Strona główna Polityka Rekultywacja składowiska niezgodna z pozwoleniem?

Rekultywacja składowiska niezgodna z pozwoleniem?

14913
36

Zakończona niedawno kontrola sposobu rekultywacji składowiska odpadów w Świętem – przeprowadzona przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu – wykazała poważne nieprawidłowości.

Czynności kontrolne podjęto na wniosek radnych, zaniepokojonych sposobem prowadzenia tej inwestycji. Pisaliśmy o tym |TUTAJ|.

Niedawno na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej wpłynęła informacja o poczynionych ustaleniach. Według WIOŚ, na teren rekultywowanego wysypiska nawieziono inne odpady niż wymienione w decyzji marszałka województwa, która określa jakiego typu odpady można stosować w czasie tego procesu.

Jak wykazała kontrola, z dokumentów wynika, że nawieziono tam odpady o kodzie 19 05 03 (dopuszczone w decyzji marszałka) co oznacza kompost nienadający się do wykorzystania.

Co innego jednak ujawniono w trakcie oględzin. W wykonanych odwiertach znaleziono między innymi torebki foliowe, opakowania plastikowe, pianki samochodowe, odpady drewnopodobne. Pobrane próbki poddano odrębnym badaniom. Wyniki badań wykazały w składzie wymywalnym pobranych próbek przekroczenie dopuszczalnych parametrów – niklu, cynków, fluorków, rozpuszczonego węgla organicznego i stałych związków rozpuszczonych (TDS).

Stwierdzono też, że odpady charakteryzują się dużą zawartością chlorków, fluorków, siarczanów oraz innych związków w stosunku do karty charakterystyki odpadów przekazanej przez kontrolowaną spółkę.

Na dzisiejszej sesji radni dopytywali m.in. o to, kto odpowiada za taki stan rzeczy, a także o koszty z tym związane. Jak bowiem napisano w piśmie, WIOŚ będzie domagał się usunięcia stwierdzonych naruszeń od spółki Remondis Aqua Trzemeszno. W ramach działań pokontrolnych przeprowadzone będzie też postępowanie administracyjne w sprawie wymierzenia kary pieniężnej.

Występujący w imieniu spółki prezes Krzysztof Tomczak nie zgodził się z zarzutami kontroli. Jak oświadczył, spółka odmówiła podpisania protokołu i przedstawiła swoje stanowisko. Obecnie sprawa jest na etapie postępowania odwoławczego.

Prezes podkreślił też, że spółka nie była bezpośrednim wykonawcą rekultywacji, a zleciła ją podmiotowi zewnętrznemu, który w pierwszej kolejności odpowiada za to co zostało przywieziono. Zapewnił jednak, iż jego pracownicy kontrolowali na bieżąco przywożony materiał i nic nie wzbudziło ich podejrzeń.

W swoim piśmie WIOŚ informuje również o skierowaniu ustaleń z kontroli do swojego warszawskiego odpowiednika. Wykonawcą, który realizował rekultywacje była bowiem spółka EKO – MAX Recykling z Warszawy. Jej przedstawiciel – Bartłomiej Lewandowski w rozmowie z nami zapewnił, że jedynym rodzajem odpadów dowożonych na składowisko był kompost nienadający się do wykorzystania. Jak dodał, nie obawia się kontroli, nawet jeśli sprawa miałaby trafić do sądu.

W trakcie dyskusji na dzisiejszej sesji zarówno burmistrz Krzysztof Dereziński, jak i przewodniczący RM Benedykt Nitka, ubolewali nad faktem niepoinformowania o ustaleniach WIOŚ burmistrza, jak i spółki Remondis Aqua. Pismo, o którym mowa wpłynęło bowiem jedynie do RM.

Trudno w tym momencie nie pokusić się o komentarz. Kontrola została przeprowadzona na apel Rady Miejskiej, odpowiedź została więc skierowana na jej adres. Kontrolowana spółka była na bieżąco informowana o podejmowanych czynnościach. Żądano od niej stosownych dokumentów, dokonywano oględzin na administrowanym przez nią terenie, wreszcie otrzymała protokół z wszystkimi ustaleniami kontroli.

Burmistrz z kolei reprezentuje większościowego udziałowca w tej spółce i to on właśnie powinien, jako jeden z pierwszych, wiedzieć co się w niej dzieje.

36 KOMENTARZE

 1. Amoze smieci przyjezdzaly z Warszawy dzisiaj stojal samochod na Rudkach na nr. Warszawskich i zagladal na pole gdzie itd,sa zalozone nawet kamery na srodku pola co nam smierdzi.

 2. To ze tuszowane co się przykrywka to było podejrzane od początku i to że nie zabespieczyli wysypiska przed przedostawaniem się chemikali do wód gruntowych także nie zabespieczono wody opadowe a przecież niedaleko Gmina Trzemeszno posiada wodociagi miejskie z ujeciami wody pitnej .Brawo specjaliści Trzemeszno

   • To znaczy według ciebie że można truć i zwozic z całej Polski co się da. Brawo dla ciebie. To co tu się wyprawia przechodzi kudzkie pojęcie. A winnych brak jak zwykle Burmistrz nic nie wie. Przewodniczący zdziwiony , tylko mieszkańcy wiedzą i mówią coraz głośniej bo mają dość takiej władzy. Bomba ekologiczna tyka i niszczy zdrowie nas wszystkich ale kogo to obchodzi jak w czeskim filmie. A hoj ……….

 3. teraz Remondis niech sprząta i sam na własny koszt wywozi nie wiem jakim trzeba być człowiekiem panie Tomczak by zezwalać na zwożenie śmieci do miejsca gdzie Pan mieszka i trucie własnego domu i narażanie swoich sąsiadów -mieszkańców na utratę zdrowia w takich warunkach nie ma Pan wstydu i za grosz klasy …

  • Pańskie słowa tyczą się również a może przede wszystkim p.Derezińskiego bo to on jest większościowym udziałowcem i powinien z ramienia swoich praw większościowych nadzorować ten proceder. A tak co mamy a no „g….” mamy p. Dereziński jak w Warszawie i jeszcze jedno przecież to Pan desygnował na Prezesa p. Tomczaka czyż nie ?

  • Dzień dobry,
   Szanowny Anonimie- za ewentualne „posprzątanie” (nie wierzę, że do tego dojdzie, sprawa-jak zwykle się rozmyje, przepychanki związane z odpowiedzialnością już się zaczęły, a my zostaniemy z kolejnymi truciznami i śmieciami pod nosem) zapłacą właściciele spółki Remondis Trzemeszno- czyli w 51%, my wszyscy, mieszkańcy i w 49% drugi udziałowiec-Remondis.
   Zadaję te pytanie po raz nie wiadomo który:
   1) jak długo jeszcze gmina tkwić będzie w pasożytniczym, skrajnie niekorzystnym dla niej związku( spółce) z Remondisem?
   2) jak długo większościowy udziałowiec (gmina) tolerować będzie działania na szkodę mieszkańców niekompetentnego, ale i nieodwołalnego (jak się okazuje) Pana Prezesa Remondis Trzemeszno? Co jeszcze musi się wydarzyć, aby władze miasta dostrzegły wreszcie to, co widzą od lat wszyscy mieszkańcy: dbanie o interesy niemieckiego współwłaściciela, kosztem budżetu (podwyżki cen wody i ścieków), zdrowia(Święte) i komfortu życia( „import” ścieków z całego powiatu) mieszkańców?
   3) jak długo jeszcze Włodarze będę udawać, że nie widzą problemów-wg mojej oceny- najbardziej zdegradowanej( Święte, Paroc, Gdelko, fermy norek-Święte,Smolary, trzody-Kierzkowo) ekologicznie gminy w województwie?
   Z niecierpliwością czekam , co też nasze Władze zrobią z propozycją Pana Kowalczyka, o której pisały Pałuki: http://www.palukimogilno.pl/index.php/artykuly-z-gazety/archiwum-inne/2788-mieszkancy-maja-obawy-i-chca-kontroli
   Pozdrawiam
   TDi

 4. No i obudziliście się z ręką w nocniku! Co się stało to się nie odstanie. Groźba kar dla firmy jest jak straszenie babci kuro…iem.
  Poprzedni artykuł pt. „Rekultywacja budzi wątpliwości” był 18 czerwca a dzisiaj mamy 25 wrzesień. Czy w swoim życiu prywatnym i zawodowym również jesteście tak opieszali? Tu trzeba działać a nie tylko bić piane na sesjach. Obawiam się iż jeszcze niejeden raz obudzicie się z ręką w nocniku, chociażby w sprawie terenów koło stacji Orlen i kilku innych sprawach. Czy pan Tomczak swoje oświadczenie wydał na piśmie bo jeżeli tylko wygłosił ustnie to być może ktoś go źle zrozumiał jeśli wygłaszał je swoim bełkotliwym głosem, mrucząc pos nosem?

 5. Kolejny raz brak kontroli nad tym co dzieje się na terenie miasta i gminy. Może tak laskawie Pani Byczkowska wraz z Panią Krawczak zabiorą się do uczciwej pracy ? Panie Dereziński niech Pan się nie ośmiesza niekompetentnymi pracownikami .

 6. No i mamy toksyczny szlam co smierdzi na Rudkach pozdr. dla nic nie wiedzacych i nic nie widzacych. Z tego co wiemy to szlam z Warszawy woza do 6 wojewodztw

 7. Ludzie!!!! Co tu się dzieje?! Rudki, Święte wysypisko, Święte „produkcja” pana Cz. No i jeszcze wisienka na torcie…Paroc i jego kominy. Co się tutaj dzieje?! Czy władze Trzemeszna nie widzą tego?

 8. wie ile we flasze jeszcze zostalo – rozniosa ta gmine i raczysko bedzie toczyc mieszjancow – zbierajcie kase onkolodzy i koncery farmaceutyczne zacieraja ju zrece

 9. Panowie Radni może juz najwyższy czas gruntownie przyjrzeć się pracy Pań zajmujących się ochroną środowiska i wywozu nieczystości? Brak kontroli nad tym co się dzieje w mieście i gminie jest przerażająca. ! Sądzę że praca tego wydziału nie polega tylko na pracy za biurkiem lecz powinna być tez praca w terenie i sprawdzaniem tego co się dzieje w terenie .

 10. Państwo radni widać, że się staracie więc może zamiast powoływać jakieś komisje kulturalne to lepiej zająć się ochroną środowiska. To jest podstawa. Zdowie to podstawa. Czy ktoś wie i mnie oświeci dlaczego ktoś zgodził się na.rozbudowę paroca jak jużteraz jak wieje od nich to w mieście jest niebiesko i nie idzie oddychać?

 11. jak pamięcią sięgnąć to burmistrz na to- TO NIE JA TO ONI!……..a radni?!- który z nich jest typem społecznika, bo nie kojarzę!…sesje zaliczone, kolejne, bezproduktywne i tyle!, dieta wpada na konto-pasuje…….

 12. kto wydal decyzje czy ktos z ramienia gminy? czy ktos z ramienia z remondisu ?
  jesli z remondisu to zalozyc sprawe na rzecz dzialania szkody gminy i dzieki temu rozwiazac umowe podpisana na X lat z winy remondisu.
  Jesli z ramieni agminy to obciazyc kosztami za bledne decyzje – tyle w temacie

 13. Panie burmistrzu nie ubolewaj, kiedy w końcu podejmiesz jakąś decyzję remondis mniejszy udziałowiec i p Tomczak, co to za tłumaczenie,nikt nic nie wie to kpina z nas mieszkańców ,kto jest inwestorem czyli zlecającym to za to odpowiada, mydlenie oczu i ściema.To nie mozliwe żeby nie dostrzec jakie były odpady dopuszczone a co rzeczywiście zwieziono.To nie było przez jeden dzień.Jakich my mamy urzedników? Co się dzieje z naszą gminą.Panie Nitka też nie ubolewaj tylko w koncu zrób coś bo niedługo minie roczek twojej działalności z której nie wiele wynika.Nasza gmina, co tutaj się dzieje , to niewyobrażalne.

 14. Burmistrz i p Nitka co wy ubolewacie,kpicie z nas z mieszkańców w takiej sytuacji jak to jest opisane to powinny być i działać organy ścigania bo ktoś tutaj czegoś nie dopełnił.Nie róbcie z nas ściemy.Kto jest inwestorem czyli kto zleca usługę za nią odpowiada a dalsze konsekwencje wyciaga od usługobiorcy.Nikt nie widział jakie odpady były dopuszczone a jakie przywożono, to nie trwalo jeden dzień,gdzie są urzednicy, wypowiedzi p. Tomczaka i burmistrza to żenada.Gdzie indziej to zwołano by już sztab do podejmowania natychmiastowych działań ale nie w naszej gminie,ta niemoc jest straszna.W kamieńcu też zwożono odpady i co mamy dzisiaj ?

 15. To jest jakas masakra. Mysle ze warto się zastanowić nad tym na kogo glosowac przy wyborach samorządowych. Jesli ktokolwiek zaglosuje na aktualnych wlodarzy to akceptuje to co sie tam teraz dzieje. Nie słysze aby w innych gminach byly takie problemy i to wszystkie zwiazane ze srodowiskiem i spółką Remomdis.
  Nikt za to nie poleci a z czalym szacunkiem do sgrony Trzemeszno24 warto moze wspomoc sie np Uwaga TVN? Oni lubia takie sprawy.

 16. Pan prezes Tomczak już szykuje nową, „wykwalifikowaną” kadrę pracowniczą, która wszystko ogarnie i posprząta w tym Remondisie i całej gminie. Ponoć jakiś specjalista, może taki jak on sam…

 17. Przewodniczącemu dzisiaj piątka się należy. O Ciekawą sprawę radny Kacper zapytał. Każdy z Nich otrzymał po pół odpowiedzi. Drążyj pan panie Lipiński temat – bo ministerstwo cyfryacji jak pan przeczuwa dało pieniążki na inne zadanie. Wykluczonych cyfrowo jest dużo w tej gminie – niech otym świadczy ilość zaineresowanych pierwszym szkoleniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj