Strona główna Polityka Radni nie odpuszczają

Radni nie odpuszczają

10833
34

Mimo ostatecznego uchwalenia wysokości podatków na 2019 rok, radni Magdalena Laskowska i Piotr Kołodziejczak nie złożyli jeszcze broni w sprawie podatku rolnego. Kilka dni temu skierowali do Rady Miejskiej projekt uchwały o obniżeniu średniej ceny skupu żyta – przyjmowanej jako podstawa do ustalania tego podatku – do 47 złotych.

Przypomnijmy, że na przyszły rok przyjęto kwotę 53 złotych, a w roku bieżącym wynosił on 45 złotych. Pisaliśmy o tym |TUTAJ|.

Wnioskiem zajęli się radni na wczorajszym posiedzeniu połączonych komisji RM.
Według Macieja Dalewskiego podatek płacą bogatsi rolnicy, gospodarujący na lepszych ziemiach i to oni sami pokazują, że mają pieniądze. Świadczą o tym chociażby bardzo wysokie kwoty uzyskiwane w przetargach na dzierżawę gruntów.

Radny pytał też przewodniczącego Benedykta Nitkę – który wcześniej wypowiadał się, iż budżet gminy jest zagrożony i wymaga naprawy – jak chce go naprawiać . „Ja znajdę gdzie można naprawić ten budżet i dopiero zobaczycie gdzie są błędy, dojdziemy do tego. Na pewno nie na tym podatku” – bronił wniosku przewodniczący rady.

Nie powiedział jednak skąd u niego taka zmiana stanowiska.  Na ostatniej sesji głosował przeciw propozycji M. Laskowskiej, która proponowała wówczas pozostawienie stawki 45 złotych. Nie poparł też pośredniej propozycji P. Kołodziejczaka (50 zł). Mówił wtedy, iż samorząd zamierza dużo robić dla sołectw i musi mieć na to środki. M. Laskowska wskazywała na dysproporcje – podatek od nieruchomości podnieśliśmy o 1,6%, a rolny o 18%.

Dominik Woźniak wyraził obawę, iż obniżenie podatku może skutkować podwyżką ceny śmieci, a ta dotknie wszystkich mieszkańców. „Zanim podniesiemy ceny śmieci, najpierw zrewidujemy firmę” – odparł B. Nitka.

Agnieszka Bartz była zdania, że dla rolników, którzy płacą za hektar ziemi nawet 100000 złotych oraz po kilka tysięcy za dzierżawę, podatek nie jest wielkim kosztem.

Piotr Kołodziejczak przypomniał o „raju podatkowym”, czyli minimalnych stawkach podatku dla firm transportowych przy wysokiej podwyżce podatku dla rolników. „Raju podatkowego” bronił Kacper Lipiński zauważając, iż jest to obniżenie stawki po to, aby przyciągnąć inwestorów, a w początkowej fazie może przynosić straty.

Burmistrz Krzysztof Dereziński poinformował przy tej okazji o pierwszych oznakach zainteresowania takim rozwiązaniem. Jak oświadczył, zarejestrowaniem działalności w naszej gminie jest zainteresowana firma posiadająca kilkadziesiąt autobusów.

K. Dereziński wyraził obawy natury prawnej. Jak zauważył, proponowana uchwała może być uchylona przez wojewodę, gdyż w tej sprawie podjęto już uchwałę. Przewodniczący B. Nitka próbował rozwiać wątpliwości burmistrza. Stwierdził, że skoro budżet nie zostanie uchwalony w tym roku (ma to nastąpić w styczniu) to jest pewien, iż taką uchwałę można podjąć.

Ryzyko prawne uchwalenia takiej uchwały zauważyła też obecna na komisji przedstawicielka kancelarii prawnej Patrycja Andrzejewska. Ten rodzaj podatku musi być przyjęty do 31 grudnia, a w tym przypadku może być problem z terminem wejścia w życie tej uchwały – tłumaczyła radnym. Zaznaczyła jednak, iż stanowiska Regionalnych Izb Obrachunkowych w tych sprawach nie są jednoznaczne.

Pod koniec dyskusji przewodniczący nie był już taki pewny swojego zdania. Zwrócił się do przedstawicielki kancelarii prawnej o przygotowanie wykładni na ten temat.

Jakie są szanse na uchwalenie stawki podatku proponowanej przez dwoje radnych trudno przewidzieć. We wczorajszym głosowaniu brało udział 11 radnych. Wniosek poparło 6 – M. Laskowska, P. Kołodziejczak, B. Nitka, D. Bisikiewicz, R. Buzała, R. Nawrocki. Przeciw zagłosowali – A. Bartz, M. Jakubiak, D. Woźniak, M. Dalewski. Od głosu wstrzymał się K. Lipiński.

Ostateczna decyzja ma zapaść na najbliższej sesji Rady Miejskiej – 27 grudnia.

34 KOMENTARZE

 1. A może p. Laskowska i Kolodziejczak powiedzą ile mają ziemi i ile dzierżawią ? Dbają o rolników ? Dbają o własną kieszeń, tak ma wyglądać „naprawianie” Trzemeszna ? Po to przyszliście do Rady Miejskiej ? Na tą chwilę zadbaliście przede wszystkim o interes firmy niemieckiej. Gratulacje.

 2. Nitka, wiedziałem że tak będzie człowiek który 8 lat temu był w Radzie i gadał żeby gadać nie ważne czy na temat czy nie ? Raz głosuje za podniesieniem podatkaów teraz głosuje za obniżeniem. Na miejscu p.Dalewskiego nie zostawił bym na nim suchej „nitki” on Pana poucza że Pan jest młody. To jest Pana atut i był Pan ostatnie cztery lata w Radzie Miejskiej i wie Pan i zna realia aktualne nie te sprzed 8 lat. Nitka zna się na wszystkim czyli naprawdę na niczym. Finansista od pięciu pracowników w placówce PKO a zachowuje się jak by pracował na „Wall Street ” następny Wilk. Szanowna Rado to był błąd zrobić go Przewodniczącym tylko w zasadzie kto miał nim zostać ? Ta Rada to dramat. Młodzi radni reagować nie bać się go on merytorycznie jest cieniutki. Jak on mógł wygrać z p. Krzyżaniak ?

 3. Pan Nitka to rzetelny i dociekliwy człowiek.Był jego błąd że na ostatniej sesji dał się uwieść burmistrzowi i w pośpiechu wprowadził pod obrady tą uchwałę, na szybcika, w chaosie tak działa nasz burmistrz.Dobrze że Pan Benedykt swój błąd naprawia.A Panowie radni Wożniak i Dalewski czy myślicie jak będzie się podwyższać podatki to jest sposób na inwestycje,oj nie nAJPIERW NIECH P. BURMISTRZ WYEGZEKWUJE OD DŁUŻNIKÓW ZALEGŁOŚCI I POZYSKUJE ŚRrodki UNIJNE a póżniej sięga do kieszeni podatnika.Jak są wydawane nasze pieniądze to widać gołym okiem.Pan Peno i ponadpodziałami,to nie wy głosowaliście za takimi inwestycjami i takim długiem ?W kampani tylko fotki,gabinety , odługach gminy wcale jakby ich nie było.To jest hipokryzja.

  • Jak Pan taki odpowiedzialny to informuję, że dotychczasowe sesje są do obejrzenia na YT. Można sie samemu przekonać na czym polega rzetelność i dociekliwość. Proponuje jednak odróżniać te pojęcia od zwykłego gadulstwa i lansu własnej osoby jako wszechwiedzącej.

 4. Brawo panie Nitka najpierw kontrola firmy no i ludzi co nie placa za smieci i nie posiadaja pojemnikow tylko podrzutka a kasy bedzie ful.

 5. Czy to prawda co mówią ludzie w mieście ze wszyscy pracownicy urzędu dostali na święta od dyzia po 2.000 ? Zdębiałam… jeśli to prawda to fajny prezent.

  • Jak glosowaliście tak macie. Jaki elektorat taki burmistrz. Podwyżki na śmieci już proponował teraz czas na następne. Pozdrawiam. Trzaskowski BIS.

 6. Gospodarze dostali się do rady i widza swoje tylko interesy. By się wstydził Kołodziejczak i Laskowska, są radnymi całej gminy a nie radnymi swoich włości! Zawsze im mało. Wstyd .
  A ja chcę obniżki podatku od nieruchomości…. i Cooo?? Nic płacę bo MAM HONOR.

 7. Proszę czytać ze zrozumieniem… Dotychczasowa podstawa do podatku rolnego wynosiła 45 zł, propozycja radnych to podniesienie do 47 zł. Więc nie wprowadzajmy do tej dyskusji pojęcia obniżka. Jest to wzrost o około 4%, dla porównania podatek od nieruchomości wzrasta o 1,6%. Więc o co chodzi???????

 8. Hola hola, państwo rolnicy z Trzemżala i okolic, bo tylko wy zawsze krzyczycie w tym temacie. Nie manipulujcie opinią publiczną. Punktem wyjścia jest cena skupu żyta ogłoszona przez GUS. I ta cena wynosi 54,36 zł. Tak więc stawka została obniżona. A co do zeszłorocznej stawki, została ona po prostu ustawiona nisko z uwagi na rok wyborczy. I tyle. I przyznajcie jeszcze, że g… wiecie o suszy. W suchym roku macie mniejsze zbiory, to fakt. Ale one są większe niż w Wymysłowie w normalnych latach. Prawda czy fałsz? Może Pan Kołodziejczak lub Pani Laskowska odpowiedzą na to pytanie?
  Szacunek dla Pani Bartz za to, że widzi trochę więcej niż czubek swego nosa.

  • Odpowie tobie rolnik z Trzemżala ,my w trzemżalu zwykłymi bronkami nie uprawiamy przed siewnie ale ciężkimi agregatami,my po woreczku na hektar nawozu nie dajemy,dajemy po big bagu,w końcu my spalamy paliwa na hektar grubo ponad 100 litrów a wy 10,a akcyzy dostajesz tyle samo co ja na hektar i przestań pisać głupoty.Jak my wiosną jesteśmy na polu to wy na chodnikach w Trzemesznie opowiadacie że nic się nie opłaci.

 9. Jeżeli GUS takim wyznacznikiem dochodów – sprawdź ile wzrosły wg GUSu wynagrodzenia w 2018 r. i odnieś je do podwyżki podatku od nieruchomości.

  • No i GUS robi cenę zyta opierając się o ceny rynku, a zyta na rynkach nie ma z powodu suszy wiec ceny rosną. Co z tego, niech żyto będzie po 1500 za tonę a ja nie mam go i nie mam kasy na podatek.

 10. Mam duży kredyt zaufania do Pani Bartz.Na razie dba o całą Gminę.Nie jest populistą.Życzę tej Pani, zeby zniosła krytykę a pewnie pomyje,które rolnicy będą na nią wylewać.Siły Pani Bartz życzę w utrzymaniu poziomu dobrej Radnej!

 11. Żal mi tej biedoty wiejskiej z Trzemżala i okolic. Władza gnębi ich podatkami a takie Wymysłowo czy Gołąbki podatków wcale nie płacą. Gdzie tu sprawiedliwość? Liczę na przewodniczącego, że cos w tej kwestii zmieni. Myślę, że siedzący za nim na tylnym siedzeniu pokieruje go odpowiednio. I , że razem podejdą do tego rzetelnie i dociekliwie.

 12. Przestańmy myśleć kategoriami – wieś = rolnictwo. Jedna z największych wsi w naszej gminie – Niewolno może policzyć rolników na palcach jednej ręki. A ile procentowo osób zamieszkałych chociażby w Kruchowie żyje z rolnictwa? Dziś większość mieszkańców wsi ma tyle wspólnego z rolnictwem, co mieszkaniec Warszawy. Tak więc popieram panią Bartz, że wieś widzi szeroko, a nie tylko z perspektywy własnego podwórka. Jesteśmy na początku kadencji i wierzę, że akurat ta radna zrobi wiele dla wsi. A robić dobrze wsi, to nie musi oznaczać obniżania podatku.

 13. Moi drodzy pokażmy jednosc .
  Ci co płaca podatek rolny niech swoim przybyciem popra radnych co sa za propozycja Laskowska
  KOŁODZIEJCZAK POKAŻMY JEDNOŚĆ ROLNIKA-JAK ROBIĄ NAUCZYCIELE I POLICJA SADY W GRUPIE SIŁA ZABLOKOWAC OBRADY DOMAGAC SIĘ PRZYJAZDU WOJEWODY POWIADOMIC MEDJA PANOWIE Z IZB ROLNICZYCH ZAPROSIĆ WALKOWIAK BARTZ MADRY DO ROBOTY W OBRONIE ROLNIKA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here