500.000 zł pokryje gmina Trzemeszno.

Przy okazji tej inwestycji wycięte zostanie 19 lip. Zgodę na ich usunięcie wydał burmistrz Krzysztof Dereziński na wniosek Powiatowego Zarządu Dróg. Drogowcy uzasadniali konieczność usunięcia drzew między innymi kolizją z linią energetyczną, zagrożeniem pojazdów i posesji przez spadające konary, a także uszkadzaniem (podnoszeniem) nawierzchni jezdni i chodnika przez korzenie. O wycinkę wnioskowali też sami mieszkańcy sołectwa na zebraniach wiejskich.

Okazuje się jednak, iż władze gminy nie od razu zgodziły się na takie rozwiązanie. Początkowo wydano zgodę tylko na wycięcie drzew po prawej stronie, tam gdzie ma powstać nowy chodnik. Nie wydano zgody co do 5 drzew po przeciwnej stronie. W uzasadnieniu wskazano, że są to okazałe i wiekowe drzewa, w dobrym stanie zdrowotnym, nie posiadające ubytków i pęknięć w pniach, odznaczające się dużą wartością przyrodniczą i krajobrazową, a w celu poprawy bezpieczeństwa wystarczy podciąć ich odrosty.

Po otrzymaniu tej decyzji, PZD ponownie zwrócił się pismem do Urzędu Miejskiego w Trzemesznie. Powołał się w nim między innymi na liczne interwencje mieszkańców, którzy domagają się wycięcia lip. Według zgłaszających, w czasie silnych wiatrów odłamane konary niszczą ich ogrodzenia i zagrażają budynkom mieszkalnym.

Dyrektor PZD Jerzy Szczepański zapowiedział, że w przypadku podtrzymania negatywnej decyzji, PZD nie będzie przyjmował odpowiedzialności za szkody, kierując jednocześnie zgłoszenia w tej sprawie do gminy Trzemeszno.

Po tym piśmie wiceburmistrz Dariusz Jankowski wydał zezwolenie na wycięcie pozostałych pięciu lip. Zobowiązano jednocześnie PZD do nasadzeń zastępczych w liczbie 38 młodych drzew. Będą one sadzone  w pasie drogi powiatowej w Popielewie.

72 KOMENTARZE

 1. Brawo za drzewa do Popielewa, jeszcze wypadałoby połozyć u nas nową nawierzchnie asfaltu do końca, bo niektore dziury to tragedią. pozdrawiam

 2. Wyciąć wszystkie drzewa w gminie w pień. Poustawiać w zamian plastikowe palmy. Będzie egzotyczniej. Oświetlić lampkami choinkowymi. Będzie jaśniej. W co piątą wmontować głośnik, by charczał hity disco polo. Będzie weselej. Będzie wreszcie „światowo”…

  • Do „kwika”

   Święte słowa, święte słowa!

   Od siebie dodam tylko,że głośniki można by wykorzystać w nadchodzącej kampanii wyborczej, do emisji spotów Pana Burmistrza, sławiących jego proekologiczne działania (a kasę za sprzedane drewno,przeznaczy się na zakup medalu dla najbardziej ekologicznej gminy. Pan Burmistrz użyczy piersi do ekspozycji:-)

   A teraz poważnie:

   B A R B A R Z Y Ń S T W O !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   • Tak, to jest barbarzyństwo.
    Polskie elity zostały w większości planowo wyniszczone. Fizycznie zgładzone, lub psychicznie i społecznie zmaltretowane. Pozostała większość… Dziś dorobiła się domków z ogródkiem, kilku aut, lubi krawat, garnitur, czarny płaszczyk założyć… Nawet w swej większości demokratycznie rządzą… Ale to nie zmieni faktu, ze oto „Bigda idzie”! Liście przeszkadzają! Drzewa zabijają! Zabić drzewa! Nie będzie na czym krzyży wieszać i tak nie wiadomo po co…
    I tak w objęciach, Jancio z Głupotą, ze szczerym, a idiotycznym uśmiechem rzną gałąź, na której siedzą. Az przyjdzie chochoł i znów zaśpiewa. Starą, zapomnianą, lecz wciąż aktualną złowieszczą swą pieśń – Miałeś chamie zloty róg, miałeś chamie czapkę z piór! Czapkę wicher niesie, rog huka po lesie, ostał ci się ino sznur…

 3. Suweren niewoleński zadowolony z pogorzeliska?? Jeszcze tylko 2 drzewa z fotografowanej strony, 6 z drugiej str. drogi i cel osiągnięty. Tego chcieliście??? No tak jesienią lecą liście i trzeba sprzątać. Gratuluję sukcesu. A no i nowe nasadzenia w Popielewie… to taki gratis do całości.

 4. „Brawo” mieszkańcy Niewolna ! Chciałbym poznać nazwiska tych, którzy tak bardzo byli za tym barbarzyństwem. Połóżcie sobie kostkę wokół swoich domów a na środku posadźcie po jednej tui miniaturowej. Będzie zieleń? Będzie ! To teraz takie modne…. Wśród pewnej kategorii ludzi.

   • Trzeba dobrze chodnik położyć. Można tez usunąć zbyt uciążliwą odnogę korzenia. U nas natomiast chodniki kładzie się tak, ze po pierwszym deszczu kałuże są, a po kilku latach i bez korzeni żadnych, chodnik zaczyna się wybrzuszać . Ktoś to odbiera, ktoś za to płaci. Nikt za to nie odpowiada.

 5. Ale wiocha umysłowa z tego Niewolna. Ale przecież są mądrzy ludzie, którzy wiedzą o znaczeniu przyrody dla życia ludzkiego. Szkoda, że decydenci ich nie poparli. Zwolennicy wycinki drzew w Niewolnie wygrali, choć jest to niewybaczalny dramat. A może jeszcze można jeszcze ten gwałt zatrzymać?
  Co na to przewodniczący Rady?

  • Szkoda, ze już wodzów wycinać nie można! I gdyby spadła Twa główka, wszyscy zobaczyliby, czy pusta?! Ale i bez tego widać. Sam się chwalisz 😀

 6. Pytanie do trzemeszeńskiej władzy. Dlaczego nie wytniecie wszystkich drzew w Zieleniu, Trzemżalu, Kruchowie, Bieślinie, Szydłowie, Ławkach, Jastrzębowie, Kozłowie, Rudkach? Wszędzie tam również gałęzie moga spaść na płot i wtedy dyrektor Szczepański będzie mógł zwrócić się do Was o odszkodowanie.

 7. Mimo iż, do wypadków w ruchu drogowym najczęściej dochodzi z winy człowieka system transportu drogowego powinien ograniczać do minimum następstwa ludzkich błędów tak aby uniknąć ich najbardziej tragicznych skutków – śmierci lub ciężkich obrażeń. To założenia podejścia „bezpieczny system”, o który oparty jest przyjęty w dniu 20 czerwca 2013 r. przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2013-2020 (NPBRD).

  Jednym z kierunków działań w NPBRD jest „Modernizacja dróg wynikająca z potrzeb bezpieczeństwa ruchu drogowego”, które zakłada m. in. usuwanie błędów infrastruktury drogowej powodujących powstawanie odcinków o największym ryzyku wystąpienia ofiary śmiertelnej, a także rozwój koncepcji i praktyczne wdrożenie tzw. „dróg wybaczających” wyposażonych w środki bezpieczeństwa biernego oraz pozbawionych niebezpiecznych przeszkód bocznych.

  • I co udowodniłeś tym wpisem? Czym innym jest wycięcie drzew przy drogach krajowych, jak np w Lubiniu czy Cytrynowie gdzie pojazdy poruszaja się ze sporą prędkością, a czym innym w Niewolnie. A wszystkim twierdzącym, że korzenie podnoszą chodnik chce powiedzieć, że należy go po prostu zrobić troszkę wyżej. Jeśli uważacie , że nie ma racji, to zacznijcie juz wycinać drzewa na alei Szymańskiego. Położono tam nową nawierzchnie, szkoda, żeby się podniosła.

 8. Jedno takie drzewo, produkuje przez jeden dzień tyle tlenu , że cała wasza, od lat będąca przy korycie, rada miejska, razem z tym, za przeproszeniem, burmistrzem, może jeszcze oddychać! Żadne zwierze nie niszczy swojego środowiska – tylko człowiek. Po co tam jest ścieżka rowerowa? Odpowiedź jest prosta, za rok wybory to coś maluczkim „trza” rzucić. Może niech to będzie coś sensownego? Wy się lepiej zajmijcie tymi, pożal się Boże, ścieżkami w mieście. Kolejna sprawa – te drzewa są, a raczej były zdrowe. Wystarczyło obciąć górne gałęzie tak, by nie nachodziły na drogę. Nie wiedziałam, że Popiolewo jest w Niewolnie, bo chyba w pokrzywdzonym Niewolnie należy zasadzić drzewa. Droga rado przez małe „r” macie wśród siebie geografa, a geografia waszej gminy zupełnie wam obca.

  • Jakie Niewolno? Jakie pokrzywdzone? Przecież mieszkańcy tej miejscowości już udowodnili,że nie zasługuja na drzewa. Po co im je sadzić, skoro za chwilę będą je wycinać bo gałązka spadła na piękny płot ? Teraz tylko czekam jakie sołectwo nastepne stoi w kolejce do ogołocenia.

 9. Nie potrzeba żadnego kataklizmu aby ogołocić środowisko naturalne .Wystarczą idiotyczne decyzje politycznych szkodników. Jedną z wad demokracji jest parcie do władzy prostaków ,nieuków i ignorantów !

 10. Zastanawia mnie coś innego. 5 lip najpierw zostaje uznanych przez urzędników za zdrowe i nie zagrażające niczemu po czym po tupnięciu nogą przez dyrektora wydaje się jednak zgodę na ich usunięcie.

 11. 1 dojrzałe kilkudziesięcioletnie drzewo ( W tym LIPA)jest w stanie wytworzyć takie ilości tlenu, aby zaspokoić zużycie go przez 1 człowieka w ciągu 2 lat. Napisane tak by dotarło do wszystkich.

   • Jak to zauważysz (że brakuje)to na pewno będzie za późno.
    To nie zbiornik paliwa w aucie,że pokarze…
    W obecnych czasach każde drzewo liściaste jest na wagę złota.
    Jeżeli nie myślisz o sobie i o nas to pomyśl o przyszłych pokoleniach.

    • Tylko że na obecną chwilę nie ma takiego zagrożenia, a wręcz się od tego oddalamy. Lesistość w kraju rośnie, drzew jest o wiele więcej niż 30-40 lat temu i one cały czas rosną i się rozrastają. W zabudowie mieszkaniowej wielkie drzewa to często złe rozwiązanie i nie zrozumie tego ten kto nie miał do czynienia z problemami jakie to tworzy.

   • W związku z tym…. pstro. Jeśli nie rozumiesz Elektrosonic wytłumaczył poniżej, a jeśli jeszcze nie rozumiesz nie ma sensu strzępić sobie języka po próżnicy.

    • Kochani tu nie chodzi o to żeby się sprzeczać…tak?
     Tylko o to,że nikt po wycięciu takich drzew nie pomyśli o tym żeby posadzić nowe.Ja rozumiem,ze niektóre zadrzewione miejsca są po prostu bezmyślnie .Z obecnego punktu widzenia. Ale kiedyś spełniały one bardzo ważną rolę np osłaniały jadącego pana hrabiego przed upałem słońca (hehe).Nie wspomnę o zimie gdzie to była zima a nie jak teraz…mało kto pamięta jak wygląda 30cm śniegu.Kiedyś nie było takich pługów do śniegu jak teraz-kto by odśnieżył 0.5m sniegu na drodze?w 1 godzinę.
     Generalnie każdy ma rację ale…powinno liczyć się zdanie mieszkańców.
     Z mojego doświadczenia to przeważnie wszystko przeszkadza tzw.napływowej masie z wielkich miast.
     U mnie jest podobnie – nie martw się trzeba to jakoś przeboleć.

     • Co mają wspólnego drzewa z zimą? W sensie że chronią tworzeniem zasp? Tylko że to jest bzdura. Ochronić to mogą jak już jakieś gęsto rosnące krzewy a nie drzewa. Wcale nie trzeba daleko cofać się w czasie – 3 lata wstecz wystarczy, gdzie śniegu tyle nasypało że nawet pługi nie dawały rady i drzewa też w niczym nie pomogły, a wręcz często powodowały utrudnienia.

     • Jesteś sympatycznym człowiekiem i stawiasz przy swoim-szanuje Twoje zdanie.Jest taki pan…dr Jacek Borowski który cyt.zwraca uwagę na zalety przydrożnych drzew, które oczyszczają atmosferę i glebę, pochłaniają jak gąbka szkodliwe gazy. Redukują również o niemal 50 proc. hałas w miastach i wzdłuż tras szybkiego ruchu. − Jest wiele badań pokazujących, że już pojedyncze drzewo w wyraźnie wpływa na redukcję zanieczyszczeń i hałasu.
      Nie ma sensu się przekrzykiwać kto ma większa rację…
      Każdy z nas ją ma.Sam wiesz,że łatwo się niszczy a gorzej naprawia-o to mi chodzi.
      Pozdrawiam

     • Tylko ja o zimie mówiłem a nie o wpływie na oczyszczanie i hałas. To co wymieniłaś ma główne znaczenie dla pobliskich mieszkańców – a mieszkańcy jak dobrze rozumuję to nie chcą tych drzew, więc oni będą się męczyć z tym hałasem, zanieczyszczeniem itp. Dla nas to był tylko walor krajobrazowy o niewielkiej atrakcji.

 12. Dzień dobry,

  nie mylili się ci (MaciejW, inni), którzy przewidywali przedwyborcze wzmożenie aktywności Pana Burmistrza i jego podwładnych.
  Szkoda tylko,że ta kiełbasa wyborcza jest tak oślizła i niesmaczna,że aż mdli…
  Prymitywne rozumowanie( o którym pisze Mały mieszkaniec -trza coś rzucić maluczkim) w połączeniu z kompletną ignorancją ekologiczną, doprowadza -kolejny raz -do bezmyślnej wycinki ZDROWYCH, wiekowych drzew.
  Do tykających bomb ekologicznych w postaci :składowisk odpadów azbestowych, źle zabezpieczonego śmietniska na Świętym, ultraniebezpiecznych substancji „zadekowanych” w Kamieńcu(których nikt nie widzi-bo po co się wychylać), zwożonych z całego powiatu (i nie tylko)ścieków, zatrutych jezior:Popielewskiego, Malicza, Kościelnego, smrodzącego i siejącego fenolową śmierć Paroca i powolnych, cichych morderców nas wszystkich, palących w kilkudziesięcioletnich piecach wszystkim, co się nawinie pod rękę, nasi światli Włodarze dokładają nam jeszcze (gratis) masową eksterminację jedynych naszych sprzymierzeńców w walce o czyste powietrze-drzew.
  Nieznane są im pojęcia: zabiegów pielęgnacyjnych, prześwietlania drzew, usuwania obumarłych gałęzi, kształtowania pokroju itd.
  Nie wiedzą (choć mają od tego sowicie opłacanych z naszych podatków „specjalistów”),że- jak napisał Drwal- można chodnik podnieść, co uodporni go na negatywny wpływ korzeni.
  Po co-najlepiej wyciąć !

  Na koniec najciekawsze: w ocenie mojej i wielu innych( z którymi rozmawiałem a, którym dobro naszego środowiska leży na sercu) bezmyślność tej przedwyborczej aktywności jest, z punktu widzenia Pana Burmistrza, PRZECIWSKUTECZNA.
  Bo co prawda zagłosuje na Niego kilku, no może kilkunastu bezmyślnych (ochrona środowiska) i leniwych (grabienie liści) mieszkańców Niewolna, ale z całą pewnością straci poparcie i głosy wszystkich miłośników drzew, przyrody i świeżego powietrza.
  A tych są-jestem przekonany-w naszej gminie co najmniej setki, jeśli nie tysiące.

  Apeluję zatem (parafrazując Marksa): obrońcy przyrody wszystkich sołectw i ziem trzemeszeńskich:ŁĄCZCIE SIĘ !(i nie głosujcie na katów drzew)

  Pozdrawiam
  TDi

  • Panie Tomaszu,

   ta ofensywa inwestycyjna rozpocznie się dopiero na wiosnę, będzie można odnieść wrażenie, że spora część gminy jak i miasta to jeden wielki plac budowy. Wszystko to za sprawą połączenie tak na prawdę dwóch budżetów z obszaru inwestycji – 2017 został przesunięty prawie w całości na 2018, plus spory budżet 2018, jeden i drugi są sporo większe niż po przednie – po wyborcze, kiedy to Burmistrz praktycznie w ciągu półrocza załamał swoje obietnice wyborcze, nastąpiła wtedy dość skuteczna reorganizacja personalna Rady Miejskiej oraz punkt kulminacyjny czyli głosowanie w Radzie Miejskiej nad odwołaniem Burmistrza w drodze referendum, i nie zapomnę Panie Burmistrzu słów jakich Pan wtedy kierował do wnioskodawców, słusznie recenzując fakt, że w tak ważnej sprawie na sali są pustki – dało mi to do zrozumienia, jak bardzo na ignorancję mieszkańców obliczona jest ta władza, i to jest oczywiście fakt – tylko ignorancja mieszkańców, i wybiórcza krótka pamięć może utrzymywać dalej taką „ekipę” bo siłą ludzi u władzy zawsze jej otocznie …

   Napisał Pan:

   Szkoda tylko,że ta kiełbasa wyborcza jest tak oślizła i niesmaczna,że aż mdli …

   To jest mocna ocena, ale bardzo trafiona, ale łatwa koncepcja do rozszyfrowania – dlatego pisałem o tym już relatywnie dawno, przecież ostatnio się to udało ? Chociaż wygrana była jednym autobusem, a poparcia Burmistrzowi udzieliło około 20 % mieszkańców uprawnionych do głosowania – to się udało – tylko dlatego się udało – plus kandydat, który już był …

   Ja oczywiście nie będę wchodził w szczegóły, ponieważ z jednej strony tym naszym „politycznym grajdołem” interesuje się dość pobieżnie, to przyglądając mu się trochę ponad statystykę szeregowego mieszkańca gminy, patrzę jak to się zmienia, lub nie zmienia w nie których przypadkach jakość sprawowania urzędów, lub zderzam obecną radę miejską do po przedniej …

   Zresztą nie bez znaczenia jest ten portal, jako źródło wymiany opinii, krytyki, który obecna władza bacznie obserwuje – ale wniosków nie wyciąga i pewnie nie wyciągnie …

   Jednocześnie odsyłam Pana na profil FB naszego Pana Burmistrza, który został założony na potrzeby zeszłej kampanii – i miał wedle obietnicy służyć jako platforma kontaktu z mieszkańcami, jeśli on zostanie za chwilę „cudownie” uruchomiony – to ta kiełbasa o której Pan napisał będzie podana dodatkowo z jadem …

   I kończąc wątkiem ochrony środowiska, czy damy się otruć ?

 13. Po akcji z drzewami w Niewolnie zaczynam sie martwic o los naszej bazyliki. Bo co jeśli „społeczeństwo” wpadnie na pomysł, że taka wielka i stara, tam tynk odpada, tam dachówka? Po co remontować? Zburzyć i zbudować nową malusieńka kapliczkę. Będzie taniej, bezpieczniej, można będzie ją ogrzać, po prostu – taniej będzie ja utrzymać.

   • A ja się boję o pomnik Kilińskiego, bo się brudzi i trzeba raz po raz go myć. I może szabla powstańca komuś spaść na „zakuty łeb”. I z tego powodu może ktoś zarządzi Wycinkę pomnika, tak jak bezbronne lipy w Niewolnie.

    • Jeden z tych, o których wspomniałaś już ją kiedyś Kilińskiemu urwał uwieszając się po pijanemu na niej. Czy wiecie o kim mowa?! No, wiecie?! 😉

 14. Wszyscy najmądrzejsi Ci którzy w Niewolnie nie mieszkają, a WIEDZO NAJLEPIEJ! Wielcy obrońcy ekologii, a co drugi plastikiem kopci zimą. Gdzie wasze hybrydy na drogach czy elektryczne auta, tylko same stare diesle??? Wielcy obrońcy ekologii od siedmiu boleści.

  • Pewnie mieszkaniec wsi Niewolno? Tym bardziej bezcenne były te drzewa w sytuacji, o której wspomniałeś. No, ale tak to jest, jak się nieostrożnie da władzę ludowi. Powiedziałabym, ze macie na co zasługujecie, gdyby nie to, ze ucierpimy wszyscy.

 15. Faktycznie kampania przedwyborcza zaczęła się- a co do drzew to ci najwięcej krzyczą- to są ci co na swoich posesiach nie maja ich wogule i co by się nie robiło to i tak jest zle więc lepiej nic nie robić !!!!!!!

 16. Skóra cierpnie. A w Trzemesznie/Niewolnie/ może się tak właśnie zdarzyć. Argumentacja ‚Prosto’ jest logiczna. ‚Tomasz Didymos, rzecz ujął szerzej i też celnie.
  Można gorzko płakać.

 17. Panie dyrektorze Szczepanski na Rudkach tez zrob porzadek z tymi topolami to jest tak kruche drzewo pomimo byly przycinane a galezie przy mocniejszym wietrze leca na przejezdzajace samochody priorytet.

  • Ja mam propozycje zostawcie drzewa i nie róbcie nic z drogami a najlepiej nie budujcie chodników bo po co to nam potrzebne i basta !

   • Wpis Molo jest cyniczny.
    Wołam o ratunek dla drzew razem z ich obrońcami.
    zaraz ktoś napisze,że nie mam głosu, bo mieszkam w Poznaniu.

 18. Ktoś napisał… w innym temacie,że były chore.Ja tu po fotkach **** tego nie widzę.Hmmm,gratulacje
  Nie pamiętam dokładnie ale mi się kojarzy …to nie jest czasem Al. Odzyskania Niepodległości?(Jeżeli tak to straciła swój urok po tym zabiegu)
  Good job – just what for?

 19. Przekaz władzy w sprawie wycinki drzew był taki: chcecie chodnik, trzeba wyciąć niektóre, zaznaczam niektóre, drzewa. Później okazało się, że wszystkie, po tej stronie drogi, gdzie ma biec chodnik i śmieszna ścieżka. Nie wszyscy się z tym zgadzali, także część radnych. Teraz jest jasny podział: ci za wycinką chcą chodnik, a ci przeciw wycince nie chcą. (Taka socjotechnika zaczerpnięta ze szczytów władzy w Warszawie lub wiadomości TVP – jak widać skuteczna). Uważam, że można było wyremontować chodnik i przyciąć drzewa. Przykład, jak już podano, Aleja Szymańskiego, ulica Kościuszki i chodnik na cmentarz. Chociaż pewnie tamte drzewa nie mają korzeni. Pytanie co z pozostałymi drzewami, czy zostaną prześwietlone i przycięte, czy poczekają na wyrok także je skazujący na śmierć???
  PS: na mojej posesji rosną drzewa. Właśnie dlatego, że mam diesla (bo nie stać mnie na hybryde), jestem przeciwny wycince drzew, zwłaszcza w terenie zabudowanym, chyba, że jest to konieczne.

  • Lipy pochłonie budowana droga, a Niewolno zapisze się w historii jako miejsce przyrodniczo zdemolowane przez ludzką ciemnotę i zacofanie.
   Fanowi Rejsu szacun!

 20. Szkoły i przedszkola do Niewolna niech nauczyciele zaprowadzą. Niech dzieci zobaczą jak u nas beton i droga wycięły w pień piękne lipy.
  A potem niech dzieciaki chodzą z niezapominajkami na dzień ziemii , niech robią konkursy o dbaniu o ziemię, niech krzyczą że SOS dla ziemii.
  I na te zakłamane imprezy ekologiczne szkoły jeszcze zapraszają ważnych gości
  Jaka to hipokryzja co widzą dzieci od najmłodszych lat!
  Ja bym chciał żeby moje dzieci inaczej się ekologii uczyli.
  A szkoły i przedszkola żeby zamiast mówić puste słowa to żeby powiedzieli w szkole o krzywdzie ziemi w Niewolnie.

 21. LUDZIE PRZEJRZYJCIE NA OCZY po co przy drogach takie wielkie hojary,z biegiem lat rozrastające się,strach koło tego jechać,bo jak coś niewyskoczy to coś może spaść…Niech sobie rosną jakieś jarzębinki.Koło naszej trzemeszeńskiej biedronki też stała ogromna wierzba,w czasie wiatru jak zaczęły się sypać suche gałęzie na głowy przechodniów,strach sie bać…ktoś to w koncu skrócił.Topole,lipy to ogromne drzewa ,postawmy na krzewy.Ogromne drzewa to ogromny system korzeniowy rozsadzający chodniki,jakie straty gdy sie przewróci taki hojar,uważam całą dyskusję za absurd

 22. Konkursy przyrodnicze w szkołach i wycinka drzew w Niewolnie to robienie wody z mózgu uczniom i poważne zadanie dla pedagogów. Tak się nie wychowa przyszłych mądrych dorosłych ludzi, choć raz w roku dzieci sprzątają świat.

   • Dodam, ze nauczyciele w swej ogólności dziś, to podobnie jak np. środowisko sędziowskie, w opini społecznej, jedna z najbardziej zdemoralizowanych grup społecznych w Polsce, oczywiście mających o sobie nieuzasadnienie wysokie mniemanie. Tę grupę dodatkowo charakteryzuje tez brak rzeczywistych kompetencji (pomijam świstki wszelakich „uczelni”, oraz organizowane w celu dojenia publicznych i prywatnych pieniędzy „podyplomówki”) – dziś nauczycielem może zostać niemal każdy.

     • Słabość polskiej, młodej demokracji i państwa – niemal każdy może u nas zostać nauczycielem i burmistrzem. Ze szkodą dla społeczeństwa.

 23. Z innej beczki… proszę tylko o litry farby na pasy od Zielenia do Trzemżala… . szczególnie ważne jeśli są trudne warunki atmosferyczne. Wiadomo że wiekszość wypadków, to z ludzkiej brawury, ale czy k… ktoś wkońcu weźmie to pod uwagę. I jeszcze jedno. Bardzo dziękuję za ograniczenie do 50 na drodze przed skrętem na Popielewo. Może wkońcu masa debili nauczy się jeździć prawo stroną, a nie ścinać. To nie Anglia. Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here