Strona główna Polityka Przyszłość budynku po „zawodówce” nadal nieznana

Przyszłość budynku po „zawodówce” nadal nieznana

4704
29

Pięć lat temu gmina Trzemeszno przejęła od powiatu gnieźnieńskiego prowadzenie szkół ponadgimnazjalnych. Wiązało się to z przejęciem budynków przy pl. Kosmowskiego oraz po byłej szkole zawodowej przy ulicy Mickiewicza 33.

Z uwagi na wcześniejsze decyzje powiatu już wtedy budynek świecił pustkami. Mimo wielu planów, zapowiedzi, wizyt radnych, Rady Kultury, prób pozyskania dofinansowania, nic się do tej pory nie zmieniło. Przypomnijmy, że główne koncepcje zagospodarowania budynku to adaptacja na Urząd Miejski lub Dom Kultury, bibliotekę i muzeum.

Burmistrz Krzysztof Dereziński zaproponował niedawno Radzie Miejskiej zaciągnięcie pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 570.241 zł na termomodernizację byłej szkoły wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej. Miałaby być ona umorzona w 10%. Propozycja nie spotkała się jednak z akceptacją radnych.

Dyskutowano o tym na obradach połączonych komisji RM. Benedykt Nitka i Daniel Bisikiewicz apelowali o wyznaczenie jasnych kierunków i ostateczne ustalenie, co gmina zamierza zrobić z tym obiektem. Maciej Dalewski był zdania, że remont będącego w bardzo złym stanie budynku po prostu się nie opłaca. Stwierdził, iż lepszym pomysłem byłoby wybudowanie nowego urzędu. „Stare to są dobre skrzypce i wino” – dodał radny.

Renata Buzała dopytywała, czy były podejmowane próby pozyskania środków zewnętrznych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rozwój infrastruktury kulturalnej.

Z opiniami radnych nie zgodził się K. Dereziński. Jak przyznał były różne koncepcje, ale on proponuje jedną konkretną – Urząd Miejski. Nie można więc mówić, że nie ma żadnych propozycji czy kierunków. Zwolennikiem zaciągnięcia pożyczki był Grzegorz Koperski. Zauważył, że termomodernizacja nie wyklucza żadnej z koncepcji, a budynek trzeba koniecznie ratować.

B. Nitka zaproponował, aby punkt dotyczący pożyczki wykreślić z porządku obrad sesji. Takie samo zdanie miała większość radnych – Tadeusz Pawlak, Dominik Woźniak, Maciej Dalewski, Magdalena Laskowska, Renata Buzała, Piotr Lewandowski, Agnieszka Bartz.

Przeciwnego zdania byli – Grzegorz Koperski, Renata Wiśniewska, Marcin Jakubiak. Od głosu wstrzymali się Rafał Nawrocki i Daniel Bisikiewicz.

29 KOMENTARZE

 1. Budynek z zewnątrz wygląda dość solidnie.Już dawno powinna być zrobiona ekspertyza budowlana, następnie decyzja co z tym zrobić.

 2. Ten budynek niszczeje juz tyle lat i nikt nie chce podjac decyzji co do dalszego funkcjonowania wstyd wlodarze i radni razem wzieci zeby taki budynek przy wjezdzie do Trzemeszna tak doprowadzic do zniszczenia dac ludziom sobie wyremontuja i beda mieli gdzie mieszkac a nie bedzie dalej niszczec jak on w srodku wyglada jeszcze troche to bedzie do rozbiorki dlaczego pomieszczenia nie sa wietrzone tyle lat okna pozamykane jednym slowem Trzemeszno ma farsa co do rzadzenia nie ma wlodarza do myslenia z glowa dalej nie tylko budynek sie rozsypuje popatrzcie jak wygladaja chodniki w miescie i na obrzezach miasta zarastaja trawskiem i chwastami wstyd drzewa nie poprzycinane czy u nas nie ma ludzi do rzadzenia brudne miasto niestety

  • Panie co pan chcesz to ze
   – ciemno nocami
   – chodniki dziurawe i krzywe
   – kostka powyginana
   – scieki płyna
   – pol komunalki prawie sprzedane
   – kancelaria do Vatu
   – brak plazy i łowiska
   – samowole nad jeziorami
   – niszcejace budynki – jak winko im starsze tym lepsze
   – fermy smierdzace
   – azbest i welna mineralna hulajace po polach na rudkach
   – i mozemy tak wymieniac i wymianiac przez 2 kadencje sie uzbieralo

   ale wazne ze mamy skwery zrobione na wybory i co wiecej trza panie

   ja sie pytam skoro tak zle to po co viceburmistrz jest nam potrzebny ? a obciac stanowisko skoro jest jak jest i zostawic tylko burmistrza jednego a zaoszczedzone pieniadze wydac na remonty ale radni kolegi nie zwolnia – nastepnym razem pomysl na kogo glosujesz

   • Do rodzina Pinced plus trzeba jeszcze dodac na plus miejsca parkingowe mozna wykupowac super sprawa tak jak ma to miejsce na pl.Wojciecha parking dla klientow sklepu medycznego przechadzajac sie zawsze stoi samochod ten sam od rana do popoludnia widocznie dlugo klient kupuje az caly dzien dobre ale prawdziwe Burmistrzu gdzie mozna zlozyc wniosek o wykupienie miejsca parkingowego i jak platnosc na rok czy co miesiac i czy kopertke samemu trzeba namalowac czy to juz w ramach wykupu czy trzba miec szerokie plecy

   • Przestań, budynek na Mickiewicza 1 kwitnie, nowoczesne kamery itp, tynki same się wyrównują – szkoda że najnowszego zdj nie mogę wkleić….. A tu najlepsze przed tym budynkiem.

 3. Dalewski jeśli uważasz, że budynek jest w złym stanie to nie masz pojęcia w jakich warunkach ludzie w tej gminie muszą mieszkać

  • A ludzie w jakich warunkach mieszkaja to jest tak jak sobie poscielesz tak sie wyspisz kto nie dba o mieszkanie gdzie mieszka tylko wszystko przepusci jego sprawa ludziom nie chcesie nawet posprzatac u siebie brud smrod i ubustwo po prostu nygusy sory nie wszyscy ale…itd

 4. Jedna kwestia. Skoro w tekście jest wskazane, że są różne koncepcje zagospodarowania tej nieruchomości to zadaję pytanie. Czy w posiadaniu urzędu jest jakaś konkretna dokumentacja, z której wynika co jak miałoby wyglądać? Jakaś wizualizacja, jak np. w przypadku PKP. Zakładam, że jest skoro w tekście jest napisane, że gmina podejmowała działania w kierunku pozyskania dofinansowania. Jak to się mówi kawa na ławę – pokazać mieszkańcom – i niech oni zdecydują, np. w formie jakiegoś głosowania internetowego, skoro decydenci nie potrafią się porozumieć. Z tekstu wynika, że ścierają się dwie opcje. Z jednej strony stworzenie jednego wspólnego miejsca dla działalności kulturalnej, która jak widać gołym okiem nie była tak hojnie dofinansowywana jak chociażby sport. Z drugiej strony stworzenie powiedzmy nowego urzędu. Piszę nowego bo tak de facto urząd to w pierwszej kolejności ludzie, których kompetencje powinny przyczyniać się do poprawy życia mieszkańców. Jak jest z tymi kompetencjami to widać, po tym jak „skutecznie” pozyskuje się środki zewnętrzne w Gminie Trzemeszno. A tutaj jak słychać albo raczej nie słychać jest kiepsko.

 5. Zabieracie się od dupy strony za to ocieplanie. Ocieplanie budynku, który nie tylko nie jest w żaden sposób wykorzystywany ale co więcej nie wiadomo co z nim począć. I zapewne tak będzie przez następne lata, nawet gdyby był ocieplony. Więc byłyby to pieniądze wyrzucone w błoto. No chyba, że chodzi tu o celowe wyprowadzenie pieniędzy z budżetu – wtedy oczywiści pomysł ten ma sens.
  Po drugie czy ocieplanie go ma sens? Czy w przeszłości gdy mieściła się w nim szkoła a żimy były dużo cięższe zamarzł w nim ktoś?
  Po trzecie budynek nie tak stary czy nie odpowiedni by nie mógł mieścić się tam Urząd Gminy. Budynek już jest więc urząd mógłby zostać tam przeniesiony już dziś, najpóźniej jutro i nie trzeba by czekać na postawienie nowego budynku. I miejsca na parking również jest dosyć.
  Po czwarte każdy z radnych chce przeforsować tylko własną koncepcje (i to nie tylko w tej konkretnej sprawie a we wszystkich innych) po to by później chełpić się, że to on lub ona jest ojcem lub matką sukcesu. A jak się kogoś nie lubi to zawsze blokuje się go i głosuje się przeciw niemu nawet jeśli jeśłi to jego pomysł jest rozsądniejszy.
  Po piąte zostaliscie wybrani by działać dla dobra mieszkańców i gminy a nie swoich osobistych celów i kont bankowych.

 6. Taniej będzie zburzyć ten budynek i postawić nowy! Mogę się założyć, że wszystko jest tam zagrzybiałe i w rozsypce.” Gra nie warta świeczki”. Zacznie się remont i w połowie stanie, bo wyjdzie po drodze tyle” niespodzianek do zrobienia” że kasy braknie.

  • 100% racji, że taniej wybudować od nowa niż remontować. Pod jednym warunkiem. Inwestycja musi mieć rzeczywisty nadzór a nie nadzór na papierze. Do takiego wniosku może dojść osoba, która sama cokolwiek remontowała lub budowała za swoje ciężko zarobione pieniądze. I taka jest różnica między ludźmi, którzy potrafią liczyć każdą złotówkę a ludźmi, którzy mają nieograniczony dostęp do publicznych środków.

 7. A nasz rządzący jak zwykle pożyczka i jeszcze raz pożyczka. A ile odsetek spłacamy. Co on chce zostawić po sobie, może jeden wielki kredyt.

 8. Witam A koło stadionu piaskowego. To jest busa i za razem Gaj. Jeszcze trochę to stadionu piątkowego i nie będzie widać tyle krzakuw i samosiejek .tak burmistrz rządzi i radni .brak słów.

 9. Panie Dalewski i tu pokazuje pan swój poziom, ale od radnego wymagamy czegoś więcej.
  Gmina gdy przejmowała budynek mogła wprowadzić się zaraz obiekt wewnątrz był cały wyremontowany odmalowany. Piwnice również miały po części wykonany remont.
  Ktoś powinien odpowiedzieć za dewastację budynku i celowe działanie. Może radni postarają się wpisać budynek do rejestru zabytków. Wtedy pozyskiwać środki na remont ,jeżeli gmina jest tym nie zainteresowana oddajcie na muzeum, Dom Kultury. wreszcie można utworzyć sale tematyczne.
  Zabierzcie się państwo do pracy do której dziedziny dotknąć się wszystko się sypie w gminie.
  Pozdrawiam

 10. Oczywistą oczywistością jest, że remont starej budy jest droższy od budowy nowej siedziby. Ale tak się myśli w przypadku prywatnej własność. W przypadku pieniędzy publicznych wszystko jest postawione na głowie.

 11. Zburzyć to badziewie. Naprawić chodniki bo można sobie nogi połamać, pozbyć się smrodu gówna w tym mieście to nie średniowiecze. To miasto to istna samowolka. Każdy robi co chce, gdzie chce. Jezdza młode jak na rajdzie, śmieci pełno chociaż kosz niedaleko. Jezioro zawlaszczaja ale jest spoko. Nie ma tematu. Pytanie co wy w tej gminie robicie. Można przyjsc przyjrzeć się waszej pracy? tak z parę dni?

 12. Trzeba przyznać że powiat zrobił interes życia. Z takimi Januszami w radzie i Burmistrzem to jest kwestia czasu kiedy Proboszcz nam wciśnie Alumnat chyba że są już po słowie.

   • Już widzę te tłumy chętnych do przyjazdu do Trzemeszna tylko po to aby nocować w hotelu z widokiem na… Zakład Poprawczy. Proponuję zejść z obłoków na ziemię.
    Basen, kino, hotel może jescze lotnisko wybudujcie fantaści oderwani od rzeczywistości.
    Ciekawe gdzie są specjaliści od kupowania za złotówkę ( czytaj blisko 1mln zł) majatku od powiatu na który nie ma się po pierwsze pomysłu a po drugie nie ma środków aby zrobić coś porządnego. A po trzecie dopłacanie do tego „interesu dekady” aby utrzymać szkołe którą powinien prowadzić powiat to grube miliony. Gmina postąpiła w myśl zasady… „zastaw się a postaw się „. Na skutki takiego działania nie trzeba było długo czekać.
    A propos samego koszty ewentualnego remontu tego budynku. Jak ktoś myśli, że po przetargu remont tego budynku będzie kosztować kilkaset tysięcy złotych to chyba nie ma bladego pojęcia w jakich cenach remontuje się takiego typu budynki. Remont zdecydowanie mniejszego budynku dworca gdzie to koszt około 7 mln złotych .

 13. Tylko urząd gminy w jednym budynku i skończy się latanie pracowników od budynku do budynku i przy okazji godzina na mieście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj