Strona główna Różne Rachunki za wodę budzą wątpliwości

Rachunki za wodę budzą wątpliwości

989
6

W ostatnich dniach otrzymaliśmy kilka informacji od Czytelników, dotyczących dostarczanych rachunków za wodę przez spółkę Remondis Aqua Trzemeszno. Wątpliwości zgłaszają odbiorcy , którzy mają zainstalowane dodatkowe liczniki na wodę zużywaną głównie do podlewania ogrodów.

O ilość wody, wskazaną przez ten licznik, powinna być pomniejszona opłata za ścieki.  W pozostałych przypadkach płacimy za taką ilość ścieków jak zużytej wody. Osoby, które się do nas zwróciły twierdzą, że spółka nie odlicza tej części zużytej wody i muszą płacić za całość łącznie z opłatą za ścieki.

Okazuje się, że takie wrażenie jest wywołane dość skomplikowanym zapisem dotyczącym poszczególnych składników rachunku. Przeanalizowaliśmy jedną przykładową fakturę zostawioną przez inkasenta w momencie odczytu. Stwierdziliśmy, że faktycznie na rachunku podana jest taka sama ilość wody jak i ścieków. W tym konkretnym przypadku – 38 m3, mimo że odbiorca posiada osobny licznik na podlewanie. W dalszej części rachunku dotyczącej wyliczenia zużytej wody na podstawie wskazań wodomierza widnieją jednak szczegółowe zapisy. W pozycji „odczyt poprzedni” widnieje 1440 m3, w pozycji „ odczyt aktualny” – 1500 m3, natomiast w pozycji „ zużycie” – 38 m3.

Tymczasem łatwo wyliczyć, że 1500 – 1440 to 60, a nie 38. Tę różnicę wyjaśnia kolejna pozycja, gdzie wyszczególniona jest ilość wody z licznika „ogrodowego” – 22 m3. Zsumowanie 38 m3 i 22 m3 daje wreszcie  rzeczywisty obraz zużycia wody w ilości 60 m3.

Zapytaliśmy prezesa Remondisu Krzysztofa Tomczaka, czy nie można tych  faktur uprościć, aby były bardziej zrozumiałe dla mieszkańców. Prezes przyznaje, że faktury mogą być niezrozumiałe dla wielu odbiorców, ale zastrzega, iż z pewnością nie ma w nich błędów. Klienci płacą za rzeczywisty pobór wody i odprowadzone ścieki z uwzględnieniem wskazań liczników „ogrodowych”. Obiecuje jednak zainteresować sprawą firmę, która stworzyła program do wystawiania faktur, aby rozważyła uproszczenie wystawianych rachunków.

6 KOMENTARZE

  1. No dziwne , kaloryfery cały rok pozamykane a liczniki liczą … i liczą … i liczą … Powietrze w środku . Zróbcie coś z tym !

  2. Firma nie ma rozważać uproszczenia rachunków, ma obowiązek uprościć, żeby było zrozumiale nie tylko dla Pana Tomczaka i Remondisu. A jak tego nie zrobią, to wyślę te rachunki do samego diabła, żeby pokazać jak Remondis traktuje swych chlebodawców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj