Strona główna Różne Radni odwiedzili składowisko odpadów

Radni odwiedzili składowisko odpadów

1235
25

W środę radni Rady Miejskiej mieli okazje zapoznać się na miejscu z funkcjonowaniem składowiska odpadów komunalnych w Świętem. Po obiekcie oprowadzał Hieronim Stopczyński z Remondis Aqua Trzemeszno. Największe zainteresowanie radnych wzbudził sposób postępowania z odpadami segregowanymi. Składowane są one w wydzielonych boksach, oddzielone od składowiska odpadów zmieszanych.

Obecnie zalega tam około 250 ton odpadów plastikowych. Dużym problemem jest brak zbytu na te odpady, w przeciwieństwie do szkła i makulatury – te znajdują odbiorców na bieżąco. Przedsiębiorcy zajmujący się recyklingiem są zainteresowani posegregowanymi odpadami. Jak wiadomo, do pojemników i worków na plastik trafiają – zgodnie z instrukcją – również kartoniki po napojach, folia, pojemniki po chemii gospodarczej itp.

Odbiorcy odpadów są jednak najbardziej zainteresowani opakowaniami typu pet. Spółka w miarę swoich możliwości segreguje te odpady. Robią to ręcznie jej pracownicy, jednak są w stanie przebrać jedynie niewielkie ilości. Zakup specjalnej linii sortowniczej mija się jednak z celem z uwagi na wysokie koszty, a także fakt, że niebawem składowisko zostanie zamknięte a śmieci z Trzemeszna trafią do Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie.

Po wizycie na wysypisku radni mieli omawiać problem odpadów już w salce urzędu, w ramach połączonych komisji. Do dalszej dyskusji jednak nie doszło. Radni stwierdzili, że zbyt późno otrzymali materiały z Urzędu Miejskiego i nie są w stanie dyskutować na ten temat, dlatego prowadzący obrady Przemysław Woźny zamknął posiedzenie komisji. Niezadowolony z tego faktu był Marek Walczak z Ostrowitego, który jak stwierdził, chciał zadać pytania w tej sprawie. P. Woźny poinformował go, że posiedzenie nie przewiduje punktu „wolne głosy”.

Swoją dezaprobatę wyraził też radny Daniel Bisikiewicz. Stwierdził, że on również chciał zabrać głos, jednak przewodniczący mu to uniemożliwił. Nazwał skandalem fakt, że nie udziela się głosu radnemu.

25 KOMENTARZE

 1. DRODZY RADNI W GNIEZNIE JEST ZAKLAD KTORY PRZERABIA PLASTIK NA GRANULAT CZY KTOS SPYTAL SIE O ICH KUPNO RUSZYC TROCHE SIE Z TYL MI WSZYSTKO SIE DA ZROBIC TYLKO TRZEBA PYTAC A NIE TYLKO ZE NIC SIE NIE DA ZROBIC////

  • A czy ty umiesz czytać ze zrozumieniem największym problemem jest różnorodność tego twojego plastiku bo gralulatu nie robi się z opakowań po mleku czy innej mieszanki tylko z przebranych materiałów.

 2. Odpady dawno powinny trafiać do Lulkowa,radni zajmijcie się konkretami,po to zbudowano zakład w Lulkowie do którego należy gmina,burmistz już od czerwca powinien zgodnie z prawem zakazać przyjmowania odpadów na Święte

  • Burmistrz może zakazać przyjmować odpady, ale wiedz ze wtedy oplata za śmieci wzrośnie co było już mówione. I wtedy to dopiero będzie jęk…

 3. Spoglądając na fotki i czytając informację dochodzę do wniosku , że radni zrobili sobie wycieczkę zupełnie niezorientowani o skali problemu . Temat został łyknięty przez laików bez fachowej wiedzy . Gdzie podział się Pan Burmistrz ? Dlaczego nie było nikogo z ochrony środowiska ? Dlaczego na wizję lokalną nie zaproszona przedstawiciela z powiatu ? Czy Panie i Panowie radni oprócz wystrojenia się w kamizelki przeszli się w kierunku PIEKIEŁKA .
  Dlaczego nie doszło do dyskusji dlaczego posiedzenie nie było przygotowane z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym ?
  Zastanawiam się co do tej pory robili radni . Jaką posiadają merytoryczną wiedzę i co skłoniło ich do bycia radnymi .
  Brak słów !

 4. Ekolog Ty się ujawnij.
  Masz wiedzę na ten temat. Poducz naszych Radnych na sesji lub oficjalnie na Portalu 24.
  Przekonamy się , że w Trzemesznie są ludzie, którym Radni merytorycznie do pięt nie dorastają.

 5. a pani radna M.K>S jakby bezradna w tej sytuacji…czasem zastanawiam się czym sugeruja sie ludzie wybierając radnych…? z byle czego tez trzeba wybrac…dziwny ten świat, dziwne to miasto, dziwni ludzie…dziwny ja…

 6. Czasem najprostsze rozwiązania okazują się najlepsze. Co stoi na przeszkodzie, abyśmy do segregowania odpadów dostali takie worki, do których będziemy wkładać wyłącznie opakowania typu PET, i inne worki, do których będziemy wkładać „kartoniki po napojach, folia, pojemniki po chemii gospodarczej itp.”. Pracownicy składowiska nie musieliby mozolnie przeprowadzać segregacji, PETy byłyby sprzedawane na bieżąco.

  Rozumiem, że wysypiskiem – a więc i odsprzedażą szkła czy makulatury – zarządza Remondis. Czyli, to tej właśnie firmie na zysku powinno zależeć najbardziej. Czy nie mają w zasobach ludzkich nikogo, kto wpadłby na taki właśnie pomysł?

 7. Przeanalizuj wystąpienia i głosowania tej Pani. Potem ją oceń. A Ty siebie nazywasz pustą, bez komentarza to zostawiam. Przypominasz żabę, która podstawia łapkę kiedy konia kują.

 8. Radni -p.Peno też taki laik,wypowiada się na wszystko a nic konkretnego nie zdziałał,miałbyć podobno kandydatem nawet na burmistrza z ramienia ponadpodziałami,to jest drużyna tak jak p.Szapował,brawo!!!!!

 9. Jest jedna podstawowa zasada : nie znam się więc nie zajmuję głosu . Być może wizja miała coś na celu . Zanim jednak podejmie się jakikolwiek temat należy się z nim gruntownie zapoznać . Rada dysponuje szeroką gamą możliwości . Może zapraszać na komisję fachowców , specjalistów z różnych dziedzin , czerpać od nich niezbędne informacje i wiedzę . Sprawa wysypiska to nie tylko problem segregacji i zbytu odpadów . Problem jest o wiele poważniejszy .
  Ktoś pisze o ujawnieniu się . Nie ja jestem radnym ani pracownikiem urzędu . Jestem jedynie odbiorcą tego co jest przekazywane . A moje wpisy to tylko komentarz . Może dla niektórych subiektywny a może ma swoje uzasadnione rację bytu .

 10. no i znowu szewc 'pozalil’ sie biedactwo znow mu nie dali nic powiedziec panie piekarz wez pan spray w swoje rece i skonz temat jak nalezy

 11. Napisałem do Pani w temacie :”pomógł monitoring” a to tu powinno być.
  Przepraszam , mam nadzieję, że jednak Pani Krzyżaniak też zajrzała do „monitoringu”

 12. Piszę żebyś się ujawnił, bo jesteś mądry i mógłbyś kierować nami, którym zależy na dbałości o środowisko. Piszę jak najbardziej poważnie.

 13. Nie jestem zbytnio zwolennikiem Pana M.W. lecz w tym przypadku miał on racje . Miał rację Pan radny D.B. ,gdyż sprawa wymagała dyskusji . Odmowa kontynuowania dalszej części obrad komisji świadczy jedynie o tym , że temat nie był przygotowany . Czy nie szkoda czasu na niekonstruktywne rozpatrywanie ważnych spraw ?
  Jeśli NASZE INFO jest przeglądane przez radnych chcę zwrócić na jeden szczegół uwagę . Proszę zapoznać się ze strukturą geologiczną tamtego tereny , oddziaływania składowiska na przenikanie substancji toksycznych do gleby , wód gruntowych , cieków wodnych . Składowisko jest zabezpieczone . Mam jednak obawy czy w stopniu wystarczającym . Sam fakt wypalania materiałów toksycznych przez zbieraczy jest wystarczającym argumentem do obalenia tezy bezpiecznego składowiska . Chcę przypomnieć o wyjątkowych walorach tamtej okolicy . Poczynając od kierunku Zielenia przez Miatki, Miaty,część Wymysłowa do Świętego to tereny bardzo interesujące pod względem biologicznym itp. Zresztą nie są to jedyne miejsca warte uwagi i działań . Część dziewiczych terenów został wyrwany naturze przez fatalne decyzje administracyjne . Myślę ,że w Trzemesznie jest wystarczająca ilość osób , które mogą uaktywnić się . Osób które są mądrzejsze ode mnie . Te słowa kieruję do ,,śmieć,,. Pozdrawiam .

 14. Ekolog z jakiegoś powodu nie chcesz się ujawnić i uaktywnić. Rozumiem to.
  Tylko nie rozumiem czemu piszesz ,że są mądrzejsi od Ciebie. Migasz się, a tak byś się przydał.
  Pozostaje pisanie na tym portalu. Dzięki za to wielkie. Otwierasz nam niekumatym oczy.

  • Ja jestem jedynie amatorem . Coś tam wiem na temat ochrony środowiska uważam jednak , że zbyt mało . W Trzemesznie są profesjonaliści . Temat jest szeroki i obejmuje kilka dziedzin nauki . Tu potrzebna jest wiedzą naukowa i uważam ,że temat powinien być rozpatrywany nie tylko z punktu widzenia amatorszczyzny . Dyskusja musi być profesjonalna i efektywna . Prawda jest jeszcze jedna . Z doświadczenia wiem jak funkcjonują struktury państwowe nie wspominając o naszych rodzimych . Niekiedy to walka z wiatrakami .Oprócz walorów fachowości osoba kierująca czymkolwiek musi mieć czas (pomijam inne predyspozycje). Aby osiągnąć cel trzeba poświęcić się całkowicie idei .
   Pozdrawiam .

 15. Wszyscy mówią że wysypisko jest zagrożeniem. A nikt nie wspomina o skladowisky wełny mineralnej które znajduje się kawałek dalej. Nikt nie mówi o olejy, żywicy i innym przyjaznym środowisku zwiazkom chemicznym które dostają się do wód gruntowych. ???

 16. Znam doskonale historię wysypiska w Pasiece . Było ono budowane w/g standardów europejskich i było jednym ze wzorcowych . Osobiście uważam jednak , że mimo zabezpieczeń w ziemi (w sarkofagach) pozostaje bomba ekologiczna . Rozkład azbesty to kwestia setek lat o ile w tych określonych warunkach w ogóle do tego rozkładu dojdzie . Może zostawmy sprawę samego wysypiska . Pojawia się kolejny problem . Młodsi mieszkańcy Trzemeszna nie pamiętają w jaki sposób były transportowane odpady na wysypisko . Mieszkańcy Niewolna i Pasieki mogą potwierdzić jeżdżące samochody byle jak załadowane odpadami . Część tych odpadów była po prostu rozsiewana na drogi , pobocza , do rowów melioracyjnych . Żeby było śmieszniej drogi gruntowe były utwardzane tuczem azbestowo cementowym na obszarze niemal całej gminy . W jeziorze Kiełcze do taj pory można wyłowić fragmenty płyt .
  Temat skażenia Naszego miasta i wsi jest jakoś dziwnie albo omijany albo celowo nie podejmowany . Kilka razy pisałem o tym problemie na info ale nikt tematu do dyskusji nie podejmował . Aktualnie może się wydawać , że nie ma już problemu . Dawny ZWAC , IZOPOL przekształciły się . Niestety ten azbest pozostaje i może działać jak cichy zabójca . Każdorazowo , gdy widzę jak masowo wycina się drzewa sam sobie zadaję pytanie : CO CI LUDZIE ROBIĄ ! I tak jak poprzednio już pisałem wyrwano przyrodzie to co jest istotą istnienia . Pozdrawiam .

 17. Brawo dla ekologa. A ja tam mogę płacić trochę więcej za śmieci byle był porządek. Wielodzietnym rodzinom chyba można by w tej kwestii jakoś systemowo pomóc. Za granicą śmieci to biznes. Zostawmy coś dobrego naszym dzieciom. One w szkołach uczą się jak segregować, żeby nie palić śmieciami, a potem przychodzą do domu i obserwują rodziców…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj