Strona główna Różne Radni o pieniądzach dla sołectw i stowarzyszeń

Radni o pieniądzach dla sołectw i stowarzyszeń

3053
16

Na niedawnych obradach połączonych komisji Rady Miejskiej radni mieli zaopiniować projekt planu współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi. Obowiązek przyjęcia takiego dokumentu wynika z przepisów ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie.

Jak poinformowała Joanna Stejakowska z Urzędu Miejskiego, na współpracę ze stowarzyszeniami zaplanowano taką samą kwotę jak na rok bieżący. Jest to jednak tylko plan, a ostateczne kwoty zawarte będą w uchwale budżetowej.

W trakcie dyskusji, przewodniczący RM Benedykt Nitka zasugerował, aby przy konstruowaniu budżetu na przyszły rok przyjrzeć się kwotom wydatkowanym na ten cel oraz zastanowić się nad funkcjonowaniem funduszu sołeckiego. Swoje uwagi motywował trudną sytuacją finansową trzemeszeńskiego samorządu i związaną z tym koniecznością wprowadzenia oszczędności.

Jego wypowiedź nie spodobała się Grzegorzowi Koperskiemu. Tłumaczył przewodniczącemu, iż akurat te dwa fundusze umożliwiają realizację wielu pożytecznych inicjatyw oddolnych. To nie są wielkie kwoty na tle potrzeb gminy. Inna sprawa to wnioski, jakie sołectwa złożyły do przyszłorocznego budżetu. To faktycznie koncert życzeń i tutaj na pewno trzeba szukać oszczędności – zauważył radny.

B. Nitka podkreślił, że nie neguje wspierania sołectw czy organizacji, ale trzeba mieć na uwadze realia gminnych finansów, w szczególności zapowiadane mniejsze wpływy do budżetu.

Marcin Jakubiak dopytywał gdzie trafiają środki jakie sołectwa pobierają za wynajem świetlic. Dziwił się, iż gmina finansuje wiele imprez na wsiach, a pieniądze z wynajmu sal trafiają do sołectw, chociaż nie ponoszą one żadnych kosztów ich utrzymania.

Z uwagą tą zgodził się burmistrz Krzysztof Dereziński. Potwierdził, że pieniądze z wynajmu świetlic powinny trafiać do kasy gminy. Jak mamy oszczędzać, to trzeba to uregulować – zapowiedział burmistrz.

Na ile sprawdzą się zapowiedzi ograniczania wydatków gminnych, okaże się niebawem. Do 15 listopada burmistrz ma obowiązek przedstawić radnym projekt budżetu. Ostateczną decyzję o kształcie finansów gminnych w 2020 roku podejmie Rada Miejska

16 KOMENTARZE

  1. Taki komentarz na poziomie podstawówki! Sam dupe zaciagniesz żeby popatrzeć i przy okazji jakiś dozynek najeść się za darmo! Ludzie na wsiach przynajmniej umieją się kulturalnie bawić, bo w mieście jaka kolwiek impreza to kończy się bójka albo wandalizmem! nie wiem czy znasz pojecie tego słowa” kulturalnie „?!

  2. To może, jakże szanowni radni, zastanowiliby się nad wywalaniem pieniędzy na Dni Trzemeszna i zapraszaniem, pożal się Boże, „gwiazd” ? Może niedługo zaczniecie zabierać fundusze samorządom szkolnym ze sprzedaży ciastek? Jeśli będziecie zabiegać o te pieniądze, to wsie przestaną wynajmować, skoro nie będą miały z tego profitów, to po co? Trzeba tylko sprzątać po części wynajmujących zachowujących się jak bydło (oczywiście nie wszyscy tacy są).
    Odpowiadając na komentarz „Papy”; zalecam poradnik językowy profesora Miodka na temat poprawnej pisowni
    ( jakikolwiek, a najlepiej wszystkie). Poza tym, prostactwo jest zarówno we wsi jak i w mieście, jeśli tego nie wiesz, to chyba żyjesz w Matrixie.

  3. Największe oszczędności generuje budynek po byłej szkole w Jastrzębowie, tzw. budynek socjalny. Ludzie tam mieszkający za nic nie płacą, wszystkie koszty ponosi gmina i to się nazywa oszczędność?

  4. Taaa ale na festyny i dożynki to każdy jeździ ale nikt nie myśli o tym że to ludzie z własnych kieszeni płacą za ciasta ogóreczki, i inne rzeczy z których ludzie korzystają za darmo. Utrzymanie świetlic również nie idzie w 100% z gminnych pieniędzy. A kto sprząta te świetlice? Kto utrzymuje teren zewnętrzny wokół świetlic? Ludzie to robią za darmo. To teraz gmina powinna zapłacić tym ludziom za wykonywaną pracę, na rzecz sołectwa i tym samym na rzecz gminy. Najłatwiej jest ludziom z miasta komentować a robić nie ma komu.

  5. Jak gmina taka mądra i szuka oszczędności niech napisze tu na forum, za ile zostały sprzedane budynki po dawnych szkołach np w Trzemżalu , pośmiejemy się wszyscy lub podenerwujemy

  6. Solectwo Rudki nadal czekaja za oswietleniem z prawdziwego zdarzenia tak jak wszystkie wioski czy osiedla maja a takze czekaja za dalszym etapem chodnika obiecanego przez poprzedniego soltysa no i o znak ograniczenia predkosci do 30 km od krzyza do przejazdu gdyz piraci drogowi urzadzili sobie wyscigi az dojdzie do dragedi.

  7. tzw.sportowiec radny niech się weźnie za kontrole Osiru! najwyższy czas! Bo najlepiej komentować za plecami a w realu sprzyjać,bo wygodnie. Uśmieszki to kazdy potrafi a konkretne działania to nie ma się odwagi. Ale cóż, brak kompetencji wymusza bierna postawe. Weżcie się wy,radni do konkretnej roboty, bo tylko tematy zastępcze. dziwne,że nie macie głosu w istotnych sprawach dla gminy! nie da się na to patrzeć!!!

  8. Jestem ciekawy jak p. Nitka jako finansista przyjrzy się wspólnie z radnymi którzy czują choć trochę odpowiedzialności i troski za publiczny pieniądz, przeanalizuje i przedstawi konkretne wnioski społeczeństwu co do wydatków bieżących, czy my mieszkańcy dowiemy się co i ile kosztuje,konkretne wydatki, bo budżet w działach ,paragrafach i gołe kwoty które są publikowane na bipie urzędu nic nam nie obrazuje. Czekamy na Waszą pracę bo rok minął to czasu było wystarczająco aby poddawać to analizie.Jezeli tego nie uczynicie to Wam przypomnimy w kolejnym kandydowaniu.Jestesmy ciekawi jak bedzie wyglądać praca radnych nad projektem budżetu, czy to bedzie „klepanina” ????Czy przedstawicie to do bólu,dowiemy sie ile kosztuje sam urzad np w wynagrodzeniach,kosztach innych itp. i jednostki gminy – szkoły OSIR ,ops BO TO PRZECIEŻ JAWNE fINANSE.jAK SĄ WYDAWANE NASZE -PODATNIKÓW PIENIĄDZE IIIIII

  9. Po co wam znak z 30 lepiej jak wprowadzicie zakaz przejazdy przez wioche z wyjatkiem traktorów i nie których rowerów .Zenada pozdrawiam tych co myślą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj