Strona główna Polityka Radni zdecydują o wotum zaufania dla burmistrza

Radni zdecydują o wotum zaufania dla burmistrza

6684
57

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej – 26 sierpnia – radni zdecydują o udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium oraz wotum zaufania burmistrzowi Trzemeszna za 2019 rok.

O ile absolutorium jest instrumentem stosowanym od początku samorządu, to wotum zaufania jest instytucją nową, wprowadzoną po raz pierwszy w ubiegłym roku. Absolutorium odnosi się głównie do wykonania budżetu, wotum zaufania to ocena całokształtu pracy organu wykonawczego gminy.

W prawie samorządowym nadano szczególną procedurę uchwalenia wotum zaufania. W pierwszej kolejności burmistrz zobowiązany jest do przedstawienia raportu o stanie gminy.
W trakcie sesji odbywa się nad nim debata. W dyskusji mogą wziąć udział nie tylko radni, ale też mieszkańcy gminy. Warunek zameldowania nie jest wymagany, ważne jest, aby chętni do dyskusji faktycznie zamieszkiwali na terenie gminy. Drugim warunkiem jest uzyskanie przez mieszkańca zamierzającego brać udział w debacie 20 podpisów innych mieszkańców gminy.

Maksymalna liczba osób do dyskusji to 15, jednak rada ma możliwość jej zwiększenia. Zamiar wzięcia udziału w debacie należy zgłosić najpóźniej w przeddzień sesji, czyli w tym przypadku do 25 sierpnia. Zgłoszeń można dokonywać osobiście w biurze Rady Miejskiej, drogą mailową na adres biuro_rady@trzemeszno.pl, a także do skrzynki podawczej znajdującej się na budynku urzędu przy ul. Dąbrowskiego 2.

Po zakończeniu debaty, radni w głosowaniu podejmą decyzję o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania burmistrzowi Krzysztofowi Derezińskiemu.

Zgodnie z przepisami, burmistrz przygotował „raport o stanie gminy”. To liczący prawie sto stron dokument, odnoszący się do wszystkich zagadnień jakimi zajmuje się samorząd gminny. Można się z nim zapoznać |TUTAJ| (plik do pobrania w formacie .pdf u dołu strony). Pod tym linkiem znajduje się też zgłoszenie udziału w debacie.

W przypadku nieudzielenia wotum zaufania burmistrzowi w dwóch kolejnych latach, rada może (nie musi) zarządzić referendum w sprawie odwołania burmistrza. Należy przypomnieć, iż w ubiegłym roku K. Dereziński wotum zaufania nie otrzymał.

57 KOMENTARZE

 1. „Helen Kellerzapytano kiedyś: „Co jest gorsze od wrodzonej ślepoty?” „Ślepota widzących”, padła odpowiedź. Niestety, stanowiska kierownicze w różnych instytucjach zajmuje zbyt wielu ludzi pozbawionych wizji rozwoju. Wszyscy wibitni przywódcy mają dwie cechy: Wiedzą dokąd idą, oraz potrafią przekonać innych o słuszności wybranej drogi.”

 2. Bede wraz z rodzina i sasiadami sledzil kto jak glosowal czy przewaza konszakty i znajomosci czy zdrowy rozsadek na radnych glosujacych za tym ze bylo wszystko super nie oddamy glosu bo wiemy ze tak slicznie nie bylo a takie osoby nie sam nam potrzebne by po ramieniu klepac wlodaza tylko wymagac i KONTROLOWAC

  • Nie obserwuj tylko idź, masz taką możliwość. Ja niestety nie mam bo jestem z poza gminy ale to co się dzieje w gminie to jakaś masakra

 3. Pan Burmistrz zachęca we wstępie do lektury to zacząłem czytać. Przeczytałem pierwsze strony i dowiedziałem się, że gmina otrzymała w 2019 dofinansowanie na poziomie ponad 3 mln zł za…. Termomodernizację SP2 w Trzemesznie. To ile kosztowała ta termomodernizacja, kto był wykonawcą i co wchodziło DOKŁADNIE W ZAKRES PRAC?

  • Taaaa i gdzie ta 2? Przeniesiona do 3. Hybryda gimnazjum z podstawówka … Nauczycieli zdegradowali. A Ci nieszczęśliwi ciesza sie ze nie chodza do szkoly….

   • A Burmistrzuniu polizingowe komputerki uczniom pokupił by dobrze im się grało w gry – a o dostarczeniu internetu zapomniał. Najważniejsze, że z projektu „Polska cyfrowa” skorzystał. Nawet na skwerze JP2 lekcji odrobić niemożna było bo gmina oszukała państwa burmistrz, że na ww. hocpot uruchomiła.

 4. Panie przewodniczacy powiekszyc liczbe mieszkancow do dyskusji a nie tylko 15 osob co to jestna Gmine czy nasz Burmistrz juz za siebie nie moze bedziemy sledzic kto jak glosowal zobaczymy kto wezmie odpowiedzialnosc za tak wielki dlug Gminy

 5. 100 tys.zł za projekt drogi do browaru? Co tam tyle kosztowało i w jaki sposób został wybrany ten konkretny projektant? A skoro wydatek 100 tys. Za projekt byl poniesiony w 2019 roku czuło co najmniej 8 miesięcy temu to gdzie jest projekt, gdzie pozwolenie na budowę? Znamy historie, w których w trakcie realizacji inwestycji okazało się, że nie było fundamentów pod OSP w Kruchowie czy SP w Trzemżalu. Proponuję przeprowadzić publiczną dyskusje w trakcie której będzie przedstawiony dokładnie zakres prac i zostanie przedstawione jasne stanowisko projektanta, który publicznie oświadczy, że zostały zbadane wszystkie aspekty tej inwestycji. Rok temu na sesji zapewniano, że droga powstanie do końca roku. I co? Jak zawsze kompetentni specjaliści nie dopowiedzieli o jaki rok chodzi.

  • A gdzie dokonczony PARK BABA na co byly wydane pieniadze projekt chyba tez sporo kosztowal i do tej pory nie wykorzystany park to nie tylko przod swiatlo i kamery

 6. Zobaczcie jak wasi radni glosuja – golym okiem widac co sie dzieje w tej gminie
  Okaze sie kto stoi za zmianami na lepsze a kto stary ukladzik chce przyklepac

  Rowniez bedziemy sledzic glosowanie kazdego radnego a tym bardziej jesli bedzie na filmie n astronie urzedu lub Youtube to bedzie mozna przed wyborami Wkleic n aforum i przypomniec kto jak glosowal

  MAMY DOSC !

 7. bacznie bedziemy się przygladac czy radni z naszych okręgów ktorych wybralismy bronia naszych interesów czy moze swoich czy po koleżensku zagłosuja i udzela wotum zaufania wedlug nas za taki stan gminy i tyle przypadkow nieprawidlowosci nie ma mowy !i jesli radni z mojego okręgu zaglosuja inaczej to głosu nie oddam na nich w kolejnych wyborach

  • No to wtedy by dopiero radni mieli zagwozdkę, jakby im „burmistrz” przedstawił na jednej sesji kilka wykluczających się propozycji. Wystarczy już tego chaosu w zarządzaniu naszą gminą.

 8. I dlatego istnieje konieczność wprowadzenia do polskiego prawa instytucji odwołania radnego, burmistrza, posła i innych osób z wyboru. Jeżeli pracownik nie wywiązuje się ze swoich obowiązków pracodawca ma prawo go zwolnić a w szczególnych wypadkach zwolnić dyscyplinarnie. I takim zwolnieniem dyscyplinarnym powinno być zwolnienie osób wybranych na dane stanowisko w przypadkach gdy osoby te nie wywiązują się ze swoich obietnic przedwyborczych, sprzeniewierzą się swoim wyborcom itd.

 9. Dzień dobry,
  uff… 96 stron Raportu. Nie jest to porywająca lektura, szczególnie, że kłują w oczy błędy: językowe(np używanie niepoprawnej formy „za wyjątkiem”), niekonsekwencje (w jednym opracowaniu mamy kilka różnych jednostek miary np masy: kilogramy, megagramy, raz jednostka jest podana w tytule rubryki, innym razem w każdej pozycji tabeli) czy zwykłe niechlujstwo( np strona 47- raport podaje, że na zadanie pt ”Ochrona i promocja zdrowia wśród mieszkańców gminy Trzemeszno” z budżetem 45.000 zł, wydano…37.214.000 zł. Ech- chciałoby się:-).
  Merytorycznie- jak już przebrniemy prze słowotok opowieści z mchu i paproci( np historia gminy)
  urzędniczą nowomowę ( np „W uchwale nr XIII/87/2019 z dnia 29 maja 2019 r. w sprawie zmiany uchwały nr VII/39/2019 z dnia 25 stycznia 2019 r. w sprawie uchwały budżetowej na rok 2019…”) oraz dytyramby na temat własnych działań( np jak to jesteśmy liderem powiatu w ilości zdemontowanych materiałów zawierających azbest), zza tego optymistycznego obrazka, malowanego różowymi farbkami, wyziera smutna rzeczywistość faktów:
  1) prawie 75% wszystkich odpadów”wyprodukowanych” przez mieszkańców gminy to odpady NIESEGREGOWANE (zmieszane)
  2) przez cały 2019 r „uzbieraliśmy”( w sensie segregacji)- jako gmina- raptem… 260 kg odpadów z tworzyw sztucznych(wypada po niecałe 19 gramów na mieszkańca rocznie)
  3) roczny dochód z tytułu administrowania siecią wodociągową i kanalizacyjną wyniósł…4.667 zł
  4) roczny dochód z tytułu czynszu dzierżawnego za targowisko miejskie wyniósł…3.324 zł
  5) 100 tyś zł przeznaczonych w budżecie na finansowanie lub dofinansowanie prac remontowych i konserwatorskich w obiektach zabytkowych pozostało nietkniętych z powodu…braku zgłoszeń chętnych (swoją drogą z Raportu możemy się dowiedzieć, że w gminie jest 12 obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Tego jakie to obiekty- z Raportu już się niestety nie dowiemy)
  6) z Raportu- niestety- nie dowiemy się również na co konkretnie poszło prawie 277 tyś zł uzyskane z tytułu opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu(enigmatycznie: „na realizację Programu”)
  7) mamy (jeszcze)…4.780.375 kg (4.780 ton!) AZBESTOWYCH pokryć dachowych. Biorąc pod uwagę, że w 2018( najświeższe dane) usunięto 184 tony, pozbycie się tego co mamy w gminie zajmie…26 lat
  8) Pan Burmistrz( Jego kompetencja) wydał 9 zezwoleń na „prowadzenie działalności w zakresie
  opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych”. Ich wykaz-przezornie bez miejsca siedziby- podano w Raporcie. Na pierwszy rzut oka jednak widać, że spora część z nich nie ma z naszą gminą -poza dogodnym miejscem „upłynniania”przedmiotu swej działalności- żadnego związku. Nam zwożą, podatki płaca gdzie indziej…

  Najbardziej jednak bulwersujące(przynajmniej dla mnie) jest, z pozoru niewinne, stwierdzenie zawarte na 37 stronie Raportu:”W dniu 12 grudnia 2019 roku przekazano Radzie Miejskiej Trzemeszna „Program Ochrony Środowiska dla Gminy Trzemeszno na lata 2019-2022 z perspektywą do 2026 roku” wraz z Prognozą, który został przyjęty przez komisje Rady Miejskiej Trzemeszna w dniu 19 lutego 2020 r.
  Na sesji w dniu 26 lutego 2020 r. została ODRZUCONA uchwała „Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Trzemeszno na lata 2019- 2022 z perspektywą do 2026 roku” wraz z „Prognozą Oddziaływania na środowisko Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Trzemeszno na lata 2019-2022 z perspektywą do 2026 roku.”

  Mówiąc najprościej: najbardziej skażona, zatruta i zanieczyszczona gmina nie tylko w powiecie, ale i prawdopodobnie w całym województwie NIE MA programu ochrony środowiska!

  Szczególnie dobrze w/w fakt koresponduje z fragmentem końcowego podsumowania Raportu: „Chcąc spełnić oczekiwania mieszkańców musimy stawiać czoła trudnemu wyzwaniu poprawy warunków życia. Pod tym hasłem kryje się wiele zagadnień związanych z zamieszkaniem, wypoczynkiem, rekreacją, infrastrukturą, DBANIEM O ŚRODOWISKO NATURALNE, pielęgnowaniem tradycji i kultury lokalnej, stymulowaniem rozwoju społecznego, podniesieniem atrakcyjności gminy jako miejsca, gdzie można spędzić wolny czas…”

  Cmentarz mamy rzeczywiście piękny.
  Pozdrawiam
  TDi

  • panie panie… ja mam smieci zmieszane jak kartony czy plastiki sa oblane sosami czy olejem jadalnym to nie moga byc wrzucone jako papier ani jako plastik bo sa juz „zmieszane: wiec chlapnie sie olejem od wysmazeni arybek i elegancko bez segregacji na legalu i co pan chcesz ?

   My mieszkancy musimy sobie radzic

   jaki pan taki kram

   • To chyba jakiś sarkazm. Po co segregujemy odpady? Aby dbać o środowisko. Dbanie o środowisko to także oszczędność wody. Zatem… Jaki jest sens myć odpady przeznaczone do segregacji przed ich wyrzuceniem? Chyba tylko po to, żeby ładnie wyglądały i nie wydalaly brzydkiego zapachu. Oczyszczaniem, filtrowaniem i myciem zajmują się firmy, które przetwarzają odpady. Oszczędzajmy wodę

    • nie prawda obywatel ma obowiazek segregowac odpady np plastikowego kubeczka po jogurcie nie wolno wyrzucic do plastikow tylko to ju zzmieszane i dlatego ludzie ktorzy nie chca segregowac maja 1 kosz i laduja wszystko (czysty) papier, (czysty plastik) plastik razem z innumi bo jak celowo pobrudza sosami czy olejem ze smazenia to juz nie nadaje sie do segregacji tylko zmieszane i to mial na mysli Anonim i tak ludzie robia by ulatwic sobie zycie w blokach

  • 4) roczny dochód z tytułu czynszu dzierżawnego za targowisko miejskie wyniósł…3.324 zł

   Psze pana szanownego to roczne sprzatanie Remondis targowiska drozsze jest niz ten roczny dochod?? 🙂 buuuhahahahaah

   ojj radni radni zobaczymy kto reke podniesie za lepsza gmina a kto koledze na reke pojdzie

   takimi WAS zapamietamy

  • Panie burmistrzu, przyglądamy i analizujemy dane, projekt oświatowy został wdrożony chyba przed 2019 r , raport ma dotyczyć konkretnych działań z Pana strony od 1.01.2019 do 31.12.2019, próba przedstawienia że wpłynęły środki z refundacji to chyba umowa i dofinansowanie oraz realizacja robót np. szkoły w Trzemżalu była w roku 2018, to prosimy napisać jakie było dofinansowanie do parku baba ?co burmistrz zrobił konkretnego w roku 2019 odnośnie wpływu gminy na realizację umowy z remondisem

 10. Co to daje ten wotum zaufania? Jak 3x musi burmistrz nie dostać wotum zaufania? Po pierwszym powinni radni mieć możliwość odwołania burmistrza A nie za 3 razem. Tak czy siak burmistrz może sobie bimbać przez 2 lata. Lepiej zająć się tym że połowa ludzi pracujących w urzędzie to rodziny.

 11. Ludzie ,trzeba się zebrać i przyjść na sesję i pokazać że burmistrz w roku 2019 nic znaczącego dla rozwoju gminy nie uczynił, tylko tcze gadanie, przyjdżmy i pokażmy to wszystko w dyskusji zadając konkretne pytania żądając odwrotnie konkretnych odpowiedzi

 12. radni glosujacy sami sobie wystawia opinie jak ktos takie rządy popiera to z radnego na burmistrza jak wskoczy to bedzie robil to samo

 13. A koko stadionu piaskowego i schody i trelinki. Jest do wymiany .scody do ulicy Parkowej A Czarneckiego zepsute .jusz mają 40 lat.a Pan burmistrz z naszego osiedla pochodzi i nic o te osiedle nie dba
  A w parku było tyle obietnic .i zjeżdżalnia. Place zabaw .w koło piaskowego stadionu chodniki itd.ale to tylko obietnice .

 14. Arytmetyka w Radzie Miejskiej jest bardzo prosta.
  – 5 radnych z komitetu Inicjatywa Naprawcza (komitet kandydata na Burmistrza Pana Piechowiaka).
  – 3 radnych z komitetu Ponad Podziałami (komitet kandydata na Burmistrza Pana Peno).
  – 2 radnych z PSL z kandydatem na Burmistrza Panem Bisikiewiczem.
  Razem 10 radnych, którzy startując w wyborach opowiedzieli się zasadniczo za inną polityką.
  Czy wśród nich będą tacy, którzy zagłosują za udzieleniem wotum zaufania?
  Wszystkich radnych jest 15. Wotum zaufania uzyskuje się jeśli 8 radnych zagłosuje za. Zakładając czysto teoretycznie, że pozostali radni niezwiązani z w/w komitetami zagłosują za to do uzyskania wotum potrzebne są jeszcze 3 głosy.
  Macie jakieś typy, która/y z radnych z komitetów (Inicjatywa Naprawcza, Ponad Podziałami i PSL) dał się przekonać do dotychczasowej polityki i zagłosuje za wotum zaufania?

 15. Panie Nitka z komitetu Pana Piechowiaka, liczymy na Ciebie mocno że wyrazisz swoje zdanie i zajmiesz odpowiednie stanowisko bo chyba będąc i startujac z tego komitetu zgadzałeś sie ze wszystkim,prawda? , nalezy przypomnieć jak Pan Paweł oceniał w kampanii wyborczej sytuację finansową naszej gminy do jakiej ją doprowadził , mnóstwo inwestycji na kredyt bez środków zewnętrznych ,zadłużanie na potęgę,mam jego ulotkę i to co tam było napisane to fakty,realia i rzeczywistość, a teraz od dwóch lat na nic nie ma pieniędzy,można wymieniać wiele podstawowych rzeczy na które brakuje i na co brakuje , nawet dla klubu zjednoczonych nie było 50 tys zł aby utrzymać go w odpowiedniej klasie rozgrywkowej, to straszne, straznica osp rozgrzebana i nic się nie dzieje, czy nie mozna ruszyc głową i postarac się o dofinansowanie, ale kto ma to zrobić. Drogi i ulice w mieście stan opłakany ,inni pozyskują i przebudowują a my co? burmistrz opowiada bajeczki ,mozna odsłuchać na yutube na sesji że trzeba się przyjrzeć temu i na tym się kończy.Dokąd my zmierzamy, stanie w miejscu to się uwstecznianie.Panie Bisikiewicz odpowiedz teraz nam wyborcom jak kolędowałeś po domach i opowiadałeś co tam obligacje nic takiego , to nie jest wielki problem.Prosimy nam odpowiedzieć od kiedy zaczniemy to spłacać? i znów zacznie sie problem.Panie Benedykcie liczymy na głos rozsąDKU I POWIEDZENIE TEMU WSZYSTKIEMU MAMY TEGO DOŚĆ!!!!!!!!!

 16. Pan Bisikiewicz robi karierę w PSL – u , właśnie dostał fuche w starostwie mogileńskim. A taki był niezależny. To teraz pracuje dla Mogilna na cześć i chwałę PSL.

  • A na jakim stanowisku bo PSL w Starostwie Powiatowym w Mogilnie stracił władzę po ostatnich wyborach. Tam teraz rządzi koalicja PO – SLD. Ale z drugiej strony nic mnie nie zdziwi, gdyż PSL jako partia obrotowa wszędzie się przyklei. Przecież w Powiecie Gnieźnieńskim w poprzedniej kadencji wykopali od steru władzy właśnie koalicję PO – SLD i razem z PiS rządzili w latach 2015-2018. A w Sejmie obecnie tworzą koalicję z Kukizem, który nazywał ich wcześniej mafią. Do kompletu należy oczywiście dołożyć tęczowa przyjaźń w ramach Koalicji Europejskiej. W końcu tęcza to barwy…. Spółdzielczości jak mawiał szef tej partii. Nie pamiętam, aby takie flagi i takich jakie wiesza się obecnie, np. W Warszawce wisiały za czasów funkcjonowania takich spółdzielni w Lubiniu czy w Zieleniu.

  • I bardzo dobrze. Niech sobie idzie. Jest tyle wart, że można oddać go im za darmo. Tylko nie powinien już uczestniczyć w życiu publicznym i politycznym Trzemeszna. Jest to kolejny karierowicz Dyzma, na którym szybko się tam poznają. A przypominam, że już jeden Dyzma z Trzemeszna zajmował w Mogilnie najwyższe stanowiska.

 17. https://www.google.com/amp/trzemeszno24.info/burmistrz-bez-wotum-zaufania-ale-z-absolutorium/amp/
  Z wyżej wymienionego tekstu wynika, że rok temu Radny Dalewski – wybrany z list Ponad Podziałami oraz Radny Kołodziejczyk – wybrany z list Inicjatywy Naprawczej głosowali za udzieleniem wotum zaufania czyli popierali to co wydarzyło się w roku 2018, gdyż raport był właśnie za cały ten rok. Co najmniej dziwne, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że ponad koniec 2018 roku miały miejsce wybory samorządowe, w trakcie których wybierano Burmistrza i Radnych. Z jednej strony wymienieni radni startowali z komitetów, które w sposób otwarty deklarowały brak zgody na politykę prowadzoną przez obecnych włodarzy a z drugiej strony poparli to co ta sama władza robiła w 2018 poprzez udzielenie poparcia w głosowaniu za wotum???Czyżby jakiś transfer polityczny się szykował? Ciekawe jakie będzie w tym roku radnych głosowanie? To byłby szok dla niejednego wyborcy chociażby w/w radnych, gdyby powtórzyli swoje głosowanie sprzed roku.

 18. Radni chcą od ładnych paru lat zmienić coś w funkcjonowaniu Remondis Aqua Trzemeszno ale jak można się dowiedzieć z prasy lokalnej jakoś nie garną się do pracy w zespole, którego celem miałaby być m. in. renegocjacja warunków umowy. Jaki wniosek z tego wypływa? Bardzo prosty. Po co mają być później krytykowani za to, że byli za czymś lub przeciwko. Lepiej jest być biernym ale krzykliwym radnym, który ma tysiące pomysłów jak rozwiązać ten problem a jak przychodzi co do czego to umyć od tego ręce i powiedzieć, że to Burmistrz ma zaproponować rozwiązanie. Jak macie pomysł na to, jak z jednej strony zapewnić wieczne zamrożenie cen wody i ścieków przy jednoczesnym zachowaniu miejsc pracy z coraz to lepszym uposażeniem i inwestowaniem w sieć wodno-kanalizacyjną to proszę przedstawcie to na forum publicznym. Co jest z wami radni z Inicjatywy Naprawczej i Ponad Podziałami? Stanowicie od listopada 2018 roku (niedługo minie 2 lata) samodzielną większość w Radzie Miejskiej – macie 8 radnych. I co w tym kierunku zrobiliście? Powiem wam. Totalnie NIC, bo taki stan, jaki jest obecnie po prostu pasuje. Lepiej jest głosić szumne hasła, że jest źle. To, że tak uważaliście było wiadomo dawno. Są tacy radni, którzy w poprzedniej kadencji krytykowali to od samego początku bycia radnym. Gdzie są te wasze propozycje rozwiązań żeby było lepiej? No gdzie ?

  • Mówisz o propozycjach. Już przedstawiam Uchwała z dnia 6 marca 2017 roku o woli rozwiązania umowy z Remondis Aqua to jest pierwsza uchwała. Druga uchwała z czerwca 2018 kończąca się raportem i rekomendacjami co do sposobu i warunków renegocjacji niekorzystnej umowy z Remondis Aqua. Wystarczy wejść na Biuletyn Informacji Publicznej i zapoznać się. Burmistrz ani nie realizuje uchwały z 2017 roku ani raportu do uchwały z 2018 roku. Tam jest wszystko zawarte od A do Z. Powoływać komisje po co , żeby ludziom oczy mydlić ? Wystarczy zrealizować to co jest uchwalone. Komisja powołana w 2018 wykonała swoją pracę i powoływanie następnej jest bezsensowne. Tak , że zanim coś powiesz „Wicher” zapoznaj się z faktami a nie mitami i nie wprowadzaj ludzi w błąd. I jeszcze jedno to Burmistrz podpisywał umowę i dostał wszystko na tacy a , że nic w tym ważnym temacie nie robi to już inna historia jak i wiele innych.

   • Chciałbym, aby:
    1. Cena za wodę i ścieki nie wzrosła w perspektywie 20 lat, bo już, dosyć mam podwyżek nałożonych przez przez obecną spółkę.
    2. Zatrudnienie w zakładzie komunalnym nie uległo redukcji, gdyż ważne jest to, aby ludzie mieli pracę i płacili podatki w Gminie Trzemeszno.
    3. Pensje w tym zakładzie były waloryzowane corocznie o wskaźnik inflacji, co jest chyba bezdyskusyjne. Każdy chce zarabiać więcej o co najmniej tyle ile zdrożeje życie.
    4 . Cała gmina była objęta kanalizacją sanitarną, gdyż wiadomym jest, że przecież trzeba dbać o środowisko.
    5. Zakład komunalny płacił wszystkie należne daniny w tym podatki do gminy -bo obecna spółka robi wszystko, aby nie płacić podatku od nieruchomości w wysokości, jaką sobie życzą niektórzy radni.

    Jakoś nie słyszałem dotychczas od wszystkich fachowców w tym zasiadających w Radzie Miejskiej Trzemeszna radnych jakie są ich propozycje jak już wywalą tych Niemców z Trzemeszna. Piszecie, że ta Komisja z 2018 roku składająca się z samych wybitnych fachowców w dziedzinie zarządzania doszła do jakże błyskotliwego wniosku. Trzeba renegocjować umowę lub ją rozwiązać. Wow. Odkrycie na miarę odkrycia Ameryki. Jakie są konkretne propozycje na poprawę tego stanu. To mnie interesuje a nie stwierdzenie, że trzeba renegocjować umowę lub ją rozwiązać. Można nie lubić obecnej władzy ale oni poza, gadaniem, że VAT jest źródłem miliardowych przestępczych nadużyć wprowadzili mechanizmy, które ukróciły złodziejstwo. Tylko, że na etapie kampanii wyborczej mówili, że trzeba wprowadzić chociażby w życie Jednolity Plik Kontrolny.

    Jeśli głównym kryterium wyboru radnych jest to, kto będzie bardziej narzekał, jak to jest źle to myślę, że obecni radni mogą zacząć się obawiać o reelekcję. To naprawdę nie jest trudno ponarzekać.

    Proszę o konkretne rozwiązania i propozycje skoro obecny stan jest taki zły. Mieszkańcy oczekują konkretnej propozycji, w ramach których będą zawierały się odpowiedzi na w/w oczekiwania. Nieskromnie powiem jestem pewien , że w/w oczekiwania są oczekiwaniami zdecydowanej większości mieszkańców Gminy Trzemeszno. Każdy mieszkaniec nie chce więcej płacić w rachunkach za wodę i ścieki a jednocześnie każdy z pracowników tego zakładu, który zajmują się szeroko rozumianą gospodarką komunalną chce mieć pewną i godziwie płatną pracę.

    Tylko nie piszcie mi, że poprzedni stan, czyli TPK jako zakład komunalny był lepszym rozwiązaniem niż ten obecny model i warto do niego wrócić. Jeśli takie głosy się pojawia ( co by mnie nie zdziwiło) wówczas przypomnę zachowania radnych z poprzednich rad, które permanentnie krytykowały ówczesną formę funkcjonowania TPK.

    Poczekam cierpliwie na konkretne propozycje, co będzie po pozbyciu się inwestora z niemieckim rodowodem.

    Nie musi być na tym forum. Może być na sesji. Tylko na sesji bo tego jak zachowujecie się na komisjach i ci tam sobie mówicie nie chcecie upublicznić. Ciekawe dlaczego.Czego się boicie? Jesteście przecież osobami publicznymi i nie zbieracie się na komisjach na prywatnych pogaduchach, tylko po to, aby przedstawić jakie są Wasze propozycje i stanowiska w danym temacie.

    • Odpowiedż jest krótka na pański laborat. Jeżeli nie potrafimy w Trzemesznie zarzadzać nawet tak mała spółka jak Remondis to i Burmistrza weżmy z Niemiec. Po drugie skład personalny w Remondisie jest podobny do tego jaki był w TPK włacznie z Prezesem , który dostał jeszcze podwyżkę przed przejściem i zmiana szyldu z TPK na Remondis. Potem nie dziwmy się , że jesteśmy uważani za głupków skoro nie moźemy sobie poradzić z takim „potentatem” jak malutka spółka komunalna. Pozdrawiam.

 19. Uderz w stół a nożyce się odezwą.

  Skoro twierdzisz, że radni tyle zrobili a Burmistrz nic nie zrobił w tym temacie to dlaczego jeden z członków tej Komisji, która działała w 2018 roku głosował już po wyborach w 2019 za udzieleniem Burmistrzowi wotum zaufania za rok 2018? Od jednego głosowania do drugiego minął prawie rok. Skoro widział, że Burmistrz nic nie robi w tym temacie, czyli nie wykonuje uchwał, w tym uchwał z 2017 roku (o której piszesz) to dlaczego udzielił głosu za przy wotum zaufania w 2019? No jak wytłumaczysz ten fakt? http://przemiany.gniezno.pl/radni-i-burmistrz-swiadomie-podjeli-decyzje/

  A po drugie mój wpis dotyczył w głównej mierze obecnej Rady, która w większości składa się z radnych z Inicjatywy Naprawczej -5 radnych oraz Ponad Podziałami – 3 radnych. Razem 8 na 15. Niedługo mijają dwa lata i jakoś nie potrafią skutecznie wyegzekwować od Burmistrza podjęcia działań? Jakby chcieli to by dawno to zrobili.

  A jak napiszesz mi, że to Burmistrz nic nie robi to jeszcze raz napiszę.Radni poprzez nieudzielenie po raz drugi wotum zaufania będą mogli rozpocząć procedurę referendum w sprawie odwołania Burmistrza. Ot tyle i tylko tyle. Zgodnie z Twoją logika należy zmienić Burmistrza, bo to radni tyle zrobili, a ten zły Burmistrz nic nie zrobił. Będą mieli niepowtarzalną okazję, aby pokazać czy chcą rozwiązać problem Remondisu?

  Jak nie będzie referendum w tym roku lub na początku następnego to wówczas utwierdzę się tylko w przekonaniu, że ta cała „ciężka praca radnych”, o której napisałeś to tylko populistyczne podgrzewanie tematu.

  Pożyjemy zobaczymy.

 20. Te uchwały nie zostały ani anulowane ani wycofane. Są obowiązujące i funkcjonują w obiegu prawnym. Wystarczy je realizować. Tylko trzeba chcieć i nie zależy to od radnych a od Burmistrza. Jeżeli to jest populizm to życzę Panu dobrej nocy.

 21. Takich uchwał można podjąć wiele. Wybiera się radnych, aby byli skuteczni a nie pobierali tylko diety za to, że podniosą kilka razy rękę i coś tam powiedzą.
  O ich skuteczności przekonamy się w najbliższych dniach i tygodniach.
  Napiszę jeszcze raz.

  Jak nie będzie referendum w tym roku lub na początku następnego to wówczas utwierdzę się tylko w przekonaniu, że ta cała „ciężka praca radnych”, o której napisałeś to tylko populistyczne podgrzewanie tematu.

 22. ja i moja rodzina a i z tego co wiem sadziedzi nasi rowniez tylko czekamy zeby zobaczyc kto jak glosowal z radnych nam sie ta sytuacja nie podoba i uwazamy ze votum zaufania nie powinno byc dane za taka prace.
  Jak ktos napisal wyzej radni ktorzy sie wstrzymaja nie zasluguja n aglos w kolejnych wyborach bo jesli zdania w Tak Waznym glosowaniu nie maja to nie powinni tam zasiadac i pobierac wyplaty.

  Obowiazkiem Radnego jest przygotowac sie do glosowania i Zabrac glos w imieniu mieszkancow jak ktos nawet tego nie potrafi to przykro nam ale nie m atam dl aniego miejsca

  w tym wypadku obserwujemy pana Pawlaka

 23. On juz jest ostatnia kadencje pytanie ilu radnych go poklepie po plecach i przybije piatke a ten ich pociagnie za soba ze do nastepnej kadencji radni juz nie wejda 🙂

 24. Sesja była już. Na YouTube Tube jest transmisja. Jak zawsze dużo gadania a zero konkretów. Na proste pytanie co zamierza władza zrobić się z problemem spalanych odpadów w piecach mieszkaniec nie otrzymał odpowiedzi. Polityka Róbta co chceta ma się w Trzemesznie w najlepsze.

 25. Dziękuję za wspomnienie Heleny. Była niesamowitą kobietą. Państwo Burmistrz ubolewają, że nieposiadają takich Kellerów w gminie i cieszą się, że z radością zwrócą środki pozyskane i niezagospodarowane z projektu „przeciwdziałaniu wykluczonym cyfrowo”. Mam nadzieję, że owe 25 tysięcy euro jeszcze leżą w jednej z urzędowych szuflad. Jeszcze ze dwa etaty – a pozyskacie środki dla sierot. Wspomnę tu wtedy Janusza Korczaka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj