Strona główna Różne Przewodniczący RM o podatku za psa

Przewodniczący RM o podatku za psa

5221
51

Wprowadzenie podatku od posiadania psa zaproponował na wczorajszej sesji Rady Miejskiej przewodniczący Benedykt Nitka. Jak zauważył, psów jest coraz więcej, a ich właściciele zachowują się w różny sposób.

Wpływy z takiego podatku mogłyby być przeznaczone na zakup pojemników na odchody czy sprzątanie.

Do wniosku odniósł się wiceburmistrz Dariusz Jankowski. Poinformował, że podatek taki obowiązywał do końca 2007 roku. Od tego czasu gminy mają możliwość wprowadzenia opłaty od posiadania psów, ale nie jest to obligatoryjne. Do tej pory wprowadzono ja w 446 gminach, co stanowi 18% wszystkich samorządów.

Jak wynika z danych pochodzących od lekarzy weterynarii, w 2019 roku zaszczepiono w naszej gminie 1080 psów. Można więc przyjąć, że jest to przybliżona liczba tych czworonogów. Dodał, iż egzekwowanie tego obowiązku wymaga sporo nakładów, między innymi powoływania inkasentów, a ponadto zgodnie z przepisami wiele osób jest z niego zwolniona.

Do pomysłu przewodniczącego odniósł się też burmistrz Krzysztof Dereziński. Wspomniał, że pamięta czasy swoich początków w samorządzie jako radnego. Wówczas bywało, iż podatek od psów wywoływał dłuższe dyskusje niż podatek od nieruchomości. Wpływy z tego tytułu były natomiast symboliczne, nie przekraczały 1% budżetu.

Przy okazji tego tematu Renata Bazała przypomniała o pomyśle zorganizowania placu dla psów. Jak zauważyła, wpływy od ich właścicieli mogłyby pójść m.in. właśnie na ten cel. D. Jankowski poinformował, że w tegorocznym budżecie nie przeznaczono żadnych środków na ten cel, co nie oznacza, iż gmina nie chce wesprzeć tej inicjatywy. Wyznaczono już takie miejsce, które może być zagospodarowane i wykorzystane przez miłośników zwierząt.

Na koniec B. Nitka powiedział, że nie upiera się przy tym pomyśle, ale jak wynika z jego rozmów z niektórymi właścicielami psów, są oni skłonni pewne obciążenia ponieść.

51 KOMENTARZE

 1. gdyby za posiadanie rozsądku pobierali podatek, to ty nie musiałbyś go płacić wcale, a wręcz odwrotnie – tobie by płacili

 2. A co z psami na terenach wiejskich? Po psach w mieście trzeba sprzątać i to są koszty ale co jeśli pies s…a na moje podwórko? To ja sprzątam więc dlaczego mam za to płacić?

  • Na każdej zagrodzie mógł być pies bez podatku – ale jeden. Wice burmistrz wraz z burmistrzem zapomnieli o srających psach przewodnikach i asystentach osób niepełnosprawnych. Niekażcie nam włodarze czekać do roku 2023. Burmistrzu, sieroty niechciały zabrać pana z sobą do Gniezna? Zostałbyś pan derektorem a pan Dariusz przeorem.

 3. Beniu ty nie potrafisz profesionalnie sesji poprowadzić ani jej profesionalnie otworzyć ani zamknąć a zabierasz się za tworzenie pomysłów. I co najgorsze pomysłów niedorzecznych, przynoszących więcej szkody niż pożytku. Jak długo jesteś już w radzie? I to nie tylko radnym ale i jej przewodniczącym? Miałeś uzdrowić Trzemeszno i co uzdrowiłeś? Ile to już czasu upłynęło od momentu gdy miałeś postawić w Trzemesznie toitoie? Ile postawiłeś? Przestań w końcu robić wstyd sobie a przede wszystkim swojej rodzinie swoją niekompetencją, niezdecydowaniem. Siwa broda nie czyni mędrcem. Można się znać ale nie rozumieć – jak to sam pięknie ująłeś.

  • „Inicjatywa Naprawcza” czy Wy istniejecie czy się ośmieszacie bo ja już nic nie rozumiem ? Panie Piechowiak czy tak ma wyglądać „naprawianie” Trzemeszna ? Przecież Wy nic nie robicie oprócz gadania. Dedykuję to stare powiedzenie „mowa jest srebrem a milczenie złotem” dla Państwa szanowna Inicjatywo Naprawcza szczególnie dla p. Nitki i p. Buzały , reszta to nawet głosu nie zabiera. Miało być tak pięknie a wychodzi kabaret. Niestety ze szkodą dla Trzemeszna. Głosowałam na Was i sama nie wiem co powiedzieć. Dlatego weźcie sobie te słowa do serca albo po prostu odejdźcie.

   • A to teraz wiem dlaczego Renia zawsze popiera przewodniczącego, cokolwiek on powie i zawsze jest „za” za wszelkimi pomysłami zgłaszanymi przez przewodniczącego – należą do jednej kliki!

   • A co moze p.Paweł znajac go na pewno jest zawiedziony takimi ,przecież jest zaangażowany i działa prężnie w innym samorżadzie więc co może na takie durnowate pomysły,usiąść i płakać za takie pomysly jak p.nitka

  • Toalety zamknęła promotorka gminy na szlaku piastowskim – prosząc by obywatele załatwiali te sprawy na własną rękę.

 4. Popieram wszystkie wcześniejsze wypowiedzi, które są jak najbardziej trafne. A może by tak wprowadzić 500+ na psa 😉

  • Jak najbardziej za. Tylko jedno ale. Tylko dla mieszkańców miasta. Psy w zagrodzie na wsi nie robią na chodniki i trawniki w Trzemesznie.

  • W dzisuejszych Pałukach podano receptę na rozwiązanie problemu wodociągu w Trzemżalu.
   Tytuł artykułu trafnie opisuje podejście do wszelkich problemów. Jak walnie to zacznie się… nomen omen studnie kopeć.
   Może to i śmieszne, ale nie chciałbym być w skórze osób odpowiedzialnych za brak wody i miałby miejsce jakiś pożar.
   Co wtedy powiecie wszyscy SAMORZĄDOWCY?
   Że nie wiedzieliście?
   Że to Burmistrz?
   Że to Radni?
   Że to Remondis?

    • Donek wróci żeby żyć w chorym kraju haha ma euro, ma zachod, na pewno tęskni za porypanym krajem, gdzie kary za jazdę po pijanemu są tak śmieszne ze ludzie po prostu pijani jeżdżą 😀 w kraju gdzie kary za głupotę są tak niskie ze warto być głupim, w kraju tak pseudoserdecznym i rozwiniętym, ze chyba nie ma pogrszego w uni od nas… ja się za mój kraj wstydzę, a co dopiero on…

 5. Już widzę ten jazgot. Najwięcej będą buczeć ci którzy puszczają psy aby sprutały się byle gdzie. Chcesz mieć psa to dbaj o porządek a nie, że inni muszą wdeptywac w g.

 6. Na początek wystarczy dopilnować aby właściciele psów sumiennie po nich sprzątali. Nie sprzątnięte to mandat z 200 i będzie na placyk dla piesków nazbieranie w tydzień. No i monitoring mógłby w tym pomóc, gdyby był zarządzany jak trzeba.

   • Dokładnie, nie wiadomo czy śmiać się czy płakać ? „Neonówka” to mało. Najpierw niech p. Piechowiak zrobi porządek ze swoimi radnymi jest ich raptem pięciu A potem niech marzy to nic nie kosztuje.

  • Oj na pewno,bo wiem jak ŻNin się rozwija,ogrom inwestycji i środków z unii,to jego i calego zespołu którym kieruje zasługa

   • Panie Piechowiak przestań już pisać sam o sobie. Z paroma ludźmi sobie nie radzisz „samorządowcu „. Byłeś i jesteś urzędnikiem . W Trzemesznie do 2015 i co nic nie widziałeś i nie słyszałeś ? Dziwię się , że ministrem Pan nie został jak wszystko Pan sam robi ?

    • Czemu tak zioniesz nienawiścią do Pana Pawła.Tak zgadza się pracował sporo lat w naszej gminie, ale gdy tylko wystartował na burmistrza bo miał odwagę się przeciwstawić już na tamten czas tej nieudolnej władzy,mógłby pewnie sobie do dzisiaj pracować, dzisiaj po kilku latach jeszcze bardziej to co się dzieje w naszej gminie tą niemoc potęguje,gdyby nie znał się na swojej robocie to na pewno nie miałby co szukać w Żninie, znam go doskonale ,to człowiek pracowity i zawsze zaangazowany to było widoczne, były pozyskiwane duże środki na liczne inwestycje,co mamy dzisiaj ? warto to zauważyć i obiektywnie ocenić!!!!!!! nie musi pisać o sobie bo jego praca i efekty mówią wszystko

 7. Już przestańcie z tymi podatkami.
  Wprowadźcie podatek od glupizny, to wszyscy w gminie zasila budżet. Pies nie żyje powietrzem i woda. Nie rzadko właściciele biorą zwierzęta ze schroniska albo porzucone gdzies, pielęgnują te zwierzęta, leczą, i jeszcze obarczacie ich płaceniem podatków za nie?
  Może panie Nikta zaproponuje pan podatek od brody? Od blondynki? Od siwego?
  Mało podwyżek mamy? Jeszcze kolejny podatek żeby moc go co chwile podnosić?

 8. Dlaczego ten pomysł jest zły?
  – zwiększy liczbę bezdomnych, porzucanych psów. Pies, to przyjaciel. Ale nie każdego stać na to by oprócz wyżywienia go, leczenia, palcic dodatkowo za podatek. Ludzie często żyją kosztem czegoś. Odmawiają sobie lepszego jedzenia, wakacji, bo ich na to najzwyczajniej w swiecie nie stać. Gro osób, dorosłych, nigdy nie była za granica, bo ich na to nie stać. A podatek od psa to kolejny cios w och budżet. Kolejny cios w psa. Zabawne? Panie Nitka?
  – pojemniki na odchody psów, czy do tego aby powstały, naprawdę potrzebny jest podatek od psa?
  – gro osób posiada psy na swoim prywatnym terenie. Nie spaceruje z nimi nigdzie. Ludzie na wsiach również nie korzystają z schodzicie, po to żeby z pieskiem się przejść.
  – plac dla zwierząt? Może o dobry pomysł. Ale dlaczego maja płacić na niego posiadacze psów, których psy nigdy z niego nie skorzystają? Nie każdy ma ochotę słuchać, ze jego pies to podróbek z pseudohodowli, opini od znawcow psów bez papierka, york za pięćset itd. Tzw. pseudoznawca.
  – po gminie wałęsają się bezdomne zwierzęta. Chore, niedożywione. Serio, chcecie te liczbę powiększyć?
  – nie widać efektów waszej pracy w gminie. Widać natomiast co rusz ujawniane wasze porażki. A to pasy malowane … w grudniu, a to pensja dla nauczycielki bez wykonywania pracy, zwolnienie nauczycielki bezpodstawnie, ulice są w stanie przeokropnym nie wspominając o chodnikach, w gminie śmierdzi! Tak, śmierdzi. Trzemzal niedługo czeka kopanie własnych studni, a wy w tym czasie debatujecie nad podatkiem od psa.
  Owszem, taki podatek płaciliśmy parenascie lat temu. Pytanie, na co poszły te pieniądze? Na placyk? Na pojemniki? Na opiekę bezdomnymi zwierzętami?
  I ostatnie pytanie, tym razem retoryczne: kto was do kur…y nędzy wybrał?!

 9. A może zajmiecie się poważnymi tematami? A nie tylko jak kasę od nas wyciągnąć? Może tak byście bezpieczne przejścia zrobili? Progi zamontowali przed pasami? Aut coraz więcej, coraz więcej pijanych kierowców, może coś z tym tematem zrobicie?
  W miejscu zabudowanym potrafią jechac z taka prędkością jakby na rajdzie byli ale co tam. Jest super, płaćmy podatek od psa. Ręce opadają. Czy wy mozecie w końcu uleczyć ten kraj? Zapobiegać zamiast rujnować????

 10. Mam pytanie czy mogę zrobić audyt w gminie i posiedzieć przy biurku z każdym pracownikiem z gminy przeć całe 8 h. Oczywiście bez zapowiedzi przyjdę i sprawdzę kto co robi? Gwarantuję wam że o połowę ludzi jest tam za dużo. A pieniądze na remont oczyszczalni, na wybudowanie rond i chodników zaraz by się znalazły 🤣

 11. Wprowadzic kary i to surowe za trzymanie psa w nie odpowiednich warunkach na krotkich lancuchach i do tego przy budach ze nie moga sie swobodnie poruszac i tu bedzie dobry wplyw kasy do gminy wziasc sie za kontrole a u nas w Gminie masakra jak ludzie trzymaja pieski a jak nie to po kontroli glosic do Opieki nad zwierzetami

   • A co mnie obchodzi czy sąsiadowi pies mój przeszkadza? A sąsiad pytał mnie czy mi jego niewychowane dzieci nie przeszkadzają? Czy ich słownictwo na k ch w mi nie przeszkadza? Pies nie jest gorszy w obyciu niż niejeden wasz potomek.

    • Współczuję sąsiadów i właśnie na problem kłopotliwego sąsiedztwa zwrócić chciałem uwagę. Właśnie podejście „a co mnie obchodzi” sytuuje Cię w gronie tych „niejednych waszych potomków”…

     • Żyje z sąsiadami szanując i zapewniając im 1. Spokoj 2. Porządek 3. Pozytywny krajobraz.
      Ze pies sobie poszczeka w ciągu dnia to co przeszkadza już? Taki jest pies. Mi wasze niewychowane dzieci również przeszkadzają. Słownictwo będąc na działce to takie słyszę ze zastanawiam się gdzie ojciec i matka byli i są? Patologia się zajmijcie a nie szczekającymi psami.

 12. Uważam, że jest wiele możliwości zdobycia funduszy, ale najprostszy, dla Radnych, to opodatkowanie mieszkańców. Panie Przewaodniczący, proszę spojrzeć w tegoroczny budżet, który Pan podpisał, o ile wzrosły wydatki na utrzymanie Urzędu Gminy, szkół i przedszkoli, również wynagrodzenia dla radnych a wszystko upada a Urząd jednak działa. Budżet, to są cyfry i proszę spojrzeć, gdzie jest subwencja na oświatę, czyli szkoły, przedszkola. Przecież pieniądze na szkolnictwo, co roku są przekazywane przez Ministerstwo Oświaty, Panie Przewodniczący jest Pan znającym się finansistą, jak sam Pan twierdzi.
  A jeśli chodzi o pomysł Pani R. Buzały, czyli placyk dla psów, to by się przydał, tylko nie dla zwierząt, ale dla Was, by Wasze dzieci wiedziały w przyszłości jakich wzorców nie należy powielać, naśladować.

 13. Budżetu naprawdę przyklasnąć niebyło wolno. Teraz za śmieci 46 złociszy zapłacimy bo zapotrzebowanie na małpki może nie wzrosło – ale one podrożały. Spożycie w ogóle niezmalało. Bronił pan panie wajse środków na AA. Prubujesz pan zamieść pod dywan nawiązanie do MOPS – znalazłeś tam pan jakieś oszczędności? Remont schroniska w Szydłowie dobiega końca. Naprawdę chcesz pan kupić pałac w Kruchowie? Tak po kosztach remontu jak jeden gość nabył obiekt po kosztach zakupu pieca? Może dowiemy się Który z pań w urzędzie na smyczy chodzi?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj