Strona główna Kultura Prymas i Nuncjusz Apostolski na uroczystości w Trzemesznie

Prymas i Nuncjusz Apostolski na uroczystości w Trzemesznie

7705
8

Podniosła uroczystość miała miejsce dzisiaj w trzemeszeńskiej parafii. Świętowano 50-lecie podniesienia naszego kościoła do godności bazyliki mniejszej.

Z tej okazji gościliśmy nuncjusza apostolskiego w Polsce ks. abp. Salvatore Pennacchio, który odprawił uroczystą mszę świętą, a także Prymasa Polski ks. abp. Wojciech Polaka, który wygłosił Słowo Boże. Obecni byli także – były nuncjusz, a jednocześnie Prymas Senior ks. abp Józef Kowalczyk, ks. bp Krzysztof Wętkowski, wielu księży, w tym byli wikariusze naszej parafii.

Przed rozpoczęciem mszy oraz w jej trakcie można było wysłuchać Chóru Prymasowskiego z Gniezna pod dyrekcją ks. dr. Dariusza Sobczaka.

Uroczystość rozpoczął proboszcz ks. prałat Piotr Kotowski, który odczytał dekret Papieża Pawła VI sprzed 50 lat, nadający zaszczytny tytuł trzemeszeńskiej świątyni. W trakcie uroczystości ks. abp S. Pennacchio przekazał dwa dokumenty podpisane przez Papieża Franciszka zawierające błogosławieństwa dla proboszcza ks. P. Kotowskiego oraz dla wszystkich wiernych modlących się w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Trzemesznie.

Nuncjusz wspomniał też o przypadającej w tym roku 100. rocznicy przywrócenia po okresie zaborów, stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Stolicą Apostolską. Przypomniał też o wizycie w Trzemesznie jego poprzednika na urzędzie – Achillesa Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI, w sierpniu 1919 roku.

Z tej okazji wręczył proboszczowi okolicznościowy medal, co zebrani w bazylice przyjęli gromkimi oklaskami.

W imieniu władz samorządowych głos zabrał burmistrz Krzysztof Dereziński, który przybliżył historię kościoła, parafii i miasta, a jednocześnie podziękował dostojnym gościom i miejscowemu proboszczowi za godne upamiętnienie ważnego dla Trzemeszna wydarzenia sprzed 50 laty.

Okolicznościowe bukiety, biskupom i ks. P. Kotowskiemu w imieniu mieszkańców wręczył przewodniczący Rady Miejskiej Benedykt Nitka.

Przez zakończeniem uroczystości wręczono nagrody laureatom konkursu plastycznego „Moja Bazylika”.

Uroczystość była w całości transmitowana za pośrednictwem serwisu YouTube. Można ją odtworzyć |TUTAJ|.

8 KOMENTARZE

  1. Trzeba było taką uroczystość zrobić w niedzielę a nie w sobotę jak ludzie są w pracy. Chętnie byśmy poszli z rodziną. Odpusty są w niedzielę a taka uroczystość w sobotę.

  2. Wśród wielu akcentów papieskich w dniu wczorajszym zapomniano jeszcze o jednym wiążącym Stolicę Apostolską i Bazylikę w Trzemesznie a mianowicie świecę znajdującą się w kaplicy św. Antoniego przekazaną przez papieża Jana XXIII lub Pawła VI…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj