Przypomnieli postać prof. Czesława Łuczaka

0 Flares Facebook 0 Google+ 0 Filament.io 0 Flares ×

Wczoraj w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych odbyła się sesja popularnonaukowa pt. “Życie i działalność prof. Czesława Łuczaka (1922-2002) – wybitnego historyka, absolwenta trzemeszeńskiego liceum”. Pod jego redakcją ukazały się między innymi ”Studia z dziejów ziemi mogileńskiej” i “Dzieje Trzemeszna”.

Wczorajsze wydarzenie było częścią szerszego projektu – ”Pamięć o nich nie zaginie – wybitni wychowankowie gimnazjum i liceum w Trzemesznie” -realizowanego przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum w Trzemesznie.

Referaty wygłosili między innymi wychowankowie Profesora – prof. Stefan Kowal (Profesor Łuczak i jego czasy) oraz prof. Tadeusz Janicki (Kierunki badań i główne osiągnięcia naukowe prof. Czesława Łuczaka). “Trzemeszno w badaniach prof. Cz. Łuczaka” – to temat referatu jaki wygłosił przedstawiciel szkoły Maciej Adamski.

Uczniowie – Oktawian Jasudowicz i Jan Dzimian przedstawili prezentację ukazującą bohatera konferencji w obiektywie. W trakcie sesji, obecni na sali przedstawiciele rodziny prof. Łuczaka przekazali szkole pamiątki po naukowcu. Były to – Medal Pamiątkowy Ministerstwa Sprawiedliwości wraz z legitymacją, Świadectwo Państwowej Odznaki Sportowej wraz z legitymacją oraz jeden z rękopisów profesora.

Ostatnim punktem programu było symboliczne otwarcie galerii znanych wychowanków trzemeszeńskiej szkoły. W holu prowadzącym do auli umieszczono 24 portrety, docelowo ma być ich 27. Symbolicznego otwarcia dokonali – Ewa Kempa, córka historyka i wiceburmistrz Dariusz Jankowski.

Wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymali od stowarzyszenia pamiątkowe zakładki do książek z wizerunkiem prof. Łuczaka. W najbliższym czasie wydane zostaną kolejne zakładki z wizerunkami innych znanych wychowanków szkoły.

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym gminy Trzemeszno.

4 Komentarze do Przypomnieli postać prof. Czesława Łuczaka

ogloszenia
  1. Jaca Informatyk napisał(a):

    bardzo dobra robota

  2. Andrzej J. Kamyszek napisał(a):

    Bardzo cenna inicjatywa. Interesuje mnie nabycie materiałów z tej sesji, jeśli będą dostępne i gdzie. Również ciekawi, czy w czasie sesji wypłynął temat wczesnopiastowskiego Trzemeszna, profesor jest autorem książki pt. “Dzieje Trzemeszna”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powered by WordPress | Designed by: SEO Consultant | Thanks to los angeles seo, seo jobs and denver colorado