Strona główna Wyróżnione Przedwojenne zdjęcia trzemeszeńskich harcerzy

Przedwojenne zdjęcia trzemeszeńskich harcerzy

3865
8

Początki trzemeszeńskiego harcerstwa sięgają 1918 roku, kiedy to w gimnazjum utworzono drużynę skautową im. Jana Paderewskiego. Pierwszą drużynę harcerską im. Stanisława Staszica założył w 1925 r. nauczyciel gimnazjum Jan Weiss.

Dziś prezentujemy zbiór fotografii z tego okresu. Są to głównie zdjęcia z obozów, w których uczestniczyli trzemeszeńscy harcerze. Otrzymaliśmy je od mieszkanki Krakowa, Ewy Roeske-Tracz. Jej ojciec, profesor Wojciech Roeske, to urodzony w naszym mieście farmakolog, wieloletni dyrektor Muzeum Farmacji w Krakowie. Wspominaliśmy o nim m.in. |TUTAJ|.

Jako uczeń trzemeszeńskiego gimnazjum był aktywnym harcerzem, uczestniczył w wielu obozach organizowanych przez Jana Weissa. W jego albumach zachowały się zdjęcia z letnich wypadów. Część z nich zawiera opisy, na niektórych zaznaczony jest krzyżykiem druh Wojciech Roeske. Dzięki temu wiemy, gdzie wypoczywali przedwojenni, trzemeszeńscy druhowie.

Na poniższych fotografiach widzimy ich na obozach m.in. w Suszewie, Skorzęcinie i Piwnicznej. Możemy też zobaczyć maszerującą kolumnę ze sztandarem na ulicy św. Jana oraz grupę uczniów przed wejściem do gimnazjum. Jest z nimi wspomniany wyżej Jan Weiss, który pojawia się również na zdjęciach z obozów.

Warto nadmienić, że J. Weiss to powstaniec wielkopolski, uczestnik wojny bolszewickiej i kampanii wrześniowej. Aresztowany przez Niemców nigdy nie wrócił do domu. Okoliczności jego śmierci nie są znane.

Niewykluczone, że wśród uwiecznionych na fotografiach postaci ktoś rozpozna znane mu osoby. Zachęcamy do podzielenia się tym w treści komentarza.

Dziękujemy bardzo Pani Ewie Roeske-Tracz za udostępnienie nam tych historycznych zdjęć.

8 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj